Per Telegraaf. BERIGT. den, en dit punt bragt bero op een ander punt, I. w. de beschaming der ïnlandsche hoofden. Hij was het eens met den minister dal de Indische maatschappij niet kon geregeerd worden zonder tusscheuUomsl der hoofden hij bedoelde echier eene beschavende, geene onderdrukkende lusschenkomst en zou nu de beschaving van Indië niet langs dien weg kunnen geschieden, namelijk eerst door de hoofden, opdat deze hunnen beschavenden invloed op de bevolking konden uiloefcnen. Indië moest ontwikkeld en beschaafd worden, maar langs den natuurlijken weg; daarom moest vooral zorg wor den gedragen voor de opleiding van de kinderen der hoofden. Voorts had hij met genoegeu gehoord dal de minister bedacht was op de heerendiensten en de mogelijkheid wilde openen zich van dien lasl ie bevrijden, en drong ten slotte aan op de indiening der wel nopens de uitgifte van woeste gron den. De heer Haffinans sprak over de financiële beirekkingen en over de verhouding lusscheii het moederland en Indië, en stelde de vraag: op wel ken grond de minister meende dat Iudië geen deel in den Nederl schulden last moet betalen. De heer VV. van Goltsteiu gaf te kennen dat hij, of schoon geen vriend van de wettelijke regeling, door den minister toegezegd voor zijne hegrooling zou steininen, omdat hij vertrouwde dal de minister stabiliteit in Indië wilde bevorderen en niet zou afbreken zonder daarvoor iels in de plaats te stellen. De heer van Sypestetn besprak het stelsel van den minister, dat hij over het algemeen afkeurde. Diepe overtuiging, dat de politiek des ministers het land en de koloniën ten verderve voerdezou hem tegen de hegrooling doen stemmen. De heer Rochussen voerde het woord om zijne cijfers, omtrent den voorraad koffij hier en in Indie, tegenover den minister te slaven en trad in eene korte beantwoording van den heer ïhorbeclve; hij was het met den spreker eens dat Indie door de inlandscbe hoofden moesi geregeerd worden. De heer van der Hucht sprak over de qnaestie van huur en verhuur in de Vorstenlanden en de heer de Brauw bestreed het denkbeeld van den minister dat Nederland geen regt op meer batig slot zou hebben dan voor zoo ver er uitgaven voor indië werden gedaan. In eene des avonds gehouden zitting heeft de kamer een aantal aau de orde zjjnde kleine wets-outwerpeu behandeld en meerendeels aangenomen. In de zitting van lieden zijn de beraadslagingen over hoofdst. IX voort gezet. De minister van koloniën beantwoordde in eene redevoering, die ruim iwce uren de vergadering bezig hield, eerstens de verschillende spre kers van gisterenwijdde vervolgens uil over de algemeene punten van zijne rig ting in het algemeen, om ten slotte brj de sprekers stil ie staan die de vaste bijdrage hadden besproken. De minister was van oordeel dat omtrent Indië overdrijving heerschte zoowel ter regtcr- als ter linkerzijde der kamer; dat de inmenging der staten-generaal in den laatsten tijd verder was gedreven dan het behoorde, en dat het overigens te wenscheti ware dat er toenadering kwam tusschen de punten waarover het verschil van Indie's hervorming liep Hij was voor self-governmentindien daarmede bedoeld werd onnoodige inmenging van den minister en de staten-generaal, behandelde vervolgens de suiker- en kofüjcultuur, den legenwoordigen toestand van de Europeesch-Indische maat schappij; hel grondbezit en de verschillende punten van de belangrijke rede van den heer Thorbecke, waarmede h(j het in hoofdzaak eens was. Voorts stond de minister stil bij de qnaestie van de vaste bijdrage. Die rede werd door onderscheidene leden beantwoord. Daarna werden de algemeene beraadslagingen gesloten en de artikelen behandeld, waarbij zijn aangeroerd quaestiën omtrent de koloniën Suriname, Curagao en de Kust van Guinea. Het hoofdstuk Koloniën is «en slotte aangenomen met 50 tegen 13 stemmen. Tegen de hh. Nierstrasz, Hoffman, van Nispen, van der Does deWillebois, ilaffmans, Saaymans Vader, van Wassenaer Catwyckborrel, Rochussen, van Foreestbegram, de Brauw en van Sypesteyn. Daarna is ook nog li*', hoofdstuk Onvoorziene uitgaven inetop eene stem na, algemeene stemmen aangenomen. Morgen komt de wet op de middelen in behandeling. BUITENLAVDSCIIE BKHIGTKN EKSSKIGA LONDEN. 