Z. M. heeft aan den heer J. W. Holirop, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bibliothecaris der kon. bibliotheeken als zoodanig benoemd den heer M. T. A. G. Campbell, thans onder bibliothecaris. De heer D. van Egmond is als burgemeester der gemeente Wormer ontslagen. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der cavalerie te benoemen, bi) het lsle reg. huzaren, tot l9len luit. den 2dtn luit. P. van Tienhoven, van het corps, en bij het wapen der infanterie, bij het 2de reg., tol kapi tein 3de kl. F. G Otterbein, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 3de reg., tot luit-kolonel den majoor jhr. H. G. F. Leyssius, van het 7dc reg.; bij het 7de reg., tot majoor den kapitein lste kl. W. RoloH, van den ge- neralen staf; voorts in bunnen rang over te plaatsen: hij den generaien staf, den kapitein J. C. C. den Beer Poortttgael, van den staf der inf., ji werkzaam bjj het dep. van oorlogbij den staf van het wapen der inf. Ij den lsten luit. S. A. Lutz, van hel reg. grenadiers en jagers. De minister van koloniën zal Woensdag en die van financiën en »an oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over hoofdst. II der begrooltng van Ned. Indie voor 1867 (uilgaven in Ned. Indie). Afd 2 (dep. van justitie en algetneene rekenka mer) en afd. 3 (dep van financiën) werden zonder beraadslaging of hoofde lijke stemming goedgekeurd. Van de 4de afd. (biunenl bestuur) gaven aan leiding tot beraadslaging de onder-afdd. 32, betredende liet Europeesch gewestelijk bestuur; 33, over het inlandsch bestuur; 42, topographisch- statislische opnamen, waarvoor was uitgetrokken eene som van ƒ397 297. De heer Koorders stelde voor dit cijfer met 1Ü00 te verminderen, welk voorstel echter met 60 tegen 5 stemmen werd afgestemd. Op onderafd.43, koflfi.juitgetrokken voor ƒ14,546,353, stelden de heeren Fransen van de Putte en Sloet van de Beele voor die som te verhoogeu met ƒ490.100, en alzoo te brengen op 15,036,453, welk amendement, na eene breedvoerige beraadslaging, met 62 legen 5 stemmen werd aangenomen. De overige onderafdd. van de 4de afd. werden zonder beraadslaging goedgekeurd Bij de 5dc afd., onderafd 59: (onderwijs voor de tnlandsche bevolking), uitge trokken voor ƒ286,068, stelde de heer Moens voor, die som te vermeerde ren met ƒ92600 en te brengen tot ƒ378,668, welke verhooging moest strekken tot aanstelling van een tweeden inspecteur van het inlandsch on derwijs, en tot uitbreiding van bestaande en oprigting van meerdere kweek scholen van inlandsche onderwijzers. Na eenige beraadslaging wijzigde de heer Moens zijn voorstel in dien zin dat de kosten voor een tweeden in specteur daaruit werden weggenomen, en het cijfer van het artikel met ƒ80000 verhoogd zon worden. Dit voorstel werd met 52 legen 17 stemmen verworpen. De onderafdd. 58 tot 62 der 5de afd. werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de 5de aid. Bij onderafd. 64 (geneeskundige dienst) heeft de minister eenige opmerkingen van den heer Fransen van de Putte belangstellend nagegaan. Bij onderafd. 66 (nijver heid in het algemeen) drong de heer van Sypesteyn aan op behoorlijk toe- zigt bij het jjkwezen en besprak de heer Nierstratz de quaesiie van de Sa- marangsche haven. Ook juichte hij in dezen minister toe dat hij «zonder j schroom" gebruik wenscht temaken van de aan het gouvernement toekomende heerendienslen bij de openbare werken. Omtrent dit laatste ontstond eene i langdurige en belangrijke discussie over de heerendienslen in het algemeen. De Ith. Geertsema en Fransen van de Putte betoogden dat het ruim sebruik maken van onbeloonde heeiendiensten niet in overeenstemming was met art. 57 reg. regl. en het algemeen belang. De minister van koloniën be toogde dat aan de woorden «zonder schroom" eene beteekenis werd ge hecht die zij niet bestemd waren uit te drukken. De zin was dat deze belasting in arbeid evenzeer behoort te worden geind als elke andere en dat dus geen voedsel moest worden gegeven aan het wanbegrip dat hel verdienstelijk was haar voor afgeschaft te houden. De hh. Rochnssen en Koorders ondersteunden het stelsel van den minister. De minister verklaarde nog dat het in te dienen wets ontwerp omtrent de heerendienslen zou strek ken tot verduidelijking van de magt van den gouverneur generaal in deze zaak. I Bij de 6de afd. (openb. werken) betoogden vele leden de weuschelijkheid van het splitsen van onder-afd. 75 (materieel). De minister kon vooralsnog aan dit verlangen niet toegeven Bij de algetneene beschouwingen over de 7deafd. (dep. van oorlog) opperde