besproken de «beginselen naar welke de taricfwet van 1862 hij liet minis terie van financiën wordt uitgelegd.Uiertoe gaf aanleiding eene afwij zende beschikking van den minister op liet verzoek van den beer Fol, om ruwe petroleum als grondstof te beschouwen en als zoodanig te belasten. De vcreeniging besloot een nader adres van den heer Fol bij de tweede kamer te ondersteunen. Ten slotte werd nog behandeld «de pk der weeg en meetwerktuigeninzonderheid die der gasmetersin verband tol het laatst voorgedragen wets ontwerp." In afwachting «au eene nieuwe wets- voordragt op dit punt, werd het bestuur gemagtigd het oog op dit onder werp te houden. Woensdag 23 dezer zal te Rotterdam de algemeene vergadering plaats hebben «au de Ned. Gustaaf-Adnlf-vereeniging. Des avonds zal in de Evang. Lulh. kerk eene openbare zamenkomst worden gehouden, waarbij als spre kers zullen optreden de hh. Drost, pred. te DelftTernooy Apèl, pred. te Amsterdam, en van Griethuysen pred. te Rotterdam. Verleden Vrijdag middag is op het zeestrand, ruim een uur ten noor den van Zandvoort, hel lijk van een I sraël i l ischeu koopman, Ie Leyden te huis beboerende, gevonden, met sporen van eene gewelddadige aanran ding. Den vorigen namiddag had die persoon, Mattriis de Vries gebeeten in welvarenden toestand zich van Zandvoort langs het strand op weg be geven naar Beverwijk. De zaak wordt door de justitie onderzocht. (H.C Te Amsterdam wordt eene vereeniging opgerigt waarvan, volgens de ontworpen statuten, het doel is een gezet en naanwkeurig onderzoek te bevorderen van de gebreken der beslaande Nederiandsche kieswet en de tncesie gepaste middelen op ie sporen lot hare verbetering. De vereeniging zal ook trachten elders de oprigting van dergelijke vereeuigingen te bevor deren. Z(j draagt geen bepaald politieke of kerkelijke kleur. Uit het kamp van Mtlligen meldt men van den 15denHeden hadden er o)i nieuw manoeuvres in het vuur plaats. Namens den kolonel, buitenge woon adjudant des konings, Mac Leodis aan de kamperende troepen be kend gemaakt, dat zijn broeder, de kapitein Mac Leod, van het 85,e reg. infanteriena eene ongesteldheid van weinige dagen in de ambulance van het kamp is overleden. Zyne teraardebestelling zal morgen ochtend ten 6 ure met militaire honneurs geschieden op het kerkhof te Gardereu. Heden is het lijk van een in het kamp overleden milicien Dykengavan het 4dc bal. 8sle reg. inf., op dat kerkhof ter aarde besteld. Uit Arnhem meldt men dal Z. M. de koning eergisteren de tentoon stelling heeft bezocht. Na ten 12j ure aan het gebouw te zijn afgestapt, vertoefde Z. ill. aldaar tot ongeveer 4 ure en werd, behalve door eenigc burgerlijke militaire autoriteitendoor de commissie voor de tentoonstelling opgewacht. Z. M. bezigtigde alles met veel belangstelling en nam vervolgens aan een aangeboden déjeuner deel. Z. M. heeft ook verschillende aankoo- pen gedaan. Te Arnhem is gevankelijk binnengebragt een gepasporleerd militair, kostganger te Harderwijk, beschuldigd van aanranding der eerbaarheid, gepleegd op een meisje van 11 jaren. Deze persoon was reeds gedurende drie weken voorulugtig en is in Noordbrabant aangehouden. Te Euspijk had in hel laatst der vorige maand een brand plaats, die 7 huizen in de asclt legde. Algemeen was het vermoeden dat die kwaad willig aangestookt was, en de verdenking viel bij de meesten op de buren der lieden in wier huis de brand ontstaan was. lJ«erige nasporiugen van den olficier van justitie, bijgestaan door den kamonregler van Geldermalsen hebben de daderes opgespeurd, die daags, nadat zij aangehouden was, vol ledige bekentenis heeft afgelegd. Het was de vrouw in wier huis de brand ontstaan was, en welke de meesten niet daartoe in staat achtten. Voor het prov. geregtshof «an Friesland is Maandag behandeld de zaak van drie der onlangs in het tuchthuis aldaar ontvlugte gevangenen, wegens den des nachts na hunne outvlugling bij den landbouwer Üoitema onder Roodkerk gepleegden diefstal. De eisch was voor ieder tuchthuisstraf van 5 20 jaren. Zij werden ambtshal»e verdedigd door den heer mr. Fockemavan Dokkum. Na eenigen tijd in raadkamer te zijn vergaderd geweest, heeft