LEYDSCHE €OIIM\T» 1868. N". 138. L.eyden 14 November 1868. v. o. BRANDELER. BUITKNLAADSCHE HEIUGTEN. De Courant wordt Maandagtf oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. -y-; MAANDAG 16 NOVEMBER. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 22 blad 32) der Bande- jj lingen van den Gemeenteraad. STADS-BER1GTEN. De rust, die binnen deze gemeente in de vorige week werd gestoord, is weder hersteld. Hoezeer de plaats gehad hebbende ongeregeldheden reeds een ernstig karakter begonnen te verkrijgen, is het mi] mogen gelukken, door de krachtdadige medewerking van burgerlijke en militaire autoriteiten, het openbaar gezag te handhaven. Het is mij een aangename pligtallen die mij in de genomen maatregelen hebben gesteund hiervoor openljjk mijn dank te beluigen. In het bijzonder breng ik hulde aan de dienstdoende schutterij, aan de in de gemeente aan wezige krijgsmagt en aan de vrijwillige scherpscbutters-vereenigiugenzoo uit de burgerij als uit het studenten-corps. Moet het regterljjk onderzoek zijn loop hebben, zoodal onbezonnenheid of kwaadwilligheid wordt gestraft, het verblijdt mij toch overvloedige be wijzen te hebben verkregen van de loffelijke gezindheid mijner stadgenootcn om het openbaar gezag te steunen. Op die wijze toch werd de smet nit- gewischt, die slechts enkelen op de bevolking van Leyden hebben gelegd, en geven de ingezetenen zeiven een waarborg dal elke poging tot herhaal mislukken zal. De Burgemeester van Leyden B1NNENLANDSCIIE BEKIGTEN. LEYDEN, 14 November. Blijkens het antwoord van den minister van binnenl. zaken op het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent hoofdst. V der staatsbegroo- ting, is bij het thans bjj den raad van state aanhangige wetsontwerp op hel hooger onderwjjs de opheffing voorgesteld der rijksinstelling van onder wijs in Indische taal-, land-en volkenkunde, en de overbrenging der aldaar onderwezen vakken naar de Leydsche hoogeschool voorgesteld. Aan het plan lot opheffing van de akademie van beeldende kunsten bljjf: de minister vasthouden. Hij zal echter nader overwegen of hel teeken-on- derwijs. vooral met toepassing op de nijverheid, directe aanmoediging van staatswege behoeft. Gisteren is in de Moriaansteeg alhier een kind 1 jaar ond, bij afwe zigheid der motder, die zich naar den wal had begeven om eenig goed te spoelen, in aanraking met vuur gekomen en zoo gebrand dat het des nachts is overleden. Het getal der iri het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 135 lol 153 volwassen personen en 68 tot 84 kinderen. Het buitengewoon debiet der winkelkaartjes in de vorige wintermaan den heeft het dageltjksch bestuur der arbetders-vereeniging doen besluiten wederom bij de hh. Schreuder en van Baak, die zich bij vernieuwing daar toe bereid hebben verklaard, zulke kaartjesad 10 en 25 cents, verkrijgbaar te stellen, waarop men levensmiddelen kan bekomen in den winkel der vereeniging in de Janvossensteeg. Men verneemtdal de studenten in de godgeleerdheid aan de hooge school te Utrecht besloten hebben een adres bij de synode in te dienen, om in het vervolg de proponents-examina publiek te doen plaats hebben en dat de studenten in dezelfde facnlteit aan de hoogescholen te Leyden en te Groningen en het athenaeum te Amsterdam zullen worden uitgenoodigd dit verzoek bij de synode te ondersteunen. De uitslag van het najaars-examen 1868 voor de vakken van het lager en meer uitgebreid onderwijs in de verschillende provinciën is als volgt Voor de vakken 'an hel lager onderwjjs. Hoofdonderwijzersgeëxamineerd 204, toegelaten 78 en afgewezen 126; hoofdonderwijzeressen: geëxam. 