LEÏDSC cou {868. <im* JÊÊ& WOENSDAG 7 OCTOBER. rj'eA?«£<\Vv tg»'.'!# >tvï J^-Q^jblttilhJi,iraXjftfc-iJsi'vf De Courant wordt Maandag fPoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. INV 121. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden Dl'. 18 blad 25) der Hande lingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 6 October. In de maand September zijn binnen deze gemeente geboren 127 kinderen als: 69 zoons en 58 dochterswaaronder is begrepen 1 tweelingge boorte. Overleden 74 personen, als: 9 mannen, 12 vrouwen, 23 zoons en 30 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 28 huwelijken. Tot dusver hebben zichnaar wij vernemen107 jongelui aangemeld out lid te worden van het Leydsche studentencorps, waarvan 10 in de theo logie, 11 in de philosophic, 15 in de letteren, 21 in de medicijnen en 50 in de regten zullen studeren. Onder degenen die bij gelegenheid der feestelijkheden welke Zaturdag 11. op de Ituïne plaats hadden, deel namen aan het mastklimmen, was ook de 71jarige Salomon Linschoten, die toen nog een prijs mogt behalen, liet is misschien niet ongepast er de aandacht op te vestigen dat deze persoon reeds voorkomt op de lijst van lien, die bij de feestelijke viering van hel vijfde halve eeuwfeest van Leydens ontzet in 1824 bij het mastklimmen prijzen mogten wiunen, zijnde hem toen een zilveren prjpuithaalder ten deel gevallen. Het hoofdbestuur van het anti-dagbladzegel-verbond heeft dezer dagen den minister van financiën in een adres zijne ingenomenheid betuigd met de toezegging van de troonrede, dat in dit zittingjaar aan het oordeel der ver tegenwoordiging zal worden onderworpen een wets-onlwerp ter afschaffing van hel zegelregt op drukwerken. Dat adres luidt aldus: «Eenigen tjjd geleden mogten wij de optreding van uwe Exc. aan het hoofd van het dep. van financiën begroeten, als het vooruitzigt openend op eene spoedige afschaffing van het zegelregt op de dagbladen. Slechts wei nige maanden zijn er sedert verloopen, en reeds heeft de troonrede het be wijs geleverd, dat wij niet zonder grond vertrouwden, van uwe Exc. een daartoe strekkend voorstel aan de staten-generaal te kunnen verwachten. Schroomden wij toen niet, die verwachting in een opzettelijk schrijven aan uwe Exc. te kennen te geven, des te meer gevoelen wij thans de behoefte, om uwe Exc. den dank en de erkentelijkheid over te brengen van ons «ver bond" voor den ijver en den spoed, waarmede de regeling dezer belangrijke aangelegenheid door u werd ter hand genomen. Uwe plannen zjjn ons in de bijzonderheden nog onbekend, en met verlangen zien wij uit naar de indiening van het aangekondigde wets-ontwerp. Zoo veel echter is ons althans gebleken, dat uwe Exc. zich niet met halve maatregelen tevreden stelt, geen vermindering voldoende acht, die, onder den schijn van allen dienstig te zjjn, slechts zou komen ten voordeele van enkele weinigen, maar voor zoover fiscale rooeijelijkheden haar nog in den weg staan, de vrije ontwikkeling der drukpers bevorderlijk wil zijndoor volkomen opheffing dier mocijelijkheden. Dat vooral dwingt ons de betuiging af van onze hulde. Moge het uwe Exc. gegeven zijn, in dit zittingjaar der staten-generaal uw voorstel tot wet te zien verheven, en gij de zelfvoldoening smaken van voor altijd uw naam verbonden te hebben aan een maatregel, die, hiervan zijn wij overtuigd, den gunstigsten invloed zal uitoefenen op den staatkundigen zoowel als op den socialen vooruitgang van het Nederlandsche volk!" De spoorwegbegrooting voor 1869 bedraagt 12 millioenwaaronder ƒ432,600 voor administratieve behoeften, voor technische werkzaamheden en aankoop van materialen in het algemeen, terwijl het overige bedrag (be halve ƒ10000 als schadeloosstelling aan de eigenaars van schepen wegens veranderde inrigling en ƒ971,200 voor onvoorziene uitgaven) bestemd is tot verwerking van 1°. de bruggen te Kuilenburg; tusschen Dordrecht en Rot terdam, te Zalt-Bommel en bij Crevecoeur; 2". de spoorwegljjnen Arnhem- Leeuwarden, llarlingen—Hanoversche grenzen, Meppel—Groningen, Breda— Helmond, Maastricht—Helmond Roosendaal—Vlissingen Utrecht—Boxtel Breda—Rotterdam Nieuwediep—Amsterdam 3°. de overbrugging van het Bollandsch Diep; 4°. de werken ter voltooijing van het kanaal door Zuid- Beveland. Tot dekking dezer uitgaven is 10 millioen op de staatsbegrooting uitgetrokken. Het overige moet gevonden worden uil hel batig slot van de dienst 1868 en uit toevallige baten. Uit Velsen meldt men aan de D/. R. C., van 3 Oct.: Heden nacht had alhier het navolgende bedroevende voorval plaats. Eene arme dagloo- nersvrouw, lijdende aan typhus, werd bewaakt door haren man, die pas van dezelfde ziekte was hersteld. Na eenige nachten wakens was de man van uitputting ingesluimerdin dien tijd schijnt de vrouw het bed verlaten en eene ontzettende daad gepleegd te hebben; een kind