BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag ó9 October d&68, W°. Mb. STADS-BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten dat ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 [Staatsblad, n°. 142), in verband met Zijner Majesteiis besluit van 11 Au gustus 1859 Staatsblad n°. 80), op den 248len November aanstaande;s mid dags te 12 urenop het Raadhuis eene vergadering van kiesgeregtigden zal worden gehoudenom de plaatsen aan te vullen van de heeren Mr. PAULUS DU RIEU JOHANNES IGNATIUS VAN WENSEN, BOUDEWYN FR A NS1SCUS KRANTZ. ADR1ANUS CORNEL1S LEEMBRUGGEN, en PETRUS ISAACUS DE FREMERY die met het einde dezes jaars als leden der Kamer van Koophandel en Fa brieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van cerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn; dal de lijst van kiesgeregtigden, waarlegen gedu rende de eerstkomende acht dagen bij het Gemeentebestuur bezwaren kun nen worden ingebragt, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente, en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt, en de stemopneming plaats heeft. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leyden 17 October 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANDSCQE BERIGTEN. LEYDEN, 17 October. Gisteren namiddag ontstond brand in eene schuur bij A. Rozenboom bloemist op het trekpad tusschen Leyden en Wouterbrug. Door de hulp van omliggende bewoners is de brand gestuit, zoodat hij zich heeft beperkt tot de schuur, waarin o. a. rietmatten en stroo geborgen waren. Een tweetal inmiddels uit de stad aangerukte brandspuiten is buiten werking gebleven. Men vermoedt dat de brand is ontstaau door het stoken van een bakoven, die in de schuur was geplaatst. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 121 lot 139 volwassen personen en 65 tot 80 kinderen. liet prov. kerkbestuur vau Zuidholland heeft in hooger beroep de be slissing van het klassikaal bestuur van Leyden bevestigd, waarbij mr. L. D. Suringar is in het ongelijk gesteld ten aanzien van de beweerde onwettig heid der verkiezing van 9 diakenen door on voltalligheid van het kiescollegie. (D). Mep meldt ons uit Katwijk aan Zee: Donderdag had bij de aankomst van haringschuiten een allertreurigst ongeluk plaats. Een zevenjarig meisje, voor den opkomenden golfslag zich achterwaarts keereude, had het ongeluk onder eencn aankomenden met paarden bespannen wagen te geraken. Hoe wel spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, is het meisje, na hevige bloedstortingkort daarop overleden. Volgens den Maasbode is de heer W. G. Streefkerk, onderwijzer te Rotterdam, legen 1 Jan. ek. benoemd tot hoofdonderwijzer aan de bijzon dere school voor r. k. te Soeterwoude. De bisschop van Haarlem heeft 11. Woensdag te Voorschoten eu Don derdag te (Jegstgeest het sacrament des vormsels toegediend. Naar wij uit de omstreken vernemen leveren de weilanden nog vol doende gras voor het vee op. Omtrent sommige veldvruchten wordt, wal koolsoorten betreft, gemeld, dat inzonderheid van roode en witte kool een tamelijk goed gewas, ook uit Noordholland, wordt verzonden. Daarentegen is de savoije-kool nog veel ten achteren en wordt er van bloemkool nu en dan eene vracht gedaan zonder kaus op meer, daar zij schaarsch is. De markt is gemiddeld ƒ15 de 100 stuks. Te Veur was met de verzending van een niet ongunstig gewas andijvie begonnen, dal anders in de meeste tuinen door de emelt zeer is geteisterd geworden. Het rooijen van aardappelen is overal zeer voldoende. Door de commissie voor de zaken der Waalsche kerken is aan ds. P. J. J. Mounier, pred. te Amsterdam, eervol emeritaat verleend. Het Dagbl. v. 's Grav. bevat een stuk getiteld«Opheldering," waarin de heer J. J. llassclmau voormalig minister van koloniën, opkomt legen de wijze, waarop de tegenwoordige minister van koloniën, de lieerde Waal, zich, naar aanleiding eencr interpellatie van den heer Leutinginde tweede kamer heeft uilgelateu omtrent de dezer dagen zooveel besprokene zaak van hel verleenen van vrjjen overtogt naar lndië aan den heer Busken Huët. Omtrent de zaak zelve zegt de heer Hasselmau het volgende: «De waar heid is: dat het optreden van den heer Huët als redacteur van den Javabode eene zaak was, en gebleven is, ttisschen hem en den uitgever van dal dag blad. Aan het aanzoek eu de onderhandelingen