I'ei Telegraaf. üurgcrltjlkc .Slaitö. VEREEI\l(iIi\(i Y00R CHRISTELIJKE RELAftGEA. EVANGELIE-PREDIKING De Oud-Carthagena's Berg-Plan ten-Olie. zich bij troepen langs de wegen voort en verspreiden overal de ziektendie de treurige nasleep zjjn van zoo groote ellende. Het distrikt Aromi-Moessa heeft in zes maanden zijn halve bevolking verloren. Volgens onze schatting moeten er in Algerië zeker 300,000 personen zijn, die staan tusschen den hongersnood en de kans om daarvoor bewaard te worden door de giften van anderen." Het middel dat voorgesteld wordt om de kwaal te stuiten is liet beschikbaar stellen door den staal van belangrijke sommen om in de eerste behoeften le voorzienen liet Ier hand nemen van bet zaaivverk door de administratie zelve, waartoe grond Ier beschikking is. De regering heeft zich hij de Spaansche ambassade beklaagd over hel terughouden van telegrammen onder het voorwendsel van gebroken draden. Hel schijnt dan ook werkelijk, dal de lelegraaf ongeschonden is. Volgens een schrijven uil Florence aan liet Journ. des Déb. was het in Italië volkomen rustig. Alleen de gesteldheid der lloniagna baarde eenigc zorg, want de misdaden legen personen waren daar van veroutriislenden aard. De regering had dientengevolge besloten een generaal met het mili tair en burgerlijk bestuur aldaar le belasten. Intusscben moest bet gezegd worden dal er woelingen, geheime vrreenigingen kuiperijen van de roode alsmede van de zwarle partij gaande waren; maar de uitwerkselen daarvan zouden zich denkelijk eerst over gertiimen tijd doen gevoelen. SPASI JE. Naar men uit de verschillende bertgieit kan opmaken, verkrijgt de oproerige beweging in Spanje meer en meer uitgebreidheid. Malaga en San- totia, sterke vestingenzonden zich mede voor den opstand hebben verklaard, en te Sevilla heeft liet voorloopig bewind zijne fuucliën aanvaard, in de hoofdstad is liet nog ruslig; liet revolulionaire comilé aldaar heeft echter, naar men verneemt, reeds eene proclamatie nilgevaardigdwaarin de hoop wordt uitgedrukt dat het volk der hoofdstad niet het laatste zal zijn om zich aan de beweging aan te sluiten, met vermaning zich op den strijd voor te bereiden, maar dien niet uil le lokken. Het programma der bewe ging schijnt te zijn: vervallen-verklaring van de dynastie der Bourbons en beroep op het algemeene sleuuegt 0111 lot eene nieuwe regeling van 's lands zaken le geraken. De koningin beeft haar voornemen om naar Madrid te gaan niet kunnen volbrengen, en bevindt zicli thans weder te San Sebas tian. Veel zal er afhangen van de houding des legers. De generaal Concha heeft aan de vertegenwoordigers van Spanje in het buitenland de verzekering gegeven dat hij den opstand zal onderdrukken. Het officiële blad van Madrid bevat een besluit, waarbij het ontslag van het geheele ministerie wordt aangenomentot president van den minis terraad is benoemd generaal Concha, die inlusscheii nog geen kabinet heeft kunnen vormen. Hetzelfde blad zegt ook, dat de opstand in Cadix en Sevilla is iiilgebarsten. Er worden drie divisiën in Calalonië gevormd. Men schal de magt der opstandelingen in Andalusië op 14000 man. In een schrijven uit Madrid van 15 Sept., dus geschreven voor het uitbarsten der beweging te Cadix, wordt een somber tafereel opgehan gen van den toestand van Spanje, een toestand die waarschijnlijk veel heeft bijgedragen om de plannen der leiders van den legenvvoordigen opstand aan vankelijk te doen gelukken. De levensmiddelen, wordt in dal schrijven gezegd, zijn hier te lande duur; het ontbreekt de bevolking op vele plaat sen aan bet noodige. 