LEYDSCIIE CO ERA NT. VRIJDAG 11 DECEMBER. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dit; van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 12, 2e alin., der Verordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad n». 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad n°. 25); Doen te weten dat voor de openbare scholen voor meer uit gebreid lager onderwijs, lot bel laten inschrijven van nieuwe leerlingen, waarvan bij onderzoek blijkt dat zij bet onderwijs op eene der reeds beslaande klassen kunnen volgen, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor die der lc klassevoor meisjesaan het schoolgebouw op de Rreê- straattegenover het Stadhuis; voor die der 2C klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pie- terskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Brèe- straatnaast de IVaalsche kerk en wel van den 7dcn tot en met den 19dfn December ek.dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren en op Woensdagen Zaturdag, daarenboven, van twaalf tol twee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaat sing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR VN DELER, Burgemeester. Leyden, 5 December 1868, v. PUTTKAMMERSecretaris. BINNEN LAN DSCIIE BERIGTËN. LEYDEN, 10 December. Wij vernemen dat Maandag aanst. in den schouwburg door de bh. Roobol. Tjasiuk en Peters eene voorstelling zal worden gegeven van »de Kinderroofster", ter benefice van mevrouw Kleine. Naar wij vernemen, zijn dezer dagen de verdiensten van dr. C. Lee mans, directeur van hel rijks museum van oudheden te Leyden, op nieuw in het buitenland erkend door zijne benoeming tot buitenlandse!) correspon derend lid van de Ileal Academia de la historia te Madrid. (N. R C liet Staatsbl. n°. 149 bevat het kon. besluit van 3 Dec. jl.houdende invoering van postzegels van 1 en 2 cent, hoofdzakelijk strekkende ter frankering van dagbladen en verder gedrukte stukken, met 1° Januarij a. s. Gedep. stalen van Zuidholland hebben bepaald, dat de jagt op klein wild in deze provincie is gesloten op Donderdag 24 December e. k. met zonsondergang, met uitzondering van het vangen van houtsnippen met laat-, was- of valflouwen hetwelk blijft toegelaten lot en met 31 Maart 1869. lrs de Arnh. Cour. werden dezer dagen bedenkingen in hel midden gebragt tegen de benoeming van vreemdelingen tot hoogleeraren aan onze hoogescholen in het algemeen en legen de benoeming van dr. Selenka tot hoogleeraar aan de Leydsche hoogeschoo! in het bijzonder. Gt'noemde cou rant bevat thans een ingezonden stuk van den heer II. J. Veilt, phil. nat. cand. alhier, waarin hij de bezwaren, tegen laatstgenoemde benoeming in- gebragt, wederlegt. De heer Veilt doet uitkomen dat dr. Selenka vroeger niet ongunstig bekend was, want wijlen prof. J. van der Boeven had reeds met lof van zijne dissertatie gesprokendat de nieuwe hoogleeraar zich van zijne taak op eene uitstekende wijze kwijt, zoodat er onder de studen ten daaromtrent slechts één roep van goedkeuring is en allen zijnen gemak- kelijkeu omgang roemen. De hoogleeraar legt zich daarbij met ijver op de kennis der Nederl. taal toezoodat hij zich voorstelt reeds in het volgende jaar zijne collegiên in die laai le geven. De Tijd meldt, dat hij na Nieuwjaar weder eene inschrijving zal openen ten nehocve van den Paus en het pauselijk leger. Naar men verneemt, zullen van het garnizoen le Maastricht twee balaillons van het 2de reg. infanterie met Mei a. s. te Rotterdam worden gestationeerd. Onder Aarlanderveenlage zijde van den Rijn heeft gisteren morgen een hevige brand plaats gehad, waardoor een perceel, door drie gezinnen bewoond, is in de asch gelegd. De brand is aangekomen in bet op eeue bakkerszolder aanwezige zaagsel. Van de inboedels is veel vernield. Uit verschillende plaatsen wordt melding gemaakt van ongelukken, door den storm in den nacht van Zondag op Maandag veroorzaakt. Voor Dordrecht, ViancD, Wottdricbem en Zalt-Bommel zijn verscheidene sche pen gezonken. De in aanbouw zijnde spoorwegbrug over bet Hollandse!) Diep heeft veel schade geleden. Te Weesp is eene in aanbouw zijnde azijn- ntakerg ingestort en te Hardenberg eene calicot-fabriek. Nabij Apeldoorn is een veestal omgewaaidwaarbij eenige schepen zrjn omgekomen. Te Dalfsen werd een korenmolen vernield. Aan de gebouwen van Ned. Mellray is eene groote schade toegebragt. Aan den Moerdijk ligt nog het wrak van een schip, waarvan de equipage, uit 3 personen bestaande, hoogst- waarscbjjnljjk is omgekomen. Op den Ussel bjj Kampen zijn beneden de brug 3 schepen losgeraakt, die allen legen de IJsselbrug kwamen en daar zoodanig zijn gehavend, dat de lurfpraatn en eene Texelsebe visscherschuit spoedig zonken; van laatstgenoemde schuit heeft men met moeite