ontvangen, de commissie van de tweede kamer, belast met hel aanbieden van hel adres in ant woord op de troonrede. Ten half elf ure is Z. M. naar hel Loo vertrokken. Z. M. de koning heeft den grootmeester van zijn huisgraaf Schim- meipenninck van Nyenhuisbenoemd totll!)s. commissaris bij den Nederland- schen weêrbaarheidsbond. Z. M. heeft ook aan den scherpschutter 1. 1. Michonwerkzaam ter landsdrukkerij, een prachtig gouden horologie met dito ketting geschonkenals een bewijs zijner tevredenheid over de vaardig heid door genoemden scherpschutter bij den afgeloopen wedstrijd betoond. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagingen voortgezet over het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede, en wel over 6 (spoorwegen en andere groote werken). De heer Viruly stelde voor om in de 2de alinea, luidende: «Voortvarendheid in de voltooijing van het spoorwegnel, vooral door aansluiting in onze groote koopsteden, is voor levensbelangen des vaderlands een gebiedende eisch," de woorden «vooral koopsteden" te doen wegvallen, oui niets te praejudieëren omtrent de aan sluiting van Rotterdam, en de heer Pijnappel stelde voor de geheelc zinsnede te doen wegvallen, lieide amendementen werden verworpen, en de goed gekeurd met eene kleine wijziging door de commissie voorgesteld, t. w. om in plaats van «in onze groote" te lezen «van onze groote." 79 wer den goedgekeurd. (Jj 10 (koloniën) luidende: «Met verlangen zien wij het verslag wegens den slaat onzer overzeesche bezittingen te gemoet, waarvan de inzending binnen weinige dagen ons door Uwe Majesteit is toegezegd. Tot spoedige vaststelling der Ned. Indische begrooting voor 1869 zullen wij naar ons vermogen medewerken. Wij beseffen levendig de noodzakelijkheid dat zoo menig groot belang van onze voornaamste bezitting worde geregeld," gaf aanleiding lot discussie. De heer de Casembroot verklaarde dat de zin snede der troonrede, dat de toestand van Indie niet met een enkel woord was uit te drukken, velen ongerustheid had iugeboezemd. Volgens de voort durend uit Java ontvangen beriglen was die toestand treurig. Hij stelde een amendement voor, dal de strekking had het te betreuren dat geene gerust stellende mededeeling omtrent den toestand der overzeesche bezittingen was gegeven, maar trok dit in om de beraadslagingen niet noodeloos te rekken. Door den heer van Sypestein werd omtrent een vijftal punten inlichting gevraagd en de heer Lenting besprak de staatshulp aan den heer Busken Huët in de kosten van zijnen overtogt naar Java verleend. De minister van koloniën gaf te kennen dat hij het juiste woord om den toestand van Indië te schet sen niet had kunnen vinden. Indien men daaruit ongerustheid meende te moeten afleiden, dan deed men verkeerd. Daarna gaf hij den heer van Sypestein de door hem verlangde inlichting, waarmede die heer zich later onvoldaan verklaarde. Voorts besprak hij de zaak van den heer Huet. Zijn voorganger had met de beste bedoelingen een kon. besluit geprovoceerd, maar had daarvan de gevolgen niet doordacht. Bij zijn optreden was de minister voornemens de stukken geheim te houden en de zaak met den mantel der vergevensgezind heid te bedekken. Nu een gedeelte der waarheid was bekend geworden en dit tot eenige beroering aanleiding had gegeven, zou hij een tweetal stuk ken betrekkelijk deze zaak overleggen. 10 en ook 11 werden vervol gens goedgekeurd en daarna het adres met 56 tegen 13 stemmen aangeno men. Het zal den koning door eene commissie worden aangeboden. In de heden gehouden zitting is de kamer overgegaan tot het opmaken van een lijst van drie personen ter vervulling in de vacature van een lid der algemeene rekenkamer. De uitslag der stemming was als volgt; eerste candidaat (4 stemmingen) jhr. E. W. J. Six tot Oterleek, referendaris bij het dep. van binnenl. zaken; tweede candidaat (2 stemmingen) A. van Eek, bewaarder der hypoiheken en van het kadaster te Gorinchem derde candi daat (2 stemmingen) jhr. mr. C. L. van Beyma thoe Kingma, burgemeester van Lemsterland. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van twee leden der huishoudelijke commissie, waartoe gekozen werden de hh. Heems kerk Bz. en Geerlsema. Voorts werden nog gekozen tot leden der com missie voor de stenographic de hh. van Eek, de Brauw en Jonckbloet. Te Scheveningcn zijn tot en met uil" September aangebragt 10,480,000 stuks steurharing en ongeveer 1000 ton pekelharing. BfjlTENLAMDSGHE BBRlftTEN. ENG KI. A» I». LONDEN 1 October. Terwijl de nadering der algemeene verkiezingen het volk meer en meer in beweging brengtzijn alle godsdienstige en vaderlandlievende burgers j door een aanzienlijk man, behoorende lot de Anglicaauscbe kerk, lord Ebury, bij eene algemeene uitnoodiging opgeroepen om in openlijke bidston- i den 's Hemels zegen op de verkiezingen af te bidden. Dit is iets nieuws in de geschiedenis der Engelsche verkiezingen. Het denkbeeld is dat al de j kiezers, niettegenstaande het verschil van politieke rigting, zich moeten vereenigen in bede dat de verkiezingen ordeljjk en eerlijk niet onder den invloed van booze neigingen maar van verhevene drijfveren plaats hebben. Hier zijn die bidstonden reeds aangevangen. Volgens de Times wordt in militaire kringen verzekerd, dat de rege- j ring met den aanvang van het volgende jaar eene belangrijke vermindering des legers beoogt. Zij zou de meeste depöt-bataillons willen afschaffen, de troepen in Amerika en Australië willen verminderen en allengs willen over gaan tol terugroeping van alle troepen uil de koloniën, die dan zelve in hare verdediging zonden moeten voorzien. Te Killarney in Ierland is een persoon gevat, dien men houdt voor den aanvoerder der Feniansche dievenbenden, welke telkens de bewoners van buitenverblijven in de buurt van Cork des nachts komen verontrusten cu hun de voorhanden wapenen afnemen. De man is bekend als kapitein Moriarty. Zoodra hij in de gevangenis was, beproefde hij tweemaal te ver geefs over een muur te klimmen om te ontkomen en werd daarna geboeid. in Znid-Staffordshire nabij Wolverhampshire heeft in eene ijzersmelterij eene vreesselijke ontploffing van een der stoomketels plaats gehad; de smelt oven werd uil elkander geslagen en hel gesmolten ijzer door het lokaal heen geslingerd. Zes personen zijn onmiddellijk gedood. Ken aantal ande ren zijn zwaar verwond; van dezen zijn reeds zes aan hunne wouden bezweken. Te Calcutta is de cholera uitgebarsten. FRANKRIJK. PAKIJS. 1 October. Men wil weten dat lord Stanley aan onze regering het voorstel heeft gedaan om den status quo ten aanzien van de diplomatieke vertegenwoor diging te Madrid voorloopig in stand te houden, en dat Frankrijk zich met dat voorstel vereenigt. De heer Mon, Spaansch gezant alhier, heeft die betrekking nedcrgelegd. De strenge bepalingen omtrent het verkeer aan de grenzen tusschen Frankrijk en Spanje zijn opgeheven. Men vermoedt dat koningin Isabella slechts voorloopig hier te lande verblijf zal houden, om later zich naar Rome te begeven. Den 6dcn7de" en 8slcn dezer zal alhier en aan de voornaamste beurzen van Europa gelegenheid aan het publiek worden gegeven om in te schrijven voor obligation van dc maatschappij die het tabaks-monopolie van de lta- liaansche regering heeft gepacht; 474,000 obligatiën van 500 fr.rentende 6 pCt. (27,36 fr. in het jaar na aftrek der belasting) zullen door die maat schappij tot den prijs van 410 fr. worden uitgegeven. De Parijsche Bijbelvereeniging zal op den 10en dezer haar 50-jarig be staan vieren. Uit Alexandrië wordt gemeld dat er te Cairo een aanslag is gepleegd op het leven van den onderkoningbij gelegenheid dat hij aldaar de illu minatie bezigtigde. In eene naauwe straat werd een stalen kogel met ha ken voorzien op hem geworpen doch trof alleen het rijtuig. De dader is niet ontdekt. Uit Konslantinopel wordt gemeld dat er in Syrië, en wel in de pro vincie Saïda, eene oproerige beweging onder de bevolking uitgebarsten en door een gedeelte der Turksche troepen ondersteund was, maar dat de ïurksche landvoogd de beweging spoedig meester was geworden en de bel hamels gegrepen had. ITALIË. Het dagblad van Rome maakt een apostolisch schrijven van den Paus aan de protestantsche en andere niet-kalholieke christenen openbaar, waarbij zij ter gelegenheid van het oecumenisch concilie uitgenoodigd worden om zich met de katholijke kerk te vereenigen. Van die vereeniging, dus wordt aan hel slot van het schrijven gezegd hangt hoofdzakelijk het behoud der gansche christelijke maatschappij af, en de wereld kan geen waarachtigen vrede