LËÏMCflE C01RA\T.- 1808. VRIJDAG 27 NOVEMBER. 1NÖ. 143. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BI ME X LA X1) SC11E BERIGTEN. LEYDEN, 26 November. Eergisteren avond hield de 2de seclie van de vereeniging het Metalen Kruis alhier hare juarlljksche feestviering ut het hotel Rijnland, waarbij ook andere belangstellenden werden geïntroduceerd. De zaal was smaakvol gedecoreerd en daarin prijkte eene alle/ins fraaije wapentropee, omgeven met bloemen, waarin de busten van wijlen 11U. MM. koning Willem 1 en koning Willem 11 en ook die van Z. M. koning Willem 111, alsmede het portret van 'L. K. II. prins Frederik der Nederlanden, eerelid der vereeni ging, geplaatst waren De bijeenkomst werd door den voorzitter, den heer E. II. Themps, geopend met eene toespraak, waarbij hij den leden herin nerde de bijeenkomst op den 12den Jtiltj II. Ie 's Gra>enhage gehouden, toen zij de eer mogteu genieten door II M. de koningin en 'L. K. H. prins Frederik te worden ontvangen op eene wijze, die niet ligt uit hun geheugen zal worden gewischt. In echt broederlijken geest werden voorts eenige uren te zamen doorgebragt en bij de herdenking der gebeurtenissen waar aan de vereeniging baar ontstaan te danken heeft, ontbrak het niet aan heildronken op 1111. MM. den koning en de koningin, Z. K. H. prins Fre derik en verdere leden van hel koninklijk huis, op de regering dezer stad, het garnizoen en de vereenigingen tot bevordering der weêrbaarheid. Te spoedigmen gevoelde het levendigwaren ook thans weder die uren van aangenaam zameozjjn vervlogen. De achtste openbare les en prjjsuitdeeling der Burgerzangschool alhier zal plaats hebben op Woensdag den 16den December e. k. in den schouwburg. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaterdag aldaar eene gewone vergadering houden. De directie van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft het voor nemen opgevat, om van 10 15 April 1869 weder eene ten toonstelling van voortbrengselen van tuinbouw te houden, onder medewerking van de afd. Amsterdam der Holl. maatschappij van landbouw en van verscheidene an dere land- en iiiinboiiw-inaatschappijen. Te Utrecht is gisteren in den ouderdom van 59 jaren overleden dr. H. C. Millies, hoogleeraar aan de hoogeschool aldaar. Te Wageuingen is in bijna 85-jarigen ouderdom overleden de luit.-ge neraal F. C. List, oud-minister van oorlog. -— ln eene te Amsterdam gehouden vergadering van de aandeelhouders in de Amsterdamsche kanaal maatschappij, heeft de directeur-voorzitter mede gedeeld dat voor de leening van ƒ6,500,000 tot een bedrag ven 8,035*000 was ingeschreven, zoodat aan de inschrijvers 80 pCt. was toegewezen De maatschappij kon thans de toekomst met gerustheid tegemoet gaan. ln de statuten zijn verschillende wijzigingen gebragt. De N. U. C. meldt, dat op de oproeping van den lirer mr. S. II. Vernède te Utrecht, lot hel geven van een blijvend aandenken aan den mannier Breemer, die zich bij de ongeregeldheden te Rotterdam zoo loffe lijk heeft gekweten, genoegzame bijdragen zijn ingekomen tol het aankno pen van een fraai zilveren cilinder-horologic met toepasselijke inscriptie, welk geschenk hem is toegezonden. Uit flartingen meldt men: Voor een paar dagen bleek op nieuw, tot i welke buitensporigheden onze belastingwetten aanleiding geven. Zeker Eu- gelsch kapitein heeft suiker in zijn schip en, srooten haast hebbende om klaar te komen, ligt hij zelf de zegels. Daarvoor is hjj vervallen in eene boete van ƒ260,000. Hij gelegenheid eener volksvoorstelling, Zondag avond II. door het Vlaamsche gezelschap van den heer Victor Driessens in den schouwburg te Groningen gegeven, moest er op het looueel een brand worden vertoond, waartoe Bengaalsch licht werd gebruikt. Dit had ten gevolge, dal er eeo wezenlijke brand had kunnen ontstaan die door spoedig aangebragle hulp op het tooneel gelukkig verijdeld werd en afliep met het verbranden van slechts 2 coulisses. Hoewel de meeste menschen pogingen aanwendden, om hel gebouw te verlaten, is de voorstelling toch geregeld voortgezet. Te Breda had in de eerste dagen dezer week eene reünie jilaats van de oud-kadeiieu der kon. militaire akademie, ter viering van het 40 jarig bestaan van die inrigting. De heer dr. Wap heeft b(j die gelegenheid eene feestrede uitgesproken. 