D*. van Son, pred. te Warmond, beeft voor het beroep naar Groningen bedankt. Ook ds. Révillepred. bij de Waalsche gemeente te Rotterdam, heeft voor liet beroep naar Amsterdam bedankt. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is eervol emeritaat verleend aan ds. J. C. F. van Sandiek, pred. te Terborgh, en aan ds. O. D. Pierrot, pred. te Meteren. Met 1 Jan. bedroeg het aantal candidaten tot de h. dienst bij de Ned. herv. kerk 60waarvan 6 voor de dienst bij de Waalsche gemeenten. Donderdag avond 11. werd de persoon van J. B.te Deldenop den openbaren weg tusschen Delden en Hengelo door hem onbekende personen aangerand en deerlijk geslagen. Bij een door den geneeskundige ingesteld onderzoek is geblekendat zijne beide armen zijn gebroken. De daders zijn niet ontdekt. Te Wijhe is Donderdag 11. eene locomotief gederailleerd en in het wa ter geraakt. De schade, daardoor veroorzaakt, wordt op ruim 1 30(10 bere kend. Een aantal menschendie dagelijks met het bearbeiden van zand bij den spoorweg bezig waren, zijn daardoor geheel zonder werk. Vrijdag 11. heeft in de kazerne te Neuzen een sergeant op een zijner kameraden, met wien hij eenige woordenwisseling had gehad, een schot ge lost, waarbij de kogel door het eene been ging en in het andere been bleef zitten. Onmiddellijk daarop heeft hij andermaal zijn geweer geladen en zich zeiven doorschotenzoodat hij eenige uren later overleed. De toestand van eerstgemelde was van dien aarddat ook bijten gevolge van het veelvul dige bloedverlies, des avonds overleed. 's GRAVEN1IAGE12 Januarij. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan J. C. Iluys- dens, matroos 3Je kl. op het schroefstoomschip Prinses Amaliatoegekend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, wegens het met levensge vaar redden van een over boord gevallen matroos in de Banda-zee op 9 Julij 1868. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer G. J. Muller, burge meester der gemeente Westzaantot het dragen der versierselen van ridder 4J' kl. der orde van de kroon, hem door den koning van Pruissen ge schonken Tot burgemeester zijn benoemd: te Rozendaal (Noordbrabant) de heer L. J. Schoonheyt; te Rucphen c. a. de heer N. de Weert; te Simpelveld de heer W. Brand. Aan den heer J. Lipjes is eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Vlieland. Tot lid van den raad van bestuur van het pensioenfonds voor burger lijke ambtenaren is benoemd de heer mr. A. van Galen, procureur-generaal bij het prov. geregtshof in Zuidholland. De minister van koloniën zal Woensdag en die van oorlog Donderdag geen gehoor verleenen. Den 8slen dezer overleed alhier in den ouderdom van 77 jaar de heer A. van Brink, hoofdonderwijzer alhier. Gedurende vele jaren stond de waar dige maneen voorbeeld van bescheidenheidpligtsbetrachtingverdraag zaamheid en innige godsvruchtaan het hoofd van eene der stadsscholen. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn de beraadslagingen hervat over de begrootingswetten voor 1869. De behandeling van hoofdstuk V (dep. van binnenl. zaken), had afdeelingsgewijze plaats. Over afdeeling I, kosten van het departementIIInationale militie en schutterijIV, medische politie; V, verdere uitgaven betrekkelijk het binnenlandsch bestuur, werden geene beraadslagingen gevoerd. Bij de behandeling van afd. II, kosten vaiï het bestuur der provinciën, werden besproken de jaarwedden van gedepu teerde statengriffiers en ambtenaren bij de provinciale griffiënwaarin sommige leden verbetering wenschten te zien aangebragt. Bij de behandeling van de Vde afd.rakende den waterstaat en de publieke werkenwerden een aantal onderwerpen ter' sprake gebragt, o. a.de schadevergoeding te ver leenen voor afneming van gronden langs rivieren gelegen, waar die door het aanleggen van kribben door den waterstaat wordt veroorzaakt: het onder houd en het beheer der zoogenaamde kleine rivieren; de voltooijing van het I kanaal van Apeldoorn naar Dierende Friesche wadden en de verbinding van Ameland met het vaste land; de werken van het Amsterdamsche Noordzee kanaal, het te verleenen subsidie aan de voor deze onderneming bestaande maatschappij en de belangen der waterschappen, die met dit werk in ver band staan; de aanleg en de exploitatie van spoorwegen, alsmede het onge rief voor het gebruik van openbare wegen uit de doorsnijding daarvan door spoorwegen, bepaaldelijk bij Utrecht, ontstaande, enz. De minister van bin