worden opgevat dat de meerderheid der verschillende staten als hnnne ver tegenwoordigers in hel collegie, dat den president en den vice-president moet kiezen, personen heeft gekozen, van wie het zeker is dat zij, als behoo- rende tot de republikeinsche partijhunne stemmen op genoemde heeren zullen uitbrengen, zoodal de thans gedane keuze als het ware inet de defi nitieve verkiezing gelijk staat. Te St. Bernard en Louisiana hebben onlusten plaats gehad, waarbij hui zen met de daarin wonende menschen door de negers zijn verbrand. FRANKRIJK. PAKIJS, 5 November Le Droit meldt dal een geregtelijk onderzoek is aangevangen met be trekking tot de manifestatie óp den 2den dezer, op de begraafplaats Mont- martre, en tot de daarmede in verband staande inschrijvingdie door den Avenir en den Réveil is opengesteldtot het oprigten van een gedenk- teeken voor den volksvertegenwoordiger Baudindie op de barrikaden is gesneuveld. Op 5 November is een vaartuig der Fransche marine, de goelet la Levrette van Toulon vertrokkenom door het kanaal van Suez naar hel station in de Roode zee le stevenen. SPANJE. De volteekening der ontworpen Spaansche leening zal geen bezwaar ontmoeten. Naar gemeld wordtheeft het hnis Baring Brothers reeds voor 700 millioen ingeschreven. Te Madrid zelf moet men ook voor eene aan zienlijke som aan de leening willen deelnemen. Zijn de voorstanders van den monarclialen regeringsvorm werkzaam geweest om hun beginsel te doen zegevieren, o. a. in de laatst ten huize van den heer Olozaga gehouden bijeenkomstde repnblikeinsche partij heeft mede niet stil gezeten. Zij heeft een uitvoerig mauifest aan de Spaansche democraten uigevaardigddat door 12 der invloedrijkste leden van de partij geteekend is. De republiek wordt door de onderteekenaars geproclameerd, niet om haar zelve, maar omdat men met haar alles, regtvaardigheid en vrijheid, heeft. Te Sevilla en elders moeten de aanhangers van don Carlos zeer in de weer zijn ten gunste van dien pretendent. De gemeentebesturen van Cadix en andere plaatsen hebben geprotesteerd tegen het hoofdgeld, eene nieuwe belasting, waardoor het voorloopig bewind de afgeschafte accijnsen wil vervangen. Dezer dagen is in de straten van Madrid eene «demonstratie tegen den honger", gelijk het heette, gehouden. Bet was een optogt die ten doel had de gedachten der regering op de volkshuishoudelijke behoeften der Spaansche natie te vestigen. De schare gedroeg zich vreedzaamverklaarde openbare orde onmisbaar voor volkswelvaart, maar gaf blijken van de vrees dat de regering zjjne zorg uitsluitend aan de politieke belangen zou wijden. PRITISSEN. BERLIJN, 5 November. De koning heeft aan Emanuel Geibel een jaargeld van 1000 th. ver leend, totdat voor hem eene hoogleeraarsplaats met behoorlijke bezoldiging zal openvallen. Men herinnert zichdat de koning van Beijeren dien heer een jaargeld heeft ontnomen, wegens het vervaardigen van een Pruissisch- geziud gedicht. De koning heeft voor den wederopbouw van de domkerk le Frank fort eene jaarljjksche bijdrage van 20000 fl. gedurende tien jaren toegestaan. Ongeveer zes jaren geleden werd te Hamburg eene groote internatio nale landbouw-tentoonstelling gehouden, van welker opbrengst men, na aftrek van alle kosteneen aanzienlijk batig saldo overhield. Thans is al daar het plan opgevat tot de opening eener internationale tuinbouw-tentoon- stelling in September 1869. Naar men verneemt, is ter bevordering daarvan reeds een waarborgfonds van 50000 th. bijeengebragtterwijl er vooruitzigt bestaat op het verkrijgen van een zeer ruim en doelmatig terrein. Voor de noodlijdenden in Zwitserland is tot dusverre voor meer dan een millioen bijgedragen. Het is thans bewezen dat, naar eene matige schatting, de verliezen, welke vjjf geteisterde kantons hebben geleden, tien millioen fr. beloopen. Aan het centraal hulp-comité is door de gedelegeer den uit de kantons medegedeelddat in den oogenblikkelijken dringendsten nood tamelijk is voorzienmaar dat de uitzigten voor de toekomst zeer treurig zijn. Een lange droevige winter staat voor de deur; de voortbreng selen van het jaar, welke lot onderhoud gedurende den winter moesten dienen, zijn vernield; duizenden gaan in het bitterste gebrek het strenge jaargetijde te gemoet; men schal het aantal dergenen, die ondersteuning behoeven, in het Rijndal op 1500, in Walliserland op 2000, in Graauw- bunderland op 800. Naar men uil Weenen meldt wordt de uitgifte der nieuwe obligation van de geünificeerde Oostenrijksche staatsschuld, die den l8,cn Decembera. s. zou plaats hebben, op nieuw door technische moejjelijkheden vertraagd, zoodat de conversie wel niet voor het einde des jaars zal kunnen geschieden. Uit Kopenhagen meldt men dat bij Lemvig is gestrand de Nederl. kof Gesina Antinavan Groningen, van Stettin met eene lading tarwe naar Leith bestemd. De opvarenden waren gered. Uit Odessa meldt men dat aldaar ouder den handelsstand een groote schrik is ontstaan. De handelshuizen weigeren de credietbillelten van 50 roebels aan le nemen, en de bank wordt overstelpt met aanvragen om uit wisseling van papier. De oorzaak is onbekend. VERBETERING. In het korte verslag van de raadszitting van Vrijdag 30 Oct., voorkomende in ons nommer van 2 Nov. II., komt eene onjuist heid voor. De heer Rutgers, zijne bezwaren legen de nieuwe regeling der bewaarscholen ontwikkelende, heeft niet, zooals het daar voorkomt, ge sproken van de uitsluitend noodige intellectuele opleiding der kinderen maar, zooals reeds uit het verband bljjkt, zijne vrees voor eene te veel intellectuele opleiding te kennen gegeven. ==s==asa AKABEMEE-NIEEW9. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCIIE IIOOGESCUOOL. Den 7den November de heer A. E. Dronkers, van Middelburg, in de reg- tenmet stellingen. Denzelfden dag de heer A. J. Haarselhorst, van Obdam (West-Friesland), in de regtenna verdediging van zijn akademisch proefschrift: iets over het benefice van inventaris of voorregt van boedelbeschrijving. Ï6ï,lt Staais-Eoterij. Trekking der Vijfde Klasse. 164e Trékkihg. N°. 15263 een prijs van ƒ2000. Nos. 583, 3108, 10243, 15233 ieder een prijs van ƒ1000. 17de en laatste Trekking. N°. 18946 een prijs van ƒ1000 en de premie van 30000. N». 9753 niet, maar premie voor het laatste lot 3000. Te Leyden ter boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6