Per Telegraaf. erstk.op welken dag de eigenlijke werkzaamheden der parlements: hij de beide huizen zullen aangevangen worden. Oen 24sltn dezer is door de geregtelijke commissie van den geh raad in appèl uitspraak gedaan in de zaak van den Anglicaanscheu lijke iMackonochie.' Hel belrot zekere nieuwigheden, dour dien geesu-li in den geest der ritualislen ingevoerd liij de bediening van het li Avon maal. Deze nieuwigheden zijn in appèlgelijk door den eersten afgier ongeoorloofd verklaard; en het is nu door het hoogste regtscollegieliet vel in zulke zaken bevoegd is, uitgemaakt dat in de eeredteiisi der Aug' ca.n- sche kerk niets geoorloofd is wat niet in hare, tegenwoordige liturg!' voorgeschreven. lit Lancashire hebben de groote industriëlen, die reeds veel g Un hebben door den slechten toestand der katoentnaiktmoeten besluiten -lectus de helft van den dag in de fabrieken te laten werken. Voor de meeste gezinnen is dit op dit tijdslip een zware slag. tie Standard zegt omtrent Turkije hel volgende: Dit land kan G<'ek'in land bijna tot den ondergang brengen, zonder dat een Tnrksch sold at e grenzen overtrekt, zonder dat Bobbart-Pacba met zijne gepantserde vlooi Grieken verslaat en hunne vloot vernielt. Het grootste gedeelte van den rijkdom en handel van Griekenland is in de handen van Turkije, land kan deze magt gebruiken, om Griekenland tot een juist begrip Brengen van zijne magleloosbeid. Er besiaal eene talrijke Grieksche vei king op de kusten van Klem-Azië, welke de gewoonte heeft de beschcri: :i in te roepen van den koning der Hellenen, ten einde zich aai: al de v pligtingen, welke zij als Turksche burgers hebben, ie omtrekken. I) liet afbreken der diplomatieke betrekkingen lusschen beide landenwor aan deze rijke kooplieden nu de keus gelalen lusschen verbanning uit hui.n woningen en kantoren, of geheele onderwerping aan den Sultan. Voort voor'de inwoners van Smyrna is dit eene noodlottige gebeurtenis. Indie Turkije zijne bedreiging volvoert, om den handel, welke met Ttirkscb havens onder Grieksche vlag gedreven wordt, te beletten, is Griekenlan weldra geheel geruïneerd. De bekende Siamesclie tweelingen hebben te Edinburg twee der b< kwaamste professoren geraadpleegd over hun voornemen, om zich door een cliirurgicale operatie van elkander Ie doen scheiden. De professoren ont rieden het hun als hoogst gevaarlijk. Ofschoon dit oordeel sterk hjj hei weegt, zijn zij evenwel voornemens Parijsche deskundigen te raadplegen. Berigten uit New-Vork melden dat de president Johnson bij ec;; proclamatie aan al die ingezetenen van het Zuiden, welke nog onder d' politieke of geregtelijke gevolgen van den opsland gebukt gaan, cnvoor vvaardelijke kwijtschelding daarvan, benevens herslel in bel genoi van al'- burgei lijke en politieke regten, heeft verleend. Door die proclamatie word;r ook de heer Jefferson Davis, de generaals Lee en Breckenridgede bcerr» benjamin, Mason en Slidellallen behoord hebbende tol het bestuur de gevallen confoederatie1Y1 bet genot van amnestie gesteld en weder tot iit' stemregt en de verkiesbaarheid toegelaten. Al mogl de geldigheid van he besluit van den president door het congres worden betwist, zullen evenvv genoemde personen ontheven zijn van geregtelijke vervolgingen. FRAAKKIJK. PARIJS. 27 December. Ten opzigte van het plan tot het houden eener conferentie over Turksch-Grieksche quaestie, zijn de berigten in den laatsien tijd zeer ns- cenloopend geweest. De Ind4 Beige wilde reeds weien dal hel voorstU daartoe door de mogendheden aangenomen was en dat de conferentie reedi den 2den Janua'Ö alhier zou hfijeeuknm.su-IW i«viro.lii>g van Tupkj ■s niet twijfelachtig. Latere tydiiigen hebben doen zien dat, gelijk men iitt reeds bevroedde, dit berigt te voorbarig was. Voor zooverre mpu thans weet, worden de onderhandelingen nog voortgezet, en wel met de hoop op eenen goeden uitslag. Hel voornaamsle pnnidai mopijeltjkhrid baart, is natuurlijk de bepaling van de bevoegdheid die uien aan de conf eniie wil toekennen. De Porie zou, naar men verneemt, bereid zijn in bet hou den eener conferentie toe te stemmen onder voorwaarde dat noch de biti- neulandsche aangelegenheden van Tnrkye, noch de zaak van Candia daarop in behandeling komen, maar dat alleen de vjjf punten, in haar nliimatom aan Griekenland vervat, bel onderwerp der beraadslagingen uitmaken. Uit Athene wordt gemeld dat de kamer de regering heeft gemagiigd eene buitengewone ligling van recruten voor het leger uit te schrijven, en 100 millioen drachmen op te nemen of zich op eenige andere ;ze de voor eenen oorlog noodige geldmiddelen ie verschaffen De zitting der kamer is thans gesloten. Door de regering zijn te Bordeaux twee pantser- schepen aangekocht en de Enosis heeft men laten zinken, liever dan dat vaartuig in handen van Hobbart-pacha uit ie leveren. Uil genoemde hoofdstad meldt men voorts aan de Ind. Beigedd. 