's GRAVENÜAG E 26 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer II. C. Hnlsenbos, con sul-generaal der Nederlanden te Lissabon, tot hel dragen der versierselen van commandeur der Christus-orde, hem door den koning van Portugal ge- sehonkeit, en aan den heer J. J. L. ten Kale, pred. bij de Ned. Iierv. gemeente te Amsterdam, tot het dragen van de versierselen der Wasa-orde, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Door Z M. zijn als burgemeester o a. herbenoemd: te ter Aar de heer A. E. van Dam; te Aarlanderveen de heer mr. A. Jongkindt Coninck te tlazerswoude de heer mr. C. van der Vlies; te Nieuwveen en Zevenhoven de heer S. van Drielte Hhijnsaterwonde de heer P. van Schravendijk te Voorschoten de heer .1. P. freubte Warmond de heer mr. A. Nederburgh. Tot notaris te Sleenwijk is benoemd de heer J. G. 11. ter Horst, cand.-notaris aldaar, in de plaats van den heer R. J. J. ter Horst, aan wienop zijn verzoekals zoodanig eervol ontslag is verleend. Tot controleur der directe belastingen enz. te Utrecht is benoemd de heer J. van der Veen, adjunct-controleur te Arnhem. De officier van gezondheid 3dc kl. 11. J. Flint, van hel leger hier te lande, is voor vijfjaren gedetacheerd b(j het personeel van de geneeskundige dienst' van het leger in O. I. Tot landmeter l8tc kl. bij hel kadaster is benoemd de heer R. van Dijk, thans landmeter 2de kl. In de zitting van de tweede kamer van gisteren werden de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting voor 1869 voortgezet. De minister van financiën beantwoordde onderschuideue sprekers. De handelingen van het ministerie hadden getoond in welke rig ling het wilde arbeiden. De ko loniale discussie had eene bepaalde rigliug aangeduid en de voordragt tot afschaffing van hel dagbladzegel toonde ook de rigting van het kabinet aan. Groote maatregelen van financiëlen aard had de regering nog niet genomen maar men moest ook wachten tot dat de tijd daar was om maatregelen te nemen; te gelegener tijd zouden zij worden voorgedragen. Dat hij thans anders zou handelen dan toen hij lid der kamer was, kon de minister niet toegeven; sedert meer dan 20 jaren had bij bij elke gelegenheid gewaar schuwd tegen opdrijving der uitgaven, ook dan wanneer politieke geloofs- genooien aan het bewind waren. Hervorming van het belastingstelsel was een woord van groote beteekenis; men kon niet aantoonen dat hij vroeger op eene algeheele afschaffing van het belastingstelsel had aangedrongen. Hjj was steeds een voorstander van herziening en partiële verbetering. Hjj zou geene algemeene herziening voordragen, want dat was een onderwerp, dat nog meer dan de schoolquaestie en de koloniale qtiaestie vatbaar was om agitatie op te wekken. Vooraf moest gaan hel bepalen van het stelsel, dat ten opzigte van de koloniale bijdrage moest gevolgd worden en het onder zoek of die bijdrage toereikend zoh zijn om het verschil tusschen de gewone uitgaven er. inkomsten aan te vullen. De minister van binnenl. zaken voerde het woord om hel beweren van den heer Ëichon te wederleggeudat de regerina in de schoolquaestie niet cor.sciencieus zou te werk gaan; ook beantwoordde hij den heer van Kuyk, ten opzigte van de werking der afschaffing van de p). accijnsen. De heer Koorders stond uitvoerig stil bij het optreden van dit kabinet en dal van den minister van financiën in het bijzonder. Wanneer dit kabinet, meende hij, tot