gemeenten Ooslvoorne en Rockanje, en tot burgemeester der gemeente Dom burg de heer W. van den Broecke, in de plaats van den heer J. J. I. Sprenger, op lijn verzoek eervol en onder dankbetuiging als zoodanig ontslagen. Z. M. de koning heeft eene bijdrage van ƒ400 geschonken voor het monument ter eere van Jan Pieterszoon Coen. De minister van koloniën zal aansl. Dingsdag en Donderdag, en die van koloniën aanst. Woensdag, geen gehoor verleenen. Woensdag aansl., ten half 2 ure, zal de hooge raad der Nederlanden eene openbare algemeene vergadering houden waarin de heer mr. Gertsen als raadsheer in dal collegie zal worden geïnstalleerd. Het kersfeest werd ditmaal alhier op eene bijzondere wijze ingewijd; immers bij het slaan van middernacht klonken van den toren der Groote Kerk de toonen van een orkest van koperiustrumentenj, en werden uitgeroerd de Psalmen 112, 117 en een koraal vervaardigd door den heer Kiehl. Hel waren de heeren gebrs. Hemmes alhier, die op het denkbeeld waren geko men om, even als in Dnitschland meer algemeen is, de ingang van bel kersfeest door muziek aan te kondigen. Die beide heeren mogt het dan ook gelukken de welwillende medewerking van verdere bekwame muziekanten en liefhebbers te erlangen, alsmede de toestemming van het dagelijksch be stuur. Ofschoon door de hevige rukwinden het eflëct wel eenigermate vef<- loren ging, kon men de toonen echter nog op vrij verren afstand vernemen. De heer S. J. van den Bergn, in het gebied der vaderlandsche letter kunde met onderscheiding bekend, is, na eene ziekte van weinige dagen, eergisteren, op nog niet gevorderden leeftijd, overleden. Hij mogt toch slecln- den ouderdom van 54 jaren bereiken. Dingsdag avond had in de zaal Diligentia eene uitvoering plaats van de zangvereeniging der afdeeling 's Gravenhage van de maatschappij ter be vordering der toonkunst. Met groot orchest werden uitgevoerd: Niels W. Gade, Die Kreuzfahrer, dramatisches Gedicht von C. Andersen, en L. von Beethoven, Die Ruinen von Allien, met »Griekenlands worstelstrijd en ver lossing", nieuw gedicht van dr. Heije. De solo-partijen werden vervuld door mej. L. Kiehl, sopraan, de hh. C. Schneider, tenor, H. Schelfhout, baryton, en Jeltes, bas. In liet tweede stuk trad als declamator op de heer J. D. Blanken, uit Leyden. De uitvoering van beide stukken, onder directie van den heer Nicolaï, was uitmuntend en schonk aan het talrijk aanwezige publiek eene groote voldoening. Reeds is gemeld dat bij de aanbesteding van het maken en stellen van den metalen bovenbouw der brug over het Hollandsche Diep de hh. P. van Vlissingen en Dudok van Heel, te Amsterdam, de minste inschrijvers wa ren, voor ƒ1,466.740. Hier volgt eene opgave der verdere voor dat werk gedane inschrijvingen: Butler en Bits (Londen), ƒ1,601,621; Hutton (Londen), ƒ1,687,500; stoomboot-maatschappij van Limburgh, ƒ1,720 000; grofsmederij te Leyden, ƒ1,750,000; J. F. Kair (Parijs), 1,836,000; Pepperaide (Parijs), 1,885,000; T. Brassey Londen)1,985,316Haniël (Sterkenrode)ƒ2,029,990; Bulter eu C°. (Engeland), ƒ2,040000; Durieux en O. (Leuven), ƒ2,043 000; L. J. Enthoven ('s Hage), ƒ2,069,000; van de Wall Bake (Utrecht), ƒ2,074.000; Rubberie en C°. (Londen), ƒ2 158,600;, J. van der Made, ƒ2,220,000; Machinen 0. Anstalt Herkarl (Keulen), ƒ2,290,000; C. K. Ruts (Westfalen), 2 350,000; Marey (New-Castle), ƒ2,400,000; Machinen-Bau Anst. Heikart (Keulen), ƒ2 480,000. BUlTEIVLAVUiSClIK KEIlllfTKX. ËNGKLA A O. LONDEN. 