LETDSCHE COURANT. 1808. «en jhBF*"- i\0. 128. VRIJDAG 23 OCTOBER. STADS-BER1GTEN. JiL De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. sascassssskoist wjb-tosg'aasbeiaaazmffi^mgagcrass BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Gezien de adressen van: 1°. Maarten Palm, koopman, binnen deze gemeente woonachtig, houdende verzoek om zijne panden in de Koenesteeg, wijk III n°. 594, 595 596 en 596a, lot magazijn van beenderen en de percelen op het Leven daal, wijk III n». 599, 599a en 598, alsmede in de Janvossensteeg, wijk VI n». 1123, tot bergplaats van lompen te mogen inrigten en bezigen; 2°. pleter kooremankoopman, wonende alhier, waarhij hij toestemming vraagt tot het hou den van een magazijn van drooge beenderen in het perceel in de Koenesteeg wijk III n°. 569; 3°. Nicoiaas Diedericüs Smits en Güstaae Joean Cornelis de Vries (firma: Smits C°.), kooplieden alhier, daarbij verzoekende het pand aan de Oostdwarsgrachtgeteekend wijk V n'. 523 en 524, als bewaarplaats van onge- lluscliten kalk te mogen inrigten en bezigen4°. Johannes Clement Beukers brander, wonende binnen deze gemeente, om vergunning tot het kouden en mesten van varkens, op het erf achter zijn pand in de Baatstraat, wijk V n°. 531; 5". de weduwe Petrus Swinkels geboren Bergman, stalhoudster, mede alhier woonachtig bevattende het verzoek om twee varkens te mogen houden en mesten in een paardenstal naast hare woning aan de Koepoortsgracht, wijk II n°. 126; en 6°. Do- minicüs AVilhelmus tan Vastenroten, melkverkooper alhier, ter bekoming der vereischte toestemming tot het houden en mesten van varkens op het erf achter zijn hnis aan de Heerengracht, geteekend wijk VIII n°. 803; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van den 31slen Januarij 1824, [Staats blad n". 19). in verhand met Zijner Majesteits besluit van den 13deI1 February 1847 (Staatsblad n°. 4), alsmede op art. 224 der Algemeene Policieverordeningvastge steld den 24slen October 1867 Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenten opzigte der information de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 26slcn October aanst.'s voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlhij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd T. D. BRANDELER, Burgemeester. Letden, 22 October 1868. t. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANDSCDE BERIGTEN. LEYDEN22 Ociober. In de zitting van den gemeenteraad van heden is de heer J. L. A. l)e- sertiuc, op zijn verzoek, als stads-chirurgijn gecontinueerd. De voordrag! tol liet verleenen van een eervol ontslag aan den leeraur in de Engelsche taal- en letterkunde aan de gemeente-instellingen voor hooser en middelbaar onderwijs is. nadat daarover langdurig met gesloten deuren was gediscus sieerd, met 13 tegen 6 stemmen aangenomen. l)e behandeling der begroo tingen van de gesubsidieerde instellingen van weldadigheid en het Israëlitisch armbestuur voor 18G9, in verband met hel rapport omtrent de sttüsidien is aangehoudeningevolge het verlangen van den heer van Kaathoven zal be doeld rapport nog vooraf gezonden worden aan de besturen der betrokken instellingen. Voorts werd de verhuring van den kelder op de Breêstraat en het magazijn in de Smidssteeg goedgekeurd, alsmede de rekening van hel Israëlitisch armbestuur over 1867. Ingekomen zijn: een schrijven van den heer J. A. van Dijk, houdende kennisgeving dat zijne benoeming tol directeur van 's rijks kweekschool voor onderwijzers te Groningen door Z. M. den koning was ingetrokken en dat hij zich op nieuw aan het onderwijs hier ter stede verbond een adres van den kerkeraad der Ned. her*, gemeente tegen de percentsgewijze ver mindering van het subsidie van het Minnehuis; een adres van de lib. J. A. Boogaard c. s.verzoekende