BIJVOEGSEL, behoevende tol de Lcydsehe Vourant van Maandag 23 November .M6<V, ft0. ó-i-J. Door de kiesgeregligden 'Ier Waalsche gemeente Ir Amsterdam zijn de volgende caiiibdateu voor de vacerende predika.utsplaats gekozen: de liecren Ké'ilte Ie Itolierdim, Til. Itosi te Ver<iers, P' lhsirr le Bordeaux Fontai.es Ie Havre. i\olsi Tiénré le lil recht, Rives le Nenilly, Collins Ie Rotterdam Perk le Breda, van Goens te LrydenP. Mounter Ills le Aiguillers, Valcs le Tonnains (Lol ei Garonne) en Kronenberg te Arnhem. Van llillegershcrg is ecu persoon gevankelijk naar Rotterdam overgc- bragt, beschuldigd van medcpligtigheid aan het mishandelen van poluie- agenlen le Rotterdam in deze week. Te Rotterdam onlmoellc eergislfren len ongeveer II) ure een agent van policic, die naar zijne woning wilile gaan. in de Scherp.limnirrmans- laan, nabjj Z(|nc woning, 5 a personen, nilerlijk sjouwerlieden. Ken dier personen, die toeschoot me: het k'-nnelijk doel. om den agent aan le grij pen en daaiblj riep: «daar heb je zno'n...", werd door den agent mei een pistoolschot ontvangen, waarna de aanranders ijlings de vloei namen. Uit lloogKeppel meldt men dal in die streken hel verrollen der aard appelen op eene onrustbarende wijze toeneemt. Gehecle kuilen vol zijn reeds vernietigd geworden. Te Harlingen is in de vorige week een proef genomen mei een nieuwen tak van industrie. Twee handelaars hebben 4000 sinks sclielviscli en renige kabelj spuwen doen schoonmaken en. gedeeltelijk verscllgedeeltelijk gezou ten, naar Keulen gezonden. Slaagi deze proef goed dan zullen deze ver zendingen voortgezet worden en een achIlal visschers van Vollendam zijn aangenomen om lol dal einde le vissollen. Volgens berigt uil Batavia is de expeditie naar Bali overwinnende. 's GKAVKNIIAGK 21 November. Z. N. heeft benoemd tol ridders der orde van den Neder!. Leeuw den ofRcier van gezondheid 2de kl. bij de landiiiagl in Wesi-lodifi N Anslyo laatst waarnemend chef der militaire geneeskundig: dienst op Curasao, en den sultaii van Goeiineng Tabor (residentie 7uider- en Oosierafdeeling van Borneo) >1 ajiaca>ij.i, Uittil vb. Door 7. iVl. is aan C Sleden, kapitein van hel Priiissisclic schip Marie, verleend de zilveren inrdaille en een loffelijk getuigschrift als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens hel in zee opnemen en in de haven van Sunderland overbrengen van de bemanning van hel op 27 Sept.jl. nabij de Ueeiisclie luist verongelukte Nedcrl schip éntje Spithorst. 7. 51. heeft vergunning verleend aan den odieier van gezondheid lsle kl. bij de militaire geneeskundige dienst in Ned. Iodic li. F. 5). Ilrliiikainpf tot liet aannemen van bel hem door den prins van Sellwarzhurg-Sonders- liausen geschonken Kerekrnis 3le kl. van llongsldeszelfs huisorde. r- Aan den heer jhr. VV. Gevacrls van Nuland is, up zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rentmeester van het kroondomeinkantoor Dordrechten als zoodanig is benoemd de lieer YVR. baron 51ackay. 7 51. de koning is gisteren avond van hel Loo iu deze residentie teruggekeerd. -IK. II. prins Frederik gaf heden op zijne hnileneoederen eene groole jagiparijj. De aanzienlijke genoodigden werden na afloop van het jagtver- maak door 7. K K aan ren diner veieruigd. lie minister van koloniën zal Woensdag aansl. geen gehoor verleenen. De afdeelingeo van de iweede kamer hebben lieden bel onderzoek over verschillende wetsontwerpen voortgezet. Aan de leden is toegezonden een adres van iuwoueis (wijnhandelaars, wijuknnpeis. grossiers en slijters van likeuren en andere sterke dranken) van Amsicdam, houdende bezwaren le gen de ingediende ontwerpen uojiens de afschaffing van liet zegelregi enz. Gisieren is alhier de vergadciing geopend van de algcmecne synodale commissie BI I li'K.V I. VH.NGHK BK lilt. I KV fcl> «4 K I. A v II LONDEN. 