denschip- per en diens jongen met een touw legen de brug opgehaald. In de nabij Delden gelegeu Twiekelscbe en andere bosschen zijn honderden zware eiken en dennen stammen ontworteld. Te 's llertogenbosch werden de op de Groote Markt staande kramen en tenten zeer gehavendliet cirque van i Blamis werd nagenoeg geheel vernield. Te Tilburg zijn eenige in aanbouw zijnde huizen ingestort en aan den Heuvel ook een huis, uit drie woningen bestaande, waarbij een 8-jarig meisje onder bet puin bedolven en levenloos te voorschtjti gebragt werd. De Schelde bood, naar men uil Vlissingen meldteen tooneel van verwoesting aan. Drie groote schepen zwierven masteloos rond. Een groote Pruissische brik Koningsbergenkapt. Alphen, sloeg op de gevaarlijke bank de Calloot. 42 passagiers, Italiaanscbe land verhuizers, zijn gelukkig kunnen ontschepen en te Vlissingen ter verzorging aangekomen. Tusscheu D ussel dorp en Arnhem zijn 16 schepen en tusschen Nijmegen en Arnhem 12 schepen gezonken. Twee personen zjjn daarbjj omgekomen. Terwijl men op de eene plaats een winddruk van 107 n. p. op de vierk. el waarnam, was die op andere plaatsen 125 tol 150 n. p. per vierk. cl. Uit Viaardingen meldt men het volgende: Het bcrigt van den Moer dijk, dat twee vaartuigen, vermoedelijk alhier le huis beboorende, zonder volk en onttakeld aan zijn komen drijven, heeft zich ten deele bevestigd. Het vaartuig van den heer A. van West is zoo aangekomen, en het is dus zoo goed als zeker dat de 3 opvarenden waarvan 2 vaders van huisgezin nenden dood gevonden hebben; 2 weduwen en 7 kinderen zijn hierdoor zonder verzorger. De schipper behoorde te Middelharnisde matroos alhier en de jongen te Nieuwersluis te linis. In eene eereis'cren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam is ingekomen eene missive van den minister van binnenl. zaken, waarin deze betreffende de ongunstige omstandigheden, die aan den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee zouden hebben plaatsgehad, mededeelt dat, volgens de door hem ingewonnen information, die ongunstige omstan digheden in niets anders bestaan dan in nederzetting van zand in den bodem van hel gegraven kanaal aan de Noordzee over ongeveer 100 el lengte, en welke nederzetting een gevolg is van de verbreeding aan bet kanaal door den stroom. Dit geval was reeds vroeger voorzien, en daarom waren bij dc ge dane aanbestedingen de noodige bepalingen vastgesteld. Het zand zal worden verwijderdzoodat de zaak geene bepaalde reden tot bezorgdheid oplevert. De uitgever der Nijmeegsche Mieuwsb. meldt dal hij door den beer Schretlen gedagvaard is om op den 15den dezer te verschijnen voor de regt- bankten einde le hooren eisch doen en concluderen dat bel der rcglbank behage moge te verklaren: dat de inbond van artikelen in de nommers 18, 20 en 21 van dat blad voor den eischer is lasterlijk, honend en beleedi- getiden den gedaagde te veroordeelen om aan den eischer lot vergoeding der schade en lol betering van het nadeel in eer en goeden naam geleden op te leggen en te voldoen eene som van ƒ25000 of zooveel meer of minder als de regtbank zal vertneenen te bchooren. 's GRAVENHAGK 10 December. Tot burgemeester zijn benoemd: te Bleiswijk en Moercapelle de heer P. C. Stoop, met eervol ontslag als burgemeester van Benthuizen, iu de plaats van den heer mr. F. J. Tollens, op zijn verzoek eervol ontslagen; te Capelle a. d. IJssel de heer J. E. de Voogt, in de plaats van den heer O. Hoogendijk, als zoodanig eervol ontslagen; te Nieuweniioorn de heer C. Verhey, in de plaats van den heer J. Trouw, mede als zoodanig eervol en ouder dankbetuiging ontslagen; te Benthuizen de heer J. Noten. Aan den heer F. Suys is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Tilburg. Tot couimiesen der posterijen zijn benoemd: van de 2de kl. de hh. C. W. Henncquin en W. P. Alstorphitts Grevclink thans van de 3dc kl.van de 3de kl. de bh. K. A. F. J. Pliesler, S. J. van Ingen en E. W. L. Wuppermann, thans surnumerairs. 'L M. heeft goedgevonden, te benoemen: tot 2d™ luit. bij bet wapen der infanterie van bet leger in O. 1. den kadet G. A. RaaymaUersen tot 2den luit. bij bet wapen der infanterie in W. I. den kadet D. de Vries Rei- lingh, beide herkomstig van de kon. militaire akademic. In de zitting van de tweede kamer van Dingsdag is het wets-onlwerp tot vaststelling der begrootiug voor uitgaven voor den aanleg van staats spoorwegen met algemeeue stemmen aangenomen. De kamer beman) de behandeling van hoofdst. V der staatsbegrotingwaarvan de artt. 108 en 109 der 6de afd werden goedgekeurd. In de zitting van gisteren zijn de beraadslagingen geopend over hoofd stuk VII (onderwijs) Op verlangen des voorzitters werd eerst over het

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1