19 Dec De regering maakt met veel geestkracht, en onder volijverige medewerking van de bevolking, aanstalten om het land te verdedigen. Volgens de be rigten van Syra was de gesteldheid der zaken aldaar nog dezelfd zes Turksche oorlogsvaarluigenwaaronder twee groote, kruisten tussclieii Syra eo Tiuos, en vertoonden zich gedurig voor de haven van Syra, doch zon der haren toegang te sluiten of het uitloopen van schepen te belettenTwee Grieksche, een Fransch, een Russisch en een Ëngelsch oorlogsvaartuig lagen Ier reede van Syra voor anker. De Moniteur beval hel keiz. besluit, waarbij de senaat en hel wet gevend ligchaam tegen 18 Januari) a. s. lol bet houden eener zitting worden bijeengeroepen. In die ziliiug zullen, meent men niets anders dan de slaats- begrooling voor 1870 en een klein aantal spoed vereischonde wets oniwer pen in behandeling worden gebragt, daar de lijd, waarvoor de leden van het wetgevend ligchaam verkozen zijn, roet 1 Mei eersik. eindigt. In den toestand van den lieer de Moustier is merkelijk verbetering gekomen. De zesde of correctionele kamer alhier heeft uitspraak gedaan in de zaak der personen betrokken in bet gebeurde op 3 December bij debegiaa plaats van Montmartre. Van de zes beklaagden zijn twee vrijgesproken en ie veroordeeld, een tot gevangenisstraf van eene maaud en twee lot geld boeten. De zaak van den zesden is aangehouden. SPA5IJE. Naar men verzekert is het voorloopig bewind voornemens de staats uitgaven door bezuinigingen bij al de takken der staatsdienst te verminderen lot 1700 millioen realen, welke som door het bewind lot maximum der jaarlijksclie staatsuitgaven zou genomen zijn. De iudeeliug des rijks ui eenige groote gouvernementen, waardoor verscheiden provinciale besturen "ouden verva. en wordt genoemd als eene der voornaamste hervormingen die in overwep'ng zijn. De hertoj, van Monipensicr beeft bij een ie Lissabon den 19<leD Dec gedagteekend schrijden liet door hem in den laatsieu tyd gehouden gedrag :lit en verdedigdonder betuiging van gehechtheid aan Spanje en zaak der volksvrijheid en onder belofte van zich aan de beslissing de grondwetgevende Cortes te zullen onderwerpen, hoe die ook uitvallen rr; e Volgens den Impartial zou de hertog van Montpensier van den u t ii afzien, maar wenschen dal zijn oudste, nog minderjarige, zoon daar voor in aanmerking kwam. iie republikeinsche partij beweert stomweg dat bij de gemeentelijke ve kn-zingen de publieke opinie zich overal, Madrid uitgezonderd, voor het re biikeinsrlie beginsel lieefl verklaard; die partij zal. indien zij de hoop op de aanneming van den republikeinsclien regeringsvorm moet laten varen, zich voor de opdragt der kroon aan Espartero verklaren, ten einde den weg voor den hertog van Monipensier te sluiten. li de noordelijke provinciën des lands wordt bij voortduring eene grooie gisting opgemerkt. De jongste berigten uit Cuba, over New-York ontvangen, luiden on- gui voor de regeriug. De opstandelingen hadden zich vau de stad Olgia nutster gemaakt en aldaar een «oorloopig bestuur gevestigd. PKIIISüEN. BERLIJN, 27 December. Koning George van Hanover had onlangs, toen in de Hanoversche :,id lardegsen door brand groote schade was aangerigt. eene aanzienlijke geldelijke bijdrage gezonden voor de hulpbehoevenden. Hel eomilé, dat de ga-en inzamelde, had den koning daarvoor schriftelijk dank gezegd. Tegen de leden van dal comité, die tevens magistraatspersonen zijn, is thans eene disciplinaire vervolging ingesteld. Nlabfj Freitiurg, in Baden, was, zonder de vereischte vergunning der regering, een nonnenklooster opgerigt, en daarin 40 a 50 kaiholijke vrou wen en meisjes opgenomen. Het is ihans volgens de Karlsr. Zeit. door de regering opgeheven, met verbod van alle verdere deelneming in die slichting. De selldewelke de jongste overslroomingen in Tessino en de