LEÏD8CHË COURANT. 1868. ir.v .J]-, -jft life bf*%j i JNC 116. v v., N&; VRIJDAG 25 SEPTEMBER. STADS-BER1GTEN. PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING 1888. PATCNTBLADEN. De Courant wordt Maandag IVoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. )ÜSiéHK<J feSiCffl It t r 1 v% De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BUBGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDKN herinneren bij deze hen, die zich in den loop der negen eerste maanden van het jaar in de gemeente zjjn komen vestigen of uit anderen hoofde belastingschuldig zijn geworden en verzuimden de, bij artikel 3 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, gevorderde aangifte ter ge meente-secretarie (financiële afdeeling) te doenaan deze bepaling in den loop dezer maand gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leyden, 1 September 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel Gemeentebestuur van Leydendoet Ie weten, dat de ingevulde patcntbladenover het dienstjaar 1868 en 1869, voor al de wijken, ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn dagelijks van des voormiddags tien lot des namiddags te een uur en wel lot en met den laatslen September eerstkomende; terwijl na het verstrijken van dien tfjd de onafgehaalde patenlbladen aan de Deurwaarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eisehen tien Cents zonder meer. En zal deze door plaatsing in de Letjdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Levden, 10 September 1868. v. d. BRANDELER. Bl.WEMAXDSCHE BERIGTEN. LEYDEN. 24 September. Wij vernemen dat op den 27sten dezer onze stadgenoot de heer J. T. L. Hocffike, heelkundig liof-mechanicus van Z. K. H. prins Frederik der Ne derlanden, zijne veertigjarige ambtsbetrekking als academisch instrumentma ker zal mogen gedenken. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. Het voor rekening der Ned. regering Ie Toulon gebouwde ramloren- schip de Schorpioen is dezer dagen aldaar beproefden heeft aan al de gestelde eisehen voldaan. Hei zal naar Nederland vertrekken en op de reis te New-Castle het voor dat schip bestemde geschut innemen. Delia's weekblad meldt hel overlijden van den heer H. P. Scholle, stichter van Pella in de Vereenigde Staten en vroeger predikant hier te lande. Hij werd te Amsterdam in 1805 geboren en voltooide zijne studiën aan de Leydsche hoogeschool. In 1833 werd bij tot de predikdienst toegelaten; maar later stelde hij zich a3ti het hoofd van de afscheiding, die in de herv. kerk plaats had. Door wrjien den heer mr. A. J. Ilelmicb, in leven te Zwolle woon achtig, zijn gelegateerd: aan het R. C. armbestuur aldaar eene som van ƒ4000, aan liet R. C. weeshuis aldaar ƒ1000; aan het armhesiutir der Ned. herv. gemeente aldaar ƒ1000, en aan dat der Ltith gemeente aldaar ƒ500. Te Rotterdam had gisteren de jaaritjksche algemeeue vergadering plaats van de afgevaardigden der afdceliugen van de Ned. Gnstaaf Adolf-vereeniging. De voorzitter van hel hoofdbestuur, dr. L. J. F. Janssen, opende de bijeen komst mei eene toespraak waarbij hij o. a. mededeelde dal het aantal le denthans 4312 bedragende, wel eenige, doch geene belangrijke vermin dering sedert bel vorige jaar had ondergaan, terwijl daarentegen liet totaal der bijdragen, giften en legaten aanmerkelijk hooser is en de vereeniging zich over liet alsemeen in een vooruitgaanden bloei mag verheugen. Na deze toespraak werd door den secretaris, ds. J. H. Maroniet', het jaarsver- slag uitgebragt. Daaruit bleek o. a., dat de afdeeling iloogeveen had opge houden te bestaan, doch dat zich twee nieuwe afdeelingen hadden gevormd namelijk te Leur en te Leidschendam. Aangaande veranderingen in het hoofdbestuur viel alleen mede te deelen, dat in plaats van d». Ch. Krabbe als lid was opgetreden ds. H. G. Hagen. Omtrent de geldmiddelen werd nog medegedeeld, dat daaraan drie erfmakingen, elk van ƒ500, waren ten deel gevallen. Nadat vervolgens de algemeeue penningmeester rekening en verantwoording had gedaan, waaruit bleek dal er na eene ontvangst van ƒ11624.08 thans een bedrag van nog ƒ6116.11 beschikbaar bleef, hechtte de vergadering na eene uitvoerige discussie hare goedkeuring aan hel inge diende plan tot verdeelitig der ondersteunings-geldenten gevolge waarvan in Nederland aan 10 en in het buitenland aan 68 gemeenten geldelijke hulp zal verleend worden. Deze gemeenten zijn in Beigig, Frankrijk, Westpha- lenRijnprnissen Nassau, Silezig, Beijeren, Oostenrijk, Stiermarken Hon garije, Moravig en Bohemen en te Smyrna. Hierna werd nog besloten om aan de gemeente Groesbeek, in Gelderland, een feestgave van ƒ400 toe te kennen. Als plaats voor het houden der volgende vergadering werd 's Gra- venhagc aangewezen. Des avonds had in het kerkgebouw der Evang. Luth. gemeente