LEÏD8CHE COURAIT. 1808. WOENSDAG 30 SEPTEMBER. STADS-BERIGTEN. PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING 1868. PATSM TBI AB E N. De Courant wordt MaandagWoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. f?>. ST® v> tvJr De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen ter kennis tan de ingezetenendat bij gelegenheid der viering van den gedenkdag van Leydens Ontzet, op aanstaanden Zaturdag 3 October, van wege het Ge meentebestuur volksvermakelijkheden zullen gegeven wordendes namiddags van 1 tol 4 uren, op 'het plein der Ruïne, opgeluisterd door de muziek van het 4e regenient infanterie, daartoe welwillend be schikbaar gesteld; terwijl zij mogen vertrouwen dat ieder, die daaraan deel neemt of daarbij tegenwoordig is, zich beijveren zal, ter bevordering der goede orde mede te werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRAN DELER, Burgemeester. Leyden, 29 September 1868. v. PUTTKAMMER. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bjj deze hen, die zich iu den loop der negen eerste maanden van het jaar in de gemeente zjjn komen vestigen of uit anderen hoofde belastingschuldig zijn geworden en verzuimden de, bij artikel 3 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, gevorderde aangifte ter ge meente-secretarie (financiële afdeeling) te doen, aan deze bepaling in den loop dezer maand gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR INDELER, Burgemeester. Leyden, 1 September 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydendoet te welen, dat de ingevulde patentbladenover het dienstjaar 1868 en 1869, voor al de wijken, ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn dagelijks van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur en wel tot en met den laalsten September eerstkomende; terwijl na het verstrijken van dien tjjd de onafgehaalde patentbladen aan de Deurwaarders der directe, belastingen ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eisclien tien Cents zonder meer. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 10 September 1868. v. d. BRANDELER. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den l>ten October 1868, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw inkomend lid van den Gemeenteraad. 2». Benoeming van eene le hulponderwijzeres 3klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager ouderwijs 2e klasse, voor meisjes. 3®. Adres van Dr. C. ter Laag, om continuatie in zijne betrekking van stadsgeneesheer. 4®. Voordrag! tot het verleenen Tan een eervol ontslag aan den leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. 5®. Verzoek van J. C. van Brutentot het bekomen van ontslag als 3e hulp onderwijzer van de 3e klasse aan de openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs der 2e klasse, voor jongens. 6®. Twee suppletoire stalen van begrooting, als: a. een ad ƒ94 85, wegens achlerstallige posten bchooremle tot den jnre 1867, met bijbelioorenden staal van af- en overschrijving; b. een ter zake van meerdere kosten voor de hoogere burgerschool, en de kosten van opgraving van aan de veeziekte gestorven runderen. 7®. Staat van af en overschrijving voor kosten van buitengewone herstel lingen aan den Zijld(jk. 8°. Voordragt lol het vragen van magliging om met hel Gemeentebestuur van 's Gravenhage gemeenschappelijke zaken le regelen. 9°. Adressen tot het bekomen van pensioen of gratificatie, van: a. J. Smit, L. Nieuwenburg en W. Stafleu. b. J. de Huil c. s. 10°. Verzoek van de wed. P. L. Kerrebijngeb. Roest, tot het hij voort during in erfpacht bekomen van gemeentegrond. 11°. Verzoek van Jb. van Mannekns eu D. La Feber, tot liet in eigendom bekomen van gemeentegrond. 12®. Verzoek van J. A. Heus, tol hel rooijen van twee boomen voor zijne branderij op de Onde Vest. 13®. Verzoek van J. Zandwijk, lot het leggen van eene brug over de sin- gelsloot hij de Hoogewoerds-poorl. 14®. Rekeningen over 1867, van: ahet R. C. Wees- en Oudelicdenhuis b. het R. C. armbestuur. B1NNENLANDSCBE CERIGTEN. LEYDEN, 29 September. Naar aanleiding der aan hel hoofd van dit blad voorkomende publicatie van burgemeester en weihouders, omtrent de feestelijke herdenking van Leydens ontzet op den 3dcu October aanst.wordt ons medegedeeld dat van wege hel gemeentebestuur op dien dag gelegenheid zal gegeven worden om te dingen naar prijzen, uitgeloofd voor mastklimmenwedloopen eu ring steken; dat zij, die genegen zijn tot mastklimmen, zich Donderdag aan staande, tusscheu 12 en 1 uur, moeten vervoegen op het raadhuis om zich daartoe te laten inschrijven; en dat jongelingen beneden de 18 jaar, die deel willen nemen aan de wedloopen en het ringsteken, zich kunnen aan melden op aanstaanden Vrijdag 2 October, mede tussclien 12 en 1 uur, op het raadhuis. Tot dc merkwaardigste dagen, die Leyden beleefde, behoort zonder tegenspraak de derde October, die dan ook bijna onafgebroken godsdienstig en burgerlijk gevierd werd. Maar even als de geschiedenis van ons vader land in het algemeen sedert de laatste jaren aan een nieuw crilisch onder zoek onderworpen werd, zoo werden het ook in hel bijzonder die gebeur tenissen, welke om haar hoog belang jaarlijks herdacht worden Het beleg van Leyden is daarvan een bewijs. Bergman, Elsevier, Kist, Schotel, van Vloten en meer anderen hebben dit in de laatste jaren in een helderder en juister licht trachten te stellen, en thans deed het onze stadgenoot J. H. Eichmandie Magdalena Moons tot voorwerp zjjner historische nasporingen koos. In de feestgavedie hij zijnen stadgenoolen voor den aanstaanden 3de" October aanbiedt, poogt hij deze persoon, wier invloed op hel niet be stormen der veste door sommigen onder de fabelachtige traditiën gerang schikt werd, in haar zuiver historisch licht te plaatsen. Onzes inziens deed hij zulks overtuigend en wij aarzelen niet zijn welgeschreven stukje: Magdalena Moons, het behoud van Leyden in 1574, met aanteekeningen en bijlagen, bij de Breuk en Smits in het licht gekomen, onzen stadge- nootcn aan te bevelen. Het geeft niet alleen een helder overzigt van het gebeurde in 1574, maar beval tevens bijzonderheden, die ten minste niet algemeen bekend zijn. Bestuurders van hel Haagsche genootschap tot verdediging van de Christelijke godsdienst hebben den heer dr. II. Wiskemann, leeraar aan het gymnasium te Herzfcld, in de Pruissische provincie Keurliessenals schrijver eener hoogduitsche verhandeling over den oorlog, met den uitge loofden eereprijs van ƒ400 bekroond. Ook hebben zij den schrijver eener Nederd. verhandeling over de toekomst van Jezus, met het motto Oux SjAhe enz. eene zilveren medaille en ƒ150 toegekend, wanneer hrj zijn naam wil bekend maken. Men verneemt dat door de staatscommissie, belast met het afnemen der examina van lien, die de bevoegdheid als arts verlangen, als zoodanig geëxamineerd en toegelaten zijn de hh. J. Bouvin en A. S. de Bruyn, doctorandi in de geneeskunde. Vrijdag 11. en volgende dagen is te Gorinchem de tentoonstelling ge houden van de Holl. maatschappij van landbouw. Deze tentoonstelling is weder zeer goed geslaagd en muntte uil niet alleen door sclioone landbouw- voortbrcngselenbloemen en vruchten maar ook door eene menigte land- bouw-werktuigen. Gisteren had de tentoonstelling van vee enz. plaats. Onder de bekrooningen die toegekend zijn komen voor: vour de verzameling fijnste vruchten lste prijs A. van der VVillik te Boskoop; voor de verzameling fijnste tafelperen 3de prijs dezelfde; voor de grootste meloen lsle prijs F. A. W. Weeningh lc Koudekerk, 2de prijs F. VV. Meijer te Leyden; voor boet- plantsoen 2de prijs Felix er. Zoon te Boskoop; voor altijd groene heesters 2dc prijs dezelfde, 3de prijs Felix en Zoon lc Boskoop; voor een achtste Ned. boter 2dc prijs G. Vreeburg ie Llsse; voor eeri achtste Leydsche boter 2de prijs dezelfde; voor Btjnlandsche komijnde kaas 3de prjjs dezelfde. Zaturdag werd de algemeette vergadering der maatschappij gehouden. Bij de op den eersten dag gehouden harddraverij werd de eerste prjjs be haald door het paard de Boer van den heer J. Metzte Waddinxveen de premie door het paard de Wissevan den heer G. Barendrechtte Baremlrecht. Omtrent den brand, waardoor onlangs een der stallen van de artillerie te Amersfoort werd vernield, verneemt men dat een ingesteld onderzoek naar de oorzaak niets heeft aan het licht gebragt. Er bestaal dus geen aanleiding om aan boos opzeL of moedwil te denken. Eergisteren morgen is in eene woning, in de nabijheid van hel sta- tiousterrein te Tilburg, de vrouw van zekeren J. K. door ophanging van het leven beroofd gevonden. De policie heeft outniddelijk een onderzoek inge steld en J. K. iu hechtenis genomen. Uil Groningen meldt d3t de echtgenoole van den hoogleeraar in de regisgeleerde faculleit D. op eene noodlottige wijze is omgekomen. Voor eenige dagen was zij met hare moeder naar Oostwolde gegaan, om haren broeder, predikant aldaar, een bezoek le brengen. Vrijdag avond zouden zij van daar terugkeeren. Daartoe namen zij plaats in een rijtuig, om zich naar het station te Viervcriaten te doen brengen. In de nabijheid van dit station werden de paarden schichtig cn voerden het rijtuig in eene sloot. Mevrouw D was, toen men te hulp snelde, reeds gestikt. De bejaarde moeder is eenigzins gekneusd, doch niet gevaarlijk. De overledene laat 11 kinderen na. De Ind. Beige meldt dat er op Hollandsch grondgebied een duel heeft plaats gehad tussclien de hecren Kochefort cn Baroche. Laatstgenoemde heeft drie degenstooteii ontvangen in de dij in de hoist en in de zijde. Koche fort is ligt aan den ann gewond. De oorzaak van het tweegevecht was een volzin in n®. 18 der Lanternewaarin Rochefort eene toespeling had gemaakt op zekeren brief, geschreven in 1863 aan den heer de Pcrsigny, destijds I minister van binnen!, zaken betreffende de candidatuur vail Ernest Baroche, in het dep. Seine et-Oise, voor het wetgevend ligchaatn. Tc Elberfeld is dezer dagen overleden de als organist gunstig bekende heer J. A. van Ëyken muziek directeur aldaar. 's GR AVENHAGE 29 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den gepens. luit.-generaal W. C. von Scliierbrandtot het aannemen der onderseheidingstcekenen van groot-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1