Per Telegraaf. naam: Paulus Polier, geplaatst lussclien de jaarlallen 1649 en 1652, en zulks Ier herinnering aan hel feil, dal de beroemde schildergedurende zijn verblijf ie 'sGravenhage in bovengenoemde jaren, iu dat huis heeft ge woond. Dat feit, breedvoerig uiteengezel en mei authentieke bewijsstukken geslaafd door den heer T. van Westrheene Wz. in zijn werk: Paulus Pottersa tie et ses oeuvresin hel vorige jaar uitgegeven door den boek handelaar Hariinus Nijhoff, alhier, werd door de Vereeniging ler beoefening der geschiedenis van 'sGravenhage, hel bestuur van hei schilderkundig ge nootschap Pnlchri Studio door de redactiën van de tijdschriften de Neder- landsche Spectator en de Kunstkronijkwaarbij zich hadden aangesloten eenige particulierenbeoefenaars en voorstanders der knust, roet den heer burgemeester der residentie aan hel hoofd, belangrijk genoeg geacht, om zich niet elkander te vereenigen, ten einde hel door een duurzaam en zigt- baar gedenkteeken in herinnering te helpen houden. Door de aanwezigen werd de in duplo opgemaakte oorkonde van deze plegtigheid onderteekend, van welke oorkonde het eene exemplaar aan het gemeentebestuur ter bewa ring op het raadhuis, het andere aan den heer J L. le Rune, eigenaar van het huis, in welks gevel de gedenksteen is bevestigd, zal worden ter hand gesteld. BIJITENLAVRSCHK ItMIlGIKV ESGELA% I». LOMDEN. 29 November. Verschillende bladen willen beweren dat 11. M. de koningin, wanneer door het parlement een votum van wantrouwen tegen den heer Disraëli zal worden uitgesproken, niet voornemens is den heer Gladstone met de vor ming van een nieuw ministerie te belasien. Volgens die bladen zou lord Granville daartoe in de eerste plaats worden tiilgenoodigd. Men wil weten dat de heer Disraeli ook bedankt heeft voor de benoe ming tot ridder der orde van den Kousenband. In Monmouthshire hebben na afloop der verkiezingen tooneelen van woest geweld plaats gehad. Toen men vernam dat de liberale candidaat niet was verkozen, werden de huizen van de conservative agenten bestormd. Twee hotels werden bijna vernield, en drie huizen geheel gesloopt; piano's, meubelen, vaten bier, wijn, enz., alles werd uil de ramen geworpen en toen de liberale candidaat en zijne verkiezings-commissie zich voor de be dreigde huizen plaatstenom deze te verdedigenhad hun beroep op de eerlijkheid en het gezond versland wel een goeden invloed op eenigen, maar de meerderheid zette haar werk van vernieling voort. Een lid van hel liberale comité, een predikant van de afgescheidene gemeente, was bijna het slagtoffer van zijnen rjver geworden, want de woedende menigte trachtte hem in de rivier te werpen. B() de verkiezing le Urgan in Ierland is de geestelijke Ilains, toen hij van de stemming kwam, opgewacht door eene talrijke menigtedie hem half dood geslagen heeft, omdat hij voor de politiek van Gladstone ge stemd had. Op het voorbeeld van de universiteit van Londen, zal nu ook op die van Cambridge gelegenheid zjjn voor dames om examen af te leggen. De armoede in deze hoofdstad is, volgens eene onlangs openbaar ge maakte bereekening, het laatste jaar 50 pCt. toegenomen en hel getal armen wordt op 150.000 of 1/20 der bevolking geschal. Daarbij wordt opgegeven dat 100.000 kinderen roudloopen, die geen bepaald onderkomen hebben cu geen verzorging genieten. Te Lowood nabij Lancaster is eene buskruikfabriek in de lucht gevlo gen, waardoor twee arbeiders het leven hebben verloren en drie andere ernstig zijn gekwetst. FRANKRIJK. PARIJS, 29 November. In Engeland is onlangs door den heer Disraeli in eene openbare rede voering het denkbeeld geopperd om de spanning tusschen Frankrijk en Pruissendie Europa in ongerustheid en in slaat van gewapeiiden vrede houdt, weg te nemen door bemiddeling van de andere groole mogendheden. Tot toelichting van dat denkbeeld wordt tbans door het Journ. des Déb. mededeeling gedaan van eenige bijzonderheden, die in diplomatieke kringen met meer of minder zekerheid verhaald worden. Naar luid daarvan zou de Fransche regering de instandhouding van den staat der zaken die door het Prager vredesverdrag in 1866 is vastgesteldbeschouwen als noodig en toe reikend tot verzekering des vredes in Europahet zou alzoo wenschen dat aan het genoemde vredesverdrag hel karakter wierd gegeven van eene Europesche oveicenkomstverbindend