tusschen die beide personen ben ik geheel vreemd en ik vernam, evenals ieder ander, als een nieuws van den dag, dat de lieer B. II. iu zoodanige heirekking naar lndië zou gaan. Toen ik met den heer Huët het eerst in aanraking kwam, was zijn vertrek naar Java reeds in zoover eene uitgemaakte zaak, dat de vrije over togt daarop vau weinig of geen invloed kan zijn geweest en ik plaatste hem dus niet in eene particuliere zaak zooals de heer Leuting liet deed voorkomen. De heer Huët, daartoe aangezocht door derden, vertrok tiaar Java en ik meende van die gelegenheid gebruik te moeten maken, om hem eene uiissic op te dragenbetreffende eene zaak waarbij het staatsbelang in lndië betrokken is. Omtrent die aangelegenheid was destijds bij liet mi nisterie van koloniën hangende een bundel van uit lndië ontvangen geheime stukken, die, mijns inziens, dringend behandeling vereischten. Na den inhoud van die schrifturen wèl te hebben gewikt eu gewogenhen ik daar omtrent in hoofdzaak uiijue bedenkingen en beschouwingen ontwikkeld, die vervolgens door een kundig hoofdambtenaar bij het ministerie in eene ver trouwelijke dépêche aan den gouv.-geu. zijn uitgewerkt. Uit die dépêche kan aan den heer de Waal blijken, waarom en welke missie ik aan den heer Huët opdroeg en daaraan verbond vrije passage. Wanneer nu de heer Huët te zijner tjjd de bedoelde laak volbrengt, zooals ik op goede gronden van hem kan en mag verwachtendan zal het algemeen belang daardoor zeer worden gebaat en men zal zich de betrekkelijk geringe uitgave niet te beklagen hebben. Ziedaar de eigenlijke zaak. Ik vraag: in welk opzigt kan die zaak nu zoo betreurenswaardig zijn als mijn opvolger gelieft te zeggen? Is het mijne schuld dal men een ecnvoudigen maatregel van ge ringe geldeljjke consequentie vastknoopt of vermengt met partijwoelingen en daaraan het voorkomen geeft als ware er eene wandaad gepleegd? Ik be grijp wel dal men gaarne eene grief legen mij zou hebben, maar ten onregte Ien niet dan door verregaande ja belagchelijke overdrijving zoekjj mep die iq j de verleende vrije passage. v Ten opzigte van het publiceren van de op de zaak betrekking hebbende stukken zegt de lieer de Waal verder: «trots alle verdenking, --zal ik tot znlk eene onstaatkundige en onbetamelijke handelwijze nimmer medewerken j maar is de heer de Waal van eene andere meeninghij publicere mijn"VET" trouwelijk rapport en al de daartoe betrekkelijke stukken. Er is niets iu I wat het licht niet zou mogen zienmaar de zaak als zaak behoorde voor eerst althans nog te blijven in de kabinetten." Gisteren heeft te Rotterdam, op de burgerlijke begraafplaats onder ICrooswijk, de inwijding plaats gehad van een gedenkteeken op het graf van dr. F. RauweuhofT, in leven pred. bij de herv. gemeente aldaar, door vrienden en vereerders van den overledene opgerigt. Naar men verneemt is in eene vergadering van leden der maatschappij Arti et Amicitiae, te Amsterdam, besloten een protest aan de stateu-generaal in te dienen tegen het voorstel van den minister van binnenl. zaken, om de kon. akademie van beeldende kunsten op te heffen en kunstenaars te bezoldigen om jongelieden in particuliere ateliers op te leiden. Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot leeraar iu de wis-, I natuur- en werktuigkunde bij de hoogere burgerschool aldaar benoemd de heer A. van Uennekeler, observator aan de sterrewacht te Leyden. In den nacht van 11 op 12 dezer is te Schalkwijk, op de hoeve van A. v. H.een zoo hevige brand uitgebarstendat binnen weinige uren het geheele huisbenevens schuur en drie bergeneene prooi der vlammen werd. Inboedel en kleêren koorn en al wat in de bergen zat, is verbrand; zelfs moesten de bewoners de noodige kleedingslukken voor zich en hunne kin deren gaan leenen. Uit Oisterwijk meldt men het volgende: Eene nabij deze plaats een zaam in het bosch gelegen hut is het tooneel van een ontzettend voorval geweest. De bewoneriemand die vaak misbruik maakte van sterken drank, zou zijne vrouw en vijf kleine kinderen de deur hebben uitgezet en alleen in huis zijn gebleven. Terwijl de vrouw den nacht in het bosch doorbragt, hoorde zij in huis eeu groot geraas; zoo althans luidt haar ver haal. Des morgens vond men den manop meer dan 20 plaatsen door mes of bjjl gewond, dood op zijn met bloed doorweekte legerstede. Men vreest