de administratie der posterijen J. A. van Hamel zijne functiên zal uitoefe nen ten postkantore te Leyden. De ministers van financiën, van koloniën en van oorlog zullen in deze week geen gehoor verleenen. Het baldat Zaturdag avond ten hove plaats hadwerd door ruim 900 genoodigden bijgewoond en was zeer schitterend. Z. M. den koning wer den bij die gelegenheid een aantal personen voorgesteld. Baron Beaulieu, gezant van Belgie bij het Ned. hof, is naar Londen overgeplaatst, en wordt alhier vervangen door graaf van der Straten Pon thos, thans Belgisch gezant te Munchen. Gisteren avond was de eerste vergadering in dit jaar van het genoot schap «Oefening kweekt kennis" gewijd aan het brengen eener hulde aan de nagedachtenis van den waardigen voorzitter, wijlen den heer S. J. van den Bergh. De onder-voorzitterde lieer van Westhreene, herdacht den afgestorvene in eene treffende rede. li[]mu\L\lSi)SCI]K liKilIGTEN LAGËLAA I». LONDEN, 3 Januarij. De staat van inkomsten en uitgaven des rijks over het afgeloopen jaar is niet gunstig uitgevallen. Hij sluit met een tekort van 4y2 millioen. De Morn. Post meent dat den 16den Febr. het parlement door de ko ningin zelve zal geopend worden. -Het aantal bedeelde armen wordt zoo groot in Engelandzegt de Times dat het niet te veel is, indien men beweert, dat iedere nijvere werkman een arme heeft te onderhouden. Duizenden van hendie vroeger belastingen op- bragten, vragen thans onderstand, en deze toestand begint ondragelijk te worden. Honderd duizenden worden gevoed op kosten van de bevolking, die reeds zoo vele andere lasten lieeft te dragen, en landverhuizing is het eenige middel om te verhoeden, dat de kleine burgerij te gronde ga, door het verpligte onderhoud van hen, die zij weUigt slechts weinig in geldelijke middelen overtreft. Indien men in de bladen het verslag leest van de ellende, welke in het oosten van Londen heerschtniettegenstaande het voor den lijd van het jaar bijzonder zacht is, moet men den angst deelen van hen, die met groote bezorgdheid de gevolgen te gemoet zien, welke kunnen plaats hebben, indien vorst en sneeuw die duizenden armen tot wanhoop brengen. In Clerkenwell, een der armste districten, heeft men een landverhuizers- fonds opgerigt, maar waarschijnlijk zal de regering luilp moeten verleenen. Gedurende het jaar 18G8 hebben in de hoofdstad 1758 branden plaats gghad, waarvan 235 van ernstigen aard. De heer Baker, een magistraatspersoon in Tipperary (Ierland), is nabij zijne woning te Bantha doodgeschoten. Onlangs had genoemde heer aan eenige zijner pachters de pacht opgezegd. Uit New-York meldt men dat benden gewapende negers de plantages nabij Savannah plunderen; zij hebben een aantal negers uit de gevangenis bevrijdde naar de stad leidende wegen bezeten tarten de overheid uit. De inwoners wapenen zich om tegen hen uit te rukken. Volgens berigten uit Japan is het gezag van den Mikado thans voor goed gevestigd en heeft deze Jeddo tot verblijfplaats genomen. FIUNRRIJK. PARIJS, 3 Januarij. Ilet Journ. Off. bevat het volgende: Na het afbreken der diploma tieke betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland, trachtten de mogend heden de gevolgen daarvan te voorkomen. Pruissen stelde voor de vriend schappelijke tusschenkomst der onderteekenaars van het verdrag van Parijs, in conferentie vergaderd. De regering des keizers, de geschiktheid van dit voorstel erkennende, ondersteunde onmiddellijk de goedkeuring daarvan bij al de hoven, en kwam tevens met deze overeen, dat de beraadslaging tot uitsluitend en bepaald onderwerp zou hebben te onderzoekenin hoever er termen aanwezig warenom regt te doen wedervaren aan de eischen in het Turksche ultimatum vervat. In een telegram van den heer Bourrée, dd. 31 Dec.werd gemelddat de Porte bereid was