nenl. zaken beantwoordde de door onderscheiden sprekers gedane vragenen gaf de door sommigen verzochte inlichtingen. Bij de Vil"" afd. werd het liooger onderwijs niet besproken, wel het middelbaar onderwijs en meer be paaldelijk het landbouw-onderwijs. lieden zijn de beraadslagingen voortgezet en wel over het middelbaar onderwijs, lie heeren van Beeck VollenhovenSassen en de minister van binnenlandsche zaken, hebben breedvoerig de grieven en bezwaren weder sproken, gisteren en ook beden tegen de toepassingen den geestde werking van de wet op het middelbaar onderwijs in het midden gebragt. Vervolgens was aan de orde het lager onderwijs. Daarover voerden het woord de heeren Messchert van Vollenhovendie vele bezwaren tegen de wet van 1857 opperde en hare herziening verlangde; van Bylandt, die tegen staats- overheersching bij dat onderwijs opkwam en daarvoor ware vrijheid, niet vrijheid in naam verlangde; de heer Sasse van Ysselt, die vrede had met de neutrale schoolmits zij zuiver neutraal ware. De hh. Viruly. Hein, Duymaer van Twist, van Swinderen en Fransen van de Putte hebben het openbaar onderwijs verdedigd tegen de onverdiende aan- vallen daarop gedaan en de denkbeeldige bezwaren daartegen ingebragt. Heden avond ten half acht ure voorzetting. BUITKNLXNIJSCHK BtëMIGTtëN. E N E IL A N 19 LONDEN, 10 Januarij. De Reform Leagueeene politieke vereenigingdie krachtig heeft mede gewerkt om de jongste parlements-hervorming te doen tot stand komen, beeft thans besloten de invoering der geheime stemuitbrenging voor de ver kiezing van parlementsleden tot een hoofddoel barer werkzaamheid te stellen. De hh. Van de Wal en De Villiers, die door de regering van den Oranje-Vrijstaat naar Engeland waren gezonden om er door regtstreeksclie onderhandeling met de regering het geschil omtrent het Basuto-land tot vereffening te brengenzijn volgens de berigten uit de Kaapstad van 4 Dec. aldaar teruggekomen. Als de uitkomst hunner zending wordt opgegeven dat de bitlere briefwisseling, laatstelijk tusschen den gouverneur der Kaap kolonie en den president van den Vrijstaat gevoerd, zou worden beschouwd als niet bestaande, en dat de onderhandelingen tusschen lien over de grens- linie van het wederzijdsche grondgebied in liet Basuto-land van nieuws aan gevangen zouden worden. In Lancashire, tusschen Wigan en St. Helens, was dezer dagen brand ontstaan in eene der schachten van een kolenwijk. Toen men meende dat die brand gebluscht was, daalden er 8 personen in de mijn, maar daar de vlam zich plotseling verhiel, kregen deze zware brandwonden, ten gevolge waarvan er reeds drie zijn overleden. Tusschen Waterford en Limmeriek, in Ierland, heeft men, toen de spoortrein onder eene brug doorging, een geweerschot op den machinist ge lost, zonder hem evenwel te treffen. Nabij Bolton is de fabriek van landbouwwerktuigen van de hh. Picks- ley en Sims en C». afgebrand. De schade wordt op 20000 begroot. Uit New-York wordt gemeld dat den 20sltn December in de Mexicaan- sche steden Colima en Manzanillo eene aardbeving heeft gewoed, waardoor eene menigte personen gedood en vele schepen vernield of beschadigd zijn. FKAKKKIJK. PARIJS, 10 Januarij. De eerste zitting van de conferentie heeft gisteren plaats gehad; de tweede zitting zal Dingsdag worden gehouden. Tusschentijds moeten er nog oflicieuse bijeenkomsten worden gehouden. De Constitutionel zegt dat in de eerste zitting der conferentie het voor zitterschap aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken opgedra- gen is en de volmagten der leden onderzocht zijnen dat de conferentie vervolgens het Turksche en het Grieksehe gouvernement per telegraaph nit- genoodigd heeft gedurende hare beraadslagingen de zaken in den tegen- woordigen slaat te laten blijven. Volgens de Londensche Morning Post heeft de Eritsche gezant de punten in geschil op de ondubbelzinnigste wijze in het licht gestelden is een voorstel van Ruslandstrekkende om eene commissie tot onderzoek van Griekenlands grieven en van het beheer van Candia te benoemenverworpen. De Corr. Itnl. zegt dat de Grieksehe gezant heeft geprotesteerd tegen de positie, die hem, in vergelijking met den Turschen gezantaangewezen werd. Het berigt dat de Porte het vijfde punt van het aan Griekenland gestelde ultimatum heeft ingetrokken, heeft zich niet bevestigd; doch zij heeft laten blijken dat zij zou kunnen bewilligen in eene wijziging van dat punt, waardoor aan