1800. WOENSDAG 27 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Bij deze Courant wordt verzonden N". 1 blad 1) der Bande- linsen van den Gemeenteraad. ST A DS-BEK1G TEIV. NATION4LE MILITIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen le weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den lsten Januarij bun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 9 M50), verpligl zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven je «lei» 8sten «-n «Ben Sisten üajiiDvsri ijdat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militiepligtige, zijn vader, of. is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is; en dat overtreding van art. 18, krachtens art. 183, wordt gestraft met boete van ƒ25 tot ƒ190. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentehestmir bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot namiddags 3 urerjop u'Hpren werk dag tot en met den 31sten Januarij aanslaande, op welken dag hèt register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, »eorlonpig wordt gefloten. En wordt deze door plaatsing in de Leydsclie Courant afgekondigd. Burgernoe»ler en Wel houders voornoemd, Leyden, 16 Januarij 1869. Y. D. BB Ai\DELERBurgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. i,AnIrsTYinQ^ti^iG^rEN LEYDEN, 26 Januarij. Bij kon. besluit van 23 dezer is bij de dienstdoende schutterij alhier eer vol ontslag verleend aan D. la Grappe Dóminicus als 2JeD luitenant, wegens verandering van woonplaats, en tot 2Jl° luitenant benoemd J. W. Zuurdeeg, thans sergeant. Door Z. M. zijn benoemd de voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheiden militieraden voor de ligting der natie, nale militie voor I860. In het 3le militiedistrict van Zuidholland zijn als zoodanig benoemd; tot voorzitter de heer inr. H. C. J. Hoog, en tot zijn plaatsvervanger de heer mr. C. Cock, leden der prov. staten; tot lid de heer P. L. Tichler, en tot zijn plaatsvervanger de heer B. W. Wttewaall, leden van deu gemeenteraad van Leyden. Bij de gisteren op het raadhuis gehouden aanbesteding van het ver nieuwenin ijzer-constructie, van de ophaalbrug over den Nieuwen Rijn hij de Watersteeg, is daarvan aannemer geworden de firma J. YV. Bertram! en Zoon alhier, voor 2868. De bijeenkomst van de leden der afd. Leyden en omstreken van de Iloll. Maatschappij van Landbouw, op den 23 dezer, was in meer dan een opzigt belangrijk Behalve dat de op de tentoonstelling te Gorinchem in 1868 aan de leden-inzenders toegekende prijzen door den voorzitter. Prof. A. H. van der Boon Mescli, niet toepasselijke aanspraken werden uitgereikt, overhan digde zijn hooggel. op plegtige wijze aan den heer secretaris der afdeeling, G. van Geer, de groote bronzen en zilveren medaille, in e'lui. hein door de keizerlijke commissie voor de wereldtentoonstelling in 1867 te Parijs, ah be,wij - 'run hooge onderscheidingtoegekendvoor zijne belangelooze bemoei- jingen hij de inzending der boerderij «Holland." Ailer wensch vereenigde zich met dien van den voorzitter, dat het den bekwamen en ijverigen man nog lang vergund moge zijn zijne krachten aan de belangen van land bouw en nijverheid te wijden. Eindelijk hield dc voorzitter nog eene be langrijke voordragt over de voedingstoffen, voornamelijk van de dieren die tot den landbouw in betrekking, staanwelke in eene volgende bijeenkomst zal worden vervolgd, en waarbij dc geachte spreker, even als altijd, de aandacht van de vrij talrijk opgekomen leden boeide. D\ .1. Holster, pred. bij de Christ, afgesch. gemeente alhier, maaktè Zon dag morgen zijne gemeente bekend, dat hij voor het beroep naar Haarlem •had bedankt. Door de hoofdcommissie voor de oprigting van een standbeeld voor Boerhaave is een wedstrijd geopend, waarvan het volgende programma is verschenen Art. 1. De hoofdcommissie verlangt in het bezit te komen van een model in pleister, voorstellende Boerhaave als hoogleeradr aan dc hoogeschool te Leydenter hoogte (met liet voetstuk) van één Nederl. el. Art. 2. Zij opent daartoe een wedstrijd voor Nederlaudsche en buitenlandsche kunstenaars. Art. 3. De modellen (beeld en voetstuk) moeten vrachtvrij worden gezonden aan het adres van het bestuur der hoofdcommissie te Leyden, vóór of uiter lijk op 1 Sept. 1869. De modellen, die na dien lijd worden gezonden, zullen niet tot den wedstrijd worden toegelaten. Art. 4. Bij de modellen moet gevoegd worden een gesloten briefjebevattende den naam van den vervaardiger en voorzien van eene spreuk of een teekendat ook op het model moet voorkomen. Art. 5. De modellen zullen worden in handen ge steld van door de hoofdcommissie te benoemen deskundigen die verzocht zullen worden hun oordeel over dc geschiktheid en kunstwaarde der model len aan de commissie kenbaar te maken. Art. 6. Uit de modellen, die door de deskundigen hel geschiktst zullen worden geóórdeeldom daarnaar hel standbeeld te doen uitvoerenzal door de hoofdcommissie eene keus worden gedaan. Den maker van het model, waarop de keus is gevallen, zal worden opgedragen, om dit op de grootte van 3 a 4 Nederl. ellen (zon der het voetstuk) over te brengen. Art. 7. Het vergroote model zal, even als het oorspronkelijke kleine, aan de beoordeeling der benoemde deskun- kigen worden onderworpen. Bij gunstigen uitslag van dat oordeel zal aan den maker eene bclooning van vijftienhonderd gulden worden toegekend. Mogt het groote model niet worden goedgekeurd, dan zal de vervaardiger toch op eene billijke schadeloosstelling mogen aanspraak maken. Art. 8. Aan den Vervaardiger van hel model, dat, naar het oordeel der commissie, in waarde liet meest tot het bekroonde nadert, zal eene premie van tweehon derd vijftig gulden worden aangeboden. Art. 9. liet bekroonde model blijft de eigendom der commissiede overige zullen (met de daarbij gevoegde on geopende briefjes) tegen van bewijs van eigendom ter beschikking van de inzenders worden- gesteld. Art. iO. Het standbeeld zal gegoten worden in bronsliet voetstuk zal zijn van gehouwen steen. Het toezigt over de uit voering zal door de commissie aan den vervaardiger van het bekroonde model worden opgedragen. Art. fi. Mogt uit het uitgebragt oordeel der deskundigen blijkendat geen der ingezonden modellen aan het doel beant- woordt. dan zal dit door" de dagbladen worden bekend gemaakt. Men leest in de Btcj In het vorige jaar (is van wege het dep. van koloniën'nitgeèeveii; eene JÜp'ansche 'S'praak:éernii\ de lïollaiidsche en En- gels'che 'talen beweid door dr. J. J. Iloflman. Dat dit werk van onzen i geleerden landgenoot ook in Engeland een zeer gunstig onthaal heeft ge- i vonden, blijkl uit 'eene beöórdéelirtg van Hétzèlve In 'de'Saturday Review I van 7 November jl.waarlh6.a. gezegd wordt: «In de laatste jaren j zijn verscheiden door Europcsehe zoowel Engelsche als Fransche en Ne- derlandsche -geleerden geschreven Japansche Spraakkunsten in liet licht j: Verschenenmaar gceiie, die,-wat beknoptheid en oordeelkundige inrigling i. betreft, de vergelijking met het thans voor ons liggende werk kan door- j staan. De heer Hoffman heeft aan de beoefenaars der Japansche taal reeds S| vroeger eene gewjgtige dienst bewezen door de uitgave eener Verzameling van Zaméïisprakeii in de llollandscheEngelsche en Japansche talenen wij I; mogen van hem ook een Woordenboek in dezelfde talen verwachten, In zijne thans verschenen Spraakleer welen wij niet wat meer te bewonderen: de. vlijt, waarmede de schrijver (die het land. met welks taal hij zoo ge meenzaam is, nooit zelf heeft bezocht) zulk eene massa van bouwstoffen uit boeken en uit den omgang met enkele naar Europa overgekomen Japanners bijeenverzameld heeft of de bekwaamheidwaarmede hij die massa heeft weten te schiften en in orde te brengen. Het is een voortreffelijk werk, hetwelk menigen beoefenaar der Japansche taal de groote moeijelijkheden der ondernomen taak zal helpen overwinnen." Naar men uit 's (lage aan de Arnh. C. meldt zouden Z. M. de koning en H. M. de koningin voornemens zijn dezen zomer aan het noorden des rijks een bezoek te brengen. Te Amsterdam is gisteren door de Iloll. spoorweg-maatschappij aanbe steed het maken van een stationsgebouw met bijbehoorende werkenop het stationsterrein te Veenenbnrg. Aannemer is geworden de heer S, van der Iiainpte Leydenvoor 2494. Door het kiescoilegie der Waalsche gemeente te Amsterdam is, ten gevolge van het bedanken van dr. A. Révilleter vervulling der bestaande vacature, de volgende nominatie gevormd: Valès, te Tonneins (Lot et Ga ronne); Th. Bost; te Yerviers; Collins, te Rotterdam; A. Coquerel hls, te Parijs; Fonlanès, te Havre; van Goens, te Leyden; Gov. te Sainte-Foi; Grotz. te Nimcs: Mounier bis, le Aigailliers; Perk, te Breda; Hives, te Nenilly; Nolst Treriité, te Utrecht. Uit Botterdam wordt gemeld dat Zondag middag een persoon door het ijs in de Kralingsche Plas is gezakt. Zijn medgezel. die hem volgde cn ter hulp wilde komenis daarbij verdronken. Hel lijk van dezen is spoedig opgehaalddc eerste is nog levend gered. Zaturdag 11. liad nabij Haarlem het volgende ongeval plaats. De lieer v. M. begaf zich, in gezelschap van zijn bediende, over het ijs naar Spaarn- damzijn zoontje, een knaap van 13 of J4 jaren, in eene ijsslede met zich nemende. Een eind buiten de stad op het Noord-Spaarnegekomen, bezweek het ijs, en liet is niet dan met groote moeite gelukt de beide volwassenen, die reeds in bewusteloozen toestand verkeerden, te redden. De knaap was evenwel in de diepte verdwenen en eerst den volgenden ochtend heeft men zijn lijk opgehaald. Te Ilarlingeu had Zaturdag oen treurig ongeval plaats. Eenige perso nen hadden zich op het ijs gewaagd om Schaatsen te rijden op de diepe, breede vijver achter het stationsplein van den spoorweg. Vier van hen zakten door het ijsen bij de pogingen om heil te redden geraakten er nog twee anderen in. Met groot gevaar en n:i Veel inspanning is men erin geslaagd vijf hunner te redden; doch een jongeling-van 22 jaar, een ma troos was in de diepte verdwenen en na zeer lang zoeken is hij levenloos opgehaald. Te Utrecht heeft het corps officieren der dienstd. schutterij (de lste luit.-adjudant uitgezonderd) zijn ontslag aan Z. M. den koning verzocht, naar aanleiding van in den gemeenteraad over de schutterij-aangelegenheden gehouden diseussiën, Te Utrecht werd Zaturdag morgen een asent van policie door iemand in de Suikerstraat geroepenomdat deze meende een kind te hooren schreeuwen in een publieken secreelput. De agent begaf zich dadelijk der waarts, bevond het verhaalde waar, liet dadelijk met emmers kokend water den omliggenden grond ontdooijende scheut openbrekenen mogt de vol doening smaken het wichtje nog levend te redden. Eenige oogenbiikken later ware het zeker dood geweest. De justitie doet onderzoek naar de moeder en heeft reeds iemand op het oog. Te Dinteloord is eene ongehuwde vrouw, 30 jaren oud, in hechtenis De prijs der Courant is fi.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1