LEVDSCIIE MAANDAG 1 FEBRUARIJ. STADS-BER1GTEN. """Ha N MEN LA NI )SCilR Bij iilGT EN. IVr Telegraaf. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar Bij deze Courant behoort een Bid VOEGSEL. burgemeester en wethouders van leyden, Gezien de adressen van: a. Gijsbertds van der Sidis, en b. Frederik Riebot, koopman en slagter, beiden wonende alhier, behelzende verzoek tot het houden en mesten van een of meer varkensde 1°. op een open erf achter zijne woning aan den Zuidsingelgeteekend wijk VIII n°. 681de 2°. in een pakhuis aan de Waarrlgracht, wijk VIII n". 570; Gelet op art. 224 der Algemeene Policieverordeuingvastgesteld 24 October 1867; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- leeene en belendende pandenten opzigte der informatiën de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeenteop Donderdag den 4den Februarij aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren legen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDF.LF.R, Burgemeester. Leyden, 30 Januarij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Het dollede van Zetters voor de Directe belastingen te Leyden brengt ter 'kennis van belanghebbendendat tot de aangifte van patent enz.in den loop van het dienstjaar, zal worden gevaceerd in cene der vertrekken van het Raadhuis en wel, van heden af, des Maandags, Dingsdags, Donderdags en des Zaturdags van iedere weekvan des voormiddags tien tot des namid dags te een uur. Het Collegie van Zetters voornoemd, Leyden. 30 Januarij 1869. STOFFELS, Voorzitter. LEYDEN, 30 Januarij. Door Z. M. zijn voor het jaar 1869 de hoofd- en verdere officieren aangewezendie deel zullen uitmaken van de militieraden in de onderschei dene provinciën. In het 3'le militie-district van Zuidholland is tot lid van den militieraad benoemd de majoor Westenberg en tot zijn plaatsvervanger de kapitein Tuckermann, beiden van het 4de reg. infanterie. In eene voorstellinggisteren avond in den schouwburg door de too- neelisten van het Graml-Theatre te Amsterdamonder directie van den heer van Liergegeventrad de thans hier te lande vertoevende beroemde tooneelkunstenaresse mevr. Marie Niemann-Seebaeh voor een zeer talrijk publiek op, in de rol van Adrienne Lecouvrenr, in het tooneelspel van dien naam. Ook nu verwekte haar onovertrefbaar spel, zoo geheel zonder over drijving, zoo vol gevoel en zoo natuurlijk naar het leven algemeen bewon dering. Zij mogt daarvan de ondnbbelzinnigste blijken van de zijde des publieks ondervinden. De gevierde kunstenaresse werd bij hare aankomst alhier door hh. studen ten met rijtuig van het station van den spoorweg afgehaald; ook bragten hh. studenten haar gisteren avond na afloop der voorstelling, ten huize van den heer P. L. C. Driessen, alwaar zij gelogeerd was, eene serenade bij fakkellicht. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 187 tot 205 volwassen personen en 98 tot 119 kinderen. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat krachtens het kon. besluit van 26 Nov. 1845 met 1 September aanst. vier jongelingen zullen worden bestemd omonder het oppertoezigt van den oud-hoogleeraar dr. G. J. Mulder, te worden opgeleid tot militair apotheker voor de dienst in Oost.-Indië. Verzoeken tot toelating moeten door ouders of voogden voor 1 Mei bij het ministerie van koloniën worden ingediend en op Maandag 31 Mei zullen de adspiranten ten huize van genoemden oud- hoogleeraar te Bennekom tot het afleggen van een vergelijkend examen worden toegelaten. Te Amsterdam is gisteren in 83-jarigen ouderdom overleden de in zijn vak hier te lande met lof bekende hof-mechanicus D. L. Bamberg, geboortig van Leyden. Van zijn 10,le jaar af beoefende hij het vaken trots de veel vuldige concurrentie van vreemde kunstenaars, wist hij als meester in de kunst zijn roem staande te houden. Menigmaal heeft hij zijn talent ook dienstbaar gemaakt tot ondersteuning van hulpbehoevendenin het bijzonder bij gelegenheid van watervloedenwaardoor ons land is geteisterd gewor den; in 1825 mogt hij zelfs veel tot het redden der ongelukkigen in Noord holland bijdragen. Ook in 1830 werden door hem verschillende voorstellin gen gegevenwaarvan de opbrengst door hem op het altaar des vaderlands werd gestort. Bij feestelijke gelegenhedenzoo hier als elderswerd hem zeer dikwijls de leiding opgedragen van volksvermakelijkhedennog in 1863 mogt hij zich alhier, bij gelegenheid van de viering van het halve eeuwfeest van Neerlands onafhankelijkheid, daarvan met eere kwijten. In het jaar 1854 werd hem door Z. M. den koning de titel van hof-mechanicus verleend. Z. M. heeft aan de commissie, belast met het bijeenbrengen van gelden voor de oprigting te Utrecht van een algemeen verplegingsgesticht voor Israëlitische weezen in Nederland, ƒ300 doen toekomen. Het contingent, dat dit jaar zal worden uitgezonden, is voor O.