BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leydsche Courant van Maandag FebruariJS69, d4. BUITËNLAINDSCHË BËBIGTEiN. - elan Dc minister van binnenl. zaken heeft zijn antwoord ingezonden op het verslag der tweede kamer over het wets-ontwerp betreffende de maten, gewigten en weegwerktuigendat gewijzigd ismet behoud nogtans van de hoofdbeginselen. De tabel, aanduidende de namen der maten en gewigten, is veranderd. Het facultatief gebruik van oude of nieuwe namen wordt toegelatenook in koopmansboekenmaarin verband daarmedewordt het voorstel slechts als een maatregel van overgang beschouwd en is der halve in een nieuw art. 46 voorgesteld, deze wet na een tienjarig bestaan te herzien. Twee hoofdpunten o. a. worden door de regering nader toege licht. Daaruit blijkt dat, volgens deze nieuwe wet, de ijk van gasmeters alleen verpligtcnd is gesteld voor den verkooper van die voorwerpen, ten einde aan den kooper of huurder den waarborg te verschaffen om in het bezit van deugdelijke werktuigen te geraken. Overigens zal het aan bijzon dere personen vrijstaanzich van ongeijkte gasmeters te bedienen. 's GRAVENHAGE30 Januarij. 'L. M. heeft benoemd: lot commandeur der orde van den Nedcrl. Leeuw den heer jhr. mr. B. van den Velden, vice-president van den hoogen raad der Nederlanden, en tot ridders dier orde de hh. C. Castens, oud-directeur der middelen en domeinen in Ned. Indie; mr. M. P. A. Coster, president van den raad van justitie te Soerabaija en luit.-kolonel commandant der schut terij aldaar, en J. R. Kleyn, luit.-kolonel commandant der schutterij te Batavia. Voorts heeft Z. M. nog benoemd tot ridder 4,ie kl. van de Militaire Willems orde den lste" luit. der infanterie bij het leger in Ned. Indië P. II. H.Routs, ter zake der gevechten in de Zuid- en Oosterafdeeling van Borne in 1865 geleverd. Z. M. heeft vergunning verleend aan jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, raad van legatie honorair, tot het dragen der versierselen van officier dei- orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonken. Aan den heer J. A. Schoffelen is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als landmeter ls,e kl. bij het kadaster; voorts is tot landmeter lste kl. hij het kadaster benoemd de heer J. W. R. van llaersoltethans landmeter 2*= kl. Aan den 0. I. ambtenaar L. Bogtstra, gewezen 2den onderwijzer bij de tweede lagere school te Padang, laatstelijk met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Tot luitenant ter zee 2de kl. zijn bevorderd de adelborsten 1stc kl. A. E. Arkenbout Schokker, B. T. W. van Hasselt en J. II. Beucker Andreae. Naar men verneemt is de tweede kamer der staten-geneneraal ter her vatting harer werkzaamheden opgeroepen tegen üingsdag 9 Februarij a. s. Gisteren vierde jhr. mr. B. van den Velden, vice-president van den hoogen raad der Nederlandenzijn 25-jarig lidmaatschap bij dat collegie. Daarbij mogt hij zoo van de zijde van de leden van en ambtenaren bij den hoogen raad, als van andere zijden, o. a. van dc magistratuur, de balie en heeren procureurs, vele bewijzen van achting en genegenheid ontvangen. Des middags werd door den jubilaris aan den voorzitter en de leden van den hoogen raad, benevens aan de heeren van het parket en van de griffie, in het hotel Paulez een feestmaal aangeboden. De bewoners van het Halstraatje en de daaraan omliggende percelen werden alhier tegen den middag onaangenaam verrast door een oorverdoo- vend gedruisch, het gevolg van eene hevige gas-ontploffing. Onmiddelijk hierop volgde een brandalarm en snelde iedereen naar eerstgenoemd straatje waar uit een onbewoond perceel dikke rookwolken opstegen. Toen die evenwel spoedig in gehalte verminderden, kon men de gevolgen van de ont ploffing waarnemen. Een groote winkelruit was geheel verbrijzeld, het pla fond van het voorhuis ineen gezakt en nog andere sporen van ondervonden geweld waren duidelijk ziglbaar. De schade heeft zich bovendien niet tot het