de heer de Boo van Alderwerell hel denkbeeld om het Indisch leger onder hel beheer van het dep. van oorlog te brengen. Ook maakte hij opmerktn- j gen over het stelsel van defensie op Java enz. De hh. Nierstrasz Storm en Rochnssen bestreden den vorigen spreker. De heer van Voorthuysen besprak den gezondheidstoestand van het leger Morgen voortzetting. Het 2de bat. grenadiers en jagers is uit Rotterdam alhier teruggekeerd. Zondag, den dag der aankondiging van het beroep van den uieuwen predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, d9. Bryce, te Alphen, is door eenige leden der genoemde gemeente bij liet klassikaal bestuur, namens velen hunner geestverwanten, protest tegen dat beroep aangeteekendop grond dat het heeft plaats gehad in strijd mei de kerkelijke wet en vige rende plaatselijke reglementen, daar het gros, zes- en driet.il, waaruit liet is geschied, niet is gevormd in volledig bijeengeroepen ktesvergaderingen en deze handelwijze alzoo onwettig is. Ds. Michelsen, pred. te Middelburg, heeft voor het beroep van de Evang. Luth. gemeente alhier bedankt. BCiTENLA^DSCHÏÏ BERIGTEN. ENdKLAA II. LONDEN, 8 November. U. M. de koningin der Nederlanden heeft Vrjjdag een bezoek gebragt aan den prins en de prinses van Wallis op Marlborough-Hottsedal daarop door HH. KK. HH. met een tegenbezoek is beantwoord geworden. In Schotland is thans door de res terlij ke magt in hoogste ressort be slist dat de nieuwe kieswet aan geene vrouwen regt geeft om eene slem voor de verkiezing van parlementsleden uit te brengen. Donderdag II. is naar gewoonte de verjaardag gevierd van de ontdek king van het buskruidverraad. Een pop, Guy Fawkes, hoofd der zamenzweer- ders, voorstellende, werd weder door de straten gevoerd en op plegtige wjjze verbrand. Sommigen der siroopoppen moesten Gladstone of Disraeli voor stellen. De werklieden van een der groote couranten waren echter onpar tijdiger. Zij voerden twee poppen rond, die in de houding van twee boksers op een wagen stonden. Op hunne hoeden stond geschrevendit is Glad stone, dit is Disraeli. Onder uitbundig gelach werden zij beiden verbrand. Het zotste van den optogt was echter eene kar, waarop i2 poppen stonden, in het eostuum van bisschoppen der Anglikaansche kerk l\o Surrender (geen overgave) stond met groote letters op de kar, welke door een ezel getrokken werd. De onveiligheid in de straten dezer hoofdstad begint schrikbarend te worden; ter naauwernood is de avond gevallen of enkele personen, ja zelfs twee of drie te zamen gaande, wordeu door benden roovers overvallen, j mishandeld en van alle voorwerpen van waarde beroofdhet menigvuldigst is dit het geval in de omstreken van Primrose Hill. Ten gevolge van het gevecht, dat tnsschen de partijen bij de stembus te Blackburn werd geleverd, zijn reeds vijf personen overleden. Dingsdag II. hadden in enkele fabrieken aldaar weder hoogst ergerlijke looneelen plaats. Toen het werkvolk de fabrieken binnentrad van eigenaars, die tot de con servatieve partij behoorden, werden al de werklieden, die voor den liberalen caudidaat hadden gestemdmet hunne vrouwen en kinderendie ook in de fabrieken werkten, op gewelddadige wijze aangevat en uit de werkplaatsen geworpen, leder, die legenstaud bood, werd op wreede wijze mishandeld en de vrouwen hebben vooral veel te lijden gehad. In sommige fabrieken hadden ernstige gevechten plaats, zoodra de liberale werklieden talrijk ge noeg waren om tegenstand te bieden. De eigenaars weigerden tusschen beiden te treden en antwoordden op de klagten: «Het is onze schuld niet!" Vijfhonderd mannen zijn op deze wijze uit de fabrieken gejaagd. De libe rale industriëlen doen voor hen wat zij kunnen Er zal eene meeting in de stad plaats hebben, ten einde de verontwaardiging over het voorgevallene te kennen te geven. Inleekenlijsten wordeu rondgezonden, ten einde de ongelukkige werklieden voorloopig bij te staan, In Zuid-Wallis heeft een treurig spoorwegongeluk plaats gehad. De sneltrein stoomde met volle kracht tegen een veetrein aan. Verscheidene van de veedrijvers en veehandelaren werden gedood. De passagiers in den sneltrein werden niet gedeerd. Het grootste gedeelte van het vee was der wijze verminkt, dat men het op de plek, waar hel ongeluk plaats had, moest slagten. Te Greenwich is als invalide overleden Thomas Culleforth. De honderd en-vierjarige oude kreeg van alle zijden lekkernijen en fijne spijzen ten i geschenke. De stad Greenwich gaf hem elk jaar een nieuw palissander houten been met koperen beslag. Hij had verlof om in eene afzonderlijke