LEYDSCHE OIR A XT. 1800. iSa M, N". 4. VRIJDAG 8 JAIVUARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEYDEN, 7 Januarij. In de maand December zijn binnen deze gemeente geboren 146 kinde ren als69 zoons en 77 dochterswaaronder is begrepen 1 tweeling geboorte. Overleden 66 personen, als: 12 mannen, 9 vrouwen. 26 zoons en 19 dochters-, daarenboven als levenloos aangegeven 9. Voltrokken 18 huwelijken. Gedurende het jaar 1868 zijn binnen deze gemeente geboren: 770 zoons en 735 dochters, te zamelt 1505 kinderen. Overleden van het man nelijk geslacht 489, van het vrouwelijk geslacht 492, te zamen 981; waar van ongehuwd van het mannelijk geslacht 331van het vrouwelijk geslacht 320, gehuwde mannen 100, gehuwde vrouwen 88, weduwenaars 58, wedu wen 84. Nog zijn alhier ingeschreven 24 personen van het mannelijk ge slacht en 12 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier gewoond hebbende, en 70 kinderen als levenloos aangegeven. Zijn overle den 353 kinderen beneden het jaar, 170 van 1 tot 10 jaar, 41 personen van 10 tot 20 jaar, 52 van'20 tot 30 jaar, 41 van 30 tot 40 jaar, 53 van 40 tot 50 jaar57 van 50 tot 60 jaar en 214 van 60 tot 70 jaar en daarboven. Zjjn gehuwd 323 paren en ingeschreven 3 echtscheidingen. Men verzoekt ons te melden dat, te beginnen met den 8sttn dezer, geregeld iederen Vrijdag avond, ten 8 ure, in het lokaal der diaconieschool op de Haarlemmerstraat, toespraken over godsdienstige onderwerpen gehou den zullen worden, door de hh. predikanten llagen, Scheller, Koopmans van Boekeren en Knappert. Aan het lokaal der Ned. handelmaatschappij te Amsterdam zal op 14 Januarij aanst.bij inschrijving, o. a. de aanbesteding plaats hebben van de levering van 9000 Ned. el donker blaanw grein, 2000 wollen dekens, 1000 N'. cl blaanw baai, 1100 N. c! donker blaauw laken en 4000 N. ei grijs keper laken. liet hoofdbestuur van het anti-dagbladzegelverbond heeft zich bij adres tot de tweede kamer der staten-generaal gewend, met het eerbiedig, doch ernstig verzoek dat de kamer hare goedkeuring moge hechten aan het wets voorstel tot opheffing van het zegel op dagbladen en drukwerken. Hoewel de afschaffing van het zegel in den laatsten tijd het voorwerp is geweest van veelzijdig onderzoek, meent het hoofdbestuur zich echter niet ontheven te mogen achten van de taak om nog eenmaal bij deze gelegenheid de gron den uiteen te zettenwaarop zijne overtuiging rust dat het algemeen belang dringend de opheffing van het dagbladzegel vordert. Tot dat einde schetst het in eenige trekken den weldadigen invloeddien goede dagbladen bij magte zijn uit te oefenen op de politiekeintellectuele en sociale ontwikkeling van het volk, om daarna aan te toonen dat het voornamelijk aan het dagblad zegel te wijten is, wanneer hier te lande de dagbladpers niet ten volle aan hare roeping voldoet. Na de uiteenzetting hiervan worden de bezwaren besproken, die tegen de afschaffing van het dagbladzegel zijn ingebragt, als, dat wanneer van afschaffing van belasting sprake kan zijn andere belas tingen de voorkeur verdienen, dat het dagbladzegel als belasting niet druk kend is, het gevaar van het verschijnen van schendblaadjes, enz., om aan te toonen, dat die bezwaren of denkbeeldig zijn of niet kunnen wegen tegen de voordedendie de afschaffing van het zegel belooft op te leveren. Het geheel is een warm pleidooi voor de zaak, wier bevordering het verbond zich ten doel heeft gesteld. Het erkent echter rondborstig, dat het zich van de afschaffing van het zegel geene illusion vormt, als zoude daarvan het gevolg zijn dat in den toestand der dagbladpers alles plotseling een an der aanzien zou verkrijgen. Dat echter de vrijheid eene eerste schrede zal zijn naar het gewcnschte doel en de mogelijkheid tot verbetering, is zijne vaste overtuiging. De heer F. de Lesseps, president-directeur van de maatschappij voor het Suez-kanaal, heeft het noodig geacht dc voorwaarden, waarop dat ka naal op 1 October 1869 voor de vaart zal worden geopend, alvorens die ter kennis van alle zeevarenden te brengen, aan het onderzoek eener bijzondere commissie te onderwerpen. Die commissie moestbij het vaststellen der voor waarden, trachten de schepen in staat te stellen het kanaal spoedig en zoo gemakkelijk mogelijk door te varen, in zooverre de veiligheid der aange legde werken zulks toeliet, en daarbij de belangen der maatschappij, die aan de aandeelhouders gaarne ecne ruime opbrengst zag verzekerd, in het oog houden. Aan de commissie zijn daartoe een aantal vragen ter beant woording voorgelegd, en na gehouden beraadslagingen is zij tot de volgende conclusiën gekomen. Als minimum-snelheid voor de vaart wordt aangegeven 7 kilometers in het uur, en als maximum-snelheid 10 kilometers in het uur; bij de laatste zal men het kanaal, 162 kilometers, in >16 uren kunnen doorvaren. Zeilschepen zullen, bij eene snelheid van 6 a 8 kilometers in het uurdaartoe ongeveer 24 uren noodig hebben. Behalve de meerendie het kanaal doorloopt, zullen er 10 verwijde