BIJVOEGSEL, behoor ende tot de Leydsche Courant van Maandag dó Januarij db69, 5. BINNEiNLANDSCHE BERIGTEN. BÜITENL-VNDSCHE BEBIGTEN, LEYDEN, 9 Januarij. Wij vernemen dat de leerlingen van het gymnasium alhier den heer James Perrinbij zijn aftreden als docent in de Engelsche taal- en letter kunde aan genoemde inrigting, als bewijs hunner hoogachting een sierlijke fauteuilbenevens een damtafeltjeten geschenke hebben aangeboden. Men verzoekt ons nog te melden dat. te beginnen met den I4den dezer, eiken Donderdag avond ten 8 ure, door de hh. predikanten Molenaar en Drost, eenc bijbellezing zal gehouden worden in de zaal der vereeniging voor christelijke belangen, Noordcinde. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 162 tot 184 volwassen personen en 84 tot 101 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam, zal Maandag aldaar eene gewone vergadering houden. Voor ongehuwde bevoegden tot de uitoefening der genees- en heelkunst bestaat gelegenheid om te dingen naar de betrekkingen van officier van ge zondheid der lste kl. en van officier van gezondheid 2de kl. voor de dienst der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea. Zij die daartoe in aanmer king wenschen te komen, moeten zich bij gezegeld request voor of op 10 Febr. aanst. tot het dep. van koloniën wenden. De Staatscourant deelt omtrent deze betrekkingen nadere opgaven mede. Daar bij de vier regimenten huzaren een aantal vrijwilligers ontbreken kunnen voortaan niet alleen de commandanten dier regimenten, maar ook de provinciale adjudanten, benevens de plaatselijke en garnizoens-comman- dantenvrijwilligers en miliciens tot toetreding bij dat wapen toelaten. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft ter ken nis van belanghebbenden gebragt, dat, volgens eene beschikking van den minister van oorlog, bij den aanvang van den nieuwen leercursus op 1 Sep tember aanst.geene kweekelingen aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht ter opleiding tot paarden-arts bij het leger, zullen worden geplaatst. Men verneemt dat binnen kort eene promotie hij de militaire genees kundige dienst zal plaats hebbenzoo teil gevolge van de laatste pensione ring van dat wapenals het eervol ontslag vragen door eenige jongere of ficieren van gezondheid. Volgens het U. I). zou eene reorganisatie van de militaire geneeskundige dienst der landmagt te wachten zijn. Gedurende het jaar 1868 zijn bij het koloniaal werfdepot o. a. aange komen 982 onder-officieren en manschappen, uit het leger hier te lande overgegaan bij de koloniale troepen; 1091 personen, die zich op de gewone wijze voor de koloniale dienst hebben verbondenwaaronder 479 vreemde lingen; 656 onder-officieren en manschappen, teruggekomen uit Oost-Indië, waarvan 270 bestemd om met gagement te vertrekken en 83 wegens lig- chaamsgebrekenmet toekenning eener gratificatie als onderstand voor eens; 74 onder-officieren en manschappen uit Oost-Indië, waarvan 24 met aan spraak op gagement en 6 met eene gratificatie als voren. In de Israëlitische weekbladen komt eene missive voor van den mi nister van financiën, aan de constituerende vergadering gerigt, houdende aandrang tot het alsnog aanwenden van eene poging tot het organiseren van bet Israëlitisch kerkgenootschap hier te lande. «Mogt het evenwel, wordt gezegdna een niet lang tijdsverloopbij voorbeeld van ultimo Maart 1869 blijken, dat het voorgestelde doel niet kan worden bereikt, dan zal er voor mij niets overblijven, dan aan Z. M. het intrekken voor te stellen van alle besluiten- betreffende de kerkelijke belangen der Israëlieten te beginnen met die van den souvereinen vorst van 26 Februarij en 12 Junij 1814, bij welke aan de regering eene bemoeijing met de kerkelijke aangelegenheden dei- Israëlieten hier te lande is opgedragenwaaraan de grondwettige grondslag ontbreekt." Voorts heeft