Door Z. M. zijn benoemd tot leden der staatscommissie, voor het on derzoek der jaarlijksche algemeene rekening aantoonende de hoegrootheid der koloniale remises in goederen en geld en het gebruik van die remises gemaaktwaarvan de minister van koloniën voorzitter isde hh. jhr. C. Hartsen en mr. C. J. R. Nobel, leden van de eerste kamer; mr. W. baron van Goltstein en mr. A. van Delden, leden van de tweede kamer; mr. J. A. Mutsaers en jlir. J. P. Cornets de Groot van Kraaijenburgleden van den raad van state; E. A. A. J. de Roy van Zuidewijn en jhr. E. W. J. Six tot Oterleek, leden van de algemeene rekenkamer. Als secretaris zal fungeren de heer J. P. Feith, secretaris-generaal bij het dep. van koloniën. Tot burgemeester der gemeente Steenbergen is benoemd de heer J. W. Eaane, en tot burgemeester der gemeenten Denschop c. a. de heer J. A. van Buma. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: tot 1slcn luit. bij hun tegenwoordig corps, den 2den luit. W. J. Harms, van het lste reg.den 2d,'1> luit. L. H. A. Bonemeijer, van het 2de reg.den 2,l,n luit. J. A. van Eybergen, van het 3lle reg.; de 2de luitt. A. J. Gevers Leu ven. W. A. H. Frackers en L. F. Leyds, allen van het 5de reg.; en den 2den luit. J. K. Koot van het 85le reg. Aan den luit. ter zee 2,le kl. J. J. le Fèvre de Montigny is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Z. K. II. prins Frederik heeft ƒ1000 beschikbaar gesteld voor de re stauratie van den inwendigen koepel der Munsterkerk te Roermond. 13 UIT E MA N DSC 11K BfiltIG T E N EK i, Ax us. LONDEN, 17 Januarij. Betreffende de maatregelen, die de tegenwoordige regering tot uitvoering van het besluit van het lagerhuis omtrent de Iersche staatskerk zal nemenis nog niets met zekerheid bekend. Volgens geruchten, die vrij wat geloof vinden, zou zij tot het besluit gekomen zijn om aan de te onteigenen goe deren der Anglicaansche kerk in Ierland eene niet-kerkclijke bestemming te geven en ze voor doeleinden van wereldlijken aard, zoo als volksonderwijs of armenverzorging, dienstbaar te maken. De conservatieve partij zal zich krachtig daartegen verzetten. Lord Mayode nieuwe landvoogd van Britsch-Indiëis den 12den dezer te Calcutta aangekomen en heeft terstoud het bestuur aanvaard. Het vonnis van het hoogste geregtshof, waarbij de praktijken der ritualisten voor onwettig worden verklaard, heeft in de Episcopaalsche kerk groote verdeeldheid teweeg gebragt. De bezadigdste ritualisten onderwerpen zich aan de wet van hun land, maar de geestdrijvers onder hen hebben eene groote vergadering gehouden en besloten zich le verzetten tegen dit vonnis. Ten opzigte der ritualistische quaestie is thans een kon. besluit, in den Privy-Council genomenuitgevaardigdvan den volgenden inhoud H. M. in overleg met haar Privy-Council keurt Hierbij de uitspraak van het hof van appèl goed en beveelt, dat het ten volle zal nagekomen worden. Er is alhier eene bijeenkomst gehouden van afgevaardigden uit on derscheidene wijken der hoofdstad, om te beraadslagen over den toestand der policie. Sedert 1840 was de sterkte der policie van 4328 tot 8500 man geklommen en sedert 1860 waren de uitgaven van 491,426 tot 660,034 gestegenen toch werd slechts 35.3 pCt. van de misdadigers gevat. Volgens een officieel rapport bestaan er 2280 huizen waar gestolen goederen geheeld worden, 5689 huizen, waar dieven enz. te huis zijn, en 112,403 personen, die tot de klasse der misdadigers worden gerekend. Men gaf verschillende middelen ter verbetering van dien toestand aan de hand. In de wijk Clerkenwell hebben 284 huisgezinnente zamen uitmakende ruim 1000 personen, besloten het land te verlaten. D5. Spurgeon heeft van iemand, die onbekend wenscht te blijven, be- rigt ontvangendat hijin verband met het kerkgebouwdat voor Spurgeon te Londen gebouwd wordt, een kerkje, eenige scholen en een aantal armen huizen wenschte op te rigten. In eene bijeenkomst der kamer van koophandel te Glasgow heeft de vice-consul