35, toegel 23, afgew. 12; huisonderwjjzeressengeëxam. 10, loegel 9, af- gew. 1; hulponderwijzers: geëxam. 396, loegel. 208, afgew. 188; hulpon derwijzeressen: geëxam 131, toegel. 73, afgew. 58. Meer uitgebreid onderwijs. Frauschonderwijzers: geëxam. 116, toegef. 38, afgew. 78, onderwijzeressen: geëxam. 102, toegel. 72. afgew. 30; Engeisch onderwij zers: geëxam. 30, loegel. 12, afgew. 18; onderwijzeressen: geëxam. 54, toegel. 41, afgew. 13; Uoogduitsch onderwijzers: geëxam. 38. toegel. 19, afgew. 19; onderwijzeressen: geëxam. 26. loegel. 23, afgew. 3; onder wijzers in wiskunde: geëxam. 128, toegel. 71, afgew. 57; teekenen: geëxam. 27, toegel. 10, afgew. 17; landbouwkunde: geëxam. 3, toegel. 2. afgew. 1; gymnastiek: geëxam. 19, toegel. 10, afgew. 9; onderwijzeressen in hand werken: geëxam. 76, loegel. 66, afgew. 10. Naar men verueemt, is de leening voor de Amsterdamsche kanaalmaat schappij meer dan volteekend. In der lijd hebben wij, zegt de Alkm. C.melding gemaakt van eene schilderij van onzen voormaligen, thans te New-York gevestigden stadge noot, den heer H. D. Kruseman van Ellen welke, in Maart te Utica tentoon gesteld, zoo groole bewondering verwierf; niet onbelangrijk achten wij het daarom thans ook te berigten dat bedoelde schilder jj verkocht is voor de aanzienlijke som van 3000 dollars. Commissarissen der Rotlerdamsche bank hebben aan de aandeelhouders eene missive toegezonden, waarin zij opeping geven omtrent den toestand dier bank, waarover in den jongslen tijd veel is geschreven. Het was hun gebleken dat de verliezen die in de eerste helft des jaars geleden waren hunne oorzaak hadden gehad in Europesche wissel- en effecten-arbitrage en andere credict-opcratiënen dat het onraadzaam zou zijn op den ingeslagen weg voort te gaan. Ook was van lieverlede in Indië aan de zaak een te groote uitbreiding gegeven. Terwijl men echter reeds bezig was in de operaltën der bank, zoo in Indië als in Europa, gewenschte veranderingen te brengen, hadden overdreven geruchten omtrent geleden verliezen in de laatste twee maanden een miserediei doen ontstaan, waarvan de gevolgen ook voor de meest soliede crediei-instelliug steeds bedenkelijk waren. Geluk kig had de instelling dien schok weêrstaan zonder dat zelfs voor eenoogen- blik gevaar had bestaan, dal zij buiten staat zou zijn, al hare verbindte- nissen jegens derden volkomen gestand te doen, en de laatstelijk uit Indië ontvangen brieven hadden de overtuiging bevestigd, dat er geen rede lijke gronden aanwezig waren om ook ivoor het vervolg eenig gevaar ten dien opzigte te vreezen. Hoewel dus de toesiand der bank allezins bevredi gend mogt genoemd worden, zouden, in het belang barer toekomst, uitge breide hervormingen moeten beraamd worden, zoo in de inrigting van haar bestuur als in haren werkkring. Daartoe zouden de noodige voorstellen aan de aandeelhouders gedaan worden. De arrond.-reglbauk te Amersfoort heeft den 15-jarigen jongeling uit Eist, bij Amerongen, die door, onyoogzig lig gebruik van een geweer, den dood zpner tante veroorzaakt heeft, tot eene maand correctionele gevange nisstraf veroordeeld. Te Staphorst is Woensdag nacht eene boereubuizing met inboedel en den geheelen oogst een prooi der vlammen geworden, De bewoners konden naauweltjks het leven redden. Er is sterk vermoeden van misdaad gerezen. De eigenaar is geruïneerd. De arrond.