20 December. De dagbladen raden de regering aan onzijdig te blijven in de Oostersclic kwestie. De Standardzoowel als de Times, gelooft dat dit geschil tusschen Turkije en Griekenland een bevredigenden invloed zal kun nen oefenen. Men zal gewaar worden, zegt de Times, dat de Porie een eigen wil beeft en zicli niet straffeloos laat beleedigen. Men zal tot de over tuiging komen, dal Griekenland de luilp en sympathie verbeurd heeft van alle mogendheden, en dat zelfs Rusland weigert zich in tc laten met de Grieksche veroveringsplannen. Europa is de kuiperijen van het kleine, I slecht bestuurde Griekenland moede. De Morning Post verzekert, dal het berigt, volgens helwelk lord Mayo, j de pas naar lndtë vertrokken onderkoning, zou teruggeroepen worden, ge- j heel ongegrond is. De Mom. Star beweert dat de Engelsche kolonisten in Queensland Australië, de bewoners van verschillende kleinde eilanden in de Stille Zuid zee met geweld uit hunne woningen halenen lien met scheepsladingen naar Queensland voeren, waar behoefte bestaat aan goedkoopen arbeid. Zij wor den lot voor hen ongewoon liard werk gedwongen en ontvangen slechts liet vijfde van bet loon, dat een blanke arbeider geniet. Genoemd blad ziet in deze handelwijze eene vermomde invoering der slavernij. De heer John Bairstow, onlangs te Preston overleden, heeft 100 000 aan liefdadige instellingen vermaakt; aan zijn eigen levensonderhoud be steedde hij slechts 200 'sjaars. De zoon van wijlen Theodorns van Abyssinië bevindt zich thans te Freshwater en bezoekt geregeld de school te Bonchurch op het eiland Wight. Aan de Times wordt uit Berlijn geschreven: In antwoord op zekere voorstellen van Rusland heeft de Paus verklaard de geestelijkheid in Polen te willen vermanen liet bestaande gouvernement van haar land tc erken nen en dat gouvernement irouw, gehoorzaam en onvoorwaardelijk te dienen, mils het bestuttr der katholjjke kerk van Polen aan hare bisschop pen en aan den H. Stoel teruggegeven worde. Berigten van de Kaap de Goede Hoop tot 19 Nov. melden dat in den staat van het geschil over het Basuio-land geene verandering was gekomen. De heef Brand was herkozen als president van den Oranje Vrijstaat. Langs de Znid-Afrtkaansche kust had men zware stormen gehad, waardoor vele schepen hadden geleden. FKA1VKK1JK. PARIJS. 20 December. In den' stand der zaken tussehen Turkye en Griekenland is nog geene verandering van eenig belang gekomen. De diplomatique betrekkingen Ins- schen beide rijken zijn afgebroken. De pogingen der mogendheden, otn verdere botsingen voor te komen, blijven aanhouden. Omtrent hunne een stemmigheid waren dezer dagen verontrustende geruchten in omloop, die echier weinig vertrouwen verdienen. Uit Konstantinopel meldt menDe gezant van Griekenland heeft aan de gezanten der drie beschermende mogendheden bescherming verzocht voor de in Turkije wonende Grieken. De Fransche gezant heeft dit verzoek van de hand gewezen De Porte heeft bevelen naar Bucharest en Belgrado ge zonden om de Grieken uit te wijzen. Deze maairegel verwekt bij de vreemde mogendheden en bij den handelsstand groote bezorgdheid. De uitzetiing van vreemde onderdanen onderstelt eene oorlogsverklaring, die nog niet heeft plaats gehaden de aulonomie van Servië en Rumanië staat onder den waarborg der mogendheden, zonder wier toestemming dergelijke vijan delijke handelingen tegen Griekenland moeijelijk kunnen gepleegd worden. Volgens de Ind. Beige zon het bevel niet zijn gegeven. Te Berlijn werd, naar men van daar meldt, in diplomatieke kringen ver zekerd dal Griekenland de bescherming der mogendheden voor de Grieksche onderdanen in Turkye nog niet ofïfciëel had ingeroepen De aan den Fran- schen gezant te Konstantinopel toegeschreven weigering kon dus alleen be trekking hebben op individuele aanzoeken van enkele Grieken. Bit Weenen meldt men dal, volgens gernchteu uit Corlu, het Griek sche kabinei besloten lieefi de reserve bijeen te roepen en een gedeelte der nationale garde mobiel ie verklaren, zjjnde aan die van Corfu reeds bevel gegeven zich gereed te houden. Ook zou een bataillon studenten en tien bataillons uil Grieken, die Tutksche onderdanen zjjn, gevormd worden. Voorts moet de regering voornemens zijn, Garibaldi te verzoeken aan den aanstaanden oorlog deel te nemen. De wijziging, die het ministerie ondergaan heeft, wordt door de libera- j len toegejuicht, de clericalen hadden haar liever niel gezien. De afgetreden minister de Moustier is ernstig ziek. De orde van advocaten alhier heeft eene inschrijving geopend voor het oprigten van een gedenkteeken voor wijlen den lieer Berryer. SPANJE. De verkiezingen voor de gemeenteraden hebben thans door het geheele land plaats gehad De rust is daarhjj niet gestoord geworden. In de hoofd stad