LEYDSCIIE COURANT. 1868. N°. 139. WOENSDAG 18 NOVEMBER. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. ia De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 22 blad 33) der Hande- j lingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29slen .iunij 1851 (StaatsbladN®. 85); Gelet op art. 7 der Verordening van den 3de0 Februarij 1868 (Gemeente blad N». 6 van 1868), regelende de invordering der plaatselijke directe be lasting. aangehaald bij Koninklijk besluit van den 14deD Maart 1868N®. 42 Doen te weten dat hel suppletoir kohier voor de plaatselijke directe be lasting over 1868 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 18den No vember tot en met den lilen December aanslaande, ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling financiën), van 12 tot 3 uur, voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leudsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDKLER, Burgemeester. Lkyden, 16 November 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 19deD November 1868, Js namiddags te twee oren. Onderwerpen 1». Beëediging en installatie van het nieuw inkomend lid in den gemeenteraad. 2°. Voordrag! tol benoeming van een 3den hulponderwijzer van de 3de klasse aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2® klasse, voor jongens. 3°. Voordragt tot het verleenen van pensioen aan den eervol ontslagen leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde. 4». Voordragt omtrent de tegemoetkoming van schutterpligtigen in de kos ten hunner kleeding, voor zoover zij kunnen geacht worden tot betaling daarvan onvermogend te zijn. 5». Stukken betrekkelijk de percentsgewijze vermindering der snbsidiën aan de godshuizen. 6°. Verzoek van Ph. van der Heyden, tot het in gebruik bekomen van gemeentegrond. 7®. Verzoek van J. C. Timroermann, tot bet slaan van 4 palen in den Nieuwen Rijn. BlNiXENLANÜSCHE BER1GTEN. LEYDEN, 17 November. Wij vernemen dat in het laatst der vorige week eenige ingezetenen ook namens een aantal anderen, ter kamer van burgemeester en wethou ders, den heer burgemeester en de heeren wethouders hun dank hebben betuigd voor de gepaste maatregelen, in de vorige dagen genomen, ter be teugeling der losbandigheid, zoodat de rust spoedig weder is hersteld. Wj) vernemen dat onze stadgenoot, baron van Heemstra, is benoemd tot lid van het provinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen in Noordbrabant. Z. H. de bisschop van Haarlem verblijft drie dagen te dezer stede, ten einde er hel sacrament des vormsels toe te dienen dat heden in de parochie kerk van O. L. Vr. Onb. Ontvangenis heeft plaats gehad, morgen in die van O. L. Vr. Hemelvaart en Donderdag in die van St. Petrus zal plaats hebben. Gisteren avond hield de alhier bestaande Nationale Zangvereenightg hare jaarlijksche openbare uitvoering, daarbij haar vijfjarig bestaan vierende. Een talrijk publiek was bij die gelegenheid in de stads-gehoorzaal bijeenge komen, en de vereeniging mogt het genoegen smaken dat haar bescherm heer, de heer burgemeester, de uitvoering van eenige der zangstukken bijwoonde. De uitvoering van onderscheidene nommers van het programma getuigde van vooruitgang en droeg de goedkeuring der aanwezigen weg, niet bet minst die der solo-stukjes voor baryton en bas en de quartellen. Het vrouwenkoor, eerst onlangs opgerigt. werkte reeds tot deze uitvoering mede, en wel op eene wijze, die daarvan in de toekomst gunstige verwach tingen voor den bloei der vereeni ing deed opvatten. Niet onaangenaam was zeker voor velen de afwisseling door declamatie, bestaande in de voordragt van een tweetal stukken van J. van Beers, »bij 't kerkportael" en »de zieke jongeling", blijkbaar uit de algemeene toejuiching die daaraan en niet ten onregie, ten deel viel. Voor dal de uitvoering van de 2dc afdee ling van het programma aanving, werd door den voorzitter, namens de le den der vereeniging, aan haren directeur, den heer de Goey, een met zil ver gemonteerde dirigeerstok aangeboden, als een blijk van waardering van zijnen ijver in den laalslen tijd betoond bij de oefeningen van het vrouwenkoor. De leden der vereeniging bleven na den afloop der uitvoe ring nog eenigen tjjd gezellig bijeen. Het groot aantal verschietende sterren, dat in den vroegen morgen van II. Zaturdag was te aanschouwenheeft zelfs de aandacht van zeer vele landlieden in het open veld getrokken. Hoewel de lucht niet onbewolkt was en er een nevel hing, verspreidde de gloed der in alle rigtingen het luchtruim doorzwevende sterren een vrij helder licht en scheen het of zij uiteenspatten en tot de aarde nederdaalden. De raad van toezigt op de spoorwegdiensten heeft ter kennis van be- langhebbenden gebragt dat, ingevolge hel bij besluit van 7 Oct. 1868 ge wijzigd art. 19 van het besluit van 4 April 1860, bij den raad van toezigt werkzaam zal zijn een opziener op het stoomwezen, die zijne vaste woon plaats zal hebben te 's Gravenhagedat aan die betrekking zal verbonden zijn eene jaarwedde van ƒ1200 en dat allen, die voor eene benoeming tot die betrekking in aanmerking wenschen te komen, dien wensch bij gezegeld adres en vrachtvrij ter kennis moeten brengen van genoemden raad te 's Gravenhagevóór 1 January 1869. Men verneemt dat aan de inschrijvers in de door den slaat gewaar borgde 4% leening der Amsterdamsche kanaal-maatschappij, ad 6j