LEIÖ8CIE COURANT. STADS-BER1GTEV. VRIJDAG 18 SEPTEMBER. Van het ALPHABETISCH REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1867 (31- vel), zijn exem plaren verkrijgbaar, a 35 ets. BURGEMEESTER eb WETHOUDERS vab EEYDEN doen te weten, dat liet kohier van de plaatselijke directe belasting, «oor 1868, is goedge keurd door Gedeputeerde Siaten Bij besluit van den 15d'° September jl. en op beden aan den gemeente-ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat teder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voel ie voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth. loco Burg'. Leyden,, 17 September 1868. v. PUTTKAMMER Secretaris. BURGEMEESTER eb WETHOUDERS yan LEYDEN, Geiien de adressen van: a. Dirs van' Rijn, veehouder, en b. Izak van der Tuin, beiden wonende alhier en behelzende verzoek om een of meer varkens te mogen houden en mestende lc in een behoorlijk ingerigt huk in den stal, gren zende aan het perceel in de Langestraat, wijlt VIII n°. 704; de 2' in een gemetseld hok op de plaats achter zijne woning aan de Oranjegracht, wijk VIII n°. 554; Gelet op art. 224 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld 24 October 1867; Doen te wetendal tot het hooien der eigenaars en bewoners van de naaslhijge- le»ene en belendende pandenten opzigte der informatiën de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 21steD September aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen tie inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester eri Wethouders voornoemd, STOFFELSWeth. loco Burg'. Leyden, 17 September 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. PATENTBLADEM. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydendoet ie weten, dal de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1868 en 1869, voor al de wijken, ler Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn dagelijks van des voormiddags tien lot des namiddags te een uur en wel tot en met den laatsten September eerstkomende; terwgl na het verstrijken vau dieu lj)d de onafgehaalde patentbladen aan de Deurwaarders der directe belastingen ter uitreiking moeien worden afgegeven, die voor bun ne moeite mogen eischen tien Cents zonder meer. En zal deze door plaatsing in de Leijdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 10 September 1868. v. d. BRAN DELER. PROCES-VERBAAL van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leyden den 15dcn September 1868 zijn ingeleverd. Op heden den zestienden September achttienhonderd acht en zestig, in de gemeente Leyden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stem briefjes bestemde zaal op liet Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is zamengesteld uit den heer H. P. C. Stoffels, wethouder, voorzit ter, en de heeren dr. C. W. H. van Kaathoven en P. L. Tichler, leden van den gemeenteraad, stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussenhij hem den 15dt'n September 1868 overgcbragl uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden zeshonderd acht en negentig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken lijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter een voor een gaopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard vijftien stembrie^'eswaarvan elf oninge vuld waren, drie geen persoon duidelijk aanwezen en een, waarop de naam was ingevuld van een lid der vergadering, ter wier aanvulling werd gestemd welks beurt van aftreding op het tijdstip waarvoor de verkiezing geschieddenog niet was gekomen. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest zeshonderd drie en tachtig. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren Mr. S. Le Poole 368 stemmen, mr. P. C. Lczwijn 308, D. Noothoven van Goor 3 dr. K. A. RomhachA. G. Hesscis en prof. A. Ileinsiusieder eene stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer mr. S. Le Poole. Is derhalve verkozen tot lid van den gemeenteraad de heer Mr. SAMUEL LE POOLE. wonende alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en arider proces-verbaal opgemaakt in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 16Je» September 1868. STOFFELS, Voorzitter. Dr. C. W. H. VAN KAATHOVEN,! TICHLER l stemopnemers. BI.WEXLAXDSCnE BERIGTEN. LEYDEN, 17 September. De minister van binnenl. zaken beeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in de tweede helft van de maand October 1868 voor de benoe ming van twee of meer surnumerairs bij den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebbenen dat tot dit onderzoek worden toegelaten Nederlanders, die een voldoend examen als civiel ingenieur hebben afgelegd aan de voormalige