aan de conferentie deel te nemen. Evenzeer werd overeengekomen, dat de vertegenwoordiger van Griekenland zou worden toegelaten als raadgevende stem. De overeen stemming is derhalve volkomen tusschen alle mogendheden, om eene confe rentie te Parijs te houden. De heer de la Valette heeft voorgesteld, de eerste bijeenkomst te houden op 9 Januarij. Tot grondslag der beraadslagingen in de te houden conferentie zullen de vijf punten van het Turksche ultimatum dienen; de drie eerste punten zullen, meent men, aangenomen worden, het vierde punt misschien gedeel telijk, maar het vijfde zal zeker afgewezen worden. De Patrie meldt het volgendeDe Grieksche dagbladen verzekeren dat de buitengewone maatregelen, waartoe de regering magtiging van de wet gevende vergadering heeft ontvangen, ten uitvoer worden gelegd, ja dat Griekenland eerlang eene krijgsmagt van 200,000 man zal hebben. De waar heid is dat de reguliere legermagt van Griekenland thans niet meer dan 9000 soldaten telt, en dat de regering de besluiten der wetgevende verga dering onuitgevoerd laat in bet vooruitzigt op behoud des vredes door de bemoeijingen der conferentie. Volgens de jongste berigten van Syra had de gouverneur des eilands uit Athene berigt van de aanstaande zamenkomst der conferentie ontvangen met bevel om voorbereidende maatregelen daar voor te nemen. Onder die maatregelen behoort de ontwapening der Enosis, 1 wier geschut den 27,len Dec. aan land is gebragt, terwijl de bemanning ge deeltelijk zal worden afgedankt. Een adjudant van den Griekschen minister van oorlog is naar Cerigo vertrokken om er over te gaan tot het afdanken van het aldaar vereenigde corps vrijwilligers; zij zullen hunne soldij ont vangen, en naar hunne woonsteden worden teruggezonden. Deze feiten hebben de kooplieden van Syra met groote blijdschap vernomen; zij zouden door den oorlog te gronde gcrigt zijn geworden, om den wille van eenige weinige lieden, die niets te verliezen hebben. Dezer dagen is te Bordeaux een regtsgeding gevoerd over het toedie nen van lichamelijke kastijdingendoor het onderwijzend personeel van een Jezuiten-collegie aldaar aan de jeugdige kweekclingenhetwelk geëindigd is met de veroordeeling van twee paters, tot eene gevangenisstraf van tien da gen, en van den rector van het collegie, tot eene geldboete van 100 fr. Naar men uit Rome meldt had de Paus besloten lijfsbehoud te schenken aan Ajani en Luzzi, de twee laatstelijk ter dood veroordeelde revolutionairen. SPAI JE. In de hoofdstad is onder den naam //Katholijk-monarchale Kring" eene vereeniging gevormd met het erkende doel om de verheffing van Don Carlos tot den troon, alsmede de verkiezing zijner aanhangers tot leden der grond wetgevende Corteste bevorderen. Te Malaga, waar even als te Cadix een deel der bevolking in opstand was gekomenheeft een heete strijd plaats gehad. 700 opstandelingendie zich in de wijk la Trinidad hadden verschanst, zijn door den generaal Ca- ballero de Rodas, door oorlogschepen ondersteund, aangetast en verslagen. De in opstand verkeerende wijken zijn door de troepen bezet. Er bestaat vrees dat de ontwapening der burgers, die door den gene raal Caballero de Rodas in verschillende plaatsen wordt doorgezet, ook te Saragossa tot ernstigen tegenstand zal leiden. Men begint het eiland Cuba als verloren voor Spanje te beschouwen. Er zou eene krijgsmagt van 25000 man noodig zijn om den opstand meester te wordenen in de groote uitgavendie zulks zoude vorderenkan niet door de schatkist worden voorzien; want die is ledig. PRUISSEN. BERLIJN, 3 Januarij. De Saksische regering heeft haren gezant te St. Petersburg terugge- roepen en zal zich voortaan niet meer zelfstandig doen vertegenwoordigen. In den zoologisclien tuin te Keulen zijn op 30 December jl. drie leeu wen geboren. Te