voor al de siaten van het werelddeel en de instandhouding der kleine staten verzekerend. Dien wensch zou het in Engeland hebben laten blijken; en de Rritsche bewindslieden, uit beginsel en belang voor hel behoud van den Europeschen vrede gestemden levens door de bijzondere gesteldheid huns lands iu eene onzijdige positie geplaatst, zouden dat denkbeeld gretig hebben aangegrepen. Door de zesde correctionele kamer is uitspraak gedaan in het geding tegen de, ter zake der inschrijvingen voor een gedenkteeken voor den heer Baudin beschuldigde verantwoordelijke uitgevers van dagbladen. De gérant van de Réveil is veroordeeld lot 6 maanden gevangenisstraf en 2000 frs- boele, die van VAvenir nat. en la Tribune elk lot eene boete van 2000 frs en die van le Temps en bet Journ. de Paris elk tot eene boete van 1000 frs. De minister van onderwijs heeft eeu onderzoek doen instellen naar den gezondheidstoestand der Parijsche lyceën. Volgens hel uitgebragt ver slag sterven jaarlijks gemiddeld 6 van de 18000 leerlingen. Van de kinde ren van denzelfden leeftijd alhier sterven jaarlijks gemiddeld 5 op de 1000. De beroemde advocaat en legitimist Berryer is overleden. Een artikel van le Public heeft niet nagelaten de opmerkzaamheid tot zich te trekken. Daarin wordt gezegd, sprekende over de mogelijkheid van een coup d'élat, dat ditmaal het leger den keizer niet zou volgen, omdat vóór de discipline de vaderlandsliefde gaat. Uit het testament van Rossini is gebleken, dat na den dood van zijne echtgenoote de Italiaansche stad Pesaro in het bezit van zijn vermogen zal komen, na aftrek van ecnig kapitaal, uit welks renten het Fransche insti tuut jaarlijks twee prjjzcn, ieder van 3000 frs, moet toekennen. Rothschild heeft bij uitersten wil 500,000 fr. bestemd, om te worden verdeeld onder de geëmployeerden en bedienden van zjjn huis. S I» A X J S3. Eene in de hoofdstad gehouden republikeinsche manifestatie is rustig afgeloopen hoewel 50000 personen, waaronder 12000 republikeinen, veree- nigd waren. Voor het paleis hield de heer Castelar eene toespraak, waarin hij o. a. zcide: Zweren wij, dal nooit weder een koning dit paleis zal bin nentreden. Rij aanplakbiiletlen zijn de jonge lieden van 20 tot 25 jaren lot eene bijeenkomst in hel Prado bijeengeroepen ten einde bij de regering te pro testeren tegen haar besluit, volgens hetwelk zij van het stemregt uilgeslo ten zijn. De heer Olozaga is benoemd tot Spaansch gezant te Parijs. PRIISS (3 X. BERLIJN, 29 November. Door de kamer van afgevaardigden is het besluit genomen, dat de af gevaardigden voor Noord-Sleeswijkde heeren Ahlmann en Kiiiger, hun mandaat wegens eedsweigering niet zullen verliezenmaar dal zij hunne zetels in het huis niet zullen innemen. In Mecklenburg-Sellwerin is van regeringswege het voorstel gedaan om het tractement der onderwijzers op de riddergoederen te brengen op 150 lil. (ui geld en in nalnra). De ridderschap heeft dat voorstel met gemor on t vangen. Volgens berigten uit Peru is de toestand der in den laatslen tijd der waarts gelokte Duitsclic landverhuizers zeer treurig; een groot gedeelte hunner ziet zich genoodzaakt te bedelen, een ander gedeelte is ziek zonder iu de hospitalen te worden opgenomende regering doet volstrekt niets voor hen. Uit Stockholm meldt men dal aldaar grove ongeregeldheden hebben plaats gehad. Voor de onthulling van het standbeeld van Karei XII waren tribunes, met gereserveerde plaatsen, opgerigt, waarover de bevolking zeer ontevreden was. Zjj heeft eene poging gedaan om de tribunes te vernielen. De oproer-wet werd afgekondigd en dc militairen moesten de wapenen ge bruiken om de menigte uileen te drijven. OOST EX RIJK. Het huis der heeren heeft brjna met algemeene stemmen onveranderd aangenomen het wets-ontwerpbetreffende de legerorganisalie, zooals dit door de kamer der afgevaardigden was goedgekeurd. In Romanic is, terstond na de opening der kamers door vorst Karei, eene ministeriele crisis uitgebarsten. OOST-IXDIE. BATAVIA, 21 October. Omtrent de Balische expeditie luiden de berigten niet gunstig. Nadat de noodige koelies waren aangekomen werden de aanvallende bewegingen hervat. Op 3 Oct. had een hevig treffen plaats, waarbij het bleek dat de vijand alles behalve gering was le achten. Reeds was eene compagnie met gevelde bajonet de sterkte Bandjar