EP'er Telegraaf. ten bedrage van ƒ257's jaars. Voorts is de kapitein C. W. baron van Dedem eerstaanwezend ingenieur te Maastrichtop zijne aanvrageop pensioen gesteld. Aan den heer W. Hopmans van Wurmond is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Oosterhout. Aan den telegrafist 2de kl. J. G. J. Bonarins is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Aan den met verlof teruggekeerden kapitein der infanterie van het leger in Ned. Indie C. II. .1. Gaymans is, wegens ligchaatnsgebrekeneervol ontslag uil de dienst verleend. H. M. de koningin zal, naar wij vernemen, den 19de" dezer, voor eenigen tijd naar Bugeland vertrekken. De afdeelingen van de twee kamer hebben het onderzoek van de ont werpen der Indische begrooting voor 1869 en van andere wets-ontwerpen ten einde gebragt. Maandag vangt het onderzoek aan van de ontwerpen, uitmakende de slaatsbegrooting voor 1869. en des namiddags zal er waar schijnlijk eene zitting der kamer worden gehouden. Door de provinciale commissie in Zuidholland zijn eergisteren en giste ren de candidaten voor de hoofdonderwijzers-akte tut het 2de5de, 8stc en 10,!c district geëxamineerd. Van de 16 candidaten zijn 5 toegelaten en 11 afgewezen. He commissie heeft van de 12 onderwijzers, die het examen ter verkrijging cener acte van onderwijs in de Fransche taal aflegden 2 toege laten en 10 afgewezen. Door hét kies-collegie der Ned. herv. gemeente alhier ister vervul ling der bestaande vacature, tilt het vroeger vermelde zesial predikanten hel volgende drietal gevormd: dd. Bryce, pred. te Alphen; Kuyper, pred. te Utrecht, en Nonhebei, pred. te Middelburg. Een dienstmeisjedat zich gisteren ochtend met den eersten spoortrein naar het akademisch ziekenhuis te Leyden wilde begevenwerd aan het stationsgebouw zóó ongesteld dat men het geraden oordeelde haar terug te voeren. Voorloopig wilde men haar naar de woning van den commissaris van policie, den heer Beukmanin een rjjluig overbrengen. Onderweg evenwel veranderde men van besluit en reed men het meisje naar het bur gerlijk gasthuis, waar het toen opgenomen werd, met en benevens een jon gen wereldburger, die inmiddels het levenslicht voor het eerst had aanschouwd. BUITENLAVDSCHE BERIGTBN. ENGËLAA D. LONDEN, 8 October. Door de alhier verhlijfhoudende buitenlandsche revolutionairen is eene meeling gehouden, ten einde een adres van gelukwensching aan het Spaan- sche volk te rigten. Er waren omstreeks 300 personen bjjeen. Felix Pyat las het adres voor, dat een ultra-revolutionnaircn geest ademde. Tegen den keizer der Franschen kantte men zich sterk aan; sommigen uitten de leuze »Na Maximiliaan Isabella; na Isabella Napoleon!" die met luide bjjvalsbe tuigingen werd begroet. Het adres werd onder algemeene toejuiching goedgekeurd. In deze hoofdstad ziet men den naderenden winter met groote be zorgdheid te gemoetomdat de opgewondenheid door de naderende verkie- zinaen veroorzaakt, de tnenschen blind maakt voor de naaste toekomst, welke dreigend is, blijkbaar reeds uit den stilstand van zoo vele fabrieken en werven. i)c armoede in oostelijk Londen is daardoor zoo verschrikkelijk toegenomen, dat somroittm (Ier armen-opzigters niet weten wat te doen en wat aan te raden. De werkhuizen worden vergroot, maar dit helpt niet, en eene geheele nieuwe regeling van den armen-onderstand is dringend noodig. De rijke inwoners geven zeer veelmaar duizenden ponden sterling gaan verloren, doordien geene centrale commissie voor de juiste verdeeling der giften zorg draagt. In sommige wijken bedragen de kosten van de verdeeling en rondbrenging der giften 60 pCt. van het geheele bedrag. In Berkshire is eene nieuwe assurantie-maatschappij opgerigt, lot be scherming van de belangen der hoeren tegen den landeigenaar. Het doel is, vergoeding te geven aan pachters, die uit hunne woningen worden gezet, of aan werklieden, die worden ontslagen, omdat zij tegen den wensch hunner landheeren voor den liberalen caudidaat hebben durven stemmen Tevens zal eene «zwarte lijst" in de dagbladen de namen bevatten van al die grondei«enaarsdie van hunne magl misbruik hebben gemaakt, om hunne onderhoorigen te bedreigen en te vervolgen. Te Barnsley is eene vuurwerk-fabriek in de lucht gevlogen, waardoor zeven personen onmiridelijk zijn gedood en veertien zoodanig gekwetst, dal men aan hun herstel wanhoopt. Sommige der slagtofïers werden op 100 el afstand van de vernielde fabriek gevonden. Uit New-York wordt gemeld dat Surrat, de beschuldigde van mede- pligtigheid aan den moord op president Lincoln is vrijgesproken. FRANKRIJK. PARIJS. 