tntie aanbevolen, t. w. dat de verkiezing van den president en de senaats leden regtstreeks bij algemeen stemregt zal plaals hebben. FKAXHRIJ K. PARIJS, 10 December. De Moniteur bevestigt de geruststellende berigten omtrent het geschil tusschen Turkije en Griekenland; vooral doet hij uitkomen dat de groote mogendheden eenstemmig en gezamenlijk werkzaam zijn om eenen verzoe nenden invloed in dat geschil uit te oefenen. Van de biuiienlandsche aangelegenheden van Japan sprekende, zegt dit blad, dal de uitkomst van den burgerkrijg daar te lande, waarin van dag tot dag nieuwe elementen en nieuwe verwikkelingen komen, niet is vooruit te zien; het is een stryd zoo als in het oude Europa onder de heerschappij van het leenregt dikwijls gevoerd werd. De France zegt dat de Porie geene andere eischen aan Griekenland doet j daD dat het aan de uitgeweken Candiootsche huisgezinnen den terug keer naar Kreta niet belette, en zich formeel verbinde om de verdragen en internationale wetten te eerbiedigen. De Patrie meldt nader dat de zitting van het wetgevend ligchaam niet op 4 Jan., zoo als gedacht was, zal geopend worden, maar eerst den llden dier maand. De Avenir Nat. meldt, dat terstond na het eerste verhoor voor den regter van instructie 55 van de 72 personen, op 3 dezer in hechtenis ge nomen, in vrijheid zjjn gesteld. De 17 overigen zjjn naar de gevangeuis Mazas overgebragt. Volgens de Ind. Beige zou de keizer eindelijk de toezegging van den kardinaalshoed voor den aartsbisschop van Parijs verworven hebben en daarentegen de benoeming van twee den H. Stoel onwelgevallige bisschoppen in Frankrijk intrekken. De Moniteur bevatte dezer dagen een rapport over de werkzaamheden van kinderen in de fabrieken, gevolgd door een regeringsbesluit, waarbij aan het keiz. corps ingenieurs wordt opgedragen de werkzaamheden van die kinderen na te gaan. Aan eene commissie is de taak opgedragen om verbeteringen voor te stellen in het algemeene toezigl op die fabrieken. Men wil weten dat de beroemde Lisztdie in 1859 van de kunst wereld afscheid (heeft genomen, om zich in den geestelijken stand te bege ven, thans weder tot het besluit is gekomen zich op nieuw aan de kunst te wijden. Blijkens berigten uit Florence heeft de kamer van afgevaardigden in comité-generaal hare goedkeuring gehecht aan het beginsel van het voorstel der regering om de vrijstelling van de krijgsdienst aan de kvveekelingen der seminarian te onttrekken, maar is bij de voorloopige beraadslaging niet de vereischte meerderheid verkregen voor het door 30 leden gedane voorstel om aan nagebleven betrekkingen van Monti en Tognetli een jaargeld uit de Italiaansche schatkist toe te leggen; zoodat dit voorstel geen onderwerp van verdere beraadslaging zal uitmaken. Uit Jeruzalem wordt gemeld dat er daar ter stede eene grooote illu minatie had plaats gehad ten bltjke van de algemeene blijdschap over een besluit van den Sultan, waarhjj de gewijde stad voor altijd van de verplig- tingen en betalingen, in verband staande met de krijgsdienst, vrij is gesteld. SPAXJE. De gebeurtenissen te Cadix waren, gelijk uit de jongst medegedeelde berigten gebleken is, van veel meer gewigt dan men aanvankelijk gedacht had. De opstandelingen hebben nog verzocht onderhandelingen aan te knoo- pen, maar hunne voorstellen zijn onaannemelijk gevonden. Naar de berigten te oordeelen moeten echter de opstandelingen groo- tendeels meester der stad zijn, en zal hel vrij wat moeite kosten hen ten j onder te brengen. Men zegt dat de reactionaire partij geld onder de op- i roerlingen heeft uitgedeeld. De regering bevindt zich in eenen moeijelijken toestand. De ongeregeld heden in de provinciën nemen toe, en de financiële toestand is van dien aard dal het welslagen der leening belet wordt, terwijl de regering zonder hulpmiddelen is om in de uitgaven te voorzienwanneer deze door de uit breiding der beweging toenemen. Tej, Madrid is een dagblad opgerigt voor de zaak der voormalige ko- j ninginonder den titel van La Bestauracion. Een berigt uit Havanna meldt, dat de eerste bezending Spaansche troepen aldaar is aangekomen en onmiddelijk tegen de opstandelingen is opgerukt. ZWITSERLAND. De groote raad van het Zwitsersche kanton Bern heeft, na drie dagen beraadslagensde nieuwe constitutie voor het kanton met 115 tegen 27 stemmen aangenomen. Zoo de nieuwe staatsregeling, die nog door den groolen raad over drie maanden op nieuw gelezen en vervolgens door hel volk bekrachtigd moet worden, tot stand komt, zal niet alleen elke nieuwe j wet, maar ook ieder besluit van den grooten raad, hetwelk eene uitgave van 500,000 fr. of meer noodig zou maken de regtstreeksche bekrachtiging van de meerderheid der slemgeregtigde bevolking behoeven. INGEZONDEN. Regenten van het Ev. Luth. Wees- en Oudeiiedenhuis brengen hun dank aan D8. Inckel, die ten voordeele van genoemd liefdegesticht, bedreigd door ondergang na het genomen besluit des Gemeenteraad» om de subsidie aan de piettse gestichten allengskens te verminderenen eindelijk geheel te doen i ophouden, op gisteren avond ten voordeele van genoemd gesticht alle vrienden en vriendinnen van verlatene weezen en hulpbehoevende ouden kennis heeft doen maken met enkele bladen uit zijn levensboek. Regenten herinneren zich dankbaar hoe voor vele jaren uit 