'lot nog toe is door de regering, door de geweste- telijke en de gemeentelijke overlieden in de behoeften voorzien; en al wordt er overal min of meer gebrek geleden, wanhoop is er nergens. Maar hoe zal het in het vervolg gaan? Er zijn zeer nadrukkelijke besluiten genomen om gelegenheid tol arbeid le geven door het ondernemen van openbare wer ken, en om den invoer «an btiitenlandsch graan en van andere levensmid delen aan te moedigen Doch het is niet te ontveinzen dat, al hebben de onderscheiden besturen veel ijver en goeden wil, de voor hen beschikbare middelen, door den aard zeiven der omstandigheden van dag tol dag minder worden hel is te vreezen dat die besturen weldra huiten slaat zullen zijn de droevige laak, die zjj op zich hebben moeten nemen, geheel te ver vullen en dat die taak door den naderenden winter nog zwaarder zal worden. De kommervolle toestand der provinciën heeft natuurlijk invloed op de openbare geldmiddelen. De schatkist en de provinciale kassen zijn nagenoeg ledig want bet meerendcel der dagelijUsclie ontvangsten is door de onvoorziene uitgaven verzwolgen. Er is tot plaatselijke geldieeningen besloten en een beroep op de hulp van de kapitalisten gedaan; doch de ka pitalisten hebben het oor voor al de dringende aanzoeken gesloten. Er is sprake van harde maatregelen, te nemen jegens de gegoeden, out van hen bijstand te verkrijgen voor de menschen die van honger zouden omkomen, tenzij hun gelegenheid wierd gegeven om met arbeid le verdienen wat zij voor hun levensonderhoud behoeven. Doch het is te denken dat het niet noodig zal zijn lot zulke uiterste maatregelen over te gaan. Immers de bis schoppen maken, naar verzekerd wordt, aanstalten voor hel uitzenden van reizende predikers en voor collecten, waardoor zij het noodige hopen te zullen verkrijgen om de ontoereikende middelen der besturen aan te vullen. r li I E IV. HEB LIJN, 22 September. De koning is van zijne reis naar de Elbe-hertogdommen alhier terugge keerd. De Prov Corr. zegt dat de ontvangst van Z. M. aldaar zoodanig is geweest, dat zij eene aansporing mag geacht worden voor de regering tol voorlzelling van het aangevangen werk. Zondag avond jl. is nabij Sehulau, aan de Elvc, de Zweedsche schoe ner Fanny, heiaden met 230 vaatjes petroleum, in brand geraakt. De stuurman luid zich in het ruim begeven om de kompaslamp aan te steken, waardoor er eene gasontplulUiig omstond. Hij zoowel als de kapitein 2 matrozen en 2 jongens sprongen over boord en werden daarna opgevischt. PAKIJS, 23 September. De Figaro meldt, dat de opstandelingen in Spanje meester zijn van de Puerta del Sol le Madrid; dal le Saragossa barricades zijn opgeworpen; dal markies Armigo, schoonzoon van O'Donnel deel zou uitmaken van hei revoluiioiinair comité' te Madrid; dal de miuisler Concha mei hem in onderhandeling zou gekomen zijnom de leiders der omwenteling le doen hesluiten een regentschap aan te nemen in afwachting van de meerderjarigheid van den prins van Asliirië. De Patrio verzekert, dat de koningin San Sebastian niet verlaten heeft en voegt er bij, dat er een gerucht loopt, dat de koningin zich op Franscli grondgebied zon begeven. Hetzelfde blad spreekt het gerucht tegendat er een provisioneel gou vernement le Madrid na hel vertrek van Concha zou zijn lot stand gekomen. SAN-SEBASTI AN 22 September. Te Cordova is de orde hersteld. Ge neraal Festal rukt op tegen Santander en Santonawelke plaatsen in op stand verkeeren. Te Alicante is de beweging mislukt, tie opstandelingen Ie Ferrol hebben zich naar Coriitilia begeven maar het is hun niet gelukt die plaats voor den opstand Ie winnen. De soldaten aldaar hebben geroe pen: «Leve de kapitein-generaal I Leve de koningin!" MADRID, 21 September. Heden voormiddag ien 9 ure heeft het slede- lijk bestuur van Madrid het sluiten der winkels gelast en den burgers bevo Ien naar huls te gaan en limine woningen niet te verlaten, MADRID, 22 September 's avonds. De Gaceta meldt dat generaal Nova- licliez, met 8 balt. infanterie, 2 reg. cavalerie en 4 haitcrijen, aan de noordzijde van de Sierra-Moreno is aangekomen. Men beweert dat Serrano met de opstandelingen naar Cordova opruktten einde mei de regeringstroe pen slaags Ie raken. Alcoy is in opstand gekomen. Te Madrid neemt het geloof aan den goeden uilslag der beweging toe. De opstandelingen weigeren de voorstellen lot schikking aan le nemen. De schepen, waarover de op standelingen beschikken, t rack ten de kuststeden lol oproer over te halen. Van 17 tot en met 23 September 1868. BEVALLEN: E. Zierikzee, geh. Loeber, Z. C. O v erd jj k geb. de Laaf, I). S. J. Bonte, geb. Welvaars, D. A. G. Bergers, geb. Hogeboom Z. M. Dreef, geb. FrankhuizenI). G. H. E. Lambertgeb. MullerI). J. M. Pel, geb. Melet, I). E Boon geb. TrotiweeD. A. van