-Indië op 2000 en voor W.-Indië op 163 man bepaald. Ten gevolge van het nu vastgesteld contingent voor de manschappen, die dit jaar naar O. I. zullen worden gezonden, is de overgang van onder officieren korporaals en manschappen van de verschillende corpsen van het leger hier te lande naar dat in Ned. Indië, en wel onder toekenning van de bepaalde gratificatiën weder opengesteld. Men verneemt, dat de minister van oorlog heeft goedgevondendat de militaire geneeskundige kweekelingen voor de landmagt in het vervolg allen ƒ300 'sjaars als toelage zullen ontvangen, waardoor worden opgeheven de drie klassen, waarin zij tot dusverre verdeeld werden, namelijk onbezol digde, bezoldigde met, /200 en 300. Het V. D. meldt dat bij het uitgraven van den grond voor het maken van een fort op de Houtensche vlakten, bij Vechten, verschillende voorwer pen zijn gevonden, waaronder wapenen van zeer ouden datum, munten, enz. Naar men weet hebben de Romeinen aldaar eene legerplaats gehad. Nadat de gevondene voorwerpen gezuiverd warenheeft men die naar 's rijks archaeologisch museum te Leyden opgezonden. Door het kiescollegie der Waalsche gemeente te Amsterdam is, ter vervulling der bestaande vacature, uit het vroeger vermelde 12-tal predikan ten hel volgende viertal gevormd; Valès, te Tonneins; Fontanes, te Havre: Goy, te Sainte-Foi; en Grotz, te Nimes. De kerkeraad der rem. geref. gemeente te Utrecht heeft, ter vervulling der vacature veroorzaakt door het vertrek van ds. Bok naar Amsterdam, de volgende nominatie gevormd: dd. Maronier, pred. te Leyden; Kalff, pred. te Amersfoort; Kruseman, pred. te Delft; en de Vries van Ileysl, pred. te Alkmaar. - Bij de Ned. herv. gemeente te Groningen is tot predikant beroepen ds. Koningsberger, pred. te Velp. Naar men verneemt zouden Donderdagnabij Goudatwee personen komende van den Rijnkant, door het ijs zijn gezakt en verdronken. Te Arnhem is Dingsdag 11. wederom een der geëmployeerden bij het spoorweg-station in hechtenis genomen. 11e persoon van M.sedert 13 of 14 jaren sjouwer hij het goederen-bureauis naar het huis van arrest overee- bragt, verdacht van het ontvreemden van een pak koperen hoeken voor albums enz.aan de spoorweg-maatschappij ter verzending toevertrouwd. Die hoeken had hij verkocht aan een koopman, die ze aan een boekhouder aan bood. Door dezen werden zij herkend en de justitie werd in de zaak ge trokken. Naar men zegt, zou de verdachte persoon vroeger ook nog andere diefstallen, o. a. van vijlen, spijkers enz., gepleegd hebben. Ook is aldaar uit Renkum gevankelijk binnengebragt eene bijna 70-jarige vrouw, beschul dig;! van opzettelijke brandstichting in een gebouwwaardoor menschen- levens in gevaar konden worden gebragt. Naar men verneemt heeft zij hare schuld beleden. Huis en inboedel zijn een prooi der vlammen geworden laatstgenoemdeeigendom der beschuldigdemoet zeer hoog verzekerd zijn geweest. Uit Akkum meldt men dat het ijsvermaak aldaar op treurige wijze een mensehenleven heeft gekost. Een jongeling van Tjallebert zou met zijn meisje naar Sneek rijden. Op het vaarwater de Deel gekomen, zakten zij beiden door het ijs. Hun angs'tgeschrei werd door nabijwonendendie dadelijk toeschoten gehoord. Met zeer veel moeitedoor middel van een lang touw is het gelukt het meisje te redden, terwijl den jongeling door de worsteling afgemat, de noodige kracht ontbrak, om zich aan het touw voldoende vast te klemmenzoodat hij den dood vond. De drenkeling was een zeer oppas send jong mensch, die in de algemeene achting zijner dorpsgenooten deelde. [Zie verder het Bijvoegsel.) 's GRAYENHAGE, 30 Januarij. Tot commissaris des konings in Overijssel is benoemd de baron Nahuysraadsheer in het prov. hof van Gelderland. PARIJS, 29 Januarij. De Public en de France zeggen dat, zoo het tus- schen Griekenland en Turkije verder lot eene botsing komt, de mogendhe den onzijdig zullen blijven. BERLIJN, 29 Januarij. De kamer van afgevaardigden heeft de ontwerp verordening, strekkende om op het vermogen van den ex-koning van Ha nover beslag te leggen, aangenomen met 256 tegen 70 stemmen. KONSTANTINGPEL29 Januarij. De keizer van Rusland heeft een brief aan den koning van Griekenland geschreven, waarin hij een warm pleidooi voert voor een verzoenend antwoord van Griekenlands zijde. LISSABON, 29 Januarij. Per de Danube zijn hier tijdingen ontvangen uit

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1