perceel bepaaldmaar zich ook uitgestrekt tot het daartegen gelegen huis bewoond door den koekbakker L. De meeste vensterglazen van dit gebouw waren in meerdere of mindere mate gesprongen. De vermoedelijke oorzaak van een en ander wordt aan eene groote onvoorzigtigheid toegeschreven. Het perceel werd namelijk ter bewoning in gereedheid gebragt. Eergisteren ver- rigtten eenige arbeiders van de gasfabriek daarin werkzaamheden. Onge twijfeld moeten deze verzuimd hebben de kraan van den gasmeter toe te draaijen, want toen gisteren twee architecten in het winkelhuis traden, tot het doen van opnemingen voor verbouwingwerden zij eene hevige gaslucht gewaar. Een van hen wilde de oorzaak hiervan onderzoekenontstak een lucifer, en de ontploffing volgde. De jufvrouw, in de Heerenstraat woonachtig, is aan de gevolgen van de bij het vermeld ongeluk bekomen brandwonden bezweken. Maandag aanst. zal op het raadhuis eene aanbesteding plaats hebben van het leveren van illumineerglazen. LONDEN, 28 Januarij. - Den 2dcn Februarij aanst. zal alhier eene zamenkomst worden gehou den tot verwezenlijking van het onlangs gevormde plan om eenen raad van effectenhouders te vormendie gezamenlijke verdediging van de regten en belangen der houders van huitenlandsche effecten tot taak zal hebben. Bij het regterlijkonderzoek, dat omtrent sommige verkiezingen wordt ingesteld, is het dezer dagen gebleken dat sir Arthur Guinness, de conser vatieve vertegenwoordiger van Dublinwiens jaarlijksch inkomen op 350.000 geschat wordt, 5 betaald had per stem. Bij het bureau, waar de kiezer zijne stem uitbragt, stonden twee agenten van sir Guinness, en wanneer zij gehoord hadden voor wien de kiezer gestemd had, gaven zij een wenk aan een derden persoon, die buiten stond, cn deze gaf den kiezer een oud spoorwegkaartje, en het adres van een huis in Capel-street. Tegen,over- gave van dit kaartje werd de persoon toegelaten in eene kamer, wabr zich niemand bevonddoch waar in eene deur eene kleine opening gemaakt was. door welke aan den kiezer een enveloppe werd toegestoken, eembaAk- billet van 5 bevattende. Men verwacht dat ook deze verkiezing zVl ver nietigd worden. Uit Nice, waar de markies van Bute, de eigenaar van het inkomèji"! van 300.000 'sjaars, die kort geleden meerderjarig en toen katholiek geworden is, zich laatstelijk bevond, en vanwaar hij nu naar Rome ver trokken iswordt geschrevendat genoemde markies voornemens is priester te worden. Volgens een telegram uit Bombay is den 26sle° Januarij te Bliore Ghat een spoortrein buiten het spoor geraakt en tegen eene bekading gereden, ten gevolge waarvan 5 waggons verbrijzeld. 45 inlanders gedood en 36 gewond werden. FKANHR9J Si. PARIJS, 28 Januarij. Berigten uit Athene doen vermoeden dat de staat van zaken aldaar in dc jongste dagen gunstiger is geworden, zoodat Griekenlands toetreding tot de besluiten der conferentie minder onwaarschijnlijk wordt. De heer Walewski is in die hoofdstad aangekomen, gelijk men weet be last met het overbrengen van het protocol der conferentie; hij brengt ook een eigenhandigen brief van keizer Napoleon aan den koning over. De Porte heeft onlangs een besluit genomen en aan al de andere mo gendheden medegedeeld, inhoudende dat zij haar erkend regt om de zeeëng- ten bij Konstantinopel voor buitenlandsche oorlogsschepen gesloten te houden voortaan steeds zou uitoefenenen daarop geene andere uitzondering zou maken dan voor oorlogsschepen, die den souverein van eenen onafhankelij ker. staat aan boord hadden. De tribune voor de dagbladschrijvers is in het wetgevend ligchaam weder ingesteld. Er zijn 26 plaatsen beschikbaar. De heer Lcverrierdie uitgesloten werd bij de benoeming van leden van den hoogen raad voor het openbaar onderwijsheeft zijn ontslag geno men als directeur van het observatorium te Parijs; er is nu sprake van het overbrengen dezer inrigting naar elders. De heer Jefferson Davis, gewezen voorzitter der zuidelijke staten van