woning te huizen, waar bjj zijne talrijke bezoekers ontving en wist te ver- halen, hoe hij in 1798 met de Flower of Ney in de lucht gesprongen en 1 gered was; hoe hel gevecht had plaats gehad legen hel Fransche schip Ven- geur in Napoleons tijd. leder jaar werd bij met Kersmis door de koningin i op Windsor Castle genoodigd. De onde man was altijd gezond deed iede- r«n dag eene wandeling van meer dan een uur en dronk geregeld per dag zijn tien pinten ale en somtijds nog een pint gin. FRANKRIJK. PARIJS, 8 November. Men verzekert dat onze regering van wege het voorloopig bewind van Spanje aangezocht is om de voorgenomen geldleening voor de Spaansche schatkist te bevorderen door haren koers op de officiële prijslijst der Pa- j rijsche effectenbeurs te laten vermelden. Dit aanzoek zou voorloopig z(jn afgewezen in afwachting van waarborgen voor de geldschieters, die enkel door een definitief gouvernement gegeven zouden kunnen worden. De minister van buitenl. zaken heeft, bij de wekelijksche receptie van het corps diplomatique, aan den vertegenwoordiger van Pruissen zijn leed wezen te kennen gegeven over het gebrek aan tact van den Constitutionnel welk blad in hetzelfde nommcr, waarin de vredelievende troonrede des kouings van Pruissen is opgenomendrie achtereenvolgende aanvallen op Pruissen bevat. De minister verklaarde, dat sedert de nieuwe wet op de drukpers de ofHcieuse dagbladen niet meer zoo onvoorwaardelijk als vroeger Ier beschikking der regering stonden en laatstgenoemde alzoo minder verant woordelijk was voor al hetgeen de redactiën der ofHcieuse bladen meenden te moeten opnemen. Koningin Isabella is Vrjjdag omstreeks middernacht alhier aangekomen. De maire van Laroche, in hel dep. Yonne, heeft eene verordening uitgevaardigd, volgens welke het aan de slijters in die stad wordt verboden sterken drank te schenken aan hen, die als dronkaards bekend zijtl. Tevens heeft de maire de namen bekend gemaakt van de grootste dronkaards zjjner gemeente, wie geen sterke drank meer m3g worden geschonkeu. §PAN JR. Door het regeringsblad wordt het volgende telegram uit Havana van 2 Nov. medegedeeld: «Officieel wordt berigt dat de opstandelingen in ver scheiden ontmoetingen geslagen zijn; er is hun veel wapentuig ontnomen, en een groot aantal van hen zijn gevangen gemaakt. De stad Bayamo heeft zich hardnekkig verdedigd; ten laatste is zij stormenderhand ingenomen; hare verdedigers zijn op de vlugt gegaan. De opstand is thans nagenoeg gedempt." De generaal Dulce heeft in last Cuba dadelijk in twee vruchten van de revolutie, het zelfbeheer der gemeentebesturen namelijk en de drukpers vrijheid, te doen deelenen er alle aanstalten te maken voor de verkiezing van afgevaardigden, die in de nationale vertegenwoordiging zitting en stem zullen hebben. Velen vreczen echter dat Spanje die rijke bezitting op een meer of minder nabjj zijnd Ijjdslip zal verliezen. Te Madrid is eene lijkdienst gevierd voor onderofficieren, die aldaar ten vorigen jare ten gevolge van eenen mislukten opstand gefusilleerd zijn. De daarbij aanwezige schare, naar raming wel 15000 menschenstemde in met den door den generaal Pierrad aangeheven kreet: «leve de republiek!" en de geestelflken die de mis vierden baden den Hemel om «de roemrijke Spaansche republiek." Er hebben op nieuw manifestatien plaats gehad ten gunste van de onverwijlde in>oering der godsdienstvrijheid; ook worden petitiën van de zelfde strekking der onderleekening aangeboden. Te Barcelona is een feest ter eere dergenen, die onder de omver ge worpen regering als opstandelingen ter dood gebragt zijn, besloten met de kreten: weg met de Bourbons! weg met alle kroonpretendenten! de re publiek boven PRVII8RN. BERLIJN, 8 November. De minister van financiën heeft bij de indiening van de hegrooling voor 1869 aan de kamer van afgevaardigden medegedeeldop welke wijze de re gering meent doelmatig te kunnen voorzien in de dekking van hel tekort. Volgens hel tot nu toe meest gevolgd beginsel zou men de toevlugi hebben moeten nemen tot eene verhooging van belasting, en daartoe had hij dan ook aanvankelijk een voorstel gedaan, omdat hij berekende, dat de finan ciële krachten des lands tegen zulk eene verhooging voldoende bestand waren. De koning had evenwel daario bezwaar gevonden, vooral met het oog op den minder giinstigen oogsten dien ten gevolge had de regering dan ook besloten een anderen weg in te slaan, zoodat zij alsnu voorstelt de dekking te vinden door een bedrag van 800,000 th. uit effecten,

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2