Griekenland de vernedering van eene schuldbekentenis be spaard zou worden. i In zijn rapport aan den keizer zegt de minister van financiëndat de vlottende schuld van 902 lot 727 millioen verminderd is. De indirecte belas tingen hebben in J868 ruim 34 millioen meer opgebragt dan in 1867. Voor de dienst van 1869 zal geene rectificatie der begrooting noodig zijn; de supplementaire uitgaven, die geen 28 millioen bedragen, zullen ruimschoots door de meerdere opbrengst der belastingen gedekt worden. Het jaar 1868, zegt de minister, heeft zich gekenmerkt door afwisseling van vertrouwen en beduchtheid, van levendigheid en verflaauwing in de zaken; de publieke opinie heeft zich langzamerhand gewend aan eene meer juiste beoordeeling der politieke omstandighedenen vooral in de laatste maanden is eene grootere levendigheid in den handel merkbaar geweest. Men wildat de keizer voornemens is den voorzitter van het Protes- tantsche consistorie te Parijs en den opperrabijn van Frankrijk tot senatoren te benoemen. Het voorbeeld, door den officier van justitie te Toulouse gegeven, die zijn ontslag nam, omdat de regering de magistraten bemoeijelijktedip niet volgens hare voorschriften handelden, is gevolgd door den officier van justitie te Vervins, en zal gevold worden door dien te Versailles. Deze heeren zullen, op het voorbeeld van den voormaligen minister Pinard, zich laten inschrijven als advocaat bij de Parijsche balie. Door de regtbank van koophandel alhier zijn in het vorige jaar 1943 failliet-verklaringen uitgesproken, tegen 1620 in 1867, en 1500 in 1866. Voor het gedenkteekendat men voor Berryer wil oprigtenzijn 40000 fr. ontvangen. Nabij Rochefort is eene rijks-inrigting geopend, die ten doel heeft de officieren der Fransche zeemagt met het gebruik der onderzeesche mijnen en dergelijke krijgstuigen beleend te maken. Volgens berigten uit Athene had het ministerie, daar de nationale gif ten en voorschotten voor de schatkist niet toereikend voor de dadelijke be hoeften waren, de nationale bank uitgenoodigd 10 millioen drachmen in specie en 40 millioen in banknoten aan de schatkist voor te schieten. Doch de bank weigerde aan die uitnoodiging te voldoen zonder voorafgaande magtiging van hare aandeelhouders. Het Grieksehe leger zou tot de sterkte van 30000 man worden gebragt, maar men was nog niet begonnen de voor eenen veldtogt noodige vervoermiddelen en voorraad leeftogt bijeen te brengen. SPANJE. De regering heeft besloten een observatie-leger in de noordelijke pro vinciën des rijks te vereenigen, met het doel om er langs de grenzen wacht te honden. De dagbladen bevatten twee manifestenaan de kiezers gerigt met het oog op de verkiezingen voor de Corteshet eene is van de leiders der repu- blikeinsche partijhet andere van den beer Nocedaleenen bekenden woord voerder van de katholiek-monarchale partij. Het bevestigt zich dat te Barcelona en andere plaatsen eene Carlisti- sche zamenzwcring is ontdekt. Er zijn vele gevangennemingen gedaan en daarbij lieeft men zich van belangrijke papieren meester gemaakt. El Pensnmientoeen clericaal bladheeft zich bij het begin van het nieuwe jaar aldus uitgelaten over Spanje's veoruitzigtenHet jaar begint somber, met de bloedtooneelcn van Malaga. Na drie maanden angst en vrees hebben wij burgerkrijg. De financiën zijn uitgeput, het leger zonder krijgs tucht de kerk zuchtende onder verdrukkingde armen zonder toevlngtde arbeidslieden zonder werk, alom onzekerheid en wantrouwen. De handel staat stilhet leger morthet volk gaat gebukt onder belastingen. Eenigen zuchten en zwijgende anderen jagen in koortsachtige drift naar het hun door de revolutie beloofde heil. Aan het hoofd des lands staat eene rege ring zonder gezag of achtbaarheidzij wordt door de republikeinen bestre den omdat zij haar woord en het programma der revolutie niet gestand doet. De overgroote meerderheid der Spanjaarden, wars van de revolutie, lijdt en zwijgt; maar zij veroordeelt de willekeurige handelingen der rege ring, die de ware vrienden des vaderlands in hun gevoel en in hun geloof krenkt. Ongelukken en onlusten hebben de gemeentelijke verkiezingen ver gezeld; het zijn de voorboden van hetgeen ons voor de deur staat. De ver kiezingen voor de constituerende Cortes of wel een staatsgreep zijn op handen de eerste zullen onlusten en bloedvergietingde tweede eenen burgeroorlog medebrengen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2