dat er eene vreesclijke misdaad is gepleegd. Naar men verneemt is door mej. J. C. Bank, dezer dagen te Middel burg overledenaan de Luthersehe gemeente aldaar vermaakt een legaat van 10 stuks certificaten 2). pCt. W. S. ieder groot ƒ1000. Bij den publieken verkoop van domeingronden op het eiland Bonaire zijn prijzen bedongen verre boven de raming. De verkoop, 10700 bunders, heeft ƒ81950 opgebragt. Uit Brussel wordt gemeld dat er op nieuw eene consultatie van zeven geneesheeren over de ziekte van den kroonprins gehouden isen dat dezen eenstemmig van gevoelen waren dat de toestand van den lijder, ofschoon nog altijd zeer bedenkelijk, toch sedert de vorige consultatie verbeterd was. 'sGRAVENUAGE, 17 October. Aan den heer J. I). Cochius is eervol ontslag verleend als controleur der directe belastingen in de prov. Utrechtonder dankbetuiging voor de diensten gedurende ruim 51 jaren den lande bewezen. J Z. M. heeft goedgevonden aan den gepens. kapitein der infanterie J. Swemer, commandant van het militair invalidenhuis te Leyden, bij gunstige uitzondering op hel bepaalde bij kon. besluit van 1 Jan. 1841, en zonder eeuige gevolgtrekking voor anderen, den rang te verleenen van majoor; den kolonel P. P. vau Gorkum plaatselijken commandant 2ac kl. te Breda, op pensioen te stellen; en bij den plaatselijken staf te benoemen: lot luit.- kolonel en plaatselij ken commandant kl. te Breda den majoor W. J. 11. Oosterdiep, van hel 7dc reg. infanterie. Z. M. de koning wordt Dingsdag aaust. van het Loo alhier verwacht ten einde, zoo men verzekert, afscheid te nemen van 11. M. de koningin, voor HD. vertrek naar Engeland. Z. M. zou Donderdag naar het Loo terugkeeren. In eene gisteren gehouden zitting van de tweede kamer zijn ingeko men twee wels-ontwerpen tot herziening van de wel op de zeebrieven en Turksche paspoortenen lol afschaffing van het registralieregl voor buiten 's lands gebouwde zeeschepen; en drie wets-ontwerpen tot afschaffing van hel zegelregt op de gedrukte stukken eu de adverteuliën in de nieuwspapie ren lot verhoogiug der belasting op den verkoop iu het klein van tabak eu van sterke dranken, en tot verhooging van het invoerregt op thee. De afdeelingeti van de tweede kamer hebben heden het onderzoek voortgezet over de ontwerpen van wet, uitmakende de staatsbegrooling voor 1869 welk onderzoek ten einde loopt. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier is beroepen ds. C. J. Brycepred. te Alphen. Door den kerkeraad der genoemde gemeente is besloten zich op nieuw tot het klassikaal bestuur te wenden, met verzoek om dr. J. C. Zaalberg te ontslaan als leeraar, op grond van immoraliteit, blijkens de bewering, iu zijnen afscheidsgroet voorkomende, dat zijn geweien hem verbood, lan ger der kerk als leeraar te dienenvan welke verklaring in zijne latere geschriften, o. a. in de «Verboden Preek", niets is teruggenomen, euin afwachting eener uitspraak in dezen, dr. Zaalberg reeds dadeljjk voorloopig te schorsen. Door den kerkeraad der evang. Luth. gemeente alhier is tot predikant bij die gemeente beroepen ds. Michelsen, pred. te Middelburg. Gisteren had alhier eeu allertreurigst voorval plaats. Een gehuwde timmerman U., vader van twee kinderen, was sedert cenige dagen iu oneenigheid geraakt met zijn meester, den kistenmaker D., die hem uil zijn dienst ontsloeg. Hij wendde echter spoedig herhaalde pogingen aan om weder aan het werk te komen. Met dat doel had hij zich ook gisteren middag andermaal naar den winkel in de derde Wagenstraat begeven, doch zijn aanzoek bleef ook nu vruchteloos, waarop de ongelukkige, in den gang van de woning zijns voormaligen meesters, een pistool met twee loopeu dal vooraf geladen was, voor den mond zette, waarop liet schot volgde. De heer D.die dit eerste schot niet kon beletten greep nu den arm van 11. Deze, met de kracht van den doodstrijd, rukte zich weder los en deed den tweeden loop iu het aangezigt ontbrandenwaardoor hij een einde aan zjju zeven en twintigjarig leven maakte. iUJITENLAVDSCHE HEI11GTEN. ENGELAK 1». LONDEN 15 October. De Daily News gelooft dal de verkiezingen voor het parlement den Ifden November uitgeschreven zullen worden, om den 15dcn en 16dea dier maand in de stedelijke en den 18deu en 20steQ in de landelijke districten te worden gehouden.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5