millioen 80 pCt. hunner inschrijving is toegewezen. Bij de Ned. herv. gemeente te Vlissingen is tot predikant beroepen d®. Rijnders, pred. te Hazerswoude; bij die te Dedemsvaarl d». Kleber, pred. ie Angeren; bij die te Hengelo d». Noordink, pred. te Eibergen; bjj die te Ommeren ds. Lambrcchts, pred. te Ermelo; bij die te Oudeschild op Texel d». Wassenaar, pred. te Haulerwijk; bij die te Oud Vossemeer ds. Keers, pred. te Koudekerke; bij die te Polsbroek ds. Klomp, pred. te Maartensdijk bij die te Soesterberg d». de Klerkpred. te Garderenbjj die te Anjum ds. KnyfF, pred. te Oudewater. Te Rotierdam gaan de werklieden der algemeene dienstverrigting met lijsten rond om inschrijving te verkrijgen tot belooning der policie-agenten voor hun gehouden gedrag bij de jongste ongeregeldheden. De nu reeds verkregen uitslag mag vrij gunstig heeten. Van den Helder meldt men dat aan boord van het wachtschip aldaar voorle zing is gedaan van een brief van den hoofdcommissaris van policie te Rotierdam waarin deze zijn bijzonderen dank betuigt aan een der schepelingen van het wachtschip, den marinier Jan Breemendie tijdens de onlangs plaatsgehad hebbende ongeregeldheden te Rotterdam zich aldaar met verlof bevond en zich vrijwillig ter beschikking van een der dienstdoende commissarissen heeft gesteld en, na met eene sabel te zjjn gewapendverschillende uitvallen met de agenten op den bandeloozen hoop heeft medegemaakt, bjj welke gelegenheid hij menigen oproerling heeft gearresteerd. Bij een der uitvallen die door het volk telkens met een hagelbui van straatsteenen werd begroet, werd hij zoodanig getroffen, dat hij ter aarde stortte en moest worden weg gedragen; daarna weder tot bewustzijn teruggekeerd, schaarde hij zich andermaal in het gelid der agenten en heeft zich weder voorbeeldig kloek- „oedig gedragen. Ter belooning van zijn gedrag was in den bovengenoem- den brief een postwissel voor hem ingeslotenten bedrage van ƒ2.50. Te Coevorden is in den nacht van Maandag op Dingsdag eene gruwe lijke misdaad gepleegd. De koopman A. Schrijver moest Dingsdag morgen voor het kantongeregt te Hoogeveen verschijnen en begaf zich daarom 's nachts ten 2 ure op weg. Even buiten de Friesche poort gekomen, zag hjj een persoon achter een boom staan, in wien hij zijn vijand meende te herken nen. Dadelijk keerde hij om en zette het op een loopendoch had het ongeluk te struikelen, waardoor de hem achtervolgende persoon hem in handen kreeg en verscheidene sneden toebragl, waarvan eene de slagader in een der slapen van het hoofd trof. In weerwil van het ontzettend bloed verlies had hij nog de magt naar huis terug te gaan en een paar zijner buren op te kloppen, waarna hij geheel uitgeput nederviel. Eerst na eenige uren gelukte hel, het bloeden te sluiten. De lijder verkeert in levensge vaar. De vermoedelijke dader is gearresteerd. 's GRAVENHAGE 17 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den luit. ter zee l*e kl. jhr. L. H. W. M. de Stuers, lot het dragen der versierselen van commandeur der orde van den V\ itten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar geschonken, en aan J. J. baron Taets van Amerongeu, 's kouings kamer heer, tol hel dragen der versierselen van ridder 3dc kl. der orde van den Rooden Adelaarhem door den koning van Pruissen geschonken. Door Z. M. zijn A. M. C. F. von Hompesch-Riirichwonende te Ohé en Laak, en alle zijne wettige zoo manneljjke als vrouwelijke afstammelin gen, in den Nederl. adel ingelijfd met den titel' van graaf en graviu. Tot schoolopziener in het 12de district van Noordholland is benoemd de heer T. T. H. Jorissen, te Amsterdam. Tot directeur van het postkantoor te den Helder is benoemd de heer G. Deketh, thans commies der posterijen lsl« kl., en tot surnumerair der registratie en domeinen zijn benoemd de bh. S. W. Middelkoop, te Rotter dam; M. C. Dijckmeesterte TielA. A. Gefken, te Enschede; L. N.Heyl, te Zevenbergen; F. Harling, te Utrecht; J. P. Heeringa, te Zuidhorn; R. P. van de Kasteele, te Zwolle; F. van Dalsen Fontein, te Assen. Tot klerk bij dea rijkstelegraaf is benoemd H. L. Buschmanthans leerling-telegrafist. Z. M. heeft goedgevonden aan der. luit.-kolonel G. K. C. Wildeman, van het lste, en den ritmeester P. D. G. baron Triest, van het 2de reg. huzaren, op hunne aanvrage, op pensioen te stellen, met toekenning aan den eersten van den rang van kolonel en aan den tweeden van den rang van majoor, en voorts hij het wapen der cavalerie te benoemen: bij den staf, tot majoor den ritmeester lile kl. L. F. II. Graves, van dien staf; bij het lste reg. huzaren, tol luit. kolonel den majoor J. T. van Barneveld; lot majoor den ritmeester-adjudant lsle kl. W. A. A. B. van Toll; lot rit meester 3de kl. den lstcn luit. C A. Thurkowbij het 2de reg. huzaren, tot ritmeester 3de kl. den l,tcn luit. jhr. L. J. 11. Teding van Berkhout, van den staf; bij het 3de reg. huzaren, tot lslen luit. den 2dcn luit. jhr. A. W. van der Wijck, van het corps; bij het 4de reg. huzaren, tot l8len luit. den 2dcn luit. jhr. J. C. P. E. van Meeuwen van het corps. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is door den heer Taets van Amerongeu de vraag gesteld of de kamer op Zaturdag II. h(j het opmaken der nominatie voor de vervulling der vacature bij den hoogen raad

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1