Ml YDS(HE COURANT. 1808. N 154. w 'H VRIJDAG 6 NOVEMBER. Ah STA DS-BER1GTEIV. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Din van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Vkl- BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Gezien de adressen van: 1». Sophia Annetia Leefiang, huisvrouw van Willem tan der Zeeuw, koopvrouw, wonende alhier, waarbij zij verzoekt de pakhuizen in de Singelstraat, wijk VIII n". 354, en op de Waardgracht, wijk VI11 n". 409, tot magazijn van heenderen en lompen te mogen inrigten en bezigen2". Hen- drikus Johannes Mathiener, koopman, alhier woonachtig, houdende verzoek om de pakhuizen op de Korte Langegracht, wijk V n°. 723, en in het Wijkstraatje wijk V ri°. 1076, tot magazijn van brandstoffen te mogen inrigten3Cornelis Versnt, smid, wonende binnen deze gemeente, om vergunning tot het plaatsen eener smidsvuring in eene schuur achter zijne woning op de gedempte Marendorpsachter- gracht, geteekend wijk VI n°. 733; en 4°. Franciscus Kraneveid, wonende al hier, houdende verzoek om op het erf achter zijne woning in de Verwersstraat wijk VIII n°. 29y, een varken te mogen houden en mesten; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van den 31sleD Januarij 1824 Staats blad n'. 19), alsmede op art. 224 der Algemeene Policieverordening, vastgesteld den 24sten October 1867 Doen te welen dal tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naasthijge- legene en belendende panden, ten opzigte der inforipatiën de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeenteop Maandag den 9deD November aanst.'s voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd t. d. BRANDELER, Burgemeester. Letden, 5 November 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTERHoofd van liet Gemeentebestuur van Leyden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 26stcn der vorige maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentregt over het dienstjaar 1868 en 1869, eerste quartaal, ter- wjjl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den hij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 4 November 1868. v. o BRANDELER. i. BI.\\E\LAM)SCIIE BE1UGTEN. LEYDEN, 5 November. In de maand October zijn binnen deze gemeente geboren 121 kinderen, als: 60 zoons en 61 dochters, waaronder zijn begrepen 3 Iweelingge- boorlen. Overleden 61 personen, als: 15 mannen, 10 vrouwen, 16 zoons en 20 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Voltrokken 24 huwelijken. Met leedwezen hebben wij gezien dat het gisteren-en eergisteren-avond langs verschillende straten niet zoo rustig was als gewoonlijk, zoodal het elders gebeurde als conlagieus uiag beschouwd worden. Troepen jongens doorkruisten zingende en schreeuwende sommige straten, daarbij zich niet ontziende bij enkele ingezetenen glazen in te werpen en zich tegenover de policie uittartende bewoordingen veroorlovende. De policie werd gisteren avond gesteund door een detachement huzaren dat patrouillerende aan de zauienroltiiig spoedig een einde maakte Een drietal jongens werd voor- loopig aangehouden, Men mag vertrouwen dal ouders en meesters, die eeuig gezag o>er de jeugd uitoefenen, met het bestnnr zullen zamenwerken om dergelijke uitspattingen le voorkomen en tegen te gaan. De van Haai h ui gekomen en gisteren onder Oegstgeest verblijf gehou den hebbende zigeuners zijn heden morgen 11 ure door de glad gelrokken. De troep bestaal uit vier wagens, 5 mannen en 5 vrouwen. Onder be hoorlijk toezigt der policie naar buiten de Boogewoerdspoort geleid hebben zij daar hunne temen opgeiigt. i)e mannen zijn daarna met ketels op den rug de stad ingegaan om werk, dat, naar hel schijnt, uit ketellappen be staat, te krijgen, tevens vragende om «lieijersch bier"; de vrouwen hiel den zich in de tenten bezig uiet vuur aan te stoken en giften van de nieuws gierige menigte Ie bedelen. De forsche ligchaamsbouw van deze personen vooral die der mannen, hunne donkere, doch niet ongunstige gelaatstrek ken, 'gitzwarte haren en bijzondere kleederdragl zouden schilderachtiger zijn, zoo zij wegens onreinheid minder terttgslooiend waren, waardoor tevens de uil lompen zamengestelde tenten en de kleeding van den troep een vies graauwachtig waas heeft gekregeil. De reis zalnaar wjj vernemen naar Bodegraven, enz. worden voortgezet. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, dd. 7 dezer: Van 7 lot 31 Oc tober zijn weder aangekomen 37 schuilen met 2 448,300 stuks steurhariug benevens eene aanzienlijke hoeveelheid pekelharing. De laatste twee weken is met het stormachtige weder de vangst veel verminderd. Eene schuit is aangekomen met verlies van al zijne netten en louwen. Aan het strand alhier is aangespoeld een blaauw geschilderd scheeps naambord. waarop staat met ingesneden vergulde letters ELLIS1Falsmede een kist met eenige kleedingstukken gem, T. A., eenige brieven, portret ten enz. Door den baron van Goltstein van Oidenaller, overleden den 24sten October II. op den huize Oidenaller nabij Nijkerk, is aan de maatschappij van weldadigheid een legaat van ƒ1000 vermaakt. Naar men uit Botterdam meldt schijnt het aldaar dat de vroegere kalmte weder is teruggekeerd. Bij voortduring hebben er echter gevangen nemingen plaatsdie het gevolg zijn van een voortgezet onderzoek. Uit Rotterdam worden aan de Middelb. C. de volgende bijzonderheden medegedeeld omtrent Jacob de Vletterden schrijver van het beruchte boekje «Een koudwaler-bad voor de politie te Rotterdam." «De Vletter is te Rotterdam een zeer bekend persoon, een echte woelwater. Bij is een man, die zich, teregl of ten onregte, verbeeldt menigmalen in zijn leven te kort gedaan te zijn in zijne regten, en die zich nu tot roeping schijnt te stellen, om bjj de mindere burgerij de weinige waardering, die hij van zijne meerderen hier of daar mag genad hebben, in te halen, door alle mogelijke gelegenheden aan ie grijpen om voor allerlei soort van ingebeelde, althans nietswaardige regten van liet gemeen in de bres le springen, en daartoe dikwijls zelf eerst aanranding dier zoogenaamde regten uit te lokken. Geen grooter genoegen voor hem dan tot aan de grenzen der verordeningen te gaan of nog liever anderen te doen gaande policie die uiterste grens, die onmogelijk zoo scherp is af ie bakenen, te doen overschrijden, en dan als een volkstribuun de zoogenaamde inagtsoverschrijding betaald te zetten. Zoo heeft hij dezen zomer de straatjeugd aangemaand om ter wille der gezondheid le zwemmen en te baden in de stadsgrachten. Eene veror dening bestond daar niet op. Hij zelf baadde buiten de stad in de Maas, en toen de policie hem bij zekere gelegenheid bekeurde, omdat, volgens haar, de zorg voor de zedigheid bij hem niet geljjken tred hield met de zorg voor de gezondheid, nam li ij wraak uiet zijn «kond waterbad", eene diatribe tegen allerlei Roiterdamsche personen eu vooral tegen sommige beambten der policie." Vrijdag II. geraakte in de gemeente Kampen een kind van 8 jaar onder de wieken van den molen in het Langeveen. Het werd opgenomen en draaide eenige malen met de wieken rond. Onmiddellijk werd de molen stil gezet, met het gelukkig gevolg, dat het kind er af kwam met eene kleine wond aan het handje. Uit Harlingen meldt men dat naar alie tnenschelijke berekening de loodsboot van Terschelling met 6 loodsen, twee leerlingen, den schipper en zijn knecht zjjn omgekomen. Zij zjjn reeds sedert 24 October vermist. Een gerucht, dat Zaturdag hier liep, volgens 't welk zij le Delfzijl zouden bin nengekomen zijn, is gebleken onjuist te zijn. Zoo zijn er waarschijnlijk 8 weduwen meer met 27 kinderen. 