LEYDSCHE 01 RAYT. 1808. WOENSDAG 28 OCTOBER. STADS-BER1GTEN. Leyden, 27 October 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N". 130. f""'. Xj De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 20 blad 27) der Hande lingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 der Verordening op het Brandwezen van den 9den Maart 1865 (Gemeenteblad n°. 4), op voordragt van den Wethouder, voorzitter der Commissie van Fabricage, is benoemd, voor den tjjd van driejaren, gerekend ingegaan te zijn 1°. Mei, tot brandmeester aan de stads-spuit n°. 8: de heer LEENDERT MAAS, thans adjunct-brand meester aan de stads-spuit n°. 5, cn zulks in de plaats van C. D. van der Henst Junior, overleden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDF.LER. Burgemeester. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 29"en October 1868's namiddags te één uur. Onderwerpen 1°.*Voordragt tot de onderhandsche verhuring van het locaal op het Raad huis, thans als ijklocaal in gebruik. 2°. Gemeentebegrooling voor 1869. ten tweede maal zal optreden. De keuze van het programma was van dien aard dat zoowel de ware muziekkenners, als ook zij die zich minder in de muziekale wereld te huis voelen, na afloop regt voldaan waren deze uit- I voering te hebben bijgewoond. Bij den boekh. M. NijhofT, te 'sHage, is eene brochure nitgegeven, waarin door dr. J. Pijnappel Gz. wordt behandeld: «De rijks-instelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leyden en de hooge- school." De vraag, welke de schrijver zich voorstelt, te beantwoorden, is: «Zal, bjj eene eventuele regeling van het hooger onderwjjs, daarbij ook opgenomen worden de studie der Oost-Indische wetenschappen, en, zoo ja, wat moet er dan worden van de rijks-instelling van Indisch onderwijs, welke alleen voor die studie in het leven is geroepen?" Vijf jareD geleden was door hem een vlugschrift uitgegevenwaarin onder andere stellingen over de opleiding der Indische ambtenaren ook deze werd verdedigd, dat Indisch onderwijs, behalve aan eene akademie, ook aan de polytechnische school moest gegeven worden. Na de sedert opgedane ondervinding is de schrijver van dat denkbeeld teruggekomen, overtuigd, dat geuoemd onder wijs daar niet te huis behoort. Iemand, die aan de polytechnische school gepromoveerd is, kan toch, indien b(j wil, zonder bezwaar nog een jaar lang elders die lessen gaan hooren. HC.) De Stoompost meldt het volgende: Onder dagteekening van den 7dcn dezer is door den minister van binnen), zaken, namens en met magtiging LEYDEN, 27 October. Bij kon. besluit van den 25en dezer is tot schoolopziener in het 3de school district van Ztiidbolland herbenoemd de heer dr. M. J. de Goeje. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad was aan de orde de begrooting van de gesubsidieerde instellingen van weldadigheid en het Israëlitisch armbestuur voor 1869 in verhand met het rapport omtrent de subsidiënDe voorzitter deelde mede dat dg besturen der genoemde instel lingen, aan wie, overeenkomstig het in de vergadering van Donderdag jl. genomen besluit, hel rapport was toegezonden, gisteren en heden nog hunne bezwaren tegen eene percentsgewijze vermindering der subsidiën hadden in gediend, hetgeen hem aanleiding gaf voor te stellen, ten einde de leden in de gelegenheid te stellen die stukken te onderzoekende beraadslaging over die vermindering eerst te houden na die over de bcgrooting en zich thans alleen te bepalen tot het vaststellen van het quantum der subsidiën, dat bij de be grooting voor 1869 zou worden toegestaan. Dit voorstel werd door enkele leden levendig bestreden; zij meenden dat de zaak rijpelijk was onderzocht en dat daarover geen meerder licht kon worden verspreid; wanneer de zaak nu werd behandeld, dan kon de maatregel misschien nog op de begrooting voor 1869 toegepast worden. Door den voorzitter en ook door andere leden werd daartegen aangevoerd dat men den schijn niet op zich moest laden dat men tot eenen zoo ingrijpenden maatregel met overhaasting had besloten. Ten slotte werd, met 11 tegen 7 stemmen, overeenkomstig het voorstel van den voorzitter besloten. Daarna werd het quantum vastgesteld der subsidiën die voor de verschillende instellingen van weldadigheid op de begrooting zullen worden gebragt. Overeenkomstig het voorstel van de commissie van financiën werden die subsidiën tot een minder bedrag toegestaan dan dathet welk door de respectieve besturen bij hunne begrootingen was aange vraagd, en wel voor het H. G. of armen wees- en kinderhuis ad ƒ13500, voor hel r. k. wees- en