Noord-Amerika, bevindt zich in deze hoofdstad. Dc trans-atlantische stoomboot Pereire, den 15dcn Januarij van Havre naar New-York vertrokken, is weder eerstgenoemde haven binnengeloopen van wege het verlies van masten en verdere belangrijke schade gedurende een zwaren storm heloopen. Zes matrozen waren daarbij omgekomen en een twintigtal gekwetst. SPANJE. In de Gaceta wordt bij een manifest der regering, naar aanleiding van het gebeurde te Burgos, snelle en voorbeeldige strafoefening over de schuldigen beloofd. De regering, die ingesteld is om alle regten van alle burgers te handhaven en die de godsdienstvrijheid heeft gevestigd, is gereed ter onderdrukking van alle reactionnaire zamenspanningenwelke voor de bijeenkomst der cortes zich mogten vertoonen; zij rekent daarbij op den steun van het legerde marine en de volkswapening en op den vrijheidszin van het geheele land. Door een publicist van de katholieke partij is de candidatuur van den hertog van Monlpensier dezer dagen openlijk aanbevolen, onder verzekering dal die prins nooit 's lands eenheid in het katholieke geloof zou laten storen door verwezenlijking der godsdienstvrijheid in Spanje. Dien ten gevolge is van wege den hertog op nieuw en plegtig verklaard dat zijns oordeels een iegelijk, ook in Spanje, vrijheid behoort te hebben om God te dienen en te vereeren naar de inspraak van zijn eigen geweten. De weigering van het hof van Romeom den heer Posada Herrera als gezant van Spanje te ontvangenheeft algemeen eene groote verbittering te weeg gebragt, vooral omdat het voorloopig bewind niet heeft opgehouden de gewone maandelijksche toelage van 5000 frs aan den nuntius uit te betalen. De generaal Lersundi, die tot de aankomst van generaal Dulce het bevel op Cuba heeft gevoerdis te Madrid teruggekeerd. Naar men ver neemt wordt de opstand door hem niet van groot belang geacht. Toen hij Cuba verliet was aldaar een corps vrijwilligers van 35000 man bijna uit sluitend uit Spanjaarden gevormd, die allen vast besloten hadden de Spaansehe heerschappij tot hel uiterste te verdedigen. PStCI§SEN. BERLIJN, 28 Januarij. Over Hamburg zijn in het jaar 1868 regtstreeks naar overzeesche ha vens verscheept 43505 landverhuizers tegen 37916 in het jaar 1867, terwijl over Hull en Liverpool nog van Hamburg vertrokken 4425 personen, dus te zamen 47930. Van dezen begaf zich verreweg het meerendecl naar Noord- Amerika, en wel hoofdzakelijk naar New-York. Een klein gedeelte, niet meer dan 3399 personen bedragende," was naar Brazilië bestemd. Over Bremen vertrokken in het afgeloopen jaar 66423 landverhuizers, insgelijks meerendeels naar New-Yrork. -De aartsbisschop van Freiburg, in Baden, heeft den burgemeester van Constanzwegens zijne houding in de zaak van het lager onderwijs in den ban gedaan. Van wege de burgerij is daarop eene vergadering belegd, waarin besloten werd den burgemeester over de daad des aartsbisschops hare verontwaardiging te kennen te geven. De vergadering heeft zich dan ook in optogt derwaarts begeven om aan dat besluit gevolg te geven. Te Munchen is eene belangrijke uitvinding tot volkomenheid gebragt, namelijk de vermenigvuldiging van photographische afdrukken door de pers. Alle vroegere proefnemingenhoever zij ook gevorderd waren in photogra- phisclien drukzijn door de photographische drukmetliode van den Beijer- sclien hof-photograaph J. Albert geheel op den achtergrond geschoven. On afhankelijk van de weersgesteldheid, zal het nu mogelijk zijn, in het kortst mogelijke tijdsbestek, groote oplagen van beelden tc vervaardigen. Te Triest heeft een hevige brand gewoed. De pakhuizen van het spoor weg-station zijn geheel in de asch gelegd; slechts een gedeelte der muren is staande gebleven. Door de hulp van het garnizoen zijn vele goederen, met name granen, gered. Voor eene aanzienlijke waarde aan brandewijn is verloren gegaan; olie. talk cn zwavel daarentegen zijn geborgen. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5