het regt van opstal op een gedeelte der Ruïne en borgtogl voor de jaarlijksche aflossing eener bepaalde som en een adres van den heer mr. H. Gevers, houdende protest tegen de verleende vergunning aan P. van der Heyden tot het leggen van steenkolen in een perceel op den Nieuwen Rijn. Omtrent dit laatste werd overgegaan tot de orde van den dag, als behoorende de zaak tot de bemoeijingen van burg. en welh. echter werd besloten aan de commissie voor de verordeningen in overweging te geven in hoeverre het wenschelijk en uitvoerbaar zou zijn bepalingen vast te stellen om het gevaar, dat bergplaatsen van steenkolen zouden kunnen op leveren voor te komen. Sedert 1" Januarij jl. is, gelijk bekend is, de gymnastiekschool alhier onder zelfstandig beheer van den tegenwoordigen onderwijzer, den heer Martin, gekomen. Op verzoek van dien onderwijzer heeft zich thans, naar wij met genoegen vernemeneene commissie gevormd bestaande uit de hh. Boogaard, DelBaere, Heynsius, Hubrecht, Ter Laag en Boursse Wils, die zich met het toezigt over die school wel heelt willen belasten. Blijkens de gisteren gedane aankondiging zal het Park-orchest uit Amsterdam in de volgende maaud alhier een concert (strijk-orchest) geven, liet is te verwachten dat ook aan dit concert van de zijde des publieks eene ruime belangstelling zal worden geschonken. Het Park-orchest hoeft zich onlangs, zoowel wat betreft de leiding en de solisten als hel ensemble, van eene te gunstige zijde doen kennen om den ondernemer niet met vertrou wen op ondersteuning te doen rekenen. Aan een met zorg gekozen pro gramma, zal liet, gelooven wjjook ditmaal niet ontbreken. In de plaats van den heer J. Voorwinden, die als lid van den ge meenteraad te Soeterwoude zijn ontslag heeft genomen is hij de stemming van 11. Dingsdag gekozen de heer mr. P. van Outeren, met 79 van de 90 stemmen. Ten gevolge van eene hevige ziekte, die onder de varkens heeft ge- heerschtwaardoor er velen zijn gestorven of, half volwassen, zijn opge ruimd zijn de vette varkens schaarsch en niet dan tegen zeer hooge prijzen te verkrijgen. De veile koetjendie, wegens den droogen zomer, gebrek hebben geleden aan hel noodige voeder, hebben minder vet in dan anderejaren. Van wege het ministerie van koloniën is bekend gemaakt dat ten be hoeve van het marine-etablissement op het eiland Onrust, nabij Batavia, benoodigd is een bekwaam onderhaas-draa(jertevens bankwerker, tegen eene minimum-bezoldiging van 125 en eene maximum-bezoldiging van/160 's maanris. Zij die daartoe in aanmerking wenschen te komen moeten zich voor of op 20 November met een op zegel geschreven request tot het dep. van koloniën wenden. De Staatscourant bevat het verslag der commissie belast met het af nemen van hel eindexamen der hoogere burgerscholen in Zuidholland en van het examen A. volgens art. 59 der wet van 2 Mei 1863. Er hadden zich 32 candidate» voor hel examen aangemeld waarvan zich 2 hebben terug getrokken. De uitslag is geweest dat van de 30 geëxamineerden 22 werden loegelaien en 8 afgewezen. Van de hoogere burgerschool te Leyden hadden zich 3 candidate» aangemeld, waarvan 2 werden toegelaten en 1 werd af gewezen de laatste hatl slechis in drie vakken hel onderwjjs aan de school gevolgd. Genoemd blad bevat ook het verslag van de commissie in 1868 belast met het afnemen der examens van apotheker en hulp-apotheker. Bij de tweede zitting voor het examen van hulp-apotheker hadden zich aangemeld 26 candidate!), waarvan 2 zich voor en 3 zich lijdens het examen hebben teruggetrokken. De uitslag van het examen was hoogst ongunstig, zijnde cr slechts van de geëxamineerden 2 toegelaten, t. w. de hh. L. Beker, van Rotterdam en S. Uoola van Nootcn, van Edam. Bij resolutie va» den minister van financiën, van