LMDSCHE COURANT. WOENSDAG 6 JANUARIJ. STADS-BERIGTEN. BINNEN LA N DSC HE BEF. IGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f2.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEYDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verpligting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1869, voor hen die op den tstcn Januarij van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen geboren in het jaar alsmede voor hen die eerst na bet intreden van hun 19dejaar, doch vóór het volbrengen van hun 20sle, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leydsche Courant van den 14den, 21sten en 28slen December 1868; Doen te weten: dat lot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 11 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dingsdag 12 o 4 en 5 Woensdag 13 6, Donderdag 14 s> 7 x) Vrijdag 15 8 en 9 of de buitenwijk, en dat de geboorte-actendie ieder belanghebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geborenaanvrage ter vei krijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 2 Januarij 1869. v. D. BRANDELËR, Burgemeester. Y. PUTTK/VMMER, Secretaris. LEYDEN5 Januarij. Bij kon. besluit van den 3den dezer is bij de dienstdoende schutterij alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan P. Bresser, als liUn luitenant-adjudant, en als zoodanig benoemd J. van Leeuwen, thans ls'« luitenant. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, in 1868 belast met bet afnemen van de geneeskundige examens, volgens art. 5 der wet van 1 Junij 1805. Van de 14 candidaten, die geexamineerd zijn, hebben 8 het examen afgelegd met goed gevolg3 hebbenom verschillende redenenvan de voortzetting van het examen afgezienen 3 zijn afgewezen. De bevoegd heid van arts is toegekend aan de hh. J. Barendrecht, doctor in de genees kunde, heel- en vroedmeesterM. J. Bouvin, doctorandus in de geneeskunde A. S. de Bruyndoctorandus in de geneeskunde; W. F. Buelmer, doctor in de genees- en heelkunde; A. E. de Perrot, doctorandus in de geneeskunde; L. N. Smits, stedelijk heelmeester; J. J. B. Vertpijne, eervol ontslagen offi cier van gezondheid 2de kl. bij de zeemagt; en L. II. N. Vriesman, officier van gezondheid 2de kl. hij liet Ned. Oost-Indisch leger. Genoemd blad bevat ook het verslag der commissie, belast met het afne men van het eind-examen der landbouwschool te Groningen in het jaar 1868. Vijf candidaten hebben aan ,dat ;examen deelgenomenwaarvan vier met voldoenden uitslag. In 1868 hebben examen afgelegd en acten van bekwaamheid bekomen: hoofdonderwijzers 177, hoofdonderwijzeressen 60, hulponderwijzers 471luilp- onderwijzeressen 161; onderwijzers, die, reeds in het bezit eener acte van bekwaamheid of daarmede gelijkstaande acte van algemeene toelating, met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in een of meerder vakken van liet meer uitgebreid lager onderwijs 313; onderwijzeressen dito 255. Men verneemt dat onlangs door den Nederlandschen weerbaarheids- hond besloten zou zijn, in liet aanstaand najaar een tweeden nationalen wedstrijd voor scherpschutters enz.te houden en wel op de Biltsche vlakte in de onmiddellijke nabijheid van Utrecht. Bij de Ned. herv. gemeente te 's Gravesande is tot predikant beroe pen ds. Vos, pred. te Edens; bij die te Giessen en Rijswijk ds. Smits. pred. te Ilellevoetsluisbij die le Ouddorpd\ Jansen Schoonhovenpred. te Moerdijk. Door den gemeenteraad van Delft is liet voorstel van burg. en weth. aangenomen om de kermis aldaar op 22 Augustus te doen aanvangen. Tc Haarlem had dezer dagen eene opligting plaats met een geluk- wcnscli in den vorm van een bankbiliet van veertig guldende dader is het per spoortrein ontkomen met de goederen, die hij op die wijze verkre gen had. Te Utrecht is in den loop van liet vorige jaar eene vereeniging tot stand gekomenonder den naam van "Constitutioneel Gezelschap"waarvan het doel is werkzaam te zijn tot bevordering, uitbreiding en toepassing van politieke kennis. Omtrent den beambte bij den Rijnspoorweg te Arnhemdie verdacht van diefstal van een trommel met geld in hechtenis werd genomenloopen zegt de Arnh. C.vele geruchten. Bij liet aankomen der treinen op de platform, haalde hij de kaartjes op, en hij moet zijn bedrijf reeds sedert jaren uitgeoefend hebben. Het werd echter niet ontdekt, omdat hij de voor- zigtigtigheid had voorwerpen van waarde liever te verduisteren dan te ver- koopen, daar dit zijne ontdekking ten gevolge had kunnen hebben. Hij eigende zich slechts het geld toe en wierp het overige in secreetputten of grachten. Zoo moeten er thans