19 November. Bel tot dusver bekende resuliaat der verkiezingen is dat er 283 libe ralen en 156 consertaiiven gekozen zijn. De heer Disraéli is te Bucking hamshire herkozen. Iu Schotland en Ierland zullen de verkiezingen eerst den 25sle" en 20"en plaats hebben. Lord Sianley, de legenwoordige minisler van builen!, zaken, heefl iu eene toespraak tot de kiezers van Kings Lynn te kennen gegeven dat hij niet voornemens was zich van de conservative partij af le scheiden. Ouder bel publiek was die staatsman, wegens zijne populariteit en vrijzin nige denkwijze, reeds gedoodverwd als minister van builen!, zaken in Gladstone's kabinet. Te Sligo in Ierland heeft men bij gelegenheid der verkiezingen op ze keren kapilein King geschoten en drie andere hecren zwaar mishandeld. Te Belfast is het uiede zeer ontsiuiung toegegaan. Ken hoop gemeen, mei knodsen gewa|ieudheeft den burgemeester en-andere overheidspersonen zwaar mishandeld Die stad is thans opgevuld met militairen. Te Bristol heeft hel volk een aanval gedaan op de provinciale bank, die echter 11 iet gelukt is. lien 30 tal personen werd aldaar gewond. Eenigc handwerkslieden alhier hebben zich vereenigd om den gezant der Vereeuigde Stalen een gastmaal aan te bieden, len einde aan hem en aan zijn land een blijk van achting te geven. De gezant heeft de uitnoodi- giug aangenomen. De Indische regering heefl, volgens het sedert langen tijd aanbevolen plan, een aanvang gemaakt met de bevordering van het onderwijs der vrouwen in Indië. Aan elk presidentschap is eene jaarlijksche som van 12000 rojiyea toegestaan, om normaalscholen op le rigten voor de dochters der Uindoes. Blijkens brrigten nil New-York schijnt het dat de democratische, parlij in de bij de presidenlskeiize geleden nederlaag volkomen wil berusten. Zij vleit zich mei de hoop dal de generaal G:iuIwanneer hij alu het hoofd dee nil voerende magl zal geileden zijn, zich van liet uiterste del der repu- bllkeinsche partij geheel zal afscheiden en eene gematigde staatkunde iu den geest der conservative rigtiug zal aannemen. Te Cleveland is hel krankzinnigen-gesticht afgebrand, waarbij zes der be woners zijn omg' komen. De stad Al unos en verscheiden andere plaatsen in Sonora en Ncder- Californie zijn door zware orkanen verwoest. F K A\k» IJ K. PABUS. 19 November. De prins en de prinses van Wallis bevinden zich alhier. Zij zullen zich 5Iaai.dag naar Compicgne hegevcij. De hl), i'eyral van de Arenir, Delescluze van de Itéreil en Du ret van de Tribune zijn mede op nieuw voor den legter van instructie gedag vaard wesms de artikelen, waarin zij aan hunne lezers van hunne veroor- deeliug kennis geven. De teraardebestelling van hel stoffelijk overschoj van baron Rothschild heeft up eenvoudige wijze plaats gehad. De lijkkoets was slechts met i wee paar den bespannen. Behalve door de leden van de familie en vertegenwoordigers van de andere lakken van het huis Rothschild, werd liet lijk gevolgd door de opperrabijnen van Frankrijk en die uit Brussel. Voorts was de toestand der aanschouwers zoo groot dat de stoet zich op sommige plaatsen naaü- welljUs een doonogt kon lianen. De heer lirrtyrr verkeert in zorgwekkendrn toestand. Uit Napels meldt men dat den lö110" November in den namiddag weder eene uitbarsting van den Vesuvius is begonnen, waardoor iu den aschkegel twee nicijwe kraters te voorschijn kwamen, vlak bij de opening, waaruit zich iti 1855 de meeste lava ontlastte. De iliaus nilgewoijieu sloffen loopen iu de rigiing van Fosse Vcir.ina over de lava beddingen van 1855 Cu 1858 heen. Latere iierigieu melden liet voortduren van de uitbarsting met onvermin derde lievigheid. Ken lavastroom Ier breedte van 20 en Ier boogie van 10 a 12 meiers heefl de linssclien in vlam gezet en vele huizen en bouwland vernield, liet