van 21 maanden lag met afgesneden hals in het wiegje. Het aldus jammerlijk vermoorde wichtlater bij de schouwing aan de kranke moeder voorgehoudenoefende geen den minsten indruk uit op haar bewustzijn. Het voormelde feit levert een treffend voorbeeld op van de hoogst gebrekkige wijze, waarop ten plat ten lande de armoede in ziekte ondersteund wordt. Uit Arnhem wordt gemeld dal men reeds bezig is met het weghalen der voorwerpen uil het gebouw der tentoonstelling. Die, welke voor de verloting waren aangekocht, zijn door vele honderden personen, tegen eene entrée ten behoeve van de algemeene armen, bezigtigd. Voorts, meldt men, verdient het bijzondere opmerking, dat de tentoonstelling van nijverheid van Nederland en zijne O.-I. bezittingen, in 1852 te Arnhem gehouden, door ongeveer 25000 personen meer is bezocht geworden dan die van 1868 ofschoon er in 1852 in het geheel geene feestelijkheden plaats hadden, het noorder-spoorweguet nog niet eens ontworpen was en bij die tentoonstelling geene bijzondere afdeeiing voor de schoone kunst bestond. Sommigen zoe ken de reden hiervan in een geschil tusschen de tentoonstellings commissie en de directie der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij, waardoor goedkoopc volkstreinen uit Holland achterwege zijn gebleven. Zeker is het, dat thans het bezoek van Hollanders tegen dal van bewoners der noordelijke provin ciën al zeer onbeduidend was. Neemt men in aanmerking dat sedert 1852 dc bevolking van Arnhem met vele duizenden is toegenomen, dan verdient het bovenvermelde verschijnsel bijzondere aandacht. Te Leeuwarden is Zaturdag avond een zware brand uitgebarsten in een pakhuis van lompendie door den feilen wind zeer werd aangewakkerd. In weerwil der ijverige pogingen der brandweer zijn het pakhuis en twee daarbij staande arbeiderswoningen geheel uitgebrand. In de vergadering van den algemeenen kerkeraad der Ned. herv. ge meente Ie Groningen, jl. Woensdag gehouden, is een brief ingekomen van ds. E. J. P. Jorissen, houdende verzoek om eervol ontslag legen 1 Nov. Als reden voor dit verzoek gaf de heer Jorissen op, dal hij niet veranderd was van beginselen, maar alleen heil voor de kerk verwachtte van »de toe nemende verbroedering van de wetenschap en de religie," of wanneer, het geen de moderne beginselen wilden, »gel(jk in de 16d* eeuw," zoo ook nu de kerk zich schikte naar den geest des tijds. Bij deze overtuiging bljjvende, gevoelde hij zich niet gezond en krachtig genoeg om de «noodzakelijke ge volgen te dragen van den heftigeu partijkamp van dezen tijd," en daaronder zijn post naar behooren waar te nemen. 'sGRAVENHAGE 6 October. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen: tot luitenant ter zee lsle kl. den luit. ter zee 2de kl. W. van. Oorschot; en tot luit. ter zee 2de kl. de adelborsten lste kl. A. J. Brunger en F. W. C. Ledeboer. Men verneemt, dat het Z. M. den koning behaagd heeft, het Haagsche scherpschulterscorps met den titel van koninklijk scherpschutterscorps te verecren. Heden morgen zijn van Amsterdam alhier aangekomen en aan het hotel de Bellevue afgestapt HH. KK. KK. Hussein Pacha en Hassan Pacha, zonen van Z. K. U. den onderkoning van Egypte, met gevolg. Z. K. H. de prins van Oranje heeft heden middag die prinsen een bezoek gebragt. De afdeelingen van de tweede kamer hebben heden een aanvang ge maakt met het onderzoek van de ontwerpen van wet lot vaststelling van de begrooting van Ned. Indië voor 1869. Het gemeentebestuur heeft zich, ter verkrijging van een outwerp voor eene duinwaterleiding voor rekening der gemeente, met begrooting van kosten, zich in betrekking gesteld met den heer N. H. Henke, waterbouw kundige te Delft, die zich, behoudens de schadeloosstelling, tot het ont werpen van een dergelijk plan bereid heeft verklaard. Hoogstwaarschijnlijk zal deze zaak thans in gemeen overleg met het gemeentebestuur van Leyden worden geregeld; en zal ook voor beide steden een gemeenschappelijk ont werp worden gereed gemaakt. Gelijk men weel is de algemeene synode van de Ned. herv. kerk bij eengekomen ter behandeling van de zaak van dr. J. C. Zaalberg Pzn. Na eenige beraadslaging werd echter besloten, dat die leden der synode, welke tevens leden zijn van het prov. kerkbestuur van Zuidholland, volgens art. 15 van het reglement van opzigt en tucht, in deze vergadering geene zitting konden nemen. Bedoelde leden hebben daarop de vergadering verlaten. Naar men verneemt heeft gisteren de synode reeds hare laatste zitting voor deze zaak gehoBden. Het badsaizoen te Scheveningen zal geopend blijven tot en met Zatur dag 10 October. B01TENLAVDSCHE BERIGTEN. EM© 95EA 19. LONDEN. 4 October. Dezer dagen hebben de verkiezingen haar eerste slagtoffer geeischt. Bij Blackburn konden eenige werklieden het niet eens worden over de be-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1