plaatsen aangelegd worden ten behoeve van schependie elkander willen passeren. De afstand tusschen deze onder ling zal 11 of 12 mijlen zijn. Slechts schepen boven de 50 ton zullen ge sleept moeten wordenof een loods aan boord moeten nemen. Verschillende bepalingen omtrent het leggen van boeijen en het stellen van vuren hij de meeren worden voorgesteld. Ten einde te beoordeelenof er lichten langs het kanaal moeten geplaatst worden, wordt het nemen van proeven aange raden. Wat betreft de tonnemaat, naar welke de heffing der tolgelden zal plaats hebben, stelt de commissie, in afwachting van eene internationale regeling van dat punt, voor, daartoe'die tonnemaat aan te nemen, die door de scheepspapieren der betrokkene vaartuigenzonder onderscheid van vlag wordt aangegeven. Blijkens eene in de Staatscourant voorkomende opgave zijn in het jaar 1868 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven uitgereikt aan 84 sche pen, metende 10591 lasten, waarvan 70 schepen binnen 'slands en 14 bui len 's lands waren gebouwd. In het jaar 1867 bedroeg het getal dier schepen 97, metende 12798 lasten. Te Voorschoten is op 71-jarigen leeftijd overleden de heer J. F. Schar- ten, gepens. generaal-majoor van het Nederl. leger. vMen meldt van den LeydschendamMet het oog op den tijd van het jaar, kan het als eene groote zeldzaamheid beschouwd worden dat eergis teren alhier voorbij voeren twee met vlaggen versierde schuiten, vol geladen met Rijnsburgsche bloemkool. Verschillende ingezetenen hebben als blijk van vreugde over dit verschijnsel vlaggen uit hunne woningen gestoken. Te Haarlem is Maandag 11. de algemeene vergadering gehouden der algemeene verèeniging voor bloembollencultuur. Daarin werd behandeld het voorstel omtrent eene vermindering der kosten bij bloembollenveilingen. Bij acclamatie werd de wenschelijkheid van de vermindering dier kosten aan genomen. Voorts werden aan de vergadering vier vragenvoortvloeiende uit de ter zake ingekomen voorstellen, voorgelegd, ten einde daarover te beraadslagen en te stemmen. De eerste dier vragen was: /'Is het wensche- lijkbij de bloembollenveilingen de medewerking der directeuren af te schaf fen?" Aan de stemming daarover namen 83 leden deel, waarvan 60 zich voor het behoud en 12 zich voor de afschaffing der directeuren verklaarden; terwijl 11 zich buiten stemming hielden. De tweede vraag: «Zal het der zaak bevorderlijk zijndat de veilingen in het vervolg zonder notaris wor den gehouden?" werd door 31 leden ontkennend beantwoord; terwijl 52 leden zich buiten stemming hielden. In de derde plaats werd aan de orde gesteld de vraaa: "Kan het nuttig en noodig zijn, bij die veilingen de kos- teloozc ververschingen niet meer te verstrekken?" Aan de stemming daar over namen 76 leden deel; 21 verklaarden zich voor liet behoud dier ver verschingen. 33 daartegen en 22 hielden zich buiten stemming. Ten vierde werd de vraag gesteld: "Zou voor al de te maken kosten bij bloembollen veilingen eene vergoeding van 10 pCt.te betalen 5 pCt. door den kooper en 5 pCt. door den verkoopervoldoende kunnen geacht worden Over deze vraag had geene hoofdelijke stemming plaats, maar zij werd door al de leden, ten getale van 76, door van hunne zitplaatsen op te staan, be vestigend beantwoord. Ten laatste werd besloten aan heeren notarissen en directeurendie zich met bloembollenveilingen bezighoudenvan het daaromtrent in deze vergadering behandelde kennis te geven. (H. C.) De onder-adjudant Marquinie, van'het reg. rijdende artillerie, die na den brand op de stallen te Amersfoort tot kanonnier was gedegradeerd, is thans bij vonnis van het hooge militaire geregtshof in zijnen rang bij het regiment hersteld. Uit Arnhem meldt men dat de Uiterwaarden en het Yelperbroek zijn overstroomd, hetgeen in geruimen tijd niet had plaats gehad. Naar men uit Deventer meldt, zijn alle landerijen langs den IJssel gelegen uren ver ondergeloopen. De openbare wandelplaats "de Worp" is in een meer her schapen, waarover bootjes de gemeenschap met de overzijde onderhouden, en waarin eenden en ganzen lustig rondzwemmen. Een gedeelte van den straatweg naar Voorst en Ter Wolde is reeds ondergeloopen en de bewoners van de zoogenaamde Sleenen Kamer worden met bootjes overgezet om hunne woningen te bereikendaar de meesten hun werk in de stad hebben. In Noordbrabant staat de weg van 's Bosch naar Vlijmen mede onder water. Naar men uit 's Ileerenberg meldtwerd aldaar in de vorige week door een koperslager, zeer vroeg in den ochtend, vóór zijne woning gevon den een mandje, waarin men vond een waarschijnlijk 14 dagen oud knaapje, benevens een briefje, vermeldende, dat het kind ƒ500 jaarlijksch inkomen had. Een schoenmaker uit de buurt heeft het kind tot zich genomen. Den 30slcn December 11. had de machinist G. Niekerk, gestationneerd te Nieuweschanshel ongeluk, toen de trein aldaar zoude stilhouden, bij het afspringen van den locomotief, met zijn broek ergens aan te blijven

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1