LMDSCHE C0UEA1Ï. WOENSDAG 13 JANUARIJ. STADS-BER1GTEN. BINNEN LANDSCHË B E111G T E N De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt F rij dag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDKN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verpligting tot bet doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1869, voor hen die op den lstcn Januarij van dit jaar bun 19dc jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen geboren in bet jaar 18541, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19dejaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leydsche Courant van den 14dea, 21sten en 28sten December 1868: Doen le weten dal tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 11 Januarij, voor de bewoners van de wijkeu 1, 2 en 3, Dingsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Vrijdag 15 4 6, 8 en 9 of de buitenwijk en dat de geboorte-aclendie ieder belanghebbendebij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggendagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor ben, die bier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En w ordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 2 Januarij 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTK.AMMER, Secretaris LEYDEN, 12 Januarij. Bij de gisteren op het raadhuis alhier gehouden aanbesteding zijn aanne mers srewordeuvan het leveren van keijen, T. J. Smits Jz. te Dordrecht, ad 52.42 per 1000; van het leveren van klinkers, R. Mijnlieff Az. teNieu- werkerk aan den IJssel, ad ƒ8.83 per 1000; van het leveren van bouwma terialen; 1°. houtwaren, rubriek A., S. G. Piek te Oudshoorn, voor 259; rubr. B., M. J. Vreeburg te Soeterwoude, voor ƒ329; rubr. C., id. voor 721; rubr. D., id. voor ƒ790; 2». ijzerwaren, J. C. Bernard alhier, voor ƒ241; 3". metselmaterialenN. I). Smits en G. J. C. de Vries alhier, voor 173.75; 4". verfwaren, II. G. Visser alhier, voor 292.5°. teer. gebr. van Hoeken, voor 128.70 per last6». wagensB. Vliegenthartte Oegslgeestvoor 82.50 7°. bezems en boenders, P. Fontein en Z". alhier, voor 140. Opgave van brievenwelke in de maand November 1868 door het post kantoor alhier naar het buitenland zijn verzonden, en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren; geadresseerd aan: A. Ameland, te Brussel; madcl,l! C. de Magdan, te Luik; A. Kcrstiens, te Borken; F. Nietzche, (2 stuks) te Leipzig; W. Wagner, idem; II. Z. van Teunenbroekte West-Cowes; mej. L. H. Ruetz, te Paris, 11. Ankenaar, te Paramaribo. Gisteren avond hield de typographische vereeniging Lourens Jansz Coster weder hare gewone jaarlijksche feestviering in de stads-gehoorzaal. Zij zag zich ook nu weder vereerd met de tegenwoordigheid van haren beschermheer, den heer burgemeester, en met die van een der heeren wethouders, den heer de Fremery. Ook eenige patroons en vele donateurs hadden de nitnoodiging van het bestuur beantwoord en gaven door het bijwonen van dit feest het blijk hunner voortdurende belangstelling in den bloei der vereenigingdie reeds op een vijftienjarig bestaan mag bogen. Nadat de genoodigdenonder liet spelen eener feestmarschde zaal waren binnengeleidopende de voorzitter de bijeenkomst met ecu toepasselijk woord en bragt de secretaris het verslag uit omtrent den toestand en de werking der vereeniging gedurende liet afge loopen jaar. Het bleek daaruit dat die toestand niet ongunstig washoewel de financiële krachten der vereenigingdoor de menigvuldige uitkeeringen aan zieke ledeneene zware proef hadden moeien doorstaan. Van het weduwen- en toelage-fonds had men zelfs de uitkeering iets kunnen verhoogen. Aan allen werden de belangen der vereeniging.op eene gepaste wijze aanbevolen. Nadat door de feestelingen een welkomsgroet aan patroons, donateurs en eereleden was gebragt en een potpourri uit Luerczia Borgia (Donizetti), gearrangeerd door J. C. H. Bohrt, was uitgevoerd, waarvoor de laatstge noemde hoogen lof mogt inoogsten, werd ten tooneele opgevoerd: De heer Lustig of de deurwaarder in gijzeling, blijspel in twee bedrijven, en na eene pause: liet misverstand of elk is een dief in zijne nering, oor spronkelijk Hollandsch blijspel. Bij de opvoering dezer tooneelstukjcs waren een achttal leden (J. Koet, A. Leget, J. J. de Leu, W. J. de Pmoy, J. 1). Schiiller, D. J. Siljée, F. Terluin en II. W. Wittenaar) werkzaam, terwijl twee jougejufvrouwen welwillend hunne medewerking schonken. Allen beijverden zich om zich goed van hunne taak te kwijten enden korten tijd van voorbereiding, die voor eene dergelijke opvoering kan afgezonderd worden, in aanmerking nemendewas de uitvoering in menig opzigt loffelijk. Zoo wel aan de leden als aan de genoodigden, schonk deze opvoering eenige genoegelijke urenblijkbaar uil