's GRAVENBAGE 5 November. Aan den heer G. A. N. Faber van Riemsdijk is eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij het dep. van financiën. Tot inspecteurs der registratie zijn benoemd: van de l!t« kl. de heer L. J. van Tonlon van der Koog, thans van de 2de kl.; van de 2de kl. de heef M. A. J. Losgert, thans van de 3de kl.van de 3dc kl. de heer J. A. Molhuysen, thans ontvanger der registratie te Oss. Aan den heer C. C. van Violen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der in- en uitgaande regten enz. te Arnhem. Aan den O. I. ambtenaar (II. A. Posno is op zijn verzoek eervol ont slag uit 's lands dienst verleend. Z. M. heeft goedgevonden, ingevolge hun verzoek, op non-activiteit le stellen den lslen luit. C. S Rinia van Nauta, van het 8ste reg. infanterie, en de majoors J. Schuurman en J. V. D. Uit dingerbeiden van den gene- ralen staf; te benoemen: hij het wapen der infanterie tot kapitein 3de kl. den lslcn luit. A. J. F. Rochell. van het wapen, thans voor vjjf jaren ge detacheerd bij het leger in Oost-I ndië; bij het lste reg. tot kapitein 3de kl. den lste" hut. P. A Janssen, van het corps; bij den gcneralen staf: lol majoor den kapitein lste kl. J M. van der Star, van dien staf; en in hun nen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers den kapitein C. F. E. de Jacquier de Lompret, van het lsle reg. infanterie, en bjj den generalen staf den kapitein J. 11. Kromhout, van hel corps ingenieurs, mineurs en sa- peurs, thans gedetacheerd bij hel dep. van oorlog. Door den minister van koloniën zijn P. Gaarnnan H. Gaarlman en D. P. Smits ter beschikking gesteld van. den gouverneur-generaal van Ned. lndië, om te worden geplaatst als vaste werkman ketelmaker bjj de fabriek voor de marine en liet stoomwezen te Soerabajia. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is de beraadslaging aangevangen over de ontwerpen van wet tot vaststelling der begrooting van Ned. lndië voor 1869. De lieer van Sypeslein gaf zijn leedwezen te kennen dat de minister blijkbaar het koloniaal debat wilde vermijden, want hjj zegt in de memorie van beantwoording dat hjj gaarne toegeeft aan het oor deel der meerderheid dat het beter is hjj hoofdsl. IX der staatsbegrooting de koloniale politiek te behandelen. Spreker zag daarin bezwaar, omdat men dan afgemat was en geen lijd meer over had; hjj hoopte niet dat de kamer zich op het dwaalspoor zon laten brengen en van het debat zon af zien. Iljj zag ook in de memorie van beantwoording eene volslagen weige ring om te antwoorden op de vragen om inlichtingen of om verlangde stuk ken over te leggen; het scheen of de minister eene soort van watervrees had voor de gemeenschap met hel parlement. Spreker kan zjjne stem niet aan de begrooting geven, als hij niet oordeelen mag over de details. Eene eind beslissing omtrent den toestand van Java achite hjj dringend noodig. Voorts vond hij in de begrooting geen spoor van bezuinigingmaar alleen een systeem van schrappen en hesnoejjen. De heer Koorders had mede aanmer king op den toon van de memorie van beantwoording, maar besprak hoofd zakelijk het financiëel beleid en het staatkundig beleid van den minister. De vermindering op de begrooting was niet dan schijn en zeer kunstmatig verkregen hetgeen hij trachtte in bijzonderheden aan le toonen Omtrent het staatkundig beleid van den minister gaf de memorie hem geen licht, dan alleen op een punt, namelijk de heerendiensteuwaaromtrent de mi nister zich in ronde iaat uitdrukte, gerucht zeide dal de minister op Welke was des ministers rigting? Bet koloniaal gebied Thorbeckiaansch was.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1