den 16dcn dezer, is vastgesteld de 268ste staatsloterij. Die loterij zal bestaan uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 16 No vember aanst. en gesloten op Zaturdag 28 November daaraanvolgende. De trekking der eerste klasse zal aanvangen op 14 December aansl. en de laatste 100 nommers zullen worden getrokken op Zaturdag 6 Maart 1869. Uil een overzigt van de thans in Nederland bestaande scherpscluilters- vereenigingen blijkt, dal hel getal daarvan in het begin dezes jaars lot om streeks 70 geklommen is, gezamenlijk met 5248 werkende leden. Van dezen wordt onderwijs gegeven in de behandeling van het geweer aan 4984; aan 305 (bij vier vereenigingen) in de behandeling van het geschut. Hel aantal leden, dat zich tot georganiseerde corpsen vereenigd heeft, beloopt 1892. liet getal hoofd- en verdere officieren beloopt 60dat der onderofficieren 226. De heer A. Coqnerelzoon, te Parijs, heeft op zich genomen, indien onverwachte omstandigheden zulks niet beletten, op 9 Fcbr. a. s. eene spreekbeurt ie vervullen in de Rotierdamsche afdeeling der lloll. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen. Naar men uit Hellevoetsluis meldt is dc minister va» marine voorne mens aan 's rijks werf aldaar groote bezuinigingeu in le voeren en zelfs vele afdeelingen tot de helft in te krimpen. Te Maarsseveen vieri heden Anna Margarelha van Velsen, wed. H. Sodaar, geboren te Maarssen 22 October 1768haren honderdsten verjaardag. Hare zuster, mede nog in leven, telt bijna 96 jaren. Uit het Nieuwe Diep meldt men aan de Amst. C.: Van Batavia is alhier binnengekomen het schip Christinakapt. Nieuwland qq. Volgens mededeeling van de equipage, is de gezagvoerder R., even als zijne echt- genoote, op de terugreis, ter hoogte van Kaap de Goede Hoop, op eene jammerlijke wijze om het leven gekomen. Men verhaalt namelijk, dat ten gevolge van oueenigheid, de vrouw over boord is gesprongenen dat de kapitein haar onmiddelijk is nagesprongen en beiden verdronken z(jn; de vaart van hel schip verijdelde alle mogelijke hulp. Van 26 Maart tot 19 October zijn, onder het rectoraat van den hoog leeraar van Oosterzee, aan de hoogeschool te Utrecht ingeschreven 101 stu denten, waarvan 16 elders studeren en 19 zich op nieuw hebben doen inschrijven. Van de overigen studeren 24 iu de theologie, 24 in de regten, 4 iu de letteren 9 in de medicijnen en 5 in de philosophic. Te Zeist is eergisteren het 100-jarig bestaan der Hernhntterskerk pleg- tig gevierd. Reeds vroeg kondigde bazuingeschal de feestelijkheid aan. Des morgens was er buitengewone godsdienstoefeningdaarna liefdemaal en des avonds buitengewone kerkelijke bijeenkomst, met concert-nilvocring. Het kerkgebouw was hij die gelegenheid smaakvol versierd. Zaturdag II. had ie Winschoten een treffend ongeluk plaats. Zekere F. Geukes, een man van 70 jaren, was bezig zand ie graven uit eene hoogte, onmiddellijk aan den spoorweg gelegen. Denkelijk was de bodem al te veel ondermijnd, althans eensklaps stortte de bovengrond in en d* man werd er ouder bedolven. Men stelde aanstonds pogingen in het werk om den ongelukkige te redden. Die hulp kwam evenwel ie laat. Hel mogt aan de toegesnelde geneesheeren niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. 's GRAVENHAGE 22 October. Z. M. heeft als hlijk van goedkeuring en tevredenheid verleend: 1». de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan J. van Overbeek, kwar tiermeester op het radersioomschip Timor, wegens het met levensgevaar redden van eeuen officier op de reede van het eiland Onrust op 14 Augus tus jl 2°. de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan den 2de" schiemansmaat B. van Vlieten de bronzen medaille en een loffelijk getuig-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1