's Gravenhage, en niet het minst van de Koninklijke Familie; uit het weldoend Amsterdam, Rotterdam, Haar- »lem en andere plaatsen op de dringende roepstem van genoemden Predikant duizenden zijn ingekomen zoodat een liefdegesticht te Leiden is daargesteld hetwelk aan alle vereischten voldoet en waarin ook tegen billijke vergoeding de weezen en hulpbehoevende ouden der Remonstrantsche en Doopsgezinde gemeenten worden opgenomen. Regenten zijn de tolk van velen, wanneer zij zeggende blik in het levensboek van den Evangeliebedienaar deed het hart weldadig aan, en perste meerderen eene traan uit bet oog. Zij spre ken de hoop uit, dat D'. Inckel in genoemde en andere steden ten voor deele van het liefdegesticht, hetwelk hij zoo eigenaardig zijn kind noemde, de bladen van zijn levensboek ter kennisse moge brengen van alle vrienden en vriendinnen van weezen en hulpbehoevende oudenaan dezen geeft hij een genotrijken avond en zeker zal de toekomst aan hunne zorg toever trouwd verzekerd worden, en de overtuiging door den leeraar uitgesproken zal ten volle worden bewaarheid: God heeft het ons gegeven, God zal niet laten varen hel werk Zijner handen. Leiden, 12 December 1868. Aan de leden van het Kans- en Vltkeerlngsfonds, gevestigd te Kciden. Alhoewel hel niet in den geest van Directeuren ligt en het ook moeielijk van hen gevergd kan wordendat zij op alle courantenartikelenwaarin juiste of onjuiste beschouwingen van hunne fondsen geschreven worden, antwoorden, moeten zij echter, mede op verzoek van vele leden, daarvan in dit buitengewone geval afwijken en wel naar aanleiding van een inge zonden stuk in de Goudschc courant van 19 November jl.hetwelk niet alieen overgenomen is in verschillende bladen, maar waarvan afdrukken naar vele leden van hunne fondsen verzonden z(jn. Het spreekt van zelf, dat daardoor groote agitatie onder de leden ont staan is en zij betreuren zulks, daar het maken van opschudding nooit lei den kan tot ware verbeteringen en eenmaal opgewekt mistrouwen niet ge- makkeljjk valt weg te nemen, maar ter zake. Onze fondsen zijn Onderlinge en elk lid heeft, volgens de milde bepa lingen der reglementen, recht om voorstellen lot wijzigingen te doenwelke echter na aanneming nimmer in werking mogen treden zonder koninklijke goedkeuring. Nu zijn op de algemeene vergadering van 31 Maart jl. verschillende voor stellen ingekomen, voornaamljjk ten doel hebbende om kans in zekerheid te veranderen en Directeuren namen op zich om vóór uil. October een nieuw concept-reglement te vervaardigen en daarvan afdrukken aan alle leden te doen toekomen, ten einde deze in de gelegenheid te stellenvoor uit. Decemberhunne behoorlijk gemotiveerde bedenkingendaartegen bij hen in te zenden. (Men leze Pag 60 en 61 der zesde rekening en verantwoording). Van verschillende zijden hebben Directeuren goede wenken ontvangen en hadden zulks ook gaarne gezien van de Goudsche leden, doch deze hebben eene vergadering gehouden waartoe zij vele ledenmaar noch Directeuren noch den plaatselijken correspondent hebben uitgenoodigd. Daarin sprak de Heer Dobhe over levensverzekeringen in hel algemeen en over bet kansfonds in het hijzouder, leo slotte de leden aansporende het nieuw ontwerp reglement af te kenren. Daarvan is, zooals wij boven zeiden, een verslag in couranten geplaatst en aan vele leden rondgezonden met het doel om ook anderen legen hel nieuwe ontwerp te stemmen; wij laten dat voor hunne rekening en verantwoording. Belangstelling zien Directeuren gaarne maar indien nu de Gondsche leden zoo helder inzagen, dat er groote verbeteringen in te voeren waren, zoude het op hunnen weg gelegen hebben en nog liggen, die behoorlijk gemoti veerd aan de Directeuren toe te zenden; zij zouden daardoor hen en vele leden zeer aan zich verplichten: maar agitatie te verwekken en het concept reglement alleen af te keurendat is de goede weg niet om tot ware ver beteringen te komen. Directeuren geven door deze de verzekering aan alle leden, dat zij met bekwame deskundigen steeds en met volhardenden ijver arbeiden aan verbete ringen, gebruik makende van alle goede wenken, en hopen in staat te zijn vóór de algemeene vergadering den leden nieuwe verbeteringen «oor te stellen. Tot zoolang verzoeken zij een ieder mede te werken ten goede, gerust te zijn en gedachtig Neêrland's spreuk «Eendracht maakt macht." De Directeuren voornoemd, G. J. ROLLANDET, C. A. DE VASSY, M. H. ESSER, Gehouden Verkooping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 11 December. Notaris J. A. Pryn. Vier partijen Wei- of Hooiland, gelegen in den Broekpolder, onder de gemeente Oegstgeest, Sectie D, n09. 158, 159 en 160. Kooper de heer .1. Schrliema qq. ƒ9225. i ii i j~AHA DE1IIE-NIEIAV». PROIIOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den llden December de heer P. J. Swaving, van Brommenin de regten; met stellingen. Denzelfden dag de heer J. A. van Gilse, van Amsterdam, in de regten, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: iets over de uit voerbaarheid van vonnissen bij voorraad. Den 12den December de heer J. Sirks, van Rotterdam, in de wis- en na- i tnurkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: over het meten van den galvanischen geleidingsweerstand Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6