Per Telegraaf. Burgerlijke ^lauö. der Nederlanden, op die lijst niet den naam had gebragt van iemand, die het radicaal ter benoeming niet zou bezitten; en of in dat geval de nomi natie nog wel als deugdelijk was te beschouwen. Hierover ontstond eene langdurige discussie, vooral over de vraag of de voordragt. reeds aan Z. M. gezonden, al of niet zou teruggevraagd worden. Nadat de heer Koorders uit de Annates academici der Utrechtsche hoogeschool het bewjjs had gele verd dat de heer van Meerbeke den 21slen January 1859 was gepromoveerd en dus het radicaal niet bezat om tot lid van den hoogen raad benoemd te wordenstelde hij voor een adres aan de regering te rigten met verzoek dat de nominatie mogt teruggezonden worden, welk voorsiel nader door hem in dien zin werd gewijzigd dal een adres aan den koning zou worden gerigt. De heer Dnllert stelde voor de beslissing over deze zaak aan te hou den lol na de behandeling der thans aan de orde gestelde onderwerpen. Deze laatste motie werd op nieuw uitvoerig besproken. De heer Koorders was er tegen. Het geconstateerde feit moest aangenomen worden. De zaak was ook hem onverwacht gekomen; hij wist niet of er van zijne eigen po litieke vrienden op dn oogenblik meer afwezig waren dan van die des sprekers uit Arnhem, naar men moest van weeiskanteu zelfs den schijn vermijden, alsof men exception lot uitstel der zaak maakte. De lieer Dnllert zeide dat hy evenmin als spreker, wist of er velen van diens politieke vrienden tegen woordig of afwezig waren. Hfi had zijn voorstel gedaan in het zuiver belang van een goed onderzoek en goede behandeling. Het verwijt, dat hier ge rekend zou worden op politieke kansen, op het laten opkomen van vrien den, dal verscholen lag in liet gezegde van den heer Koorders, was cenc van die treurige insinuatiendie men in den laaisten tijd te veel had zien doordringen. Ongelukkig was in de handen des voorzitters geen wapen om dergelijke insinuatien of valsche beschuldigingen te keeren. De voorzitter zeide met leedwezen èn de insinuatie, èu de woorden ulasterlijke beschuldi gingen" te hebben gehoord. De heer Koorders verklaarde dal hoewel lijj aan de blanke onschuld van den heer Dullert niet zoo zeer geloofde als hy zelf, het insinueren niet in zijne bedoeling had gelegen. Nadat nog ver schillende leden hunne uit te brengen stem over de motie hadden gemoti veerd, werd deze met 30 tegen 27 stemmen aangenomen. Vervolgens werd overgegaan lot de behandeling der aan de orde gestelde wets-ontwerpendie voornamelijk helroden afstand van rijksgrond, ontei gening, eu wijziging of verhooging van enkele hoofdstukken der begroolin- gen van 1867 en 1868. Al die wets-ontwerpen werden aangenomen meestal met algemeene stemmen. In de zitting van heden was aan de orde liet wets-ontwerp tot wijziging van hoofdstuk 11 der begrooting voor 1867 (decoration). De heer lnsinger had het voorloopig verslag over dit ontwerp met leed wezen gelezenomdat hel een blaam wierp op de vorige regering en eene doorloopende beschuldiging barer daden inhield. Hel griefde hem dat zulk een stuk van de kamer was uitgegaan. De heer Pijnappel hechtte weinig waarde aan dit en in het algemeen aan alle voorloopige verslagen. Zij drukken niet het gevoelen der kamer rut omdat de commissie van rapporteurs in den regel «niet scherp boort" en om meer redenen. De heeren van Nispen, de Brnyn Kops, Storm van 's Gravcsande, Godefroi en Fokker kwamen op tegen de insinuerende uitdrukking van den vorigen spr.dat hij weinig waarde hechtte aan de voorloopige verslagen, omdat de commissie van rapporteurs «niet scherp hoort." De heeren Godefroi en Storm wenschteu zelfs dal de spr. deze woorden zou terugnemen of amende honorable doen. De heer Pijnappel betoogde daarop dat de zaak op misverstand berustte. Zijn hoofdbezwaar was eigenlijk gerigt tegen het reglement van orde, ej, wat de nitdrnkking »niet scherp liooren" betrof, was zijne interpretatie dat dit hierop sloeg dat de argumenten niet altijd juist in hunne portée werden gevat. Onderscheidene leden voerden nog over dit incident het woord. Verder liepen de beraadslagingen over liet wets-ontwerp zelf, in verband met de handelwjjze der vorige regering. Eenige leden bestreden het, andere ver dedigden het in vereeniging met den minister van financiën, terwijl