CttttAHT. LEYDSCHE WOENSDAG 20 JANUARIJ. STA DS-BER1GTEN. BINAivNLAiNDSCHK bT^ÏÏgTËnT De prijs der Courant is ƒ3,per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN Gezien art. 3 van het koninklijk besluit van den lste" December 1865 (Stuit bloed n". 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van N,e- derlandschen oorsprong of bewerking; Doen te weten, dat in de maand Januarij 1869 zal worden opgemaakt cene Ujst van lien, die in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met certificaten van ftederlamluchen oorsprong oC bewerking tegen een lauer regt in Nederlands-Indië kunnen worden ingevoerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun patentblad, in de maand Januarij 1869 ter Secre tarie dezer gemeente aan te melden. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden 26 December 1868. v. n. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEYDEN roepen bij deze op aUe leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeloopen jaar 1868 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoe digste, immers vóór uitJanuarij e'. k.ter gemeente-secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. s Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DEL ERBurgemeester. Leyden, 19 Januarij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag 21 Januarij 1869,, 's namiddags te twee ureu. Onderwerpen 1°. Benoeming van een stads-heelmeester. 2". Vervulling der betrekking van leeraar in staatswetenschappen en han- delsregt. bij de gemeente-instelling voor middelbaar onderwijs. 3°. Benoeming van een 2ü,n hulponderwijzer der 4,le klasse aan de openbare lagere schooi n°. 2 voor onvermogendeu. 4". Verzoek van Dr. P. de Jong, om ontslag uil de betrekking van leeraar in de Ilebreeuwsche taalaan de gemeente-instelling voor hooger onderwijs. 5». Verzoek van J. J. Fonteyn, om ontslag als hulponderwijzer aan de open bare lagere school n°. 1 voor onvermogendeu. 6". Verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofd som van 's rijks directe belastingen. 7". Onderhandsche verhuring van de arbeiderswoning aan de Haarlemmer- trekvaart. 8». Verzoek van J. W. Filippo, tot bekoming van gemeentegrond gelegen in de penshal. 9". Verzoek van B. van Dorsten Hz.tot het in eigendom bekomen van gemeentegrond, bij hem in gebruik. 10°. Verzoek van J. Galjaard, tot het leggen van eene brug over de sloot bij de Woutercnbrug. 11°. Verzoek om afschrijving, wegens bebouwing van grond, van recogni tiën van a. G. Kottner; b. J. Vallentgoed. 12°. Voordragt tot verkoop van boonjen. LEYDEN19 Januarij. Naar wij vernemen heeft het aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde koningin behaagd onzen geachten stadgenoot dr. Sicherer om een exemplaar zijner Plaudereien te verzoekendie onlangs achter het Verslag van het stedelijk gymnasium gedrukt zijn. Zondag 11. heeft de tweede afdeeling van de Leydsche scherpschutters- js vereeniging hare eerste militaire wandeling gemaakt. Ten 12 ure mar cheerde zijsteeds exercitiën uitvoerendenaar Oegstgeestvan waar zij teil 3 ure terugkeerde. Men maghet groot belang der zaak in aanmerking nemendeverwachten dat deze al meer en meer bijval zal vinden. Ds. J. Holster, pred. bij de christ. afgescheiden gemeente, die onlangs voor een beroep naar Apeldoorn had-bedankt, heeft dezer dagen weder een beroep ontvangen naar de christ. afgescheiden gemeente te Haarlem. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, dd. 18 Jan.: Door de eerste schuiten, welke weder vroeg op de versch-visscherij zijn uitgegaan, werd eene kleine hoeveelheid aangebragt. In den afslag werd besteed 4 per mand schol en voor de tongen 30 cents per stuk. De geheele vloot maakt zich gereed om bij gunstig weêr naar zee te gaan. Volgens alhier ontvangen berigt is er Zaturdag te Egmond aan Zee een schip gestrand, de naam onbekend. [Het hier bedoelde schip was de Djawa van Londen naar het Nieuwe Diep bestemd. Hel is door eene stoomboot en assistentie weder afgebragt en naar de bestemmingsplaats vertrokken.] 