behooren de gekozenen tol de liberale oionarchaalgezinde partij. De Corresp. meldt dat er te Toro, bij gelegenheid der verkiezingen, onlusten voorgevallen zijn. Zij verzekert dat de Carlislen alle aanstalten maken om, zoodra de liberalen onderling in openbaren strijd zouden gera ken, krachtig op te Ireden en hunne banier als eenig middel tot herstel der rust aau de nalie aan te bieden. Genoemde Corresp. stelt thans mede een catididaai voor den troon en wel den hertog van Montpensier. PRITISSEN. BERLIJN, 20 December. De kamer van afgevaardigden heeftin weêrwil de regering er zich ten sterkste tegen verklaarde, een voorstel aangenomen, waarhij zij uitge- noodigd wordt tegen 1870 een wets-onlwerp in Ie dienen, waarbij de belasting op het gemaal en op het geslagt vervangen wordt door eene in- j komsten-belasting. Te Bonn is in 84-jarigen ouderdom overleden dr. F. G. Welcker, pro fessor in de Grieksche litteratuur en archaeologie en opperbibliothecaris der universiteit aldaar. MADRID, 21 December. De Gaceta maakt melding van eenige onbe- lansrjjke onlustenbjj gelegenheid der verkiezingen in eenige kleine dorpen behoorende onder Burgos, Malaga en Alicante. MADRID, 21 December. De Estandarte deelt eene Carlistische brochure mede, die te Parijs is gedrukt en eindigt met: «leve de katholjjke eenheid en de vrijheden van het vaderland I" Ook is openbaar gemaakt een beroep op de Spaansche militairen en bemanning der vloot ten gunste van don Carlos. PERA, 19 December. De Grieksche gezant ontving op 16 dezer zijne passen. Afwjjkingen van liet bevel, dat alle mannelijke Grieksche onder danen binnen 14 dagen Turkije moeten verlaten, blijven aan de Porie over gelaten. LONDEN, 22 December. De ministers, leden van het lagerhuis, zijn herkozen geworden. MADRID, 21 December. De verkiezingen voor de gemeenteraden zjjn afge- loopen. De bekende uitkomsten doen veronderstellen dat te Madrid de verkie zingen voor de Cortes gonstig voor de liberaal-monarchale partij zullen uitvallen. Welk is het beste ijzerhoudende medicament? Hel antwoord hierop is gemakkelijk. Pillen en Capsulen innemende, is men niet zeker, dat zij dc vereischte werking zullen uitoefenen, want dikwijls gebeurt liet, dat zjj zicli in maag en ingewanden niet oplossen, lerwijl Poeders, Pillen en Siro pen, waarvan de basis uit opgelost ijzer, lactate of iodtire van ijzer be staande, de landen zwart maken, hel glazuur er van bederven en daaren boven hardlijvigheid veroorzaken. Alleen hel Phosphate van ijzer van LERAS bezit geene dezer schadelijke eigenschappen; het is eene vloeistof even als mineraal water, zonder een bijsmaak van ijzer te hebben, laat zich zeer goed innemen met wjjn; zijne bestanddeelen strekken tot verster king van been ei: bloed; de beroemdste geneesheeren der geheele wereld schrijven hel voor ter genezing van maagpijnenwitten vloed, bloedarmoede, waaraan vrouwen op jeugdigen en rjjperen leeftijd, vooral indien zjj eenig- zins zwak van gestel zijn, zeer dikwerf Ijjden. Depots: te Amsterdam H. DLOTH, te Legden J. J. REYST. INGEZONDEN. Voor eenige dagen vond ik in het Leidsch Dagblad melding gemaakt van een adres, reeds door verscheiden ingezetenen ouderteekendhoudende ad- haesie aan de plannen tot oprigting van een gebouw-op de Ruïne. De con clusie van dat stuk werd medegedeeld en de verdere ouderteekening aanbe volen, waartoe men het stok zelfs aan de huizen zou rondzenden. Zoo ik tot heden gewacht heb, hierover een woord te zeggen, is het alleen geweest om aan de pogingen van lien, die het adres op touw gezet hebben, haar vrjjen loop te laten. Nu de gelegenheid lot ouderteekening geruimen lijd opengestaan heeft, ben ik, ofschoon mij niets bekend is omtrent den meer deren of minderen bijval, dien het adres hij liet publiek gevonden heeft, zoo vrij openlijk den wensch te kennen ie geven, dat de raad door derge- Ijjk adres, door velen of weinigen onderieekendgeen invloed op zich late uitoefenen. Ieder weel, en hel is, zoo ik uiij wel herinner, ook in den raad zehen wel eens gezegd, hoe gemakkelijk voor alle soort van adressen onrierteekenaars te vinden zijn. De een leekent om een ander genoegen te doen, een ander half of niet wetende wat lijj teekent, een derde vvelstaans halve en omdat lijj het voor dezen of genen niet durft laten, enz. Ik ver trouw dat de raad ook zal oordeelendat zoo er zelfs een duizendtal onderteckenaars warendit op eene bevolking van zooveel duizenden be-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2