eene openbare bijeenkomst plaats, waarin door dd IcrNooyApèl, van Grieihnysen en Drost de aard en het doel der vereeniging duidelijk werden uiteengezet en eenige tnededeelingen werden gedaan omtrent den tegenwoordigen toestand der Waldenzen. Vrijdag II. werd te Dordrecht de jaarlijksche vergadering gehouden der Holl. maatschappij van fraaije knnsten en wetenschappen. De vergade ring werd geopend door den algemeenen voorzitter, den heer M. A. Perk, met eene rede over het verval van het tooneel, ook in ons vaderland. Ver volgens werden de eerebltjken, toegekend aan de lib. m". J. van Lennep en G. Mees Azn.uitgereikt. De voor van Lennep bestemde gouden me daille werd door de Amslerdamsche afgevaardigden in ontvang genomen, ten einde die aan de kinderen van den overledene ter hand te stellen. Daarop deed de algemeene secretaris, de heer mr. J. YV. van der Noordaa, verslag van de lotgevallen der maatschappij in bet afgeloopen jaar; daaruit bleek dal het ledental belangrijk toegenomen en de toestand der maat schappij over het geheel voldoende is. Als prijsvraag ter beantwoording vóór 1 Januarij 1870 werd gekozen: nAanwijzing van de sporen die het verblijf der Spanjaarden hier te lande heeft achtergelaten op het gebied van taalzeden en gewoonten." Tevens werd bepaald dat het volgende jaar eene proeve van prozaover een nader te bepalen onderwerp, als prijs vraag zal worden uitgeschreven. Tot algemeen voorzitter voor liet volgend jaar werd benoemd dr. E. Laurillard en tot algemeen secretaris de heer W. M. VVesterman, beiden te Amsterdam, liet algemeen bestuur deelde mede, dat het besloten had het eenig ingekomen antwoord op de uitgeschre ven prijsvraag uit het vak der wijsbegeerte: De verdiensten van den JJtrechtschen hoogleeraar J. F. L. Schroderals wijsgeer," niet te be- k rootten. De kardinaal-aartsbisschop van Rouaan, lid van den senaat van Frank rijk, de heer de Bonnechose, heeft in de vorige week eenige dagen te Nij megen doorgehragt, en o. a. in* de Burgstraat het woonhuis bezigtigd van zijnen vader, die tijdens de Fransche overheersching aldaar de betrekking van onder-prefect heeft vervuld. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten, met 1 Jan. a. s. af te schaffen de heffing van gelden voor staanplaatsen op de paarden en bees tenmarkten, uit overweging dat de opbrengst dezer gelden niet in ver houding staat tot de kosten van invordering en de belemmering die de handel van die heffing ondervindt. Te Groningen vielen Zaturdag avond II. twee kinderen van den turf schipper J. Malta, een jongentje van 13 en een meisje van 6 jaar, lerwjjl zij over de loopplank naar het schip wilden gaan, in het water. Dit werd gehoord door de moeder, die zich in 't vooronder be»ond en oogenblikkelijk in het water sprong. Ofschoon het vrjj duister was, had zij het geluk haar zoontje, dat zijn zusje nog vast hield, te grijpen en hen boven water te houden totdal er meerdere hulp kwam, en redster en drenkelingen behou den aan boord gcbragl werden. Te IJzendijke is Zondag II. de schuur afgebrand van den bouwman Poissonnier, waarbij 9 koeijen, 2 kalveren, een veulen, 2 varkens, 19 bunders graan, eenige voeren hooi enz. een prooi der vlammen werden. Het geheel was tenen brandschade verzekerd. De brand wordt aan kwaad willigheid toegeschreven. Uit Brussel meldt men dat de toestand van den kroonprins niet ver ergerd is. De September-feesten zullen op verlangen des konings doorgang hebben. 's GB AVENHAGE 24 September. Door Z M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille met een loffelijk getuigschrift verleend aan H. A. Jalink, sergeant der inf. bij het leger in Ned. Indie, wegens het met levensgevaar redden van eenett korporaal uit den snel stroomenden Kali-mas op 14 April ji. Y'an de bij Milligen gekampeerd hebbende officieren zijn nog, behalve de reeds genoemden, benoemd tot: kommandeur der orde van de Eiken kroon: de majoor J. Schuurman, van den gencralen staf; de Is officier g van gez. 2e kl. dr. J. Weteling; tot officier dier orde: de majoor E. J.van Bel, van het reg. grenadiers en jagers; de kapitein H. F. K. van Over- vcldt, van het 7C reg. inf tot ridder dier orde: de kapitein M. J. Nolthe- nius de Man, van den generalen staf; de kapitein jhr. A. R. J. Klerck, van het reg. grenadiers en jagers; de kapitein 11. F. Scbarp, van het 4e reg. inf.; de kapitein J. C. van Gheel Roell, van het reg. veld-artillerie; de ritmeester G. Holtius, van liet 3e reg. huzaren; de ritmeester-adjudant W. A. A. B. van Tol, van hel 1E reg. huzaren; de kapitein van Es, van het corps mariniers. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer .1. G. Smits, kunstschil der te 's Gravenhagetot het dragen der versierselen van ridder der orde

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1