Junij nog aan het bewind mogt blijven, dan zou de slrjjd bij de stembus nog verwoeder en verblinder zijn dan na de jongste kamer ontbindingen. Daarna behandelde hij nog de financiële quaestie, om te be- loogen dal de tegenwoordige bcgrooting alleen sloot op het papier. Nadat de minister van financiën den heer Koorders omtrent hel finan ciële punt had beantwoord werd dat punt nog besproken door den heer Rochussen. Deze kon o. a. het denkbeeld, door den heer van Bosse steeds voorgestaan, dat Nederland onafhankelijk moest worden gemaakt van de Indische bijdragen, niet rijmen met de afschaffing der zegelbelasting. Die afschaffing achtte hij niet noodzakelijk; veel noodzakelijker was de afschaf fing van het geslagt. De heer Insinger sprak over de radicale rigting der regering. Hjj had wel eens in het buitenland gehoord: gij, Nederlanders, zijt zonderlinge lie den; maar drie zaken zijn er waaraan gij niet raken moogt: de godsdienst, de beurs en de gehechtheid aan liet huis van Oranje. Spreker meende dat bij de ministers gemis aan die drie zaken bestond. De voorzitter verzocht hem zijne uitdrukkingen te matigen, waarop de spreker, voortgaande, o. a. de bewering uitte dat aan het hoofd der lagere school geplaatst waren erkende godloochenaars. Toen zeide de voorzitter dat hij genoodzaakt zon zijn hem het woord te ontnemen, indien hij op die wijze voortging. De heer Insinger bepaalde zich daarop tol eenige financiële beschouwingen waarbjj hij van een gerucht sprak, hem medegedeelddat de regering in het zuiden des lands ambtenaren zou hebben gebezigd om op de verkiezingen te werken. Hij geloofde dat niet, maar deelde het alleen mede om den minister van binnenl. zaken gelegenheid te geven het tegen te spreken. Nadat nog de hh. Pijnappel en lleydenryck het woord hadden gevoerd, verklaarde de heer Insinger dat hij in het eerste deel zijner rede eene ver keerde uitdrukking had gebezigd, die hij terug nam. Het andere punt (de minister had hem verzocht de beschuldiging te constateren) berustte slechts op eene vertrouwelijke mededeeling welke hij niet kon schenden. Daarna werden de algemeene beraadslagingen gesloten en hoofdst. 1 met algenseene stemmen aangenomen. In de zitting vat: heden was aan de orde hoofdst. II (hooge coliegiën van staat en het kabinet des konings). De verschillende afdeelingen gaven slechts tot enkele opmerkingen aanleiding. Bij afd. 4 werd een amendement van den heer Dam, om het artikel, waarbij hel tractement van een adjunct commies bij den raad van state was verhoogd, met ƒ200 te verminderen, verworpen met 44 tegen 20 stemmen. Hel hoofdstuk werd met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de algemeene beraadslagingen over hoofdst. UI (buiten), zaken). De lieer van VVassenaer Catwijk stelde de optreding van den minister van buitenl. zaken in het daglicht van de politieke strekking van dit kabi net, besprak de staatkunde met betrekking tot het handhaven onzer onzij digheid en deed ten slotte eenige vragen met betrekking lot het Rijnvaart- tractaat en onze diplomatie. De heer van Voorthuysen besprak de geruchten omtrent eene alliantie met Frankrijk. Hij wenschte dat de minister die thans nog eens zou logenstraf fen om voor goed den bodem in te slaan aan het uitktrooijen van verzin sels, die welligt niet vrij van bedoelingen werden verspreid. De heer lleydenryck stelde een onbegrensd vertrouwen in de politiek tot dusver door den minister gevolgd, die ook de zijne was. Voorts vroeg hij eenige inlichtingen over de regten van Nederlandsche ingezetenen op sommige beurzenstichlingen wier zetel >an beheer in België gevestigd wasen betoogde de wenschelfikheid tot hel sluiten van een handelstractaat met den Noordduitschen bond. De minister van buitenl. zaken beantwoordde de verschillende sprekers

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1