oudeliedenhuis ad ƒ14000, voor het evang. Luth. wees- en oudeliedenhuis ad ƒ2800, voor hel minnehuis ad ƒ14500. Het subsidie aan het Israëlitisch armbestuur werd, even als vroeger, op ƒ510 bepaald. Vervolgens werd nog het subsidie aan het werkhuis op ƒ6000 vastgesteld en eene gunstige beschikking genomen op een verzoek van C. P. van Leeuwen, tot het in eigendom bekomen van gemeentegrond. Ingekomen zijn een voorstel tot het verleenen van pensioen aan den heer J. Perrin, en eene vergelijkende opgave omtrent de plaatselijke directe be lasting over 1868. Dit laatste stuk zal worden gedrukt. Zondag morgen werd de bij de Ned. herv. gemeente alhier van Goes beroepen predikant d». J. Drost b(j die gemeente ingeleid door zijnen ambt genoot ds. A. J. Molenaar, die bij die gelegenheid eene rede hield over den bandtusschen leeraar en gemeente, naar aanleiding van 1 Cor. 1 vs. 2 1. w. Beide hunnen en onzen Heer. Des avonds deed de bevestigde zijne intrede met eene rede over I Cor. 1 vs. 17Christus heeft mij gezonden om het Evangelie te verkondigen. Behalve in alle groote steden van ons vaderland heeft de Florentijnsche quarlet-vereeniging zich ook eenige dagen geleden in Amersfoort laten hooren «n mogt zelfs zoo veel bijval vinden dat het te verwachten is, dat zjj aldaar voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen van 's Gravenhagelangs Alphen en Woerden, naar Utrecht, met een zjjtak van Leyden naar Alphen en van Amsterdam, langs Alphen, naar Rotterdam. De gemeenteraad van Woubrugge heeft zich lot gedep. staten dezer provincie gewend met een adres, waarbij door dien raad uit de provinciale kas 1/3 gedeelte ad ƒ12000 en uit 's rijks kas gelijk 1/3 gedeelte subsidie wordt gevraagd, ten einde een communicatieweg aan te leggen, waardoor een groot gedeelte dezer provincie en een gedeelte der provincie Noordhol land zeer zullen worden gebaat. Bij de Ned. herv. gemeente te Heilouw is lot predikant beroepen d». Dermout, pred. te Kollum; bjj die te Hedel ds. Steenbakker Morilijon Loysen pred. te Overschie (bedankt)bij die te ljsselmonde d». Jamespred. te Broek a. d. Langendijk; bij die te Oud-Alblas d». van Grielhuysen, pred. te Yerseke; bij die te Soesterberg ds. Couve'e, pred. te Doesborgh, bjj die te Hooge Zwaluwe ds. Lauts, pred. te Oosterland. Door het prov. kerk bestuur van Groningen is aan ds. E. ,1. P. Jorissen, pred. te Groningen, op zijn verzoek emeritaat verleend. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zijn als candidaten tot de h. dienst toegelaten de hh. C. P. N. Pikaar en H. Schouw Sautvoort; door dat van Utrecht de hh. W. MallinckrodtD. Wielandt en F. C. Wieder; en door dat van Drenthe de hh. S. H. A. Begemann en R. Lohman Janssonius. De Tijd bevat het volgende: Wij vernemen uit Rome, dat het pau selijk leger behoefte heeft aan vertrouwde manschappen voor de artillerie, waarom de minister van oorlog een beroep op de Nederlanders doet. Hij vraagt voor dat doel ongeveer 25 uitgezochte jonge lieden, en verlangt dat die hoe eer hoe liever worden afgezonden. Voor de artillerie verbindt men zich voor 6 jaren. Om alle vergissing te voorkomen, zullen de artilleristen afzonderlijk naar Rome worden gezonden. De dag van vertrek zal te Brus sel bepaald worden, zoodra hel gevraagde cijfer vol zal zijn. Aan den heer M. Cohen Stuart, te Rotterdam, is door eene com missie, namens een groot aantal leden der Evangelische alliantie, een kost baar geschenk aangebodenals blijk van waardeering en erkentelijkheid voor zijne bemoeijingen als secretaris der in het vorig jaar te Amsterdam gehouden algemeene vergadering. Te Utrecht heeft Vrijdag II. de heer tnr. H. R. G. Quack, in het groot auditorium, het hoogleeraars-ambt in de regtsgeleerde faculteit aandchooge- school aldaar met het houden eener rede aanvaard. Spr. had tot onderwerp zjjner rede gekozen: «Staat en maatschappij", en nam daarbij tot uitgangs punt de stelling, dat afgescheiden van de instelling van den staat, te mid den van dien staat of buiten hem omzich naar vrije wetten de mensche- lijke maatschappij beweegt. Te Amsterdam heeft gisteren de heer dr. Hertz, vroeger assistent aan de hoogeschool te Greifswald, de betrekking van hoogleeraar aan de genees kundige school aldaar aanvaard, met het houden eener rede in de Hoog- duitsche taaldie tot onderwerp had de geschiedenis der pathologische anatomie. In de diergaarde te Amsterdam is voor de aldaar aanwezige Nijlpaar den een nieuw en ruim bassin gebouwd. De overbrenging van die dieren

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1