de minister eene missive gerigt aan mr. A. de Finto, president der constituerende vergadering, waarbij dien heer wordt medegedeeld, dat er bij den minister geen bezwaar bestaat om alle kosten voor 'slands rekening te nemen, welke door de aan te wenden poging, om alsnog eene voldoende organisatie van hel Israël, kerkgenootschap tot stand te brengennoodig zullen worden. Ten gevolge van een en ander zijn dooi den voorzitter der constituerende vergadering de leden bijeengeroepen tot het houden eener vergadering op Maandag, 15 Februarij aanst. Te Groesbeek is overleden de gepens. luit.-kolonel der infanterie jhr. W. d'Harvant Bigot de Villandry. De diaconie der Ned. herv. gemeente te Maassluis ontving dezer dagen van d'. Vollenhoven van Daalenook namens zijne mede-erfgenamenvan wijlen mejufvrouw A. F. Vaillant. den 8sten October jl. aldaar overleden, een bedrag van ƒ600. om te strekken ter nagedachtenis aan de overledene. Ook het genootschap Dorcas aldaar, waarvan de overledene eene der oprigters wasontving van hare erfgenamen eene gift van 400. Onlangs overleed te Beekbergen eenc bejaarde vrouwJanna van Essen genaamd; zij woonde aldaar alleen in een ellendig hutje en was gedurende meer dan 20 jaren door de diaconie onderhouden, op wier kosten zij ook gedurende hare laatste ziekte werd verpleegd. Na haar overlijden echter werden op onderscheidene plaatsen in hare hut verborgen gevonden eene som van ruim 260 aan geld. eenig zilver en andere voorwerpen, benevens linnen en kleedingstukkendie zij sedert jaren bij de bedeelingen van de diaconie had weten magtig te wordendoch ongebruikt bad geborgen. De machinist Nieuwkerk, te Groningen, van wien vroeger melding is gemaakt, is na het afzetten zijner voeten in het akademisch ziekenhuis al daar overleden. 's GRAVENHAGE, 9 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. J. A. Lcmaire en J. N. ten Velden, te Amsterdam, tot het dragen van het kruis fidei et virtutihun door den Paus toegekend. AV Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Amersfoort is benbemd de S heer mr. J. W. Sluiter, advocaat te Rotterdam. jL I Tot surnumerair bij den waterstaat is benoemd de civiel-ingenicur P.. H. Kemper. gtj r- Z. M. heeft goedgevonden tot hulp en voorlichting voor de voorbereid—" dende werkzaamheden van de rijkscommissie, bij kon. besluit van 17 Octo ber 1868, n°. 40, ingesteld, te benoemen: jhr* mr. W. T. Gevers Deynoot, te 's GravenhageI. M. Obreendirecteur van het depót van kaartenenz. bij het dep. van marine, te 's Gravenhagemr. A. de Vries, raadsheer in het prov. gereglshof van Noordholland, te Amsterdam; mr. T. M. C. Asser, hoogleeraarte Amsterdammr. J. L. de Bruyn Kopshoogleeraar te Delft en lid van de tweede kamer; mr. J. F. B. Baert, chef van de secretarie van de Nederl. bank, te Amsterdam; mp. J. T. Buys, hoogleeraar, te Leyden; P. N. Muller, te Amsterdam; dr. I'. J. Veth, hoogleeraar, te Leyden; en dr. P. Bleekerte 's Gravenhage. Z. M. heeft goedgevonden den lsteD luit. A. J. C. de Roo, van het lste reg. vesting-artillerie, ter zake van zielsgebreken, tijdelijk op pensioen te stellen. De minister van oorlog heeft den onder-adjudant F. Marquenie overge plaatst van het reg. rijdende artillerie te Amersfoort naar het reg. veld artillerie te 's Gravenhage. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn de beraadslagingen aangevangen over de staatsbegrooting voor 1869. Bij het wisselen van al- gemeene beschouwingen hebben de hh. llartsen en van Nispen breedvoerig de koloniale en financiële quaestiën besproken, en het beleid, waarin deze regering zich voor beiden wensclit te bewegengelaakt. De heer de Vos van Steenwijk, na de rigting van het kabinet op het gebied van onderwijs, financiën en koloniën te hebben besproken, kwant tot de slotsom dat liij hoopte dat aan dit kabinet levensduur mogt worden toegekend. De hh. Hein en Verschoor behandelden het onderwijs en de hh. van de Putte en Cost Jordens het financiële vraagstukallen in een zindie blijk gaf van ver trouwen in de houding van het kabinet. De ministers van financiën, koloniën en binnenl. zaken hebben de ver schillende sprekers beantwoord en hunne rigting verdedigd. Het was de overtuiging van den heer van Bosse dat in het volgend dienstjaar zou knn- nen worden voorzien zonder verhooging van belastingen. De heer de Waal was van meening dat de weg, dien hij wenschte in te slaan, tot eene regt- vaardigë oplossing van het koloniale vraagstuk zou leiden en de heer Fock bleef bij zijn gevoelen dat eene herziening der wet van 1867 onnoodig was. Na de sluiting der algemeene beraadslagingen, zijn aangenomen met alge- meene stemmen: hoofdstukken I. huis des konings; II. hooge collegiën; III. buiten! zaken; en IV A. justitie; voorts nog hoofdst. IV B. r. k. eere- dienstmet 28 tegen 4 stemmenen VII C. herv. eeredienstmet 27 tegen 5 stemmen. Maandag voortzetting. Men verneemt dat H. M. de koningin het voornemen heeft te kennen gegeven om de lezing, welke ds. Inckel, van Leyden, den 14dtn dezer in Diligenlia, ten voordeele van het weeshuis der Ev. Luth. gemeente aldaar, hoopt te houdenbij te wonen. Twee jongeliedendie in September van hetj vorige jaar des nachts twee heeren in de Spuistraat hebben aangerand, en daarbij aan een dier heeren een horlogie hadden ontvreemd, hebben deswegens voor het prov. geregtsliof te regt gestaan. De een is tot 2 jaren en de ander tot eene maand correctionele gevangenisstraf veroordeeld. Gedurende het badsaizoen van 1868 te Scheveningen bedroeg het getal baden aldaar 43279 buitenbaden en 4158 binnenbaden. De ontvangsten be droegen ƒ155.293. de uitgaven ƒ132.214.091, gevende een voordeelig saldo van 23078.90^. ENGELAN D. LONDEN, 7 Januarij. Volgens de Ind. Beige heeft het ministerie Gladstone plannen gevormd, waardoor het in staat zal zijn eerstdaags eene vermindering van drie millioen in de jaarlijksche staatsuitgaven voor te dragen. Daarentegen zouden er bij de behandeling der vraag, hoe de opheffing der staatskerk in Ierland ten uitvoer te leggenmoeijelijkheden voor den heer Gladstone zijn opgerezenin het kabinet zelf en ook daarbuiten. De Daily News prijst in een hoofdartikel het plan van baron Mackay, om eene internationale tentoonstelling te Utrecht te honden van voorwer pen, die van bijzonder belang voor den werkman zijn. Ofschoon de wereld meer dan genoeg heeft van internationale tentoonstellingen, moet de Utrecht- sclic op dezen regel echter eene uitzondering maken. Het is zeer waar schijnlijk dat de Britsche werkman op deze tentoonstelling zaken zal vin den, die beter en goedkooper zijn, dan hij die in zijn eigen land kan bekomen. De nieuwe minister, president van het rijks-armbestuur, de heer Go- schen. heeft door de afdeeling statistiek van zijn departement eene opgave omtrent den stand der armoede in Londen doen uitgeven, en is voornemens die mededeelingen wekelijks te herhalen. De totaalcijfers zijnBevolking volgens de laatste telling van 1861 2.802,000. Aantal bedeelden en in ge stichten verzorgde armen in de 2e week van December: in 1868, 143.533; in 1867, 147.190; in 1866. 122,927; in 1865, 102.034. Eene eigenaardige plegtigheid, van middeneeuwschen oorsprong, had op het Driekoningenfeest als naar gewoonte plaats in de kon. kapel van het S'. James Paleis. Vóór dat het avondmaal werd gevierd traden twee kamer- heeren der koningin in groot gala-costuum naar voren, en overhandigden aan den geestelijke een purperen prachtig geborduurden zak. gevuld met goudmyrrhe en aloëwelke zak door den geestelijke op eene zilveren schaal werd ontvangen en op het altaar gezet, De verloopen feestdagen en het bij velen daaraan verbonden bovenma-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5