inmid dels verschillende incidenten van meer persoonlijken aard plaats vonden. De heeren Fransen van de Putte en llegram beweerden door den heer van Bosse niet volledig te zijn ingelicht. De eerste stelde als motie voor de be raadslagingen te schorsen en van den minister van financien te verzoeken overlegging var. stukken, ten einde licht in deze zaak te verkrijgen. De heer van Bosse verklaarde zich daartoe bereid. De motie werd met 52 legen 15 stemmen aangenomen. Vervolgens werden goedgekeurd eenige begroo- tings-wijzigingen en hegrootings inrigtingen. Den 14deD dezer is alhier overleden de generaal-majoor R. F. baron van Raders, oud-gouverneur van Suriname enz In den afgeloopcn nacht is alhier plotseling overleden de heer mr. J. 11. van der Sande, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. Gisteren nog woonde h(j de tereglzitling van de kamer van strafzaken van den hoo gen raad bij. Men verneemt dat ds. Michelsen, pred. te Middelburg, liet ten tweede male door de Evang. Lull), gemeente alhier op hem uiigebragt beroep heeft aangenomen. Dr. J. C. Zaalberg aanvaardde Zondag morgen in de Willemskerk, voor eene zeer talrijke schaar, op nieuw zijn dienstwerk in de gemeente, waartoe hij tot tekst gekozen had «Uw koningrijk kome." De godsdienst oefening kenmerkte zich door diepe stilte, die door niets werd gestoord, tip last van den kerkeraad bragt hij ter kennis van de gemeente de volgende afkondiging: »De kerkeraad maakt hekend, dat de bediening van den li. doop, voortaan niet geschiedende overeenkomstig de verordeningen der Ned. herv. kerk, zal beschouwd worden als nietig; en de kerkeraad zal weigeren om de kinderen, die niet gedoopt zjjll in den naam des Vaders, des Zoons en des H. Geesles, in de doopregisters in te schrijven." Des avonds heelt in üiligentia eene feestelijke bijeenkomst plaats gehad, waarin aan dr. Zaalberg twee kransen, een lauwerkrans en een eikenkrans, werden aangeboden, benevens een album, waarin de namen van allen die lot dit huldebljjk hadden medegewerkt. BUITENLAVDSUHtë KER1GTEN. BKCELAA I». LONDEN, 15 November. De prins en prinses van Wallis zullen zich naar Parijs en daarna naar Kopenhagen begeven. In verschillende plaatsen waar men vreest dat volksoploopen zullen plaats hebben bij de verkiezingen, worden de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. In deze hoofdstad zijn de timmerlieden druk bezig met hel op- i tg ten van tribunen, tot het houden van redevoeringen bij de verkiezingen. De bisschop van Londen is benoemd tot aartsbisschop van Canterbury. FRANKRIJK. PARIJS. 15 November. Het verhoor wegens het voorgevallene op het kerkhof van Montmartre heeft een aanvang genomen. Hel getal beschuldigden bedraagt achtnamelijk de gérants van den Avenir Nationalde Tribunede Revue Politique en de Réveil, een redacteur van laatstgenoemd blad, een docent, een porse leinschilder en een schoenmaker. Vijf hunner worden beschuldigd van poging tot storing der orde en het verwekken van haal en minachting jegens de regering en drie van poging tot bereiking van datzelfde doel door openbare toespraken op Allerzielendag. De belangstelling in het reglsgeding was groot. De regtbank heeft Gaillard (den vader) en Guntin tol 500 Ir. en Gaillard (den zoon) tot 150 fr. boete, beuevens eene maand gevangenisstraf, veroor deeld; Oelesclnse tot 2000 (r. boete en 6 maanden gevangenis; Peyrat, Challemel en Durat tot 2000 fr. boete. Volgens de Patrie zal de regering al de dagbladen, die lyslen van inschrijvingen voor het gedeukteekeu »an Bandtn openbaar makenvervolgen. De regering heeft den Paus 29000 geweren nieuw model gezonden, waaronder 6000 Chassepots voor de pauselijke zouaven en liet legioen van Antibes. De vermaarde bouwval van hel kasteel van Arques, nabij Dieppe, die jaarlijks een zoo groot aantal bezoekers trekt, is door de regering aange kocht. Het voornemen is dat kasteel te restaureren. De beroemde componist Rossini en baron Rothschild zj)n overleden. lu het zuiden des lands doel de winter zich reeds streng gevoelen; er is eene groote hoeveelheid sneeuw gevallen. SPANJE. De heer Orense doorreist thans Spanje, om openbare redevoeringen tot aanprijzing van het republikeiusche beginsel te houden. De heer Castelar zal zjjn voorbeeld volgen. In Andalusie winnen de