Eisenach heeft zich een comité gevormd tot oprigting van een ge- denkteeken voor Joh. Seb. Bach. Naar men uit Weenen meldt vangt de conversie der staatsschuld den 7dcn Januarij aan. OOST-INDIK. BATAVIA, 29 November. Het elfde bataillon infanterie, dat in den morgen van den 24<teo dezer van Boeleleng vertrokken was, kwam gisteren avond ter reede van Batavia aan en debarkeerde heden ochtend. De troepen werden door hunne alhier in garnizoen liggende wapenbroeders en door de Bataviasche schutterij met honneurs ontvangen. Volgens berigten van Bali zijn de hoofdmuitelingen Ida Madeh Rahi, Ida Madeh Tanoe, Ida Medeh Kaler en Ili Daheh gevankelijk aan boord van het stoomschip Bromo overgebragt. Laatstgenoemde was te Mcngoei aan de waakzaamheid der onzen ontsnapt en naar Baniljar teruggekeerd, doch werd onverwijld weder aan ons gezag uitgeleverd. De minder invloedrijke hoofden Ida Madeh Djapan en Madeh Goelyang zijn nog voortvlugtig in de bosschen van Tabananwaar zij echter krachtig vervolgd worden. Daar de rust en orde in Bandjar hersteld zijn, de bevolking volgens de adat nieuwe hoofden gekozen heeft en de opstand als geëindigd beschouwd kan wor den, is van regeringswege magtiging verleend om de troepen naar hunne garnizoenen te doen terugkeeren. Uit Soerabaija meldt men dat een onzer eerste handelshuizen, in het bezit van alleraanzienlijkste middelen, besloten heeft met primo Januarij a.s. zijne operatiën te staken. Den 10den November, des avonds 8 u. 33 m., werd te Padang eene he vige aardbeving waargenomen, die ongeveer 21 seconden duurde en na eene rust van ruim 7 seconden weder, aanving en toen 17 seconden aanhield. Den 19deD dezer is de spoorwegbrug over de Toentang beproefd. Deze brug overspant eene opening van 50 el. De bovenbouw is volgens het een voudig regthoekig stelsel zamengesteld en weegt 144 tonnen. Hij is in de Kon. Ned. Grofsmederij te Leyden vervaardigd, in stukken uitgezonden, op den wal in elkander gezet en door inlandsche arbeiders afgeklonken. Bij de beproeving heeft de brug in alle opzigten voldaan. S*er Telegraaf. PARIJS, 4 Januarij. Volgens den Etendard wordt in particuliere brieven uit Madrid gezegd, dat het voorloopig bestuur te Madrid besloten heeft een einde te maken aan de kunstgrepen der republikeinen, der Carlisten en van den hertog van Montpensier. KONSTANTINOPEL4 Januarij. De Turquie bevat een artikel, getiteld: «Bijeenkomst der conferentie." In dit opstel verklaart het bladdat het door Rusland genomen initiatief, om de mogendheden tot eene conferentie op te roepen, slechts het overdreven en doorzigtig liberalismus van Rusland bedekt. Rusland zoekt sedert 1856 steeds de Oostersche quaestie op bet tapijt te brengen. Rusland hoopt, dat de verbanning der Grieken uit Turkije zal worden geschorst, doch Turkije zal niet dulden dat over zijne regtina- tige daad van zelfverdediging geredetwist wordt. In dit geval zou de ge- volmagtigde van Turkije zonder twijfel de zitting verlaten en de conferentie zou afgebroken worden. WEENEN, 5 Jannarij. Volgens het Tagblalt gaat Daoud-pacha naar Pa rijs, om over eene Turksche leening van 125 millioen frs. te onderhandelen. De Nederlandsche Entomologische vereeniging hield op den 19ilc" De cember hare winter-vergadering te Leiden. De talrijke opkomst der leden uit verschillende sleden van ons land bewees ook nu weder het doeltreffende van den onlangs genomen maatregel om aan de jaarlijksche zomer-vergade- ring, waarin de meeste tijd aan huishoudelijke werkzaamheden moet wor den opgeofferd, eene winter-bijeenkomst toe te voegen, uitsluitend gewijd aan bet doen van wetenschappelijke mededeelingen. Vele bijdragen werden geleverdbelangrijk voor de studie der entomologie en voor de kennis der

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2