kon. akademie ^f aan de Polytechnische school le Delft, voor zooveel zij op 1 Jan. 1869 den ouderdom van 25 jaren niet hebben bereikt. Zy die aan liet voorloopig onderzoek wenschen deel le nemen moeien zich vóór 10 October e. k. aan liet dep. van binnenl. zaketi aanmelden. De minister van marine heeft ter kennis gebragt van de militaire offi cieren der zeemagtdie zich op non-activiteit bevinden dat zij door het Centraal Comité van den Nederl. weerbaarheidsbond zijn uitgenoodigd tot deelneming aan den algemeenen scherpschutters-wedstrijddie van 21 tot 26 dezer le 's Gravenhage zal gehouden worden. De Staatscourant bevat het programma voor de opening van de ver gadering der slatcn-geueraal te 's Gravenhage, op Maandag aanst. Deze plegligheid zal op de gewone wijze plaats hebben. Te rekenen van 1 October a, s. wordt een rjjkstelegraafkantoor met beperkte dagdienst geopend te Haarlemmermeer. Te Rotterdam is lot lid der prov. staten van ZHidholland gekozen jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, met 607 van de 972 uitgebragte stemmen. De heer D. L. Wolfson verkreeg 346 stemmen. Directeuren der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid heb ben zich gewend lot de siaten der provinciën, met verzoek om strengere toepassing van de wetsbepalingen omtrent de visscherij, tol wering van de "^trooperijen op de rivieren en binnenwateren, waarbij liet vooral te doen is om de schubben der kleine viscbjes, waaruit in Frankrijk kuustparels worden bereid. De maatschappij tot bevordering van bouwkunst heeft, daartoe aange zocht door de maatschappij tot bevordering van toonkunst, eene gelijke som als die maatschappij, t. w. f 250, uitgeloofd voor een der bekrooning waardig ontwerp van een vervoerbaar gebouw tot het houden van muziek feesten tentoonstellingen enz.voor onzeveer 3000 personen. Bij niet vol doende bekrooning kan de som van 500 worden gesplitst in eene premie van 300 en eene van 200, onder voorwaarde dat de ontwerpei) worden afgestaan aan de eerstgenoemde maatschappij. Ook heeft dezelfde maat schappij eeue som van 150 uitgeloofd voor een der bekrooning waardig ontwerp van eeue openbare burgerschool 2e kl. voor 150 jongens, met wo ning voor den hoofdonderwijzer. Voorts heeft de maatschappij nog eene belooning van 50 nitgeloofd voor het plan van een voorgevel van een winkelgebouw voor den verkoop >at) artikelen van smaak en weelde. Voor de beide laatstgenoemde ontwerpen is de mededinging alleen voor leden der maatschappij opengesteld. De Vereeniging van en voor Nederlandsche lndusti iefilen hield op Woens dag 2 September II. bare 28sle algemeene vcigadering, onder voorzitting van den heer A. 11. Eigeman, vau welke vergadering de Ned. IncL van 6 en 13 Sept. een uitvoerig verslag geeft. Nadat de secretaris, de heer mr. d'En- gelbronner, bet verslag bad uitgebragt, werden besproken «de belangen der Nederlainlscbe nijverheid in beirekking lot de aanslaande organisatie eener bijzondere afdecling voor de nijverheid bij liet dep. van binnenl. zaken." De uitslag der discussiên betreffende dit punt was, dat besloten werd het bestuur te magtigen een adres aan de regering te rigteu, waarbij de wensch wordt uitgesproken dat de minister van binnenl. zaken aan de afdeeling nijverheid verzamele al wat daaronder reglstreeks behoort, en thans nog bij andere afdeelingen of ook wel bij andeie departementen wordt behandeld, tevens daarbij te kennen gevende dat de nijverheid prijs blijft stellen, niet alleen op een afzonderlijk ministerie van nijverheid, maar op de instelling van een afzonderlijk ministerie voor nijverheid en openbare werken. Daar door zou bevorderd kannen worden het weder instellen dér regthauken van koophandel, waarbij de nijverheid zoozeer belang heeft. Voorts was aan de orde: «middelen tot wegneming der onbekendheid buiten '.«lands met onze handelswetgeving en inzonderheid met ons tarief." Tol de behandeling van dit punt gaf aanleiding de onjuiste beschouwingen betreffende Nederland voorkomende in den Moniteur des intéréts matériels en in hel verslag van de Pruissische nijverheid, handel en verkeer over 1866. Ingevolge het voor stel van den secretaris werd besloten aan de regering liet denkbeeld te onderwerpen otn van lijd tol tijd in de meest gelezen organen van den handel te doen bekend maken dat Nederland' is de meest vrijgevige handels- staat van de geheele wereld en dat de statistieken, door de meest beroemde mannen in dat vak opgemaakt, dit niet cijfers bewijzen. Daarna werden De Courant wordt Maandag, ff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Din van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1