uit het heimelijk gemak een aantal voor werpen van waarde, die sedert jaren daarin verborgen lagen, te voorschijn zijn gekomen. Hunne zwaarte heeft hen doen zinkenten gevolge waarvan zij bij vroegere ruimingen achter zijn gebleven. Men verhaalt ook, dat een aantal gouden kettingenenz. in der tijd door liern geworpen zijn in liet thans gedempte paardenwed, zoodat deze kostbaarheden wel als verloren kunnen worden beschouwd. De beschuldigde moet, zegt men, volledig be kentenis doen van al hetgeen hij bedreven heeft. In de zoogenaamde Slaper buiten de Yeenerpoort bij Kampen heeft bij den storm van 28 Dec. een treurig ongeluk plaats gehad. Een landman, Gerrit Tostwiens huis gevaar liep onder water te gerakenliad reeds drie zijner kinderen bij zijn zwager li. van der Weerd in veiligheid gebragt en was met zijne vrouw en tienjarig dochtertje in huis achtergebleven, om zoo mogelijk nog iets te redden, en dan met het tweejarig kinddat in de wieg lag, de anderen te Volgen. Daar het water nog wassende bleef, kwam van der Weerd hij hen en drong er op aan dat zij dadelijk liet huis zouden verlaten, waarop hij het kleine kind in den eenen en zijne zuster onder den anderen arm nam en zich op weg begaf. Post volgde hem weldra met zijn dochtertje aan de regterhand terwijl hij in de linkerhand een louw hield, waaraan een schaap was vastgebonden. Door den lievigen wind en golfslag werd het kind van zijne hand gerukt en was oogenblikkelijk spoor loos verdwenen. Zelf op den grond gevallen, werd hij door het schaap, dat hij in zijne liand stevig vasthield, weder op de heen getrokken. Dings- ;*,.':ig morgen werd liet kind door den vader zeiven aan den anderen kant. van den weg dood gevonden. In den morgen van 29 Dec. 11., daags na den lievigen slorm, leverde de toren te Scheemda een vreemd gezigt opdoordien de geliecle spits los geraakt was en met een lioek van 45° naar de oostzijde overhelde, even als een neergelaten sein bij eene harddraverij. Gelukkig dat die spits is blijven hangenwant anders zou zij door het dak van het huis van een onmiddellijk bij den toren wonend gezin zijn gevallen. 's GRAVENIIAGE5 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. W. F. II. von Weck- hcrlin, secretaris van legatie, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van de IJzeren Kroon 3le kl.hem door den keizer van Oosten rijk geschonken. Tot burgemeester zijn benoemd: te Scherpcnzeel de heer D. Pool, thans burgemeester van Zelhcm, en te Zelhem de heer O. P. Bennewitz, thans burgemeester van Scherpenzeelvoorts is eervol ontslag verleend aan den heer W. Maessen, burgemeester der gemeente St. Odilienberg. Door Z. M. is benoemd tot president der arrond.-rcgthank te Appinge- dam de heer mr. E. Cleveringathans regter in die regtbaiik. Tot ontvangers der registratie zijn benoemd: te Grave, de heer J. S. Ilussem, thans le Terborg, te Terborg, de heer J. E. J. Jordaan, thans te lvortgene; te Kortgene, de heer E. Groeneveld de Cock, thans surnumerair; en lot controleur voor het buitengewoon zegel te Amsterdamde heer jhr. O. R. van Andringa de Kempenaer, thans surnumerair. Door Z. M. zijn benoemd: tot telegrafist der lsle kl. M. P. F. Born, J. Mekenkamp, G. G. E. Burger, C. van Ivempe Valk, II. P. II. Eversen, G. 11. Loose, W. J. Geerling en A. Kruyt, thans telegrafisten 2dc kl tot telegrafist der 2lle kl. 11. J. van Yianen, J. A. A. Plok. J. A. Verveen, W. Leyds, I. S. Mars, L. M. J. Tlujssens, J. G. Horsthuis, J. II. Nagel, A. Ad miraal, J. F. Vaes en G. H. Sweers, thans telegrafisten 3dc kl.na afgelegd examen, tot telegrafist der 3dc ld. G. J. le Rutte, J. II. Kemper, J.W.Smits, T. Vos, A. van Rommel, C. II. Verhulst, P. Vorster, 11. W. llagedorn, A. Meijer, J. J. van Kersbergen, M. Speyer, M. van Breda en J. L. van Noort, thans leerlingen-telegrafist. Z. M. heeft goedgevonden in hunnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers, de lsle luitt. J. C. J. Wentzel van het 4,lc reg. infan terie, A. P. J. Rutten van het 5de reg. infanterie, C. C. Krieger van het 6de reg. infanterie, L. de Vlaming van het 4dc reg. infanterie, en J. II. En- gelbregt van het instructie-bataillon. Aan den ingenieur van den waterstaat ls,c kl. P. J. de Quartel is ecr- I' vol ontslag toegekendook is aan den militairen ambtenaar lste kl. G. P. F. |j Cronenberg, laatstelijk teekenaar bij het topografisch bureau in Ned. Indié, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. d De minister van financiën heeft o. a. bepaald dat de commies 3dt' kl. hij

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1