genietenindien men niet zorgt dat er slechts ée'ne kudde onder éénen herder zjj. In de zaak der personendie beschuldigd waren van deelneming aau de in het vorige jaar gedane poging om eene kazerne te Rome in de lucht te doen springen, is thans het vonnis uitgesproken. Twee daarvan zijn ter dood en zes anderen tot levenslange galeistraf veroordeeld. De veroordeel den hebben gratie gevraagd, en het is waarschijnlijk dat de hun opgelegde straffen verzacht zullen worden. SPANJE. Geheel Spanje heeft zich thans, blijkens de jongste berigtenaan de zijde van den opstand geschaard. Te Barcelona hebben nog ongeregeldhe den plaats gehad van wege den tegenstand door den kapitein-generaal ge boden. Het stadhuis is door het volk vernield en liet portret der koningin verbrand. Door de gendarmes werd vuur gegeven en twee personen gewond. Door de rustig gebleven bevolking is de orde hersteld en eene voorloopige junta benoemd. De kapitein-generaal is spoedig daarop met de militairen vertrokken. De Baskische provinciën hebben mede de voorloopige regering erkend en zelfs de troepen van Novalichez hebben zich voor de beweging verklaard. Te Madrid is het vrij rustig. De Gaceda bevat een besluit, waarbij de koningin van den troon vervallen wordt verklaard en de volks- sonvereiniteit wordt vastgesteld. De verkiezing eener regerings-juntadie de voorloopige junta moet vervangen, is begonnen. Of de eendragt onder de tegenwoordige hoofden zal bewaard blijven, of zij in staat zullen zjjn voor het gevallen bewind iets goeds in de plaats te stellen, dit zijn vragen die de toekomst slechts kan oplossen. Volgens een over Londen uit Parijs ontvangen berigt zou te Madrid reeds de republiek zijn uitgeroepen. Misschien is dit berigt wel eenigzins voorbarig. De generaal Novalichez is aan de gevolgen zjjner bekomen wonden overleden. In een-schrijven uit Madrid, door de Londensche Times medegedeeld, leest men tiet volgende; «Wie ook de toekomstige bestuurders van Spanje zijn mogenzij zullen geene ligte taak hebben. Immers de volkshuishou- delijke en maatschappelijke gesteldheid van Spanje is bedenkelijk, ja schrik barend. De oogst van het vorige jaar was er zoo schraaldat er groot gebrek, naar hongersnood zweemende, alom in den lande volgde. Doch dit jaar kan Spanje, ten gevolge der verschrikkelijke droogte, letterlijk gezegd worden geenen oogst le hebben gehad. Het luttele voedsel, dat nog van de verschroeide akkers kon worden vergaard, zal binnen twee of drie weken al le maal aan de markt gebragt en verbruikt zijn; dan zal het kwaad in al zijn sclirikbarenden omvang aan het licht komen, en zal de rampzalige bevolking in gevaar zijn van te verhongeren. Lieden, die met Spanje goed bekeud zijn, verzekeren dat dit land, hetwelk in gewone jaren graan uit voert en daarmede onder behoorlijke inrigtingen half Europa zou kunnen voorzien, voor de volksvoeding in de eerstvolgende twaalf maanden behoefte zal hebben aan eene hoeveelheid buitenlandsch graan, welke met tien roil- lioen zou moeten betaald worden. Als de winter komt zal de nood stij gen tot eene hoogte, waarvan nog maar weinig menschen zich eene voor stelling schijnen te vormen." INGEZONDEN. De eerste nationale wedstrijd door den Nederlandschen Weerbaarheids- bond in hel kamp van Waalsdorp gehoudenis afgeloopen. Zjj getuigde van innige gehechtheid van het Nederl. volk aan den grond, die meermalen ons betwist werd, maar door ongekende moed en opoffering behouden bleef. Ons geliefd vorstenhuis heeft zich gelukkig gevoeld onder al die mannen en jon gelingen die vrijwillig zich oefenen tot vermeerdering van 's lands weerbaar heid en hoe kan het anders of wij moeten er in slagen een krachtige steun te worden om Neêrlamls bodem te doen blijven een onafhankelijken staat onder het bestuur van Oranje. Evenwel! wij hebben uwe hulp nondig, burgers dezer aanzienlijke stad. Steunt krachtig onze goede zaak; sluit u aan onze vereeniging, iietzij als werkend lidhetzjj als donateur. Geeft ook Leyden de eer eene scherp- schutters-vereeniging te bezittendié onze stad tot sieraad strekt en die, ge roepen wordende (wat God verhoede), op kan treden om dien grond te hel pen bewarenwaarop elk waar vaderlander trotsch is. Een Scherpschutter. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6