der Nederlanden, de heer van Raalte, de aandacht gevestigd op de in dit jaar te Utrecht te houden internationale tentoonstelling van voor werpen ten behoeve van den werkenden stand. Hij toonde aan dat van 1 Jan. tot 31 Oct. 1868 Engeland eene som van negen millioen naar Neder land heeft uitgevoerd, zonder dat Glasgow daarin noemenswaardig heeft gedeeld. Intusschen werden te Glasgow artikelen gefabriceerd, die allezins geschikt waren voor de Nederl. markt, en de eenige reden, die hij voordien geringen uitvoer van Glasgow naar Nederland kon opgeven, was gelegen in het gebrek aan energie daar ter stede. Hij hoopte intusschen dat Glasgow op de tentoonstelling te Utrecht goed vertegenwoordigd zou worden. Te Glasgow is bet Prince of Wales Theater eene prooi der vlammen geworden. De schade beloopt 8000 Dit is de zesde schouwburg, die aldaar in de laatste 100 jaren is afgebrand. Uit Calcutta wordt gemeld dat in de provinciën Bahar en Assam een schok van aardbeving is gevoeld. Verscheidene gebouwen zijn beschadigd en de bazar le Schar is geheel in den grond verdwenen. FltANKRIJK. PARIJS, 17 Januarij. De conferentie heeft gisteren hare vijfde zitting gehouden. De Consti- tutionnel zegt dat de conferentie gisteren hare werkzaamheden heeft geëin digd met uitzondering van eenige formaliteitendie misschien eene nieuwe zitting voor het laatst zullen noodig maken. De gevolmagtigden zijn het na rijp beraad eens geworden over de verklaring, waarin herinnerd wordt aan de beginselen van het internationaal regt, die bij het Turksch-Grieksche geschil betrokken z i Zoodra deze verklaring voorzien zal zijn van al de handteekeningenzal zij ter kennis worden gebragt van Griekenland. Voorts zegt genoemd blad dat hel waarschijnlijk is dat het besluit der conferentie direct naar Athene zal worden overgemaakt. Aan den Griekschen gezant zal er slechts officieuse mededeeling van worden gedaan. Volgens de Lond. Observer heeft Engelands gevolmagtigde op de con ferentie zich verzet tegen het voorstel van een der gevolmagtigden betref fende het nemen van een gemeenschappelijk besluit, volgens hetwelk Grie kenland eventueel genoodzaakt zou wordenzich te gedragen naar de be slissing der conferentie. Volgens de lnd. Beige bevatten de besluiten der conferentiein den vorm eener collective verklaring, al die punten van Turkye's ultimatum, welke de vertegenwoordigers der mogendheden gemeend hebben te kunnen overnemen, met eenige wijzigingen, die door hen noodig geacht en door den vertegenwoordiger des Sultans aangenomen geworden zijn. De eerste drie punten van het ultimatum zijn door de conferentie zonder voorbehoud be aamd. Het vierde punt van het ultimatum is door de conferentie gewijzigd in overeenstemming met eene verklaring der Porte, welke inhield dat zij het straffen der tegen hare onderdanen in Griekenland gepleegde aanrandin gen en misdrijven aan den gewonen regter daar te lande overlaten wilde. Het vijfde en laatste punt van het ultimatum, dat is de door Griekenland af te leggen verklaring van het voornemen om voortaan zijne verpligtingen jegens andere staten in acht te nemen, heeft de conferentie gemeend te kunnen ter zijne stellen. De collective verklaring der conferentie zal officieel aan de Porte en aan Griekenland worden medegedeeld, met uitnoodiging aan Griekenland om zijne handelwijze daarnaar in te rigten, en aan de Porte om haar ultimatum in te trekkenopdat de betrekking tusschen Athene en Konstantinopel weder kunne worden aangeknoopt. Te Athene worden de krijgstoerustingen zoo ijverig mogelijk voortge zet; de nationale bank en de Ionische bank hebben de regering 21 millioen piasters voorgeschoten. Felix Pyat en twee andere republikeinen zijn door de correctionele regtbank alhier bij verstek tot vijf jaren gevangenisstraf en geldboete ver oordeeld wegens zekere tot opstand en vorstenmoord aansporende procla- matiënwelke die uitgewekenen uit Londen naar Parijs hadden gezonden om hier verspreid te