's Lands middelen over het jaar 1868 hebben opgebragt 71,282,632.31, zijnde 594,083.80 minder dan de opbrengst in 18.67. Dit verschil moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de mindere opbrengst van het regt van successie en van overgang bij overlijden. Ilet U. I) meldt dat de twee leden van het Pruiss. cavallerie-muziek- corps, die in den vorigen zomer te Utrecht als deserteurs van het corps hoornblazers van het 7e reg. infanterie werden aangehouden op bijzonde ren last van den minister van oorlog met paspoort zijn ontslagen. Te Rotterdam heeft mgr. H. Ileykamp, bisschop van Deventer en pas toor bij de gemeente der oud-bisschoppelijke clerezy aldaar, Zondag 11. het voorregt genoten van met zijne gemeente zijn veertigjarig priesterambt te herdenken. Na het celebreren eener pontificale mis sprak hij de gemeente toenaar aanleiding van het Psalmwoord"Loof mijn ziel enz." In zijne rede gaf hij een kort overzigt van zijne priesterlijke loopbaan, waaruit bleek dat hijna eerst zes jaren bij de gemeente te Leyden en veertien jaren bij die te Delft geplaatst te zijn geweest, de laatste twintig jaren te Rotter dam zijne kerkelijke bediening had vervuld. Na afloop der plegtigheid wer den den jubilaris talrijke gelukwenschen en geschenken, waaronder een prachtige bijbel, aangeboden. Te Alkmaar begaf zich op een avond der vorige week een jongeling met eene brandende kaars naar het geheim gemak. Dit, in het groote riool van de gedempte Nieuwe Sloot uitloopende, was zoodanig met gas vervuld, dat dit werd ontstoken en daardoor eene ontploffing ontstonddie den jon geling tegen den muur wierp en het groote riool op 00 ellen afstands deed barsten, waardoor de grond over eene aanzienlijke lengte met groote kracht werd opgeworpen. De knal deed de bewoners in den omtrek hevig schrik ken te meer daar de gaslichten over eene groote uitgestrektheid werden uitgedoofd. Donderdag 11. begaven zich de officier van justitie en de regter-com- ïnissaris in strafzaken van Almelo naar de gemeente Haaksbergen, ten einde f.p :1e plaats zelve een onderzoek in te stellen naar eene aldaar plaats gehad hebbende vermoedelijke vergiftiging. Dingsdag avond jl. toch was aldaar het lijk gevonden van C. Hammei, veearts te Haaksbergen. Genoemde Hammei had dienzelfden dag ten 1 urena gegeten te hebbenzijne woning verlaten en des avonds tegen 6 ure vond men op ongeveer een kwartier uur afstands van zijne woning verscheidene kleedingstukken op verschillende afstanden van elkander verspreid, die de rigting aanwezen, welke de eigenaar er van gegaan was. Niet ver van daar vond meu toen, in eene liggende houding, tegen een mesthoop op een stuk bouwland, het lijk van Rammel, met in iedere pols een steek, die echter de aderen niet gekwest en den dood niet had kunnen veroorzaken. Het was bekend, dat Hammei met eene vrouw leefde, waarmede hij niet gehuwd was, en dat er een kostganger in zijne woning was, die het bezit dier vrouw met hem deelde, welke vrouw zeer te kwader faam bekend stond, als dikwijls de huisdieren van andere men sehen te vergeven. Daar er bovendien in dat huisgezin altijd twist was en een veearts meestal vergif voorhanden heeft en meer andere omstandigheden ter kennis der justitie kwamen, die zware vermoedens opwekten, werd het lijk van genoemden Hammei door twee doctoren op het gemeentehuis aldaar in tegenwoordigheid der bovenvermelde heeren geopend, die daarop de maag en de ingewanden benevens eenig bloed van het lijk behoorlijk verzegeld naar Almelo hebben medegenomenten einde die voorwerpen aan een schei kundig onderzoek te onderwerpen. Te Westerbork had Woensdag II. het volgende plaats: Een arbeider. F. Zoer, geraakte in twist met zekeren L. Bloeming, doordat diens geit op het land van laatstgemelden liep. Het cene woord lokte het andere uit, tot dat eindelijk Zoer. die vlak bij zijne woning was en jager is, in drift zijn geladen geweer haalde en daarmede een schot op Bloeming loste, waar door hij hem het regter been bij den enkel verbrijzelde. Den volgenden dag is het been afgezet. De dader is in hechtenis. De onlangs te Appelscha in hechtenis genomen dienstmaagd is weder in vrijheid gesteld. Zij hield vol dat het kind dood geboren en door de varkens verslonden was. Voor het tegendeel was geen bewijs te vinden. 's GRAVENHAGE 19 Januarij. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan B. Mid- delhoek, hoofdonderwijzer der openbare school te Molenaarsgraaf, verleend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, voor het met levensgevaar redden van een knaap uit het water op 2 Dec. 1868. Z. M. heeft vergunning verleend aan mr. F. J. W. T. baron van Pal- landt, raad van legatie honorair, tot het dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken, en aan J. Suos te DongenA. Kerkvliet te Hazerswoude en H. Beuring te Amster dam tot het dragen van het kruis fidei et virlutihun door den Pans geschonken.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1