BIJBLAD TOT Dl LEYDSCH! COURANT Maandag 21 September 1868. VEREENIGDE ZITTING DER BEIDE KAMERS, op MAANDAG 21 SEPTEMBER 1868, ter opening van de gewone Vergadering der Staten-fieneraal VAN Zittingjaar 18681869. De lieer mr. J. A. Philipse, die de voorzitiersioel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de zaal besiemd voor de zitnngen der tweede kamer vereenigd hebben, tegen half een ure de vergadering, en laat een koninklijk besluit van 16 September, houdende zijne benoeming tot ïoorzilter der eerste kamer gedurende hel aanstaande zittingjaar, door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift tan art. 103 der grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen benoemt eene commissie, bestaande uit leden der beide kamers, die Z. M. den koning, bij Ooogstdeszelfs aankomst in het gebouw derstaten-gencraal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van ministeriele departementen, de kanselier der beide orden en de leden van den raad van state vervoegen zich ten een ure in de vergaderzaal. De koning, die zich met 11H. KK. 1111. den prins van Oranje en prins Frederik der Nederlanden op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze tiaar het gebouw van de tweede kamer bege ven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de ver gaderzaal binnengeleid. Z. M. de koning plaatst zich op den troon en houdtterwjjl HH. KK. BH. de prins van Oranje en prins Frederik der Nederlanden naast hoogstdenzelve gezeten zijn, de volgende openingsrede: Mijne Heeuen Het verheugt Mij, Uwe Zitting te mogen openen met dankbare erkenning van het vele goede, dat het Vaderland te beurt viel. Onze betrekkingen niet de andere mogendheden laten niets te wenschen over. De middelen van internationaal verkeer worden aanhoudend uitgebreid en verbeterd. De belangen van handel, scheepvaart en nijverheid worden door Mijne gezantschappen en consulaten voortdurend met zorg behartigd. Zee- en Landmagt, zoowel hier te lande als in de 0>erzeesche bezittin gen, kwijten zich voortdurend loffelijk van hare taak. Wat in Uwe vorige Zitting onafgedaan bleef ter verbetering van het regtswezen, zal, voor zooveel noodig gewjjzigd andermaal aan Uwe be raadslaging onderworpen worden. Ook zullen U voorstellen worden gedaan, ten einde in gewigtige leemten van de bestaande reglerlijke organisatie te voorzien. Om dat doel te be reiken, mag gedeeltelijke invoering van de Wet houdende de nieuwe reg- telijke inrigting wenscheiijk geacht worden. De Wet houdende afschaffing van de tienden zal wederom worden inge diend. Bij het toenemen van de bevolking des Rijks vordert artikel 77 der Grondwet vermeerdering van hel getal leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Van Mijne bijzondere zorg voor hel onderwijs zal U blijken uit de voor- dragt ecner Wet lot regeling van hel hooger onderwijs. Met den aanleg van de werken voor de Staatsspoorwegen zijn groote vorderingen gemaakt. De verbinding langs de spoorwegen met de noorde lijke gewesten is tot stand gekomen. De aanleg van een aantal andere groote werken van openbaar nut wordt regelmatig voortgezet. De landbouw mag zich over 't algemeen in eenen ruimen oogst 'er- hengen. Dankbaar erken ikdat de ziekte onder bet rundvee geheel is geweken. Toen men onlangs eenige zorg koesterde, dat zij zich op nieuw zou ver wonen, zijn terstond de strengste maatregelen genomen. De uitkomst der Visscherijen was niet zeer bevredigend. Nieuwe onder nemingen beloven meer uitbreiding aan de Zeevisschcrijen in het bijzonder. Nieuwe wettelijke verordeningen op het krankzinnigen-wezen zullen li worden voorgelegd. Onze nijverheid blijft vooruitgaan. De ontwerpen van wet op den ijk der maten en gewigten, op de begraaf plaatsen en op de banken van leening zullen U op nieuw worden aange boden. Het tiitzigt bestaat, dat in het volgend dienstjaar aile Staatsuitgaven, ook die voor de spoorwegen zonder buitengewone hulpmiddelenbestreden zullen kunnen worden. Bij de raming der uitgaven is naauwkeurig gelet op de wenschelijkheid om [in alle eischen van de dienst te voorzien, met inachtneming van die ma tiging welke door de omstandigheden geboden wordt. Onder de wets ontwerpen met het financieel beheer in verband slaande, die U voorgelegd zullen worden, behoort het voorste! tot afschaffing van het zegelregt op drukwerkenen zijne vervanging door andere middelen. De toestand van ons uitgebreid overzeesch gebied is niet met ée'n woord aan te duiden. Door gewijzigde inrigting van het door de Grondwet voor geschreven Verslag, dat U binnen weinige dagen zal worden toegezonden zullen de bijzonderheden aangaande elk gebied, ook die volgens de laatst ontvangen tijdingen beter ter Uwer kennis komen. Voor de regeling van vele groole belangen Onzer voornaamste bezilting is Uwe ijverige medewerking onmisbaar. Ik reken daarop voor de zoo tijdig mogelijke vaststelling der begrooting voor Nederlandsch indib voor 1869. Beeft zoodanige vaststelling plaats, dan kunnen in de aanstaande lente wets ontwerpen gereed zijn betreffende de suikercultuur en de uitgifte van gronden in lndiê. Voor de vervulling der omvangrijke taak die U wacht, maak Ik met ver trouwen staat op Uwe vaderlandsliefde en op ceudragtig zamenwerken. Moge Uwe werkzaamheden, onder Hoogeren Zegen, tot krachtige bevor dering van 's lands belangen strekken. Ik verklaar de gewone zitting van de Staten-Generaal geopend. Z. M. de koning verlaat, na liet uitspreken dezer rede, met de prinsen, begeleid door de commissie de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der kamers. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABHE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5