binnengedrongen, toen plotseling een hevig geschreeuw van de zjjde der achterhoede werd gehoord. De Beliling- sche hulptroepen, nabij Kalie Anget geposteerd, om eene onttrekking door den vijand van die zijde te beletten, kozen dadelijk het hazenpad, toen hel bleek, dat de voorzorgsmaatregel niet overbodig was geweest. Een zwerm Balinezen, met een twaalftal verwoede voorvechters aan de spits, was een -bergje omgetrokken, en overviel de achterhoede met zulk woest getier, dat een oogeublik de grootst mogelijke verwarring iu onze gelederen heerschle. De koelies, die met de ambulance en bagage zich bij de achterhoede bevon den, drongen met zulk geweld op, dat het in alleryl gevormde carré schier onder den voet geraakte. Hierbij kwam. dat een der gelederen over een gruppel struikelde en op den grond viel. De vijand drong door tot binnen hel carré Het is welligt aan de tegenwoordigheid van geest van den luit. J. R. Engelhard te danken, dat de zaak nog goed afliep. Hfj greep een geweer uit de hand van een der gestruikelde militairen, pareerde een lans steek van een der branies en doorstak hem met zijne bajonet. Terwjjl hij hiermede bezig was, werd hij door een ander aangevallen. Gelukkig werd .deze stool door een der soldalen gepareerd. Engelhard greep daarop de lans en maakie den aanvaller roet zijn eigen wapen af. De troep had intusschen zich herstelden de vijand werd teruggeslagen. De vijand trok toen in goede orde af en de onzen moesten van de bemagiiging der sterkte afzien. Later werd daartoe nogmaals eene poging gedaan, maar die was mede vruchteloos, zoodat de bevelhebber besloot versterking af te wachten. Daartoe is het llde bat. afgezonden, terwijl de kolonel de Brabant liet bevel zal op zich nemen. (Reeds is per telegraaf gemeld dat de onzen overwinnaars zijn gebleven.) De heer Eeg. 2de luit. bij de Bataviasche schutterij, gaal als volontair mede naar Bali. Toen hij als onderofficier nog in militaire dienst was, werd hij reeds eenmaal eervol vermeld. Alhier is reeds ƒ1000 bijeengebragl voor de manschappen der Balische expeditie. De heer mr. L. W. C. Keuchenitis heeft met 15 Nov. voorloopig de redactie van het N. Bat Hbl. op zich genomen. Volgens de Soerab. C. was lli Kamasan, het Balinesche hoofd, die in 's lands gevangenis is gehragl, een van hen die, vertrouwende op de regt- schapenheid der Indische regering, voldaan had aan de oproeping om binnen zekeren termijn op eene daartoe aangewezen plaats te versclijjiien. HÖ kwam als vriend met geschenken in dc hand, maar werd gevangen gehou den en opgezonden. PARIJS, 30 November. De Patrie spreekt hei gerucht tegen dal de heer Pinard een verkiezings-circulaire aan de prefecten gezonden heeft en dat de heer Moustier een bezoek zou gebragt hebben aan koningin Isabella. De Madridsche correspondent van de Oaulois zegt, dat Prim hem ge- magtigd heeft te verklaren, dat hij niet in de minste verbinding staat of ooit zal staan met de Bourbons, tot welken tak zij ook behooren. Volgens herigt uit Madrid is gisteren le Valladolid een monarchisch gezinde manifestatie gehouden waaraan 3000 personen hebben deelgenomen, welke uiteengedreven is door de republiekeineudie zich van het licht heb ben meester gemaakt. MADRID, 30 November. De regering heelt aan de prefecten zeer strenge bevelen tot handhaving van de orde gezonden. De regering heeft vast be sloten de orde tot eiken prijs te handhaven. IXGEZOXD EX. Verleden Woensdag avond hielden in de sociëteit »Üns Genoegen" de alhier bestaande leden van liet wLeydsche uttkeerings- en kansfonds" en an dere genoodigden eene vergadering, waarin de heer Doblie, arrondissements ijker alhier, eene voordragt hield over levensverzekeringen. De spreker begon met de opmerkingdat hier le lande zoo velen deelnemen in een be grafenisfondszonder zekerheid te hebben van ua te laten, waarvoor zij verzekerd zijn of ook zonder te onderzoeken of zjj meer betalen dan de verzekering waard is. Vervolgens overgaande tot de beschouwing van de gronden van de leer der levens-verzekeringentoonde hij aandat alleen fondsen met vaste vooruilbepaalde en op de sterftetafels gegronde premiën duurzaam kunnen zijn. Van de verschillende berekeningen werd een voor beeld gegeven niet om aan de uitkomsten der tarieven van eenige maat-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2