overige daardoor geteisterde Zwitsersche kantons hebben veroorzaaktbedraagt vol gens de nu openbaar gemaakte officiële rapjiorten de ontzaggelijke som van 14 2D0.000 frs. hierbij is me! gerekend de schade door de spoorwegen geleden. Er zijn thans 100 jaren verloopen, sedert de vaccinatie in Rusland is ingevoerd. Hel land heeft dit aan keizerin Katbarina II te danken, die in b t jaar 1768, om aan de toen zeer gevreesde operatie ingang te verschaf fen, zich zelve niet den troonopiolaer deed inenten, liet eeuwfeest dezer gebeurtenis zal, volgens den Golos worden herdacht door de ui'schrrjving van eene prijsvraag van 3000 roebels voor de beste geschiedenis der koepok- ineuliig, waarin de beste en zekerste wijze van inenten moet worden aan getoond. Het werk kan geschreven worden in eene der Europesche talen, onverschillig welke. OOST-INflSIE. BATAVIA, 18 November. Omtrent Bali deelt de Java-Bode het volgende mede: Bij het opma ken van ons mail-nummer kunnen wij de reeks onzer berigten ditmaal openen met eene goede tijding. Zij betreft Bali en luidt, dal de muiteling Ida Al adel) Babi en zijne voornaamsle medestanders zich in de handen der onzen bevinden. Een Balisch vorst, de radja van Mengoei, onze bondge noot, heeft hen gevangen genomen en overgeleverd aan den burgerlijken ambtenaar, die zich ter hunner vervolging op weg naar Mengoei bevond. fierheden ©mtr«»nl dere oonhoitdiitg zijn nog bekend. Zij kunnen in geen geval verandering brengen iu het feit, dat bet hoofd van denjnngsten Bïlischeu opsland onze gevangene en liet doel der exjvednie alzoo bereikt is. En wat nu? Zal Bali een onafhankelijke staat blijven, alleen door trak taten te onzen aanzien tol liet nakomen van sommige bepalingen verbonden? Of zal hel eiland worden ingelijlri en voortaan reslsireeks onder den gou- veriiet-j-grneraal van Nederlaudsch-Iodië slaan? Uit het oogpunt der bil lijkheid is deze quaestie, wanneer men de offers in aanmerking neemt, welke ter wille van Bali voor eu na door ons gebragi zijn, sedert lan» beslist. De Nieuwsbode deelt nil een brief van Bali nog hel volgende mede: Wjj beginnen ons bier liederlijk Ie vervelen; wij hebben niets te doen dan ecmge kampongs plat te branden en varkens en kippen dood te schieten. V\ ij verlangen vurig 't rijk van Boeleleng met ai zijne heerlijkheden te ver laten, want er is niets meer voor 't mes, waarmede een soldaat eer kan inleggen. Hoe spoediger wij dus weêr naar Java kunnen oversteken, boe liever 't ons allen zal zijn. Volgens de Soer. Nieuwsbode zal de heer O. van Bees tot vice-pre sident van den raad van Indtë worden benoemd. De liter Keucbenius beeft de redactie van bet Niemo Bat. Handelsblad aanvaard. In zijn eerste verloog, heiwelk echter nog niet voltooid is, deelt bij liet een en ander omtrent de door hein. te volgen rigiing mede. iet handhaving van zjjn ami-rev olm iomiair standpunten derhalve niet zonder voorbehoudschaart hij zich aan de zijde der liberalen. Onvoor waardelijk daarentegen keert hij zich legen de conservative!). De officier van gezondheid de Boer, die onlangs van Soerahaya naar Baujeroiassing is vertrokken, om aldaar geneeskundige hulp Ie verleeiien aan de cliolera-lydersis zelf bet slagtoffer van die ziekte geworden. Naar men uit Soerabaya meldt had er iu het Djocjasche op een der landen weder eene keijoe partjj plaats gehad, waarbij een Europeaande. beer Domhet leven verloor. Den 3den November beeft te Poniianak een lievige brand gewoed, waardoor de geheele Cliinesclie bazar en een gedeelte van die der Klinga- lezente zamen 226 buizen, zijn afgebrand. BERLIJN, 28 December. De Nordd. Zeit. meldt uit zekere bron, dat de Frausche uiinoodigiug tot de conferentie tegen den 2deD Januari) ie Parijs den 25 len dezer aan de regeriug te Berlijn is overhandigd. i. '-YORK, 28 December. Volgens geruchten zijn op Cuba 10000 op- staiule ngen door het 2000 mail sterke garnizoen van Santiago geslagen, l'e vuurtoren van Lucretia is door de opstandelingen vernield. LONDEN, 29 December. De Times meldt dal de Engelsche regering baar «erlangen heeft te kennen afgeven, dat op de conferentie over bet i ui-ksclt Griekscli geschil strikl worde vastgehouden aan liet beginsel van beperking der onderwerjien van behandeling, en dal de westersebe mogend heden zich hiermede hebben vereeuigd.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2