-regtbank te Breda heeft den heer J. Urban, te Brussel, directeur van den grooten Belgischen centraal-spoorwegveroordeeld tot ƒ200 boete en subsidiair tot 1 maand gevangenisstraf gri in de kosten van het geding, wegens het te laat doen vertrekken van den spoortrein Roosendaal- Breda. De regtbank verwierp de bewering, dat de stations-chef hiervoor aansprakelijk was. Volgens berigt uit Batavia is eene tweede militaire expeditie naar Bali vertrokken. v— Den 10den dezer is de zitting van de wetgevende kamer in Luxemburg tioor L. K. H. prins Hendrik, in naam van den koning-groothertoggeojiend. In de troonrede verklaarde de prins dat de ongerustheid, die bestaan heeft ten aanzien der stad Luxemburg, verdwijnt en dat het werk van de ont manteling der vesting wordt voortgezet. 's GRAVENHAGE 14 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan M. van Turnhout, te 'sGraven- hage, M. Koch en M. F. van Houtum te 's Hertogenboschtol het dragen van het hun door den Paus toegekende kruis fidei et virtuti. Tot referendaris bij het ministerie van binnenl. zaken is benoemd de heer J. M. P. Pabstcommies bij dat ministerie. Tot kantonregter te Eist is benoemd de heer mr. F. W. N. Suringar, thans kantonregter te Ridderkeik en lid der prov. staten van Zuidholland. Aan den telegrafist 3de kl. G. P. J. de Haan is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleeud uit 's rijks dienst. Door het prov. geregtshof zijn nog, na afgelegd examen, als candi- daat.notaris toegelaten de hh. W. Kuypers en J. 1). Meyer, van Rotterdam, en Teijinck, van Schoonhoven. In de heden gehouden zitting der tweede kamer was aan de orde het opmaken van eene nominatie van vijf personen ter vervulling der vacature in den hoogen raad ontstaan door het eervol ontslag van jhr. Melort De uitslag was, dat tot eerste candidaat werd gekozen mr. J. ,1. van Meer- beke, raadsheer in het prov. geregtshof van Noordholland, met 35 stemmen tegen 33, uilgebragt op den oud-minister van r. k. ceredienstden heer mr A. F. X. Luybentot tweeden candidaat, de heer mr. C. D. Asser, raadsheer in hetzelfde hof, met 35 stemmen tegen 33 op den heer Luyben; tol derden candidaat mr. van Kerckhof, regter in de arrond.-regtbank te Zwolle, met 34 stemmen tegen 32 op den heer Luyben; tot vierden candidaat de heer mr. Coninck Liefstingregter in de arrond.-regtbank Ie Leyden, met 35 stemmen tegen 33 oji den heer Luybenen lot vijfden kandidaat de heer mr. A. A. de Pinto, referendaris bij het ministerie van justitie, met 35 stemmen legen 33 op den heer Luyben. De heer inr. Luyben was de eerste candidaat op de lijst van aanbeveling. EAKËLA^D. LONDEN. 12 November. II. M. de koningin der Nederlanden heeft Dingsdag avond, na des morgens bij koningin Victoria het dejeuner gebruikt te hebben, de eerste der geregelde winter-vergaderingen van de kon. gcographische maatschappij met hare tegenwoordigheid vereerd. In deze bijeenkomst heeft de president, sir Roderick Murchisonweder het lot van den reiziger Livingstone bespro ken en mededeeling gedaan van een nieuwen van hem ontvangen brief, die echter niet van lateren datum was dan de laatst omvangene. Wederom sprak hij de verwachting uit, Livingstone binnen eenïge maanden in En geland terug te zullen zien. Het houden van de bijeenkomst van het historisch genootschap te Dublin is verboden. De aanleiding lot dien maatregel is niet hekend. De Friend of India meldt uil Ragpootana: Als de regen nog veer tien dagen uitblijft, kan niets hel land meer redden van een vreeselijken hongersnood. Uil Marwar stroomen lange rijen van wagens met mannen en vrouwen, die hun ongelukkig land ontvlugten.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1