socialistische en communistische begrippen veld zij kouien er aan den dag door gewelddadige verdeeling der grond eigendommen. Te Madrid verschijnt een protestantsch dagblad onder den titel van La Revolucion. Hel heeft ten doel hel protestantsclie geloof en hel repu blikeiusche beginsel aan te bevelen; het zal, meent men, geldeljjke onder steuning van buitenlandsche bijbel- en zendeling-genootschappen behoeven om zich eenigen lijd slaande te kunnen honden. OOST-INDIE. BATAVIA, 3 October. Van Bali zijn meer uitvoerige berigten ontvangen omtrent de gebeurte nissen, die aldaar hebben plaats gehad. Het blijkt dat de luit. Stegman en eenige manschappen het slagtoffer zjjn geworden van hunnen al te voortva- renden moed. Zjj hadden zich, bij het vervolgen van den vjjaiid, in een ravjjn gewaagd en werden daar door eene overmagt overvallen. Door het hooge padie-gewas waren hunne bewegingen >oor het oog der overigen ver borgen en toen op het hevig geweervuur twee eompagnidn ter hulp snel den, vonden deze den vijand vluglende, maar Stegman en de zjjnen door lanssteken doorboord. Te Soerabaija is een ligte schok van aardbeving gevoeld. Te Samarang maakt de cholera nog vele slagioffers. De controleur Hertzveld is mede aan die ziekte bezweken. De Locomotief heeft een telegram van Soerabaija ontvangen, waarbij hel getal der gesneuvelde Balinezen op 300 wordt begroot en verder berigt wordt dat Ida Made' Rahi met 2000 volgelingen is gevlugl en dal Baudjar wordt gebombardeerd. MADRID, 16 N.ovember. Olozaga ontvangt uil alle oorden der provinciën telegrammen, inhoudende betuigingen van geheele en warme instemming. PARIJS, 17 November. De Monileur bevestigt het berigt, dat een ge- regteljjke vervolging is ingesteld tegen den Gaulois. omdat de door dit blad medegedeelde geruchten, betreffende eene zamenzweringverdicht waren. ONDERTROUW I)B. Velthuyzenjm. 22 j. en E. Bavelaarjd. 19 j. F. van der Steen jm. 29 j. en E. de Klerk jd. 29 j. P. van Gelderjm. 19 j. en M. Heymans, jd. 22 j. A. Verduyn jm. 23j. en C. A. M. Carsjens, jd. 25 j. J. Sltiiviiiga jm. 35 j. en R. A. van den Doeljd. 28 j. Gehouden Verhooping van onroerende goederen, in liet Ueeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 14 November. Notaris Mr. H. Obreen. Een Heerenhuis met Erf en Achterhuis, aan de noordzijde van de lireede- straat, tegenover de Papestraat, wijk IV, nM. 184 en l84rMd. Opgehouden. Een Huis en Erf, aan de Boommarkt, wjjk IV, n°. 163. Kooper J. van der Togt qq. ƒ1550. Notaris A. van Leeuwen. Een Huis en Erf, aan de zuidzjjde van liet uoordeinde, wijk I, n05. 140 en 140rj,d. Opgehouden. Een duo, aan de oostzijde van de Oude Varken markt, wijk 1, n». 190, Kad. Sect. F, n°. 165. Kooper J.J Starkenburg. ƒ1670. Een dito, aan de oostzijde van de Oude Varkenmarkt, wjjk 1, n°. 191, Kad. Sect. F, n°. 166. Kooper W Webbers, 1260 Een Huis, aan de oostzijde van de Lange Pieterskerk Choorsteegwijk IV, n°. 476, Kad. Sect. G, n". 768 Kooper B. Kret ƒ632. Een Huis en Erf. aan de Binnenvestgracht, aan den hoek der Groenesteeg, wijk VIII, n°. 867Kad. Sect. C, n°. 284. Koojier J. Kuyper. ƒ705. Een Huis, van ouds genaamd de Ooijevaar, aan den hoogen Morsclidijkouder Oegsteeeslbevallende een noordoostelijk deel van de percelen Sectie E, n08. 447 en 448. Kooper J. Schermer, te Oegstgeest. Z810. Vjjf Huizen, onder een dak, aan den hoogen Morschdijk ouder Oegstgeest, bevattende een zuidwestelijk deel van de percelen Sectie E, n°'. 447 en 448. Kooper P. van Noord, te Oegstgeest. ƒ1192.Twee Huizen, onder een dakbenevens eene partij Moes- of Tuin land, onder Oegstgeest, bevattende de zuidoostelijke decleu van de percelen Sectie E, n°'. 447 en 448 en het zuidoostelijk resterende deel van het per ceel Sectie E, n». 453. Kooper J. Akerboom, te Oegstgeest ƒ1542. Eene partij Tuingrond, ingerigt tot Bollenland, op de groote zanderij Berg en Daal, onder Voorhout, Sectie B, tl". 1167, 11681169 en 1170. Kooper F. Berbée, te Voorhout, ƒ2100. A'IVEHTENTIEN. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot P1ETER HENDRIK POSTHU MUS, in den jeugdigen leeftijd van 25 jaar. Zjj die den overledene van nabjj gekend hebben zullen beseffen wal ik in hem verlies. Wed. POSTHUMUS, Leioen, 14 November 1868. C. J. Lisschooten.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2