hel hof uitspraak gedaan en ieder hunner veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 6 jaren te ondergaan na het einde van hun tegen- woordigen straftijd, die voor twee nog ongeveer 15, voor den derde nog omstreeks 26 jaren bedraagt. Berigten uil Curasao melden dat, naar men vernam, de Ned. schoener Josephinavan daar naar Puerto Cabello vertrokken, door hel bestuur al daar aangehouden is. De Ned. schoener Antonia was, ter bescherming van Nederlaudsche onderdanen, naar Coro en La Vela vertrokken, daar beide havens door een aanval van revolutionaire benden werden bedreigd. Te Havana is de cholera uitgebroken; men telt er dagelijks 100 sterfgevallen aan die ziekte. 's GRAVENHAGE 17 September. Z. M. heeft benoemd tol broeder der orde van den Nederl. Leeuw den opperschipper T. Suk behoorende tot hel vaste corps dek- en onderofficie ren der Ned. zeemagt. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Winterswijk is benoemd de heer II. J. Antink, thans ontvanger te Vollenhove. 'Tot predikanten bij de prol. gemeenten in Ned. Indifi zijn benoemd de hh. G. C. Klerk de Reus, pred. te lleilo; J. F. Thieme, pred. te Wijn gaarden, en P. Heering pred. te Steenwijkerwold. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein L. C. de Fretnery, «an het 5dc reg. infanterie, op zijn verzoek, op non-activiteit te stellen, en bij het wapen der infanterie te benoemen, bij hel 5de reg., tot kapitein 3de kl. den 1"*° luit.-adjudant J. D. Saueressig, van het 8ste reg. Z M. heeft voor den aanstaanden wedstrijd van scherpschutters drie prachtige pièces de milien, zilver met kristal, alsmede eene fraaije buks geschonken, om te dienen lot prjjzen. Men verneemt voorts dat Z. M. voornemens is Woensdag a s. hel kamp der scherpschutters Ie bezoeken en op Zaturdag den 26s,c" dezer de behaalde prjjzen, waarvan de uitreiking in de Ridderzaal zal plaats hebben, in persoon aan de overwinnaars te over handigen. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen, Heden nacht ten 12; ure zjjn in de Spuistraat alhier twee heeren zon- der eeuige aanleidingdoor twee koetsiers die in ligt beschonken toestand verkeerden aangerand. Ee» van de koetsiers wierp den heer S. tegen den grond, waardoor die heer eene wond aan het achterhoofd bekwam, bleef ruim tien minuten op zijn ligchaam leggen en beroofde Item in dien tusschentjjd van zijn gouden horlogie en dito ketting. Den anderen heerwas het gelukt zich «an zijn aanvaller los te rukken, die daarop ijlings de «higt nam, doch op het gerucht door een en ander ontstaan, in de Wagen- straat door de policie werd achterhaald. Hoewel de naam van den anderen dader onbekend bleef, mogl het aan de ijverige nasporiugen der policie reeds heden ochtend gelukken den hoofddader aan te houden, in wiens bezit de ontvreemde voorwerpen zijn gevonden, die hij onder stroo in een stal verborgen had. BIJITENLAVDSLHE HER1GTEX. «an welk lerlit beek ble«e daar Bij I' Ier liet laten zfin eene in V de afge' lijst 14, BKLUlk Dingsdag nacht is te Antwerpen weder een schip, de Jeune Juguste, met 280 «aaijes petroleum geladen, in brand geraakt. De kapitein was in de stad en er was niemand aan boord dan een 16-jarig jongeling. Deze zag eensklaps een blaauwachtige rook uil de luiken opstijgen, waaruit tevens kleine, maar he«ige vlammen opflikkerden, De jonge scheepsgezel, begrijpende in welk een gevaar hij zich bevond, deed een sprong over boord, waardoor hij teregt kwam in een bootje, waarmede hij zich ten spoedigste verwijderde. Uet schip kon, tot groot gevaar voor de andere schepen, niet, verlegd worden, doordien het met de kiel in hel slijk vast lag. terwijl bet getijde nog eerst aan hel opkomen was. Naauwelps waren er eenige oogeublikken verloopen, of hel geheele vaartuig stond reeds in volle «lam, Wel kwam men nu «an alle kanten te hulp snellen, doch het bleek al spoedig dat er aan geene redding te denken viel. Ten einde nu te beletten dat de «lam uaar andere schepen oversloeg, werd door middel van twet stoomslepers beproefd het naastliggende vaartuig weg te brengen. Na eenige inspanning gelukte dit en tin kon men de spuiten met «olie kracht tegen het