24 December. In eene vergadering van Liverpoolsche kooplieden is liet plan van sir Charles Fox aangenomenom een spoorweg aan te leggen van Liverpool naar Birkenhead, door middel van een tunnel onder de breede rivier de Slersey. De kosten >an dit werk zijn geraamd op 446,000 Nabij Wigau heeft weder eene ontploffing in een steenkolenmijn plaats gehad, waardoor 6 arbeiders het leven liebbeu verloren. Berigten uit Jokohama van 5 November melden dat de opstandelingen met verwoedheid vechten. Hun admiraal Eimonotto had met acht schepen eene landing gedaan op het gebied van den prins Todo, die den vorigen Sjogoen verraden had, en er grooie schade aaugerigt. Andere prinsen wer den met geljjke wraakoefening bedreigd. Een berigt van den 10den meldt dat de keiz. troepen de hoofdplaats der opstandelingen hadden bemagtigd. FRANKRIJK. I'AHIJS, 24 December. Hel plan tot het houden eener conferentie over het Turksch Grieksche geschil blijft hel voorwerp van levendige onderhandelingen tussclten de mo gendheden. Thans verneemt men echter dat de Porie het daartoe strek kende voorstel van de hand heeft gewezen iets dat niet zou stronken met de gematigde gevoelens en de toegevendheid, waarvan de Porte in den jong slee tjjd blijken heeft gegeven. Zoowel door den Moniteur als in de berigten die uit de velschillende hoofdsteden worden ontvangen, wordt het denkbeeld vastgehouden dat de diplomatie er iu zal slagen de quaestie te vercflenen zonder dat het tusschen de partijen tot dadelijkheden komt. De Patrie bevat berigten uit Syra van 15 December. Op dat eiland hcerschte grooie ongerustheid en was de publieke opinie tegen oorlog. De kamer van koophandel van Syra had in eene petitie aan de regering voorge houden dat een klein deel der bevolking des cilands, hoogstens 2000 van de 28 000 inwoners, eenen oorlog tegen Turkye zocht te bewerken, maar dat de anderen het behoud des vredes voor Syra's bloeijenden handel wenschten. Volgens genoemd blad zenden de in Turkye gevestigde Grieken petitiën naar Athene met dringende waarschuwingen legen eene vredebreuk, die hunne welvaart zou vernie igen. De Moniteur berigt dat de keizer den heer Olozaga, ter overhandiging z(jner geloofsbrieven als buitengewoon gezant van Spanje, in ecu bijzonder gehoor heeft ontvangen. De zitting van het wetgevend ligchaam zal, naar men verneemt, den 258ten Januarij plaats hebben. De boekhandelaars Hachette O. te Parijs hebben den minister van onderwijs 100,000 boekwerken aangebodenom die onder de 3000 hier te lande bestaande volksbibliotheken te verdeelen. Onder die werken zijn bijna 20000 Fransclie klassieken en evenveel weiken van eenc godsdiensiige strekking, lerwjjl alle vakken van onderwijs in die collectie goed vertegen woordigd zijn. Uit Toulon meldt men dat het eskader der Middellandsche Zee voor eerst in die haven bljjft; dat het dezer dagen, wel is waar, met leeflogt voor drie maanden is voorzien, maar dat dit niets anders is dan een voor zorg-maatregel, die bij de marine altijd wordt in acht genomen. Terwijl de Moniteur zegt dal »de instelling der voorlezingen voor meisjes over de vakken van middelbaar onderwijs in den loop dezes jaars aan uitgebreidheid heeft gewonnen," behelzen de katholieke dagbladen een schrijven van den Paus van 25 November jl.waarin hij die instelling be paald afkenrt en volstrekt verwerpt, als zijnde »een strik, gespannen om de vorming der meisjes te bederven." Dat de keizerin die instelling onder hare bescherming en toezigl heeft genomen stelt den Paus niet gerust; hij zegt dat de keizerin niet in staat is toezigt op al de bijzonderheden te houden, en nog minder eene in beginsel verkeerde instelling goed te maken. Nabij Smyrna heeft eene botsing plaats gehad tusschen twee Egypti sche stoombooteneene der booten, waarop zich 300 passagiers bevonden, is omgeslagen. SPAKJË. Bij de gemeenteljjke verkiezingen te Madrid zijp 45 candidaten van de monarchale en slechts 4 van de republikeinsche partij gekozen. De officiële Gaceta bevat een adres van hel gemeentebestuur van Cadix waarin de aldaar ondernomen opstand in den naam van de overgroote meer derheid der stedelijke bevolking afgekeurd en gewraakt, en voor de schul digen de goedertierenheid der regering ingeroepen wordt. PRIIIS8EN. BERLIJN, 24 December. Den 19de" dezer is voor het oppergeregt te Göttingen behandeld de zaak tegen prof. Ewald, wegens majesteitsbeleediging, door middel der drukpers gepleegd. De advocaat-generaal requireerde de veroordeeling tot 6 maanden vestingstraf. Prof. Ewald verklaarde, dat hij den koning van Prtiissen niet had beleedigd, maar slechts de waarheid had gezegd. Als verdediger stond de advocaat Benfey hem ter zijde. De uitspraak is be paald op 29 dezer. In de Zweedschc provincie Schonen is onder de boeren eene algemeene beweging ontstaan die reeds tot ongeregeldheden aanleiding heeft gegeven. Er bevindt zich aldaar namelijk zekere T uil bergdie de boeren inden waan brengt, dat zij volstrekt geen pacht behoeven te betalen en dat zij hunne pachthoeven als hun eigendom kunnen beschouwen. Daar verscheidene boe renvooral uit den geringen stand, hierdoor misleid, bepaaldelijk alle be taling geweigerd en zich lot eigenaars verklaard hebben, zijn eenigen hun ner met geweld van hunne pacliterveu verdreven en zjjn legen de overigen andere strenge maatregelen genomen. In de Josephstadterstrasse te Weenen leefde sedert jaren de boek drukkersgezel Leopold Seller, met zjjne drie zonen en eene dochter, in de kommervolste omstandigheden. Zijn schraal weekloon wis niet toereikend, om meer dan het hoognoodige voor het linisgezin te verschaffen. Den voor- laatsten Zondag toen zijne dochter ijverig met het naatjeu van handschoenen bezig was, om mede iets te verdienen, kwaui uit Regensburg een telegrafisch berigt, dat de arme boekdrukker erfgenaam van vier millioen fl. was gewor den van den te Regensburg overleden bisschop Andreas Seiler. De overledene liet een vermogen van 14 millioen na, waarvan h(j 6 mill, aan het nonnen klooster, 3 mill, aan hel aarlsbisdom Regensburg eu 4 mill, aan z(jn oud oom Leopold Seiler vermaakte. De natuur biedt dikwijls geneesmiddelen aan, die eene zeldzaam krach tige uiiwerkitig hebben, en die noglans te ïiaauwernood bekend zijn. Op gezag van dit feit vestigen wij de aandacht van hen, die aan scheele hoofd pijn, hoofdpijn en zenuwpijnen lijden, op de Guarana van de Heeren GRIMaULT C°. Hel is eene plantaardige zelfstandigheid, uit Brazilië afkomstig. Eenige poeders van dit onschuldige middel, opgelost in een weinig water, zijn bijna altpd voldoende, om de meest hevige hoofdpijn ie doen verdwijnen. Elke doos beval twaalf poeders en wordt verkocht tegen den prijs van 3 francs. Dépots: te Amsterdam 11. ULOT 11 te Leyden J. J. REYST. INGE Z O II E Een paar woorden aan het Leidsch dagblad. V\'at ieder wist en hetgeen ik aan het Dagblad scheen niet te welen, was mij zeer goed bekend, dat namelijk de commissie voor hel Ruïne-plan de zaak zoo voorstelt, alsof die zeer waarschijnlijk aan de burgerij hoegenaamd geen geld zal kosten. Maar wat beteeki nl dit? Moet nu de stad uiaar zeggen: o! nu is er geen bezwaar meer! W'ai soms zeer waarschijnlijk was, is meermalen anders uitgevallen. Rente-garantie is, zooveel ik weet, altijd als ondersteuning beschouwd; eene ondersteuning, waaraan zooveel hagclielijkhedeii verbonden zijn, dat ik voor mij liever eene som present gegeven zou zienom ten minste te weten, waarmede ik af zou zjjn. Als de onderneming zich zoo uitstekend goed liet aanzien, zou er gewis ook geene rente-garantie van de gemeente noodig zfin. De vraag met betrekking tol den weg, dien de staathuishoud kunde in deze aanwijst, riglte ik eigenlijk niet aan liet Dagblad, liet ligt ui den aard der zaak, dat hel Dagblad, het Ruïne-plan in zijne bescher ming nemende, de vraag niet ligt beantwoorden zou, zooals ik zou meenen, dal zij beantwoord moet worden. De apodictische verklaring van hel blad omtrent heigeen de staathuishoudkunde leert, zal dus, denk ik, niet weg nemen, dat velen met mij zullen oordeelendat de beginselen dier weten schap niet medebrengen, de gemeentekas tot geldelijke ondetsieuniiig te verbinden ter oprigting van socieieiten. Ik reken hier vooral op de bond genootschap van hen, die eenmaal geleerd hebben, dat zelfs hei onderwijs zich zelve bekosligeti moet, en van hen, die de toepassing van die leer inge roepen hebben. X,

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2