Uit Dokkum meldt men het volgendeHet schoonmaken der Bonifacius- hron trekt dagelijks de aandacht der ingezetenen. Met hel volste regt kan men zeggen: «deze bron heeft wonderen gedaan." Eene bevolking van rnitn 4500 inwoners heeft zich gedurende verscheidene weken zoo niet ge heel dan toch grootendeels uit deze wellen van drink- en waschwater voor- j zien en aan «leeg raken" behoefde volstrekt niet gedacht te worden. Zij is nu leeg gemalen en nu bljjkt z{j te bestaan uit eenige lagen leem, veen en rood zand en eene bedding van zuivere kiezel en vuursteen, vermengd niet wit zand. De bovenste laag is op een tal van plaatsen als doorboord en van uit die openingen springt het heldere zuivere water. Negen van de voornaamste wellen zrjn nu met putjes beringd, om het indringen der mod der te beletten. De grootste wel is wijd genoeg, om er tot den middel in te zakken; de andere zijn geringer van omvang. Het dagelijksch bestuur onzer gemeente heeft in dezen een initiatief genomen, dat allen bevalt. Zon der veel kosten wordt de bron nu perfect in orde. Te Groningen is Vrjjdag II. het jaarlijke feest ter herinnering aan het j ontzet en de stad in 1672 op de gewone wijze gevierd. In de Martini kerk trad als feestredenaar op d». B. C. J. Mosselmans. Delfzijl is in de vorige week bezocht door prins Napoleon, neef des keizers van Frankrijk, tl ij heeft van daar een uitstapje naar Euibden gedaan. Uit Brussel meldt men dat de toestand van den Belgischen kroonprins weder minder gunstig is. 's GRAVENHAGE 1 September. Z M. heeft vergunning verleend aan P. Hillenaar, te Leydentot het dragen van hel hem als zoitaaf in dienst van den Paus toegekende zilveren kruis fidei et virtuti. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den grooten staf, tot ko lonel den luit.-kolonel A. E. Mansfeldt, van dien staf; bij bet wapen der infanterie, lot kolonel en commandant van het 8ste reg. den luit.-kolonel P. II. J. Hongeveen, thans met het bevel over dat corps belast; bij het per soneel van de geneeskundige dienst der landmagt lot officier van gezond heid 3de kl. den kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire genees kundigen J. A. van der Slok. bestemd geweest voor de dienst in Oost-lndie, doch daarvoor ongeschikt geworden. Voorts is de officier van gezondheid 2dc kl. A. van Ünseleu Spruylleeraar bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, ingevolge zijne aanvrage, op non-activiteit gesteld en aan den lslen luit. der infanterie op non-activiteit M. van Doorninckop zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Het tiende Ned. taal- en letterkundig congres heeft Zondag avond een aanvang genomen. In de zaal der teeken-akademie aan den Boschkant zijn de congresleden plegiig ontvangen door hel gemeentebestuur, waarbij de eerewijn werd uitgereikt. De burgemeester van 's Gravenhage nam het eerst j het woord om de congresleden in de koninklijke residentie welkom te liectcn. Na hem trad, daartoe uilgenoodigd door de Nederlandsche regering, prof. de Vries op, om hel congres te begroeten en de verzekering te geven, j dat de regering met belangstelling de werkzaamheden van het congres gade sloeg, in de overtuiging dat deze bevorderlijk zouden zijn aan de Neder landsche taal- en letterkunde en tevens aan de bevesiiging van de Neder landsche nationaliteit in het zuiden en in hel noorden. Namens de Vlaamsche broeders werden deze toespraken beantwoord door den heer Delcroix. Voorts werd nog den congresleden, namens de Belgische regering, het welkom toegeroepen door den heer de Maere Eimnander, die er met nadruk op wees, hoe evenmin bij de zuidelijke als bjj de noordelijke broeders gezindheden werden aangetroffenals die waarvan hier in de laatste dagen geruchten waren uitgestrooid, die ook tot in België doorgedrongen waren. De beves tiging der zedelijke eenheid tusschen de Noord- en Zuid-Nederlanders, zeide hj), ziedaar het doel van de congressen, ook van dit congres. Na deze plegtige ontvangst begaven de congresleden zich naar de sociëteit de Vereeniging, alwaar zij den avond doorbragten. Dr Jonckbloet, voor zitter der regelings-commissie, en de heer Heeremans voerