i*er Telegraaf. zeldzame boek- en prentwerken over krijgskunde. De tentoonstelling zal geopend worden tegen liet laatst van Maart 1869. Het bestuur der vereeniging Nederlandscli Mettray, wier kolonie bij de laatste stormen zulke belangrijke schade heeft geledenheeft een beroep gedaan op de welwillendheid harer afdeelingenten einde van deze hulp te erlangen en niet genoodzaakt te zijn hare fondsen aan te spreken. Gedurende het afgeloopen jaar zijn te Schoonhoven bij de artillerie instructie-compagnie aangenomen 97 jongelingenterwijl er zijn vertrokken 73 jongelingen als korporaal naar de verschillende regimenten artillerie en 15 als gewoon kanonier bij de artilleriealsmede 1 overgegaan bij de cavalerie. Een jongeling is uit de dienst ontslagenen slechts een is overleden. Onder Velsen had Zaturdag 11. een persoon, aan het kanaal werkzaam met het vervoereii van betonblokken, het ongeluk, door het hollen van zijn paard, met zijn arm onder den wagen te gerakenmet het ongelukkig gevolg dat deze op vier plaatsen gebroken is. De patientvader van 5 kinderen is naar Haarlem vervoerd. De Hollandsche en Engelsche werklieden aan de havenwerken hebben terstond 52.60 voor dit ongelukkig huisgezin bij- cengebragt. Te Maastricht is dezer dagen, bij het sloopen der Wyckerpoort, weder een werkman onder eene massa puin bedolven en gedood. De man laat eene weduwe en kinderen achter. 's GRAVENHAGE, 21 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. C. Wertheim. te Am sterdam lot het dragen der versierselen van commandeur 2dc kl. der Her togelijk Saksische Ernestinische Huisorde, hem door den hertog van Saksen- Goburg-Gotha geschonken, en aan L. Pronk, te Avenhorn, en V. J. J. Burgmeijer, te Utrecht, tot het dragen van het hun door den Paus toege kend kruis fidei et virtuti. Z. M. heeft benoemd tot lid van den raad van state den heer mr. J. II. Geertsema Cz. Bij het dep. van financiënafd. hervormde en andere eeredienstenbe halve die der r. k.is benoemd tot adjunct-commies G. 11. Tromp, thans l"le klerk. Tot griffier bij het kantongeregt te Schagen is benoemd de heer mr. S. P. J. Kros, advocaat te Helder. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoemen: lot officier van gezondheid l,le kl. die der 2de kl. J. de Wit. J. Schuyt, W. J. de Meijer, J. H. NeiszenM. R. Gantz, C. J. van der Burch van Lichtenbergh, P. J. A. Sluys en II. A. Kooyker, allen van gemeld personeel. II. M. de koningin heeft aan den heer L. Schipper, te Amsterdam een zilveren porte-cigares ten geschenke gegeven, als blijk van ingenomenheid met de opdragt van zijn dichtbundeltje /'Kinder-Albumonlangs bij den boekhandelaar Noothoven van Goor, te Leyden, in het licht verschenen. Ten gevolge van de benoeming van den heer mr. J. H. Geertsema, lid van de tweede kamer der staten-generaal en oud-minister van binnenl. zaken, tot lid van den raad van state, zal er eerlang in het hoofdkiesdis trict Groningen eene nieuwe keuze tot lid der kamer moeten worden wor den gehouden. De heer Geertsema had in het jaar 1871 moeten aftreden. BUITKlNLXNDSCHIh BEIUGTËN. K S. U I K Volgens de laatste te Brussel verschenen bulletins omtrent den toestand van den kroonpins blijkt dat die in den laatsten tijd zeer verergerd is. Te Antwerpen had Dingsdag nacht eene afgrijselijke misdaad plaats. Om streeks ten 1 ure hoorde men op den Dam, gewoonlijk des avonds zeer stil en eenzaam, een vreeselijk geweld en een kermend angstgeschrei. Niemand der bewoners van de nabij zijnde huizen kwam op het gekerm en geschreeuw te voorschijnhetzij omdat zij sliepenhetzij omdat zij vreesden zich met de zaak te bemoeijen, of ook wel misschien omdat zij geloofden, dat men met eenige dronken levenmakers te doen had. Eenige uren nadat het rumoer had opgehoudenvonden de werkliedendie zich des morgens naar hun werk begavenin de nabijheid van eene kroeg het lijk liggen van een mans persoon die blijkbaar door middel van verworging met zijn das van het leven was beroofd. Bij een daarna bewerkstelligd geneeskundig onderzoek is geblekendat de verworgde reeds verscheidene uren te voren den geest had gegeven. De man is vader van een huisgezin en Iaat 7 kinderen achter. Hij is geboortig van Charleroi en was slechts sedert eenige dagen als stoker in eene fabriek werkzaam. Zoo het schijnt, is hij, des nachts van zijn werk rustig naar huis keerende, aangevallen en vermoord. De justitie heeft onmiddelijk een onderzoek ingesteld en twee gebroedersvermoedelijke da ders van dit afschuwelijk misdrijf, in hechtenis doen nemen. K GELA X I» LONDEN, 19 Januarij. In eene alhier gehouden bijeenkomst van ongeveer 700 personendie de zaak van het invoeren van geheime stemmingen wensehen te bevorderen en waarbij verscheidene leden van het huis der gemeenten en ook de voor zitter der Reform-League, de heer E. Beales, tegenwoordig waren, is aan getoond dat bij de jongste verkiezingen niet minder ongeoorloofde praktijken hebben plaats gehad dan bij vorige gelegenheden. Er is eene motie aange nomen, waarin de voorstanders van vrije stemming worden aangemaand petitiën naar het parlement en memoriën aan den heer Gladstone te zenden, waarin het spoedige invoeren der vrije stemming wordt bepleit, als het eenige middel om te voorkomen dat rampen, welke op het oogenblik al de partijen beweren te betreuren, worden herhaald. Door den heer Martineen der regters die volgens de nieuwe wet uitspraak moeten doen over de geldigheid der verkiezingen, waartegen be zwaren zijn ingebragt, heeft beslist dat de heer Stracey in Norwich niet wettig is gekozen. Hij had zich wel niet in persoon schuldig gemaakt aan omkooperijmaar had dit gedaan door middel van agenten. De steenkolen-productie hier te lande heeft in het vorige jaar ruim 100; millioen ton bedragen, eene waarde vertegenwoordigende van 500 millioen gulden. De te Calcutta ontvangen beriglen, houdende bijzonderheden omtrent de aardbeving, waardoor Silchar geteisterd is, luiden verschrikkelijk. Een groot aantal menschen heeft het leven verloren. F SE A X M S3 1.3 K. PARIJS, 19 Januarij. De Constituiionnel deelt ten opzigte van de conferentie het volgende mfde: Wij hebben herïart dat de conferentie denkelijk Zondag avond weder zitting zou houden. De Turksche gezant had gemeend, alvorens de in on derling overleg vastgestelde verklaring te onderteekenen, voorschriften van zijne regering over eenige puntendie enkel den vorm rakente moeten vragen. Die instruction zijn alhier aangekomen; wij vernemen dat Dschemil- pascha daardoor wordt gemagtigd om zijne onderteekening bij die van de andere gelastigden te voegen. Alzoo zal de conferentie heden of morgen (19 of 20 Januarij) nog eene zitting houden. In deze zamenkomst, die de laatste zal zijn en zeer kort zal duren, zullen de gevolmagtigdeu de nog vereischte formaliteiten verrigten en het eindprotokol onderteekenen. De mededeeling van de acte der conferentie aan het Atheensche kabinet zal vervolgens onverwijld plaats hebben. Aangaande de vraag, wat de Grieksche regering op die mededeeling zal antwoorden, schijnt het ons bezwaarlijk aan te nemen dat het eene eenstemmige beslissing van Europa zal afwijzen, te meer daar de mogendheden in den vorm harer verklaring gezocht heb ben te vermijden wat voor het gevoel van het Grieksche volk of voor de waardigheid zijner regering krenkend kon zijn. Wel bestaat er in Grieken land eene partij van heethoofden, die het land gaarne tot eene staatkunde van waagstukken zou willen vervoeren; doch de regering van koning George zal, dat is onze vaste hoop, aan de revolutionaire hartstogten weten weer stand te bieden en alzoo het behoud des vredes verzekeren. Volgens le Publiceen ministerieel orgaanzal er zeker eene maand moeten verloopen eer het definitieve antwoord van Griekenland, op de uit- noodiging tot aanneming der verklaring door de conferentie ontworpenzal zijn ontvangen. Intusschen zullen de Porte en het Atheensche kabinet zich houden aan de tijdens de opening der conferentie gedane belofte om de zaken gedurende hare beraadslaging in den tegenwoordigen staat te laten. Genoemd blad zegt dat de conferentie zich als permanent zal beschou wen, zoolang het antwoord van Griekenland en Turkije niet ontvangen is. De regering heeft beslotenin het belang der wolvee-fokkerij nevens de twee bestaande rijks-schaapskooijen, eene herderschool op te rig- ten op eene hofstede hij Haut-Tingry. Het doel is veredeling der rassen en uitbreiding der teelt in het belang der consumtie. 8 P A X JE Voor zooverre de uitslag der verkiezingen voor de cortes bekend is, zijn thans gekozen 223 monarchaal-gezinden75 republikeinen en 15 aan hangers der Bourbons. Te Madrid zijn vijf ministers gekozen. De (iaceta behelst een besluit van den minister van oorlog, waarbij de generaals Cheste en Gasset (beiden tot de conservative partij behoorende) van hunnen rang vervallen verklaard en uit de krijgsdienst ontzet worden omdat zij geweigerd hebben te gehoorzamen aan 's ministers bevel om hun verblijf op de Canarische eilanden te vestigen. Volgens gerucht zou de minister van financiën te Londen over eene geldleening onderhandelen. De leening ten behoeve der hoofdstad is geslaagd. Volgens officiële herigten van Cuba was de kracht van den opstand gebroken en waren de opstandelingen verstrooid. De derwaarts bestemde versterkingen zullen desniettemin vertrekken. K I' I 8 8 E X BERLIJN, 19 Januarij. De Rörsenhalle verneemt, dat met Beijeren en Wurtemberg verdragen zullen worden gesloten over wederkeerige dienstpligtigheid in het leger van den Noord-Duitschen bond en in de legers der Zuid-Duitsche staten. De Köln. Zeit. meldt dat op 12 Januarij de inwijding van het door de hh. Eltzbacher. te Keulen en Amsterdam woonachtig, in eerstgenoemde stad gestichte //Israël. Asyl fiir Kranken und Alterschwachenmet veel plegtigheid heeft plaats gehad. Aan den landdag van het hertogdom Gotha is de niet zeer aangename mededeeling gedaan, dat. ten gevolge der uitgaven voor den Noord-Duitschen boud vereischt en de vermindering der inkomsten van het domein, een aan zienlijk tekort in de schatkist bestaat, hetwelk alleen door verhooging der belastingen kan worden gedekt. PARIJS, 20 Januarij. De conferentie zal heden middag ten drie ure bijeenkomen. Het is waarschijnlijk dat de heer Walewski zich aanstaanden Zondag te Marseille zal inschepenom zich naar Athene te begeven. In het blaauwe boek wordt ten opzigte van het Oosten gezegd, dat in de eerste plaats noodig was dat de orde van zaken, in het leven geroepen door de tractaten, werd gehandhaafd. Dank zij den geest van verzoenings-gezind- heid, die bij de conferentie voorzat, is men het eens geworden over bet beginsel betreffende het internationale regt, dat het debat heeft beheerscht. Het gouvernement zal niet aarzelen om het definitive resultaat der interventie van de mogendheden te doen kennen. Het actieve leger bedraagt 378,852 manin Algiers 64531 man en in Italië 5328 man, welke cijfers echter verminderd worden met 114.000 man, die verlof hebben. Het totaal bedraagt dus 334,280 man effectief, de reserve 198,546 man, en de nationale mobile garde 381,723 man, totaal 1,028.980 man. BERLIJN, 20 Januarij. De Prov. Corr. zegt dat de conferentie een uit het oogpunt van den vrede ontwijfelbaar gunstig resultaat heeft gehad. Eene eenparige verklaring der op de conferentie vertegenwoordigde mogendhe den zal ook bij de Grieksche regering ingang vindenen alzoo is eene min nelijke schikking van het geheel te verwachten. LONDEN, 21 Januarij. Beriglen van de Kaap.de Goede Hoop van 20 Dec. jl. melden dat tusschen de boeren en de Basutos eene schermutseling is voorgevallen, en dat de gouverneur der Kaapkolonie in Februarij a. s., het land der Basutos zal bezoeken. PARIJS, 21 Januarij. Het Journal Off. berigt dat de conferentie giste ren hare zesde zitting gehouden heeft. BERIGT. Welk is het beste ijzerhoudende medicament? Het antwoord hierop is gemakkelijk. Pillen en Capsulen innemende, is men niet zeker, dat zij de vereischte werking zullen uitoefenen, want dikwijls gebeurt het, dat zij zich in maag en ingewanden niet oplossen, terwijl Poeders, Pillen en Siro pen, waarvan de basis uit opgelost ijzer, lactate of iodure van ijzer be staande, de tanden ,zwart maken, het glazuur er van bederven en daaren boven hardlijvigheid veroorzaken. Alleen het Fliotpiiate van ijzer van LERAS bezit geene dezer schadelijke eigenschappen; het is eene vloeistof even als mineraal water, zonder een bijsmaak van ijzer te hebben, laat zich zeer goed innemen met wijn; zijne bestanddeelen strekken tot verster-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2