worden. Geruimen tijd geleden is eene inzameling van giften geopend ter be kostiging van een standbeeld van Voltaire, voor wien daar te lande nog geen openbaar gedenkteeken bestaat. De inzameling heeft thans 35909 fr. opgebragt, een toereikend bedrag voor de uitvoering van het plan. Uit Rome meldt men dat het groote concilie zal plaats hebben in het regterschip van de St. Pieterskerk. De tribune, welke voor de hoogere geestelijkheid is opgerigt, kost 216.000 frs. Eenigen der Zuid-Amerikaansche bisschoppen verlaten reeds hunne standplaatsenom bij tijds te Rome te zijn en na 1 April zal de aankomst der prelaten geregeld voortgaan. Men ver moedt, dat hunne discussiën op het concilie wel zes maanden zullen duren. Wegens een reeds lang aanhangig geschil tusschen Turkye en Perzië over de grensscheiding is de verhouding tusschen die rijken thans zeer ge spannen. De Turksche gezant in Perzië zou dat land hebben verlaten en naar Konstantinopel zijn teruggekeerd. (18 Januarij). De keizer heeft heden de zitting der wetgevende kamers geopend. In de troonrede zeide Z. M.bij wijze van inleiding, dat de rede, die hij alle jaren bij de opening der zitting tot de leden rigt, de opregte uitdrukking is der gedachte, die zijn gedrag bestuurt. Voorts verklaardeZ. M. dat de beide wetten, in de vorige zitting aangenomen en die ten doel had den het beginsel der vrije discussie te ontwikkelen, twee tegenovergestelde uitwerkselen voortgebragt hadden. Aan de eene zijde was door de drukpers en de openbare vereênigingen in zekere kringen eene kunstmatige agitatie te weeg gebragt en waren er weder denkbeelden en hartstogten te voor schijn gekomendie men meende dat verdwenen warenmaar van de andere zijde was de natie, ongevoelig voor de hevigste opruijingen, in haar ver trouwen op de toekomst niet aan het wankelen gebragt. Verder verklaarde hij dat het standvastig doel zijner pogingen was bereikt. De militaire hulp bronnen van Frankrijk waren voortaan op de hoogte van zijne bestemming in de wereld; onder deze omstandigheid kon men luide het verlangen naar de handhaving des vredes verkondigen. Het was geen teeken van zwakheid dit te zeggen, wanneer men gereed was tot de verdediging van de eer en de onafhankelijkheid des lands. Omtrent de biutcnlandsche aangelegenheden liet Z. M. zich o. a. aldus uit: Onze betrekkingen met de vreemde mogend heden zijn van den meest vriendschappelijken aard. De omwenteling, die aan gene zijde der Pyreneën is uitgebroken, heeft onze goede verstandhou ding met Spanje niet verstoord en de conferentie, die gehouden wordt om een dreigend conflict in het Oosten te onderdrukkenis eene groote gebeur tenis, waarvan wij het hooge gewigt niet mogen miskennen. Zij loopt ten einde en alle gevolmagtigden zijn het eens geworden over de beginselen, die geschikt zijn om tot grondslag te strekken voor eene blijvende toenadering tusschen Griekenland en Turkye. Z. M. besloot zijne rede met den wensch dat de natie, weldra in hare kiesdistricten bijeengeroepen, de staatkunde zou bekrachtigendie hij gevolgd haden door het uitbrengen harer stem men zou toonen dat zij geene 'revolutie wilmaar de toekomst van Frank rijk wilde bevestigd zien op het innig verhond tusschen het gezag en de vrijheid. §PAKJE. De tot op dit oogenblik bekend geworden uitkomsten der stemmingen tot benoeming der stembureaux in de provinciën wijzen aandat in 2995 districten de monarchaal-gezindenin 720 de republikeinen en in 200 de andere partijen gezegevierd hebben. In de hoofdstad hebben de voor de monarchie gestemde candidaten 11000 en de republikeinsch-gezinde candida- ten 2700 stemmen verkregen. Volgens berigten uit Barcelona had de ontdekte Carlistische zamen- zwering een zeer ernstig karakter en strekte zij zich over een groot deel van Calalonië uit. In het bezit van een der te Barcelona aangehouden per sonen (een onbemiddeld man) was eene som van 200,000 frs gevonden,

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2