den Broek geb. Niesten, Z. M. E. A. Broesterhnizen geb leFeber.Z. H van den Burg, geb. Altera Z. F. Weijers, geb. Itosdorfl, D. G. Jansen geb. Briels. Z. J. Bosnia geb. Zwarts Z. J G. van der Woerd geb. Laugeveld Z. VV. .1. Musers, geb. Cuyle, D. E. Tonninga geb. GyzeuyD. E. Üelmeer.geb. van den Wijngaarden, I). M. H. Brandtgeb. Blansjaar, Z. G. G. Siey- gerwaligeb. van Lee, D. M. M. Teerlink geb. BindelsZ. M. Kramp geb. Sta velen J. den Tonkelaargeh areman Z. GEHUWD: J. A. van Stralen jro. en M. F. de Grootwelt. gescb.D. F. Blöiewedr. en S. Kokjd. OVERLEDEN G. van Leeuwen D.2 j M. M. A. Bos, Z.7j m. W. Schouten, D.. 1 j en 10 111. C. A. G. Oliphaut57 j.A. Fianklinyzen 49 j. M. A Perrin Z.j. C. W.le Feber, D.6j. m. F.G. Lune23 j. E. M. D. Sciarouc, D.1 m. M. M E. Binnendijk, 11 m. II. Robbers, 25 j. J. P. Beens, Z 20 d. G M. de NieI).2 j. en 10 m. J. Kenbeek 81 j. G. van Oosten wed. Tl). Bekooy, 45 j. S. Taayspilwed. L. L. de Beer, 53 j. F. J. van der Zeeuw I).1 j. en 1 m. J. C. Alherse37 j. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregl le Leydcn, op den 14den September 1868. 2 wegens het werpen van vuilnis op de straat. 2 wegens het werpen van vuilnis in het water. 1 wegens het baggeren in den Rijn, zonder toestemming van het Hoog heemraadschap van Rijnland. 1 wegens hel rijden niet eene kar, waaraan een ongemuilbande hond bespannen was. 3 wegens hel op straat laten van een ongemnilbandeii hondgedurende den lijd dat dit door Burgemeester en Wethouders verboden was. 1 wegens hel baggeren in gemeentewater door anderen dan den pachter van den bagger of zijne bedienden. 2 wegens het baggeren gedurende den verboden tijd. 2 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens hel rijden over de klinkerstraat. 3 wegens het schrobben der straat, zonder daartoe bevel ontvangen te hebben. 1 wegens liet zonder aangifte verhuizen binnen de gcmeeule, 2 wegens het zonder toestemming innemen van gemeentegrond. A H VERTFiN TIEN. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond hij het overlijden van Mej. CORNELIA VAN DUSSELDORP, betuig ik mijnen harleltjkeu dank. WedC B. SCHMIER. op ZONDAG 27 Seplember 1868, des avonds ten zes ure, door Ds. EI. J. R. G. TBÏEESINtGPrcd. te Rotterdam. ZAAL, Noordeinde. De Ondergeteekenden nemen gelden a déposito, in sommen van ƒ100 en de veelvouden van dien, tol de volgende rente: 3 dagen opvragens2i pCt. 14» 3 1 maand 3j Leidex, 24 September 1868. LKZWVN EIGEMAN. met Met Zaturdag den 26slen September zal de Bad- en Zwemplaats in den Singel aan de voormalige Heeren poort gesloten zijn. Talloos en van verschillenden aard zijn de onaangenaamheden, die den mcnsch in dit leven nu en dan bedreigenzij mogen al ook voor het oog van een ander verborgen blijven of niet; maar ééue is er, die in het oog- loopend is, en waarop spoedig een ieder zijne aandacht vestigt. Het is eene, betreffende ons hoofdhaar, dal wezenllijke sieraad; of is hel geene onaangenaamheid voor den mensch, wanneer hij begint te bemerken dal zijne haren beginnen uil ie vallen, en dat hij begint te vreezen, dat er de uil komst van is: kale plekken of het dragen eener paruik. Echter niet ge vreesd, spoedig het middel beproefd, een middel, eenig in zijn soorl en dat alle middelen, welke in den parfumeurs-winkel voorhanden zijn, over treft. Het is dat middel, da! sinds eenige jaren in den handel is gekomen en nog voortdurend de goedkeuring van een ieder wegdraagt, en genoemd wordt Oud Cariliagena's llergplanien Olie. Als gewone Pomade of Haar-Olie gebruikt, waarloe 3 a 4 fleschjos voor een geheel jaar loereikend zijn is bel een zeker en onfeilbaar behoedmiddel tegen het uitvallen en vroegtijdig grijs worden van het tiaar. De prijs is slechts 60 cents per fleschje, een prijs die niemand moet terug houden om liet middel ie beproeven. Verkrijgbaar aan liet Hoofd Déjiot ie Delft, bij A. BREETVELT, Az.die hetzelve mede verkrijgbaar heeft ge steld bij N. J. SandersGz.Leiden, Haarlem merstraat. G. Wilhelmus, Woerden. Mej. de Wed. Bosman, Gouda. Wed. Boon, Leidschendam. W. LigthelmVoorburg. E. van Mansum, llillegom. En meer bekende depóts.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 3