dorp San Giorgio is in groot gevaar; de inwoners vlugteu. SPANJE. In eene volksvergadering, in de hoofdstad gebonden en die door p. m. 40000 |iersoiieii werd bijgewoond en daarom in de open lucht plaats had heeft men zich algemeen verklaard ten gunste van een manifest, door een 20 tal aanzienlijke personen tol de kiezers gerigt, waarvan de constitutionele monarchie de grondslag was. In stangen opiogl heeft men zich naar Serrano begeven en aan de a daar vergaderde ministers van deze gevoelens doen blijken. Garibaldi heefl een adres lot de Sjiaausche natie gerigtwaarin h(j de aanneming der republiek aanbeveelt. Als maatregel van bezuiniging zullen twee derde gedeelten der open slaande betrekkingen bij bet leger niet weder vervuld worden. Bi'iigtcu nil Cuba melden dat door een reptihükeinsch comité te Ha vana een manliest was mlgevaaidtgd hetwelk afschaffing der slavernij eisclite en eindigde met den kreetleve de Republiek! Diarin werd verder gezegd dal Cuba zich behoorde ie onttrekken aan de heerschappij des moe derlands, waaraan hel jaarlijks eene som betaalde van 33 u?,i)|ioqn dollars, voor de Spaaiische schatkist opgobrael door eene bevolking van slechts 1,500 000 zielen Zoo was hel in de hoofdstad Havana gcslehl. Wat het binnenste des eilands betreft, werd de getalsterkte der opst<tiidrliiisrn op minstens 6000 geschat; zij hadden twee stokken geschut, telden terschei den Sjiatij tardeii in hunne gelederen en droegen vaandels, waarop le lezen stond: Iwe Spanje! leve Prim en Serrano! Zij hadden eenen neef van den Spaatlscheu landvoogd Lersinidi in hunne magl gekregen en hielden Item als gijzelaar gevangen. De consul der Vereeuigde Staten te Havana had aan zijne regering een telegram gerigt mei verzoek om een eskader naar Cuba ie zenden. Lersuiidi heefl dat telegram in beslag genomen. Hij wachtte met ongeduld op zync brieven van terugroeping. P II If I h SI K N. BERLIJN, 19 November. De kamer van afgevaardigden heefl hij tie eerste lezing bijna eenstem mig bel voorstel van den brei Gueiard betreffende de parlementaire vrijheid van spreken aangenomen. De minister van hiuiiciil. zaken bail voor de stemming verklaard dal de regering, ofschoon gewigtige bedenkingen legen liet voorstel hebbende, om des viedes wille hare locs'éuimiug daarioe wilde geven. De commissie uit de kamer tol onderzoek der voordraaien bot r effen de de seq ieslratie der goederen van den gewezen koning vail Hanover en den gewezen keurvorst van Hessen heefl langdurig beraadslaagd. Vele leden verlangden dat lot definitieve inbeslagneming der goederen van koning George ten behoeve der schatkist zou worden overgegaan. De minister van financiën en twee regeringscommissarissen, die de zitling der commissie bijwoondenverklaarden zich daartegen. Hei nemen van een besluit werd lot na de terugkomst van graaf liistnarck uitgesteld. 1 I. BZ 4» I» K Ni. Het Leidsch Dagblad heeft mij in zijn nomniep van Maandag nader he kend gemaakt met liet adres van cringe ingezetenen dezer stad om onder steuning van de gemeente voor de o|>ngling van een gebouw voor lenloon- stelliugeu, miiz(|kuilvoeringen enz mei sncielrit, welk adres mei) gezien heeft, dat bij den raad is ingekomen. Men wil ƒ125 000 negotiërenmet eene jaarltiksche aflossing van ƒ2000, voor welke aflossing even als voor de rentebetaling men wenselitdat de gemeente zich Imig stelle, boven en be halve dat men nog over een deel der Ruïne gratis le beschikken zou willen hebben liet verzoek is linoldzakclijk hetzelfde, wat reeds meermalen ge daan is, maar men zal zich herinneren, dat hei niet lot lot eene beraad slaging kwam. De verzoekers schijnen nu het tijdstip voor de behandeling der zaak gunstiger te gchleu en ik vind hierin eene reden fa meer om

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5