BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 5 October é86ü, ZI0. ó°lO. I BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 3 October. Btj kon. besluit «an 30 Sept. is de heer J. A. van Dijk, hoofdonder wijzer alhier, benoemd tot directeur der rijkskweekschool voor onderwij zers te Groningen. Heden, gedenkdag van Leydens ontzei in 1574, zag men naar gewoonte overal de vaderlandsche vlag wapperen en liet het carillon zich bij afwisse ling hooren. Op den middag werd van de gelegenheid om de merkwaardig heden betreffende het beleg eu het ontzet der stadop liet raadhuis aanwe zig, te bezigtigen, een druk gebruik gemaakt. Van wege het gemeentebe stuur hadden van 1 tot 4 ure op hel Ruiue-pleiu eenige volksvermakelijk heden plaats, die bestonden in mastklimmen, wedloopen met hindernissen en ringsteken, waarbij aan de overwinnaars fraaije prijzen werden vereerd, en aan al de deelnemers haring met brood werd uitgereikt. In het midden van het met vlaggen getooid terrein was in eene kiosk liet muziekcorps van het 4de regiment infanterie, daartoe welwillend beschikbaar gesteld geplaatst, dal zijne vrolijke toonen aanhoudend deed hooren en hen, die bij het roastklimmeu de prijzen bemagtigdenmet hel Wilhelmus begroette. Ook de kweekelingen van de kweekschool voor zeevaart toonden, nadat de prijzen voor de daartoe aangewezen deelhebbers bestemdwaren behaald in eenen ouderlingen prijskamp hunne vaardigheid in bet mastklimmen. Dit volksfeest had weder eene menigte toeschouwers uitgelokt, die grooter zou geweest zijn, indien het weder niet zoo ongunstig ware geweest, het geen ook de taak van hh. commissarissen, met de leiding belast, niet aan genaam maakte. Heden avond wordt de gedenkdag van Leydens ontzet in de bedehuizen der Christ, afgescheiden gemeenten gevierd. Morgen zal dit in de overige prot. kerken plaats hebben. Wij vernemen dal het bouwen van liet uosocomium academicum alhier, waarvan de aanbesteding op den 21s,en September jl. plaats had, is opge dragen aan de tweede inschrijvers, de hh. F. K. Ozinga en VV. F. van der lleyden te Uarlingen, voor de som van ƒ254,800. Het getal der in het Werkhuis alhier opgeuomeuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 131 lol 138 volwassen personen en 72 tot 78 kinderen. Bij de boekhandelaren Schreuder en van Baak alhier verscheen dezer dagen de eerste van de «Zangen des tijds door J. L. N. Wiegman Bz." In eene ontboezeming aan Lidewyde, bekend uit Busken II net's roman van dien naam, wordt hel besluit van het laatst gehouden taal- eu letterkundig congres, om geene vrouwen als leden toe te laten, op hare rekening ge steld en dezen vorm gebruikt om aan den schrijver van bedoelden roman, die bij het schetsen van l.idewyde «kunstzin eu gevoel gesmoord heeft >n zijn borst," cede niet onverdiende kastijding toe te dienen. Ook nog andere persoueii moeten ter loops een likje van des dichters roede verduren. Men schrijft ons uit Noordwrjk: Den 258ten September 11. hadden wij hier eene tentoonstelling van wege de Hollandsciie maatschappij van land bouw, afdeeling Oegstgeesl en omstreken, van vee, vogels, boter, kaas, allerlei groenten, bolgewassen, heesters eu onderscheidene gereedschappen iets dal hier nog nooit had plaats gehad. Bij die gelegenhaid hebben er ook eenige vermakelijkheden onder het jeugdig volkje plaats gehad. Hoewel èn de tentoonstelling èn de volksvermaken een groot aantal bezoekers her waarts hadden geloktis alles in de beste orde afgeloopen. Den daarop vol genden dag had er eene harddraverij plaats van paarden die nog nooit een prijs behaald hadden, waaraan 14 dravers deelnamen. De prijs bestond in eene keurig bewerkte pendule en de premie in eene zilveren tafelschel. Lang duurde de strijd, in tegenwoordigheid van eene verbazende menigte ook van de omstreken, totdat eindelijk de zwarte merrie Jannetjevan den lieer Blonk, van Hazerswoudedie zelf aanvoerder was, den prijs be haalde, terwijl de premie ten deel viel aan den bruinen ruin Jan Stapaan, van den heer L. van Rossuinvan Zevenhovendie bereden werd door J. van Kossum. Allen die er bij tegenwoordig waren, zijn getuigen ge weest hoe ordelijk alles ging en hoe doelmatig alles was ingerigt tot bevor dering van dit echt nationaal feest ieder roemde dau ook de belangstelling door het gemeentebestuur in deze zaak betoond en den ijver van de com missie met de regeling der harddraverij belast. Menigeen hoorde men zeg gen zoo netjes, zoo geregeld heb ik hel nog nooit bijgewoond. De pikeurs zelve betuigden nog nooit eene baan bedraafd te hebbendie zoo in orde was gebragtzoowel voor het gemak der paarden als voor de omstanders, ten einde die in de gelegenheid te stellen alles goed te kunnen zien. De prijzen, die geheel vereerd zijn, werden met eene gepaste toespraak over handigd. Alles ging bij afwisseling gepaard met muziek. Na den afloop vereenigden zich velen aan eenen vriendschappelijke» maaltijd in het loge ment bet Hof van Holland, bij den heer A. van Raai van Konijnenburg die zich uitmuntend van zijne taak kweel. Het was inderdaad een vriend schappelijke uiaaltijd, bij welke gelegenheid onderscheidene» toasten wer den ingesteld, zoo voor koning en vaderland, als voor de autoriteiten, die dezen vreugdevoller! dag aan Noordwijks ingezetenen hadden verschaft. De minister van binuenl. zaken heeft bekend gemaakt, dal in de maand December aanst. voor de tweede maal in het loopende jaar gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der natuurkundige examens, bedoeld in art. 4 der wel van 1 Jiinij 1865, terwijl mede in die maand voor het eerst zullen worden gehouden de examens, bedoeld in art. 9 ter verkrij ging der bevoegdheid als apotheker. Zij die tol de examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 15 November eersik. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commisssie van examen voor het natuurkundig examen den hoogleeraar F. A. W. Miquel te Uirechl voor het examen van apotheker den hoogleeraar A. H. van del Boon Mesch te Leyden. 1 De najaars-zittingen der commissie voor de geneeskundig*, staats-exa- mens in 1868, die op den 21stco September te Rotterdam een aanvang heb ben genomen, zijn gesloten op den 29sleQ dier maand. 14 kandidatefi-fretF" ben aan die examens deelgenomen. Met goed gevolg hebben examen afgelegd de hh. dr. J. Barendrecht, dr. W. F. Buehner, M. J. BouvinA. S. de BruynA, E. de Perrot, L. N. Smits, J. J. B. Vermijtte en L. H. N. Vriesman. Z. M. de koning heeft de straffe des doods, waartoe J. Graus door het prov. geregtshof in Utrecht was veroordeeld, veranderd in 20 jaar tuchthuisstraf. Het B. v. 's Gr. spreekt het bengt tegen dat de heer Insinger zijn mandaat als lid der tweede kamer zou uederleggen. De correspondent van de Ind. Beige, te 'sHage, wil weten dal het equivalent dat de minister van financien wil voorstellen ter aanvulling van hetgeen de schatkist zal verliezen door afschaffing van het zegel op de dag bladen zon bestaan in eene uienwe belasting op den tabak. Bij de Ned. herv. gemeente te Charlois is tot predikant beroepen d®. van Maasdijkpred. te Katwijk aait Zeebjj die te IJsselmonde d®. Rijn- ders, pred. te Hazerswoude. De nijverheids-tentoonstelling te Arnhem is Woensdag 11. gesloten. De voorzitter der commissie, dr. L. Mulder, en de heer Schlingemanu voerden bij die gelegenheid hel woord. Behalve eene matine'e musicale had er des avonds een concert van de muziek van liet 77ste reg. inf. van Pruissen be nevens vuurwerk en balplaats. Te Zutpheu had onlangs een wijnkoopers-knecht eene som van ƒ150 geërfd, die hij in eene ladetafel, slaande in het door hem bewoonde vertrek bewaarde. Dezer dagen zijn, terwijl hij eu zijne vrouw rustig sliepen, dieven door het dak op den zolder en vau daar in het vertrek gekomen en hebben zich van het geld meester gemaakt. Naar men zegt hebben zij op de tafel een papier achtergelatenwaarop zij den man den raad gaven dienst te nemen en de vrouw om zich op te hangen; dan zouden zij geen verdriet meer hebben. Uil Zwolle meldt men dat Woensdag 11. op den lJssel een treurig ongeluk is voorgevallen. De beurtschipper J. van der Veen keerde met zijn vaartuig van Kampen, alwaar het herstelling ondergaan had, naar Zwolle terug. Ter hoogte van Zalk werd het kleine scheepje door een rukwind beloopeit; het sloeg om, de beide knechts verdronkenen alleen de schip per werd gered. De hoogleeraar dr. R. A. Mees zal Woensdag aanst. te Groningen de betrekking van hoogleeraar aau de hoogesciiool aldaar aanvaarden met het houden eener redevoering, ten onderwerp hebbeude, «hel onderwijs in de natuurwetenschappen, een noodzakelijk bestanddeel van elke beschaafde opvoeding." s GRAVENHAGE Tot commies hij het dep. van biuneul. mr. S. Lauian Trip. Tot hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hooge sciiool te Utrecht is benoemd dc tieer dr. P. J. van Kerckhoff, thans hoog leeraar te Groningen en tot buitengewoon hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan dezelfde hoogesciiool de heer dr. E. Mulder, thans onder den titel van buitengewoon hoogleeraar met de leiding der prak tische oefeningen in hel scheikundig laboratorium belast, waarvan hij tevens eervol is ontheven. - Tot regter tu de arrond.-regtbank te Appingadam is benoemd de heer mr. J, J. Modderman, thans substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Groningen; tot substituut-griffier bij laatstgenoemde regibank de heer mr, A. J. E. Jolles, advocaat te Haarlem; tot procureur bij de arrond-regtbank te Heerenveen de heet utr. S. Sleeswtjk, advocaat aldaar; tot commissaris van policie te Zwolle de heer C. A. Belhe, thans in die betrekking Ie Zalt-Bommeleu tol commissaris van policie te Harderwijk de heer M. F. Holthausen thans inspecteur te Amsterdam. Aan den heer mr. G. A. Melortraadsheer in den hoogeu raad, en aan den O. 1. ambtenaar A. van Kerkwijk, laatstelijk ingenieur bij de telegra fische dienst in Ned. lndië, is op hun verzoek eervol ontslag verleend. Tot schoolopziener in het 2de schooldistrict'van Friesland is benoemd de heer J. Noyon te Uarlingen, in de plaats van den heer dr. C. J. de Lussanet de la Sablonière, als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslagen; voorts is hel ouderwijs in handteekeuen aan de rijks- hoogere burgerschool te Warffuni tijdelijk opgedragen aan den heer J. Molenaar, leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Sappemeer, eu benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Sappemeer de heer J. G. Klunder, hoofd onderwijzer aldaar. Tot telegrafist 3de kl. zijn benoemd: E. van Bochove, M. BeensC. W. P. C. Lindner, L. A. van Beek, D. .1. Goedhart, A. J. de Ridder, J. Graf, 11 J. C. Kunne en 1'. J. lleyblomallen thans leerling-telegrafist. De eervol ontslagen sluismcester bij hel kanaal door Zuid-Beveland, J Schraver, is weder benoemd tot opzigter vau den waterstaat 3de kl. Z. M. heeft goedgevondeu op pensioen te stellen den majoor E. II. Bergsma, commandant der genie in de 6de stelling, en den lslCD luit. W.A. Gelderman, van het 4de reg. huzaren; en te benoemen: bij liet corps inge nieurs, mineurs eu sapeurstol ldit.-koloh'el den majoor E. A. Del Carnpo, genaamd Camp, commandant in de J0Je stellitfg; tot majoor de kapiteins lstc kl. G. Kuyper Hz. en A. Tutein Nolthenius, van het corps, tot kapi tein 3de kl. den Ist™ luit. K. Eland, van het corps; lol lsle" luit. den 2d™ luit. G. Witteveeti, van het corps; en bij het wapen der cavalerie, lot ls"« luit. bij het lste reg. huzaren den 2den luit. J. U. D. graaf van Limburg Siirum van hel corps. Z. M. de koning heeft heden morgen ten half tien ure ten gehoore 3 October. zaken is benoemd de heer jhr.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5