LETDSCHE MAANDAG 21 DECEMBER. Per Telegraaf. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BIMENLANDSCHE BERIGTEiV. LEYDEN, 19 December. De minister van financiën heeft geantwoord op het voorloopig verslag der tweede kamer, ten aanzien der ontwerpen tol afschaffing van het zegel- regl op de gedrukte stukken en de advertentiën in de nieuwspapieren. Daaruit bljjkt, dat de regering hare voorstellen tot afschaffing van een en ander volhoudt, en ten deze niet halverwege wenscht te blijven stilstaan. 2Q trekt eehter in de voorgestelde aequivalenlen1°. tot verhooging der be lasting op den verkoop in het klein van tabak en sterke dranken en 2®. lot verhooging van het invoerregt op thee. Daarentegen zal het voorstel wor den gedaan, om, in overeenstemming met het denkbeeld, in alle afdeelingen der tweede kamer voorgestaan, den accijns op de sterke dranken met 3 per val te verhoogen waaruit een ruim aequivalent voor de afschaffing van hel zegel zal verkregen worden en dus de aan vankei jjk voorgestelde aequi- valenten kunnen vervallen. Het tijdstip van ingang der wet is opengelaten om het. bij de beraadslagingen in de tweede kamer nader in te vullen. Naar aanleiding van het bovenstaande is bij de kamer een wets-ontwerp ingekomen, waarbjj de accjjns per vat gedistilleerd, ad 50 pCt. sterkte, van i ƒ50 op ƒ53 wordt gebragt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenoroenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 156 tot 176 volwassen personen en 85 tot 98 kinderen. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de elf eerste maanden van 1868, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft 65,744,369.14j, zijnde 700,658.09J minder dan in dat tijdvak van 1867. Van wege het ministerie van koloniën is bekend gemaakt dat in het jaar 1869, van de op Java aan het gouvernement geleverd wordende pro ducten aldaar in het openbaar zullen worden verkocht 300,000 pikols sui ker en 50000 pikols koffij. In hel laatst van November is te Katwijk aangehouden een gulden stuk, dat bij onderzoek door het muntcollegie is gebleken valsch te zijn. Het had het uiterlijk voorkomen van een echt muntstuk, droeg de beeldte- nis van koning Willem II en het jaartal 1847. Uit het jaarboekje van de Christ, afgescheidene kerk voor 1869 blijkt, dat dit kerkgenootschap lelt 206 dienstdoende en 6 rustende predikanten en 292 gemeenten in de verschillende provinciën des rijks, waaronder Am sterdam met 2919, Leyden met 1500, Urk met 1100, lloogeveen met 2200, Groningen met 1006, Stadskanaal met 1170 en Franeker met 1050 leden; aan de theologische school te Kampen zijn 64 studenten, om in een studie tijd van 5 a 6 jaren tot het predikambt te worden gevormd. De confessio nele vereenigingin 1863 opgerigt, lelt 60 afdeelingen en heeft in haar dienst een geordend reizend predikant en 6 evangelisten. De vereeniging voor Christelijk nationaal onderwijs heeft 119 agentschappen en 115 hulp- i vereenigingen met 210 Christelijke scholen. In Nederland zijn 280 Zondag scholen met ongeveer 30000 kinderen. In 1833 werd in Twenthe de eerste sloomkatoenspinnerjj opgerigt, en wel te Enschedé; thans telt men in dal district 20 stoomkatoeuspinnerijen. De eerste stoomweverij werd te Almelo opgerigt in 1853; thans bedraagt dat getal reeds 34, werkende met p. m. 8000 looms en 5500 arbeiders. Hel gezamenlijk getal werklieden, in fabrieken in Twenthe bezig, bedraagt ongeveer 7500. Ter verbetering van een vroeger berigt meldt men dat het bouwen van het groote fort en reduit te Utrecht is aangenomen door dcu heer P. J. Dienders, te Middelburg, voor ƒ758,500. Bij gelegenheid van den storm, op den 7dcn dezer, zijn op den Rijn, ütsschen Dordrecht en Keulen, 35 schepen gezonken. In de eergisteren te Rotterdam gehouden zitting van den gemeente raad is ingekomen eene missive van den burgemeester als hoofd der policie, waarin deze mededeelde, dat hij lot nil toe gewacht had met het doen van een voorstel tot belooning der policie-dienaren wegens hunne goede hou ding en betoonden moed bij de ongeregeldheden in den nacht van 31 Octo ber jl.omdat er inleekenltjsten in omloop waren, met hel doel om door particuliere giften van de erkentelijkheid der burgerij tegenover de policie te doen blijken. Die inteekening was thans gesloten en de ingeschreven som bedroeg ƒ2362, meerendeels giften van hoogstens 1. Hij stelde nu voor ook van gemeentewege de policie dienaren eene belooning toe te kennen, en daartoe eene som van ƒ3800 te willen toestaan. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Bij die gelegenheid bleek het dat de gevolgen van de aldaar voorgevallen ongeregeldheden de stad reeds op eene som van J; ƒ45000 komen te staan. 1 Te Amsterdam is door het kiescollegie der Waalsche gemeente tot predikant beroepen d®. A. Re'ville, pred. te Rotterdam. V{jf leden van het kiescollegie hebben, wegens de rlgting van den gekozene, tegen dat beroep protest aangeteekendt. w. de hh. Gagnebin, predikant, Labouchère, van BevervoordeHeyblomouderlingenen Messchert van Vollenhoven. Aan de verkiezing namen 94 leden deel, 23 blanco-billetten werden in de bus gevonden, en van de 71 geldige stemmen werden er 64 op den heer Réville uitgebragt. Ter hoogte van Wijk aan Zee is een Zweedsch barkschip gestrand. De bemanning, 8 personen, is door de reddingsboot behouden aan wal gebragt. Volgens berigt uit Batavia is het schip Koflijboom, kapt. van Galen, ter reede van Soerabaija afgebrand. (Zie verder het Bijvoegsel Aanbeveling: aan Huismoeders. Sedert twee jaren wordt de ijzerhoudende Rammenas-Siroop van GRIMAULT C®. trapsgewijze steeds meer en meer gebruikt, in plaats van de Levertraan. Bovenal geeft zij bij genezing van kinderen opmerkelijke resultaten. Alleen te Parijs wordt zij ieder jaar aan meer dan 2000 kinde ren toegediend, hetzij tegen de opzwelling van de keclklieren, hetzij legen de bleekheid en de slapheid van hel vleesch, berg op het hoofd en uitslag in het gelaat, gebrek aan eetlust enz. Het middel is, om zoo te zeggen, eene behoefte in het huishouden geworden, en elke moeder, die voorzorgen wenscht te nemen, dient er den kinderen in de lente en herfst twee of drie flacons van toe. Op die wjjze worden ziekten voorkomen en de ontwikke ling bevorderd. Dépötste Amsterdam H. ULOTH, te Leyden J. J. REYST. KONSTANTINOPEL18 December. Men verzekert dat, op aandrang van den Franschen bevelhebber, de kommandant Hobart besloten heeft instruction van hier af te wachten, alvorens dwangmaatregelen tegen de Enosis te nemen. PARIJS, 18 December. De Patrie zegt dat de ministeriële verandering van heden moet beschouwd worden als bevorderlijk voor de eenheid in het bestuur der binnenlandsche aangelegenheden en voor eene vredelievende bui- tenlandsche politiek. PARIJS, 19 December. De Moniteur verklaart in zijn Overzigt, voor valsch het gerucht betreffende de ontmoeting en het daarop gevolgde ge vecht tusschen de Enosis en een Turksch schip. De Enosis antwoordde op de signalen van llubbart-Pacha met een kanonschol en nam vervolgens de wjjk naar Syradoch, dank zij der goede diensten van den kommandant der Fortinbetuigde Hubbart-Pacha zich verzoeningsgezind en bewilligde er in het blokkeren en hel vervolgen van de Enosis niet voort te zetten, op voorwaarde dat het fregat Hellas de Enosis zou begeleiden naar den Epirus, alwaar de handelingen van laatstgenoemden bodem aan het oordeel der regtbank zouden onderworpen worden. ADYERTESfTIEI. Getrouwd: Mr. P1ETER ANTONIE VAN DER LITH en BERTHA CORNELIA LONCQ. Utrecht, 17 December 1868. Bevallen van een Dochter M. C. VEEFKIND REYST. Leider, 18 December 1868. Eenige kennisgeving. Bevallen van een Zoon T. KISTERMANN TETflOFF. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden morgen beviel van eenen Zoon CLARA BOUWMAN geb. ALTGELT. Rotterdam, 18 December 1868. Eenige kennisgeving. Voor de vele en welgemeende bewijzen van deelneming, ons betoond bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, be tuigen wij door dezen onzen hartelijken dank. Wed. TIMP, geb. Kerkvliet. Leider. G. P. TIMP. Voor de vele deelneming bij het verlies van onzen geliefden Vader, den Heer A. VAN RHIJN, te Leiderdorpzeggen hiermede innig dank zijne bedroefde, maar in God getrooste kinderen. Uit aller naam Wassenaar, 19 December 1868. L. J. VAN RHIJN, V.D.M.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1