de toejuiching, die den vertooners meer dan eens ten deel viel. Met de uitvoering van eene finale was het programma van dezen feestavond afgeloopen. Het scheidings-uur was echter daarom voor de leden nog niet aangebroken; zij bleven naar gewoonte, onder zang en dans, nog geruimen tijd bijeen. Dit typographen-feest onderscheidde zich ook nu weder door eene voorbeeldige orde en liep in alles naar wenseh af. Voor de Ned. herv. gemeente van Voorschoten en Veur was het Zondag 11. een aangename feestdag. Zij mogt. na geruimen tijd hare godsdienst oefeningen in het schoolgebouw te hebben gehouden, weder bijeenkomen in haar bijna geheel vernieuwd kerkgebouw. De predikant dier gemeente, de heer Sluiterwees bij die gelegenheidin eene toespraaknaar aanleiding van Psalm XXVI. 8de gemeente op hare godsdienstige voorregten en trachtte daarbij aan hare feestvreugde de regte leiding te geven. In eene voorafspraak riglte hij een gepast woord van erkentelijkheid tot allen, die door hunne ga ven tot de verbouwing der kerk hadden medegewerkt, inzonderheid tot die zuster der gemeentedie door eene zeer aanzienlijke gift de mogelijkheid had doen geboren worden het werk te ondernemenhare daad zou bij de ge meente in dankbare herinnering blijven voortlevenen eene inscriptie in den muur boven den kansel kon daarvan getuigen. Ook aan Z. K. 11. prins Frederik, aan wien de armen der gemeente zooveel verpligt waren en die zich ook bij dit werk niet onbetuigd had gelaten, bragt spreker dankbare hulde. Door een en ander was men in staat gesteld geworden de verbouwing te doen plaats hebbenzonder de nakomelingschap te bezwaren. Voorts bragt spreker, namens de gemeente, innigen dank aan de commissie van beheer, die zich voor de verbouwing der kerk, een in vele opzigten moeije- lijk werk, zooveel moeite had getroost; alsmede aan den ontwerper en de •Hl.oeniers van liet werk, die zooveel blijken van ijver en beleid hadden gegeven. Ook bragt liij dank aan het gemeentebestuur, dat zoo welwillend het schoolgebouw gedurende eenigen tijd des Zondags voor de gemeente had beschikbaar gesteld. De kerk, waarvan alleen de toren en het fraaije krachtvolle orgel hunne plaats hebben behoudenheeft thans uit- en inwendig een fraai aanzien en voldoet, vooral wat licht en ruimte betreft, ten volle aan de verwach ting. Zij heeft ook dit boven de vorige vooruit, dat er thans geschikte ge legenheden voorhanden zijn voor het godsdienstig onderwijs en de vergade ringen van den kerkeraad. Gedep. staten der prov. Zuidholland hebben besloten den termijn voor de opheffing der ambachten in Rijnlandbij een vroeger besluit gesteld op den 1sten Jannarij 1869, te verlangen met 2 jaren, zoodat de opheffing in ieder geval vóór den Isl™ Januarij 1871 moet hebben plaats gehad. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen ter verkrijging van het diploma van landmeter, volgens kon. besluit van 28 Julij 1865. Vier candidaten hebben aan het examen deelgenomen en de uitslag was ongunstig, daar aan geen hunner het verlangde diploma kon uitgereikt worden. Volgens de Zaanl. C. heeft de commissaris des konings in Noordhol land, namens den minister van hipnenl. zaken, de gemeentebesturen van Zaandam en omliggende dorpen verzocht hun gevoelen mede te deelen over een eventueel in te stellen hoofdkiesdistrict Zaandam. De Tijd verneemt met zekerheid, dat de minister van binnenl. zaken voor het oogeublik heeft afgezien van het voornemen, om de kon. akademie van beeldende kunsten te Amsterdam op te hellen, en nader zal overwegen langs welken weg deze instelling door wijzigingen zal kunnen behouden blijven. Het Haar!, ITbl. meldt het volgende: ln enkele dagbladen is mede gedeeld dat de heer Hoorderslid van de tweede kamer voor hel kiesdistrict Haarlem, door eene hevige borstóngesteldheid belet was aan de discussiën deel te nemen, doch in de laatste weken alleen zijne stem uitbragt Thans vernemen wijdat de heer Koorders aan een hevigen typhus en ziekte der zenuwen lijdende is. die hem alle werkzaamheden onmogelijk maakt, zijn vluggen geest voor het oogenblik gehcei heeft uitgedoofd en hem tot vol komen herstel nog geruimen tijd tot werkeloosheid zal verpligten. Bij de Ned. herv. gemeente te Bedijkte Schenner is tot predikant be roepen (F. de Holl. pred te Nieuw-Vennepbij die te Dragten ds. Boon, pred. te Oude-Pekela; hij die te Hiaure ds. Wieringa, pred. te Hoorn op Texel; by die te Anjum d". llleeker, pred. le Fynaard; hij die te Lettelbert ds. Wa ning Rolt, rust. pred.; hij die te Wilhelmina's-dorp d\ Muller Massis, pred. te Wichmond; hij die te Warns (Is. Post van Griethuysenpred. te Hol- landsche Veldhij die te Apeldoorn d\ Creuzbergpred. te Maarssen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1