8 October De heer Olozagadie sedert jaren als Spaansch balling hier verblijf houdt, zal, naar men verneemt, als gezant van Spanje alhier opireden. La France en de Patrie hc-rinncren Praissen aan de ie Praag aange gane verpligling om Noord Sleeswijk aan Denemarken terug te «even. Frankrijk, beloogeu die bladen, zou niet kunnen dulden dat het l'rager vredesverdrag in zijn nadeel geschonden werd. SPANJE. Er is thans een kabinet gevormd bestaande uit Serrano als president. Prim voor oorlog, Topete voor marine, Figuerola voor financiënLorenzana voor buitenl. zaken, Llloa voor justitie, Segasla voor binnenl. zaken, Ayala voor koloniën, Gorrila voor openbare werken. In den avond van 8 October heeft in de hoofdstad eene groote demon stratie ten gunste van de vrijheid en geljjkheid van godsdienst plaats gehad. Een talrijke volksstoet trok door de stralen met muziek en een vaandel, waarop Ie lezen stond: Weg met het concordaat! Weg met de dwingelan den van Rome! Leve liet vrije Rome! Ook toen was geheel Madrid geïllu mineerd. Den volgenden dag zou er een groot stierengevecht plaats hebben. Er is nog geen besluit genomen om de grondwetgevende volksvergadering te doen zamenkomenhoewel dit onmisbaar is om uit den voorloopigen toestand te geraken. Over het algemeen schjjnt de bevolking geene geves tigde denkbeelden te hebben omtrent 's lands toekomst. De republiek is nog door geen der dagbladen van Madrid uitdrukkelijk aanbevolen. Het officiële blad bevat eene proclamatie, door Serrano, Prim en de overige leden van de regerings-jnnta onderteekend. Daarin verklaren deze dat de natie volledig vertrouwen kan stellen in de leiders der omwenteling en in de uitstekende patriotten, die het werk der staatkundige en maatschap pelijke wedergeboorte des lands Ier band nemen. Bedoeld blad zegt dat er Carlistische zendelingen naar de Baskische pro vinciën zijn gezonden. Men wil welen dal Esparterodie voornemens scheen zich Ier zijde te houden, tot andere inzigten zou gekomen zjjn cn zich voor het plan van den markies Orense dat is voor eene eedgenooischappelijke republiek, ver klaard heeft. De generaal Serrano heeft den kapitein-generaal van Cuba per tele graaf kennis gegeven van den veranderden staat van zaken in Spanje, maar het ontvangen antwoord moet de blijken dragen dat de laatste vooralsnog zjjne adhaesie aan de omwenteling niet schenkt en den loop der gebeurte- nissen wil afwachlen. Hij moe! o. a. geantwoord hebben dat, daar hij aan het hoofd der kolonie geplaatst was onder bijzondere omstandigheden en hem dat integrerend grondgebied van Spanje ter bewaking was loever- trouwd, bij zijn pligt in dit gewigtig oogenbiik begrijpt en dien zal volbren gen met die zelfverloochening en vaderlandsliefde, welke de omstandigheden eischen. De generaal Novalichez is niet gestorven aan de zware wonde (een schot door den mond), die hij bij de brug van Alcolea in het gevecht tegen de liberale troepen, hekomen had; integendeel er is voor hem hoop op her stel; in allen gevalle zal hij ten gevolge der wonde zijn leven lang builen slaat blijven te spreken. TeReuss, in Catalonië, hebben wanordelijkheden plaatsgehad; eenige leden van de vereeniging van St. Vincent de Panlo zijn er, als wraak voor particuliere veeten vermoord. Men is in de provincie ook beducht voor de invoering van handelsvrijheid. In de munt te Madrid worden geldstukken geslagen met een leeuw, die de Spaansche vlag draagt, en het woord Hbertad. PRUI8SEN. BERLIJN, 8 October. De bevolking dezer hoofdstad heeft in den laatsten tijd eene aanzien lijke vermeerdering ondergaan. In de voorlaatste week is zij vermeerderd met ruim 800 zielen en in de laatste week met ruim 700 zielen. Te Hildeshcim is weder een persoon veroordeeld wegens majesteitschen nis. Eene dienstmaagd zal twee maanden in de gevangenis moeten door brengen, omdat zij het Hanoversche volkslied heeft gezongen. Uit Zwitserland worden voortdurend treurige berigten ontvangen om trent de verwoestingen door de overstrooming aangerigt. In de dalen van den Reuszde Rhöne, den Voor- en Achter-Rijn schijnt de verwoesting het grootst te zijn geweest. Uit Bellinzona wordt berigt, dat de nog te veld slaande oogst in de districten Livino, Blegno, Riviera BellinzonaLicarnoen Vallemaggia geheel is vernield. De groote wegen zijn geheel bedolven en de bruggen ingestort. De weg over den S'. Gothard heeft zoo zwaar gele den dat er minstens eene week noodig zijn zal om de gemeenschap te herstellen, OOSTENRIJK. Te Praag hebben dezer dagen bij herhaling ongeregeldheden plaats ge had. Den 4den October was de bevolking uilgenoodigd lot het houden eener volksvergadering voor eene der poorten der stad. Niettegenstaande die ver gadering door de overheid verboden was, verschenen 20Ó0 of meer personen op de aangewezen plaats; de aanmaning der policie om uiteen te gaan werd in den wind geslagendaarop bezetteden een escadron huzaren en drie batt. infanterie de toegangen om den verderen toeloop van volk te weren de troepen werden door liet gepeupel met eene hagelbui van steeneu ontvan gen; een soldaat, door eenen steenworp getroffen, gaf vuur en kwetste eenen man uit den volkshoop; de huzaren trachtten vruchteloos zonder ge bruik hunner wapenen de menigte uiteen te drijven, heigeen eerst tegen den avond, geluktetoen de overige troepen aanrukten; een gedeelte van het naar de stad terugkecrende gepeupel vernielde al de vensterruiten van het Duitsche sociëteitsgebouwen pleegde baldadigheden aan den schouwburg eu hel klooster der jezuiten. Een andere troep belegerde de woning van den uilgever van een Üuilsch dagbladsloeg er de vensters inwaarbij een der bewoners ernstig gewond werden dreigde het geheele huis te ver woestentoen de gewapende magl tot ontzet aanrukte. Slechts zeer wei nigen der rustverstoorders kouden gevat worden, daar het volk de arresta- liën verhinderde en de militairen bevel hadden om met de meeste omzigtig- heid te werk te gaan. MADRID, 9 October. De gemelde ministeriële lijst is gebleken juist te zijn, behalve dat Romero Ortis benoemd is tot minister van justitie. De Gaceta deelt eene verklaring mede van de junla tot regeling eener spoedige volksstemming, vrijheid van godsdienst, onderwijsregt van vereeniging en vergadering, de vrijheid van drukpers, bij speciale wetgeving te regelen, administratieve decentralisatie, om meer'gezag te doen berusten bij de ge meenten en provinciën, voorts regeling der jury'sgelijkheid van misdadi gers voor de wet. en onafzetbaarheid der regterlijke magt BRUSSEL, 9 Oclober. De Echo du Parlement meldt, dat volgens eene depêche uil Charleroide kolenmijnwerkers te Mamburg den arbeid hebben geslaakt en dal uit Charleroi aanvraag is gedaan om troepen, die onmid- delijk derwaarts vertrokken zijn. PARIJS, 9 October. Volgens den Temps, zijn maarschalk Serrano en generaal Print er van overtuigd, de meerderheid van het Spaansche volk voor eene monarchie te doen stemmen, maar hebben zij verklaard de repu bliek ie zullen beschermenindien het volk door middel van het algemeene stemregt zich voor dien regeringsvorm uiogt verklaren. MADRID, 9 Oclober, 8 ure 'savonds. De secretaris van Gonzalez Bravo is op de openbare straat ernstig gekwetst geworden door lieden uil het volk, Generaal Prim beeftop het balkon van zijn hótel, de handelwijze des volks afgekeurd en liet aangemaand de grieven, welke het heeft, te verge ten en geen bloed te vergieten. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6