brandende schip laten werken. Dit mogt evenwel niets balen; de vlatn bleef onafgebroken voortwoeden, tot omstreeks middernacht de mast neèrviel. Bij de daardoor veroorzaakte dreuning vloeide de ontvlamde petroleum in een aantal vurige strecpen over het water, zoodat liet gevaar van verspreiding van den braud zooveel Ie dreigender werd. Gelukkig wis ten de pontonniers het gloeijende «ocltt zooveel mogelijk van de op stroom liggende schepen af te houden. Een kwartier uurs later werd hel brandende schip door de rijzing van het water met den stroom medegevoerd, zonder dat er eenige mogelijkheid bestond om hel tegen te houden. Het gevolg hiervan was dal de drjjvende vuurgloed zich overal heen verspreidde. Overal langs de kanalen, alwaar de drijvende vlammen binnendrongen, manoeu vreerde men in goede orde met de spuiten, om bij het minste onheil water te kunnen geven. Weldra scheen du noodig te zullen zijn bij het Engel- sche stoomschip Leed»hetwelk geheel en al door de vlammen omringd werd. De kapitein evenwel gaf bevel om de touwen te kappen en zijn schip zoodanig te verleggen, dal het buiten den vuurstroom bleef. Dit werd vlug gedaan, doch in de overijling waarmede ziju scheepsvolk hierbjj te werk ging, vielen er drie man over boord, waarvan er een in het drijvend vuur den dood vond, terwijl de beide anderen behouden hieven. Door den aan drang van den vuurstroom tegen den wal begon alsioen het houtwerk der aanlegplaatsen te branden. Na eenige inspanning gelukte het echter dit ge vaar af te wenden; doch terwijl alle pogingen daarop gengt waren, liepen iniusschen de verderop liggende visschersschuiten niet minder groot gevaar van in vlam ie geraken. En naauwelijks was men dit te boven, of het was te verwachten dat vier stoombooien aan de van Dtjck's-kade door het vuur zouden vernield worden. Het gaf echter «erademing, toen men be speurde dal de vurige stroom «an daar in eene andere rigting naar het mid den der rivier afdreef. Hier echter geraakte een prachtig Amerikaansch drie mastschip geheel door het vuur ingesloten. Eigenlijk waren het nu minder de vuurstreepen die het gevaarlijk maakten^ dan wel de nog alioos bran dende vaatjes zelve, die wel van het Amerikaansche schip werden afge- stoolen, maar daardoor tegen twee ligterschepen aandreven, waarvan het eene 120 en hel andere 6 vaatjes petroleum aan boord had. Beide waren dan ook spoedig door het vuur aangetast en ofschoon de pontonniers het nog zoover bragten dal het eene zwaar beschadigd werd verwijderd was evenwel het andere, met de 120 vaatjes aan boord, niet meer te genaken, zoodat er een tweede scheepsbrand ontstond, die in hevigheid voor die van de Jeune dugusle niet onderdeed. Hel was een «reesselijk schouwspel voor de toeschouwers, die op de wallen stonden, vooral toen ook dit tweede vaartuig losraakte en door den stroom tot op een uur afstand nabjj Uobo- ken werd voortgedreven, alwaar het bleef vastzitten en uitbrandde. gncëlan. LONDEN. 15 September. De Lond. Gaz. beval eene proclamatie der koninginwaarbij het parlement lot den 268le0 November verdaagd wordt. De heer Gladstone heeft zich op nieuw genoopt gezien om openlijk op te komen legen de geruchtenvolgens welke hij met de r. k. geeste 1 ykhei(1 in Engeland of wel met het hof van Rome eene onderbandsche schikking getroffen en de ondersteuning der katholieke kerk door hel «oor- uitzigt op de slooping der lersche siaatskerk gekocht zou hebben. In een schrijven «an den 7dc" dezer verklaart hij die geruchten «oor verzinsels Duizend werklieden zijn te gelijkertijd in de rijksdokken van Wool wich en in het koninklijk arsenaal ontslagen. Bij de ellende welke dit veroorzaakt, lootten de dagbladen te regi aan, dat dit een der ongelukkige gevolgen «an de oorlog-toebereidselen is, waardoor groote wisseling in de vraag naar arbeid ontstaat. Bi welg uiige liebb de i dat stem van dat tijde «ern Bij» state «vil gele hods wes Frai haat De it neer wet" boot «001 lege eind nan Zü Yan keei de op oor< de als oms lege kun het ove tol wai en ven rflk dig doc ver wo me »j' >ai ver nie wa dal en on da ie af kc dc Ir

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2