lï Per Telegraaf. kruis der orde tan Albrecht, hem door den koning van Saxen geschonken; aan B. J. Tresoor, te Amsterdam J. Damen, te 's Hertogenbosch tot het dragen van hel kruis fidei et virtuti, en aan A. .1. Bacht, tc 's Hertogen- hoschP. Weijers en P. A. van Aardi'tiburg te Haarlem, tol het dragen der medaille fidei et virtutihun door den Paus toegekend. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen aangevangen over hel onlwerp-adrcs van antwoord op de troonrede. Over de algemeenc strekking van het adres voerden het woord dehh.Bichoo van IJsselaiondeGefken en Saaymans Vader. De eerste had er bezwaar tegen dat hel adres slechts een bloote weêrklank was van de troonrede; de tweede noemde het adres een tweeslagtig adres, noch zelfstandig, noch een bloote weêrklank, dat hem echter niet wtêrhield de algemeene strekking goed te keuren voor den laatste was hel zwijgen over hel lager onderwijs een groot bezwaar. Aadat de heer Dullert de algemeene strekking had ver dedigd, werd die met 61 tegen 8 stemmen goedgekeurd. 1 (algemeene toestand des lands) en 2 (builenIzaken) gaven lot geene bedenkingen aanleiding. Bij 3 (zee- eu landmagt) stelde de heer van Wassenaer Cat- wyck voor aan liet slot der paragraaf te voegen het volgende: »De laatste dagen, Sire, hebben liet bewijs geleverd, hoe Uwe Majesteit op de krachtige medewerking van nationale geestdrift tot versterking onzer weerbaarheid kan rekenen." Dit amendement werd met 51 legen 19 stemmen verworpen en daarna de paragraaf goedgekeurd. Bij 4 (regtswezen) werden een drietal amendementen voorgesteld, strekkende lot wijziging der redactie. Een dier amendementen, van den heer Pijnappel, werd met 50 tegen 21 stemmen goedgekeurd, zoodat in plaats van «liet zal ons verhengen, indien de wet geving er ditmaal in slagen mag afschaffing der tienden lol stand te bren gen," zal gelezen worden: Het zal den landbouw van den last der tienden te ontheffen." Bij de behandeling van 5 (onderwijs), van den volgenden inhoud: «Uwer Majesleits bijzondere zorg voor het onderwijs stellen wij op hoogen pr(js. De weisvoordragt tot regeling van het hooger onderwijs, die daarvan een vernieuwd blijk zal opleveren, wordt door ons met verlangen te gemoet gezien," stelde de lieer Gefken voor daarbij te voegen de volgende zinsnede: «Wij mogen echter ons leedwezen niet ont veinzen, dal door Uwer Majesteits regering niet aan de natie tevens het uiizigt wordt geopend op eene wenschelijke tegemoetkoming aan billijke bezwaren, voortvloeiende uit de bestaande wetgeving regelende hel middel- haar vn lager onderwijs." De lieer W. van Gollstein deed het voorstel, dat na de eerste zinsnede het artikel aldus zon veranderd worden: «Zij strekt ten waarborg dat de bezwaren van velen tegen ons lager onderwijs door Uwer Majesteits regering met ernst en belangstelling zullen overwogen wor den. De weisvoordragt tot regeling van het hooger onderwijs wordt door ons met verlangen te gemoet gezien." Onderscheidene leden voerden daarbij het woord. Bi) de beraadslagingen werd hoofdzakelijk op de bezwaren ge wezen, welke, naar het oordeel van velen, tegen de inrigting van het lager schoolwezeu bestonden, en op de wenschelijkheid om middelen te vinden ten einde daarin te voorzien. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. De heer van Nispen stelde de feilen der wet en de grieven daartegen in het licht; dit was een pligt door het geloof in God hem opgelegd. De heer de Bosch Kemper toonde aan dat het openbaar onderwijs niet godsdienstloos is. Als echt volksvertegenwoordiger achtte hij zich verpligt daartegen op te komen. Maar dit sloot niet uit dat in de wel sommige gebreken bestonden, die hij beaamde, vooral van admiuisiratieven aard. De heer Bichon van Usselmonde verklaarde zich voor de amendementen, en zou zijn vertrouwen aan de regering ontzeggen als zij hare houding tot dusver aangenomen volhield. De heer van der Does de Willehois wilde tot alle amendementen mede werken waarin v3n deze gewigtige quaestie gewaagd wordt. De beer Guljé verklaarde zich tegen de amendementen. Hij was te zeer overtuigd van hel nut der neutrale school dan dal hij eene herziening zou wenschen. De beer Moens verklaarde zich mede legen de amendementen. De heer van Kuyk stelde een subamendement op dat van den heer Gef ken voormet het doel om daaruit weg te laten de woorden «Middelbaar en." De heer Lenting verdedigde de onderwijswet tegen de aanvallen harer tegenstanders. Hij wilde de redactie der commissie handhaven. De heer Koorders achtte het amendement Gefken nog niet sterk genoeg geaccentueerd, maar zou dit met de meeste overtuiging goedkeuren. De heer Jonckbloet achtte deze discussie onvruchtbaar en bestreed de amendementen. Ook de heer Godefroi verklaarde zich tegen de amendemen ten en sterk voor de handhaving der openbare gemengde school. Morgen voertzetling. De reeks van leesten, welke in de vorige week, bij gelegenheid van den nationalen wedstrijd der scherpschutters, alhier plaats had, zijn Zatur- dag II. besloten met een groot diner op het gemeente-badhuis eu vuurwerk, liet diner werd bijgewoond door Z. M. den koning, en Z. K. H. de prins van Oranje werd tot president van de tafel gekozen De heer Burlage zeide bij die gelegenheid den koning dank voor de eer dezer dagen aan den weer- baarheidsbond bewezeneu voor de door Z. M. getoonde belangstelling om trent alles wat strekken kon om de onafhankelijkheid van Nederland te bewaren. Z. M. dankte den heer Burlage voor de gevoelens door hem uit gedrukt en deelde aan de vereenigde gasten mede dat hij den heer Burlage benoemd had tot officier der orde van de Eikenkroon. Daarop stelde Z. M. een heildronk in op H D. zoon, als eere-voorzitter van den weerbaarheids hond, waarvoor deze in hartelijke bewoordingen zijnen dank betuigde en een heildronk wijdde aan Neèrlands koningzijnen beminden vader en be schermer van den bond. Een tal van toasten werden (achtereenvolgens uit- gebragt, waaronder de volgende, door Z. M. den koning ingesteld, op het welzijn van den Nederl. wcerbaarheidsbondop de hoofden der marine; en inzonderheid op IID. geliefden broeder, prins Hendrik, als vlooivoogd, en op den held van Simonoseki, den kap.-luitenant ter zee de Casembroot; op de boogescholen van Leyden, Utrecht en Groningen, de kweekscholen voor Neèrlands roem op het gebied der wetenschappen en welker jongelingen nu en vroeger steeds door vaderlandsche gevoelens uitblonken; op de cavalerie en den inspecteur van dat wapen, den prins van Oranje. Ten 9 ure werd het vuurwerk, vervaardigd door den heer van der Brughte Amsterdam, afgestoken. Het beantwoordde ten volle aan de verwachting. Ten 10 ure verliet Z. M. hel badhuis. BUITENLAYDSCIIE BERIGTEN. FRANKRIJK. PABIJS. 27 September La France verzekert dat de keizer eerder in de hoofdstad zal terug- keeren dan hij aanvankelijk voornemens was; den 30slen dezer zou Z. M. Biarritz willen verlaten. De regering heeft bevel gegeven eenige oorlogschepen zeilree te maken om op de eerste aanvrage naar de Spaansche wateren Ie zeilen, ten einde, desgevorderd de Franschendie zich op Spaansch grondgebied bevinden, te beschermen. Graaf Walcwski is te Slraatslmrg aan de gevolgen ecner beroerti overleden. In de laatste dagen heeft de Noorderspoorweg aan het station niet minder dan 2000 billenen ltle kl. afgeleverdallen naar Parijs. SPANJE. De Gaceta meldt thans dat werklieden te Bojar in opstand zijn ge. komen; dat te Malaga een gevecht heeft plaats gehad tnsschen de jg opstand gekomen en de aan de regering getrouw gebleven troepen, dat Cordova en Antequera in de magt der opstandelingen zjjn, alsook het arse naal te Fcrrol en dat de oproerige benden in de provinciën talrijker worden, Men kan uit deze mededeelingen van het officiële blad opmaken, dal dt opstand veld wint. Volgens andere berigten is de opstand thans uitgebreid tot de provinciën Cadix Sevilla, Cordova, Huclva, Granada, Valencia, Alicante, Algesiras Malaga, Vigo, FerrolCorunna en Logrono. De generaal Novallchez* kou' niets verriglen; daar een deel z(jner troepen tol de opstandelingen is "over gegaan, verlangde hij versterking. Die versterking is hem geworden; 4 ba- taiilons hebben zich bij hem gevoegd en ook het regiment onder graaf Gir- genti. Of het nu tot een treffen zal komen, moet de tijd leeren. Het is als of beide partijen den sirjjd willen ontwijken. Serrano staat met 10000 man bij Cordova, maar ook lig wijkt terug om versterking af te wachten. Men spreekt ook van oneenigheid lusschen de revolutionaire generaals. De generaal Calonge heeft tegenbevel ontvangen en zal, in plaats van tegen Santona op te rukken, naar de omsereken van Madrid teriigkeereuuit hoofde de opstand zich aldaar uitbreidt. Valladolid en een groot deel der heide Castiliën hebben zich, zoo als ten minste de niet-officiële berigten zeggenvoor den opstand verklaard. De generaal Prim is met drie fregat ten voor Carthagena verschenen; de gouverneur dier plaats heeft geweigerd zich over te geven. De fregatten zijn in het gezigt dier plaats gebleven, zoodat men verwacht dat Prim zijne eischen spoedig door kracht van wa penen zal ondersteunen. PABUS, 29 Sept. De Siècle zegt dat de twee broeders Concha (de gene raal thans eerste minister, en de maarschalk) aan de koningin geschreven hebben, dat, aangezien zij weigert zonder haren intendant Marfori naar Madrid te gaan, zij van oordeel zijn voor den toestand niet langer te kun nen inslaan. Na ontvangst van dezen brief heeft de koningin markies l'ezuela naar San-Sebastian ontboden om hem het vormen van een compleet kabinet op te dragenook heeft zij de leden van den raad van state bijeengeroe pen. Deze maatregel wordt beschouwd als het voorteeken van een zeer gewigtig besluit. He etuis VAN sche [en Le He BlU Le Ge lijder diiwe broei trien Le Ge stad, Inslr Le To Woe Sclio INGEZONDEN. Mijnheer de Bedacleur, De dezer dageu door de directie der stoomboot de Nijverheid aangekon digde najaarsdienst heefi mij aanleiding gegeven u voor het volgende in uw geacht blad eene plaats te verzoeken. Terwijl houderden door den warmen zomer tot een uitstapje naar zee wer den uitgelokt eu daarvan velen met mij gebruik maakten van de sioomboot de Nijverheidterwijl men steeds zeer voldaan was over beleefdheid van het personeel, goede orde en zindelijkheid, die aan die boot heerschen, zoo dat zij als middel van vervoer aanprijzing verdient, was er echter eene zaak, die niet is goed te keuren. Het gebeurde namelijk dikwijls dal de kapitein der boot, 's avonds met dc laatste reis van Katwijk komende, aan de Vink de boot verliet en de boot alzoo zonder hoofd de reis naar Leiden voort zette. In Augustus had schrijver dezes den heer van Ingen hierover gespro ken en wel uit naam van onderscheidene heeren eu dames. Van Ingen gaf hierop de verzekering dat hij zijn best zou doen den kapitein zijn schoon broeder, te bewegen in het vervolg op de boot te blijven, zooals hel be hoort Is hieraan gevolg gegeven? Dit is mij echter bekend dat kapitein van der Kwast nog steeds aan de Vink des avonds de boot verlaat en hier mede, gelijk ik naauwkeurig ben onderrigt, in strijd handelt met art. 11 van bet reglement waarop concessie voor sloomboolen wordt verleend De zaak is dus van publiek belang en het is te voorzien dat zij tot onaange naamheden zal aanleiding geven. Stelt de directie hetzelfde vertrouwen, dezelfde genegenheid van het publiek op prjjswenscht zij dat hare onder neming bloeije, dan moge de heer van Ingen van deze opmerking gebruik maken en bedenken dat toegeeflijkheid in deze, b(j eenig onheil, met onver antwoordelijkheid geljjk staat. Leiden, 24 September 1868. Q. N. oude tiurgcvltjfcc Sïfiaö. ONDERTBOUWD: C. Zandvliet, wedr. 29 j. en H. C. Koenen jd. 29j. A. Schippers, jiu. 24 j. en K. Heyman, jd. 20j. T. J. Willemse, jm. 25j en H. J. T. Fashender, jd.23 j.11A. Bontejm. 21 j en C. Wyeneken jd. 24 j. A. de Haas jm. 22 j. en J. 11. Vogelezang jd. 18 j. Mr. C. W. Kist jm. 26 i. en G. A. W. Kistjd. 20 j. AKAIIEntK-NlEliH» l'KtBMITIiiN AAN DE l.EYDSCHE HOOUESOHOOL. Den 28slen September de heer P. K. V uit cent, van de Kaap de Goede Hoop, in de godgeleerdheid, na verdediging van zijn akademisch proefschrift de parahei van den farizeër en den tollenaar. 2G?,le Staats-Lioterl). Trekking der Vierde Klasse. l8te Trekking. N". 3956 een prijs van ƒ2000. N°. 6190een prjjs van 1500. N". 11785 en 19217 ieder een prijs van ƒ1000. 2de N°. 18038 een prijs van 1500. N°. 19413 een prijs van 1000. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter kenuisse van het Publiek dat, ten gevolge der invoering van de Winterdiens!te beginnen met 1 October e. k., de ligling der hulpbussen zal plaats hebbenals volgt: In de stad 's morg. 7 uur 20 min. 10 45 's av. 3 35 en 7 45 De bus aan hel Kantoor 25 minuten en die aan hel Station, met uitzon dering der treinen van 3-14 en 3-42, 5 minuten vóór het vertrek der trei nen in de rigting van Amsterdam ten 8-20, 11-45, 3-14, 4-57 en 7-35, en in die van Rotterdam ten 10-20, 12-30, 3-42, 6-9 en 8-45. I'e Direcienr voornoemd, Leiden. 30 September 1863. J. FICI1LT. Lel

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2