uvirsnii; COURANT. 1868. é$Êh ^ÈÊê^êËML MAANDAG 28 DECEMBER. JV\ 136/' STADS-BER1GTEN. NATIONALE MILITIE. Ifey -V 4&e- Z)e Courant wordt MaandagIfdensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DES Gelet op artikel 19 der wet van den 194e" Auguitus 1861 (Staatsblad n°. 72) betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lsten Januarij 1869 hun 19de jaar rullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar HSSOj, alsmede hen, die eerst na bet intreden van hun IS"1" jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn gewordende verpligting tot het doen van aangifte voor de nationale militiein de maand Januarij 1869. Zij geven paarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenendie op den l9len Januarij van het jaar hun 19lle jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Julij 1850 (Staatsblad n°. 44) 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaandeachttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. bij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij hinnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, belioorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dicnstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij. die eerst na het intreden van zijn 19üc jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20sle, ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1». de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont, dat, in welke gemeente men inoct worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wetwaarbij is verordend De inschrijving geschiedt: 1». van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2". van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4°. van den buiten 's lands worienderi zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voorn! het laatst in Nederland gewoond heeft, voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift: Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den l8lcn en den 31sun Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, ofzijn beiden overledenzijn voogd lot het doen van die aangifte verpligt. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten: dat tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 11 Januarij, voor de bewoners van de wijken 12 en 3 Dingsdag 12 a 4 en 5 a Woensdag a 13 a aa a aa a6, B Donderdag a 14 a aa a aa »7, a Vrijdag a 15 a a a a a a a 8 en 9 of de buitenwijk Eindelijk dat de geboorte-aclendie ieder belanghebbendebij de inschrijvingonder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zon-en Feestdagen uitgezonderdzijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdec- ling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsclie Courant van den 14"en, den 2 lsten en den 28sten dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 12 December 1868. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 3 van het koninklijk besluit van den lslcl1 December 1865 Staatsblad n°. 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Ne- derlandschen oorsprong of bewerking; Doen te weten, dat in de maand Januarij 1869 zal worden opgemaakt eene lijst van hen, die in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking legen een lager regl in Nederlands Indië kunnen worden in gevoerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op 'ie lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun ;<alentblad, in de maand Januarij 1869 ter Secretarie dezer ge beente aan te melden. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leijdsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER. Burgemeester. Leyden, 26 December 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN. 26 December. Hel is voor belanghebbenden misschien niet overbodig te herinneren dat, uithoofde van den Nieuwjaarsdag, de veemarkt, in plaats van op Vrijdag op Woensdag te voren zal gehouden worden, terwijl de algemeene markt als gewoonlijk op Zaturdag bepaald blijft. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 167 tot 189 volwassen personen en 91 tot 106 kinderen. De minister van binnen!, zaken heeft ter algemeene kennis gebragt dal de commissie, in 1868 belast met het afnemen der examens van apotheker, Maandag den 28sleD December e. k., des morgens ten 10 ure, te Leyden een aanvang zal maken met het afnemen van het openbaar mondeling examen. De minister van binnenl. zaken, gelet op artt. 12 en 18 der wel van 19 April 1867, en overwegende, dat sedert een jaar zich geene gevallen van vectyphus in het rijk hebben voorgedaan, heeft in herinnering gebragt dat, 100 lang het bestaan van die ziekte binnen het rjjk door den minister van binnenl. zaken niet weder is bekend gemaakt, de bepaling van het aange- baald art. 12 buiten werking blijftmaar dat daarentegen de artt. 5 en 6 der wet van 9 Julij 1842 toepasselijk zijn. In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Rotter dam heeft de voorzitter, bij de kennisgeving omtrent den uitslag der inschrjj- viugen voor de nieuwe leening, tevens medegedeeld dat de heer Jacques Errera Oppenheim, met wiens bankiershuis de leening is gesloten, eene som van ƒ5000 beschikbaar heeft gesteld, om te wordeu verdeeld als volgt: aau de inrigting voor doofstommen-onderwijs 1500, aan het kinder-ziekeuhnis ƒ1000, aan de commissie voor ooglijders ƒ500, en aau de op te rigten ambachtsschool ƒ2000, welke gelden bereids aan die inrigtingen waren overgemaakt. Voor de arrond.-regtbank te Rotterdam heeft teregt gestaan zekere v. L.aangeklaagd van op den avond van 30 October jl.terwijl hij zich aan het hoofd van een troep volk bevond, onder het geroep »weg met de policie", een onder-inspectenr van policie met een stok slagen te hebben tocgebragt en hem op den grond te hebben geworpen, zoodat hij aan de knie werd gewond. Door hel opeub. ministerie werd veroordeeling geëischt tot eene gevangenisstraf van 2 jaren. De regtbauk heeft hem eergisteren ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 maanden. Voor die regtbank stond toen ook teregt zekere A. H. S.aangeklaagd van zich in den nacht van 31 October op 1 November met eene groote menigte bevonden te hebben voor het huis van arrest en door het werpen van steenen met anderen glas ruiten in dat gebouw opzettelijk te hebben verbroken, alsmede van daarna met eeu steen eene glasruit, staande in de woning van den broodbakker Peters in de Zandstraat, opzettelijk te hebben ingeworpen, en bovendien met een sleen eene glasruit van eene laiiiaaru op den hoek van de Vierwin- denstraat opzettelijk te hebben verbrijzeld. Het openb. ministerie requireerde veroordeeling tot eene gevangenisstraf van 2 jaren en twee geldboeten, een van 25 en een van ƒ50. De uitspraak zal Dingsdag aanst. plaats hebben. Regenten van het herv. bestedeliugenhuis te Dordrecht hebben van een onbekende ten behoeve van dat huis ontvangen 7 certificaten 2j pCt. N. W. S. teder groot ƒ1000. - Te Oudkarspel is Maandag II. een gedeelte van het in aanbouw zijnde kerkgebouw voor de herv. gemeente ingestort. Elf werklieden stortten met stellingenkolommen en hogen naar beneden of werden door het nederstor- tende getroffen. Gelukkig werd niemand hunner gedood of zwaar gekwetst. De kolommen, die het dak moesten dragen, waren te ligt gemaakt. 's GRAVENHAGE 26 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. 11. C. van der Kun, te Rotterdamtot het dragen der versierselen van commandeur der orde van den H. Gregorius den Groote, en aan den milicien J. W. Saelman van het 2Je reg. vesting-artillerie, lot het dragen van het kruis fidei et vir- tutihun door den Paus geschonken. Tot burgemeester der gemeente Brielle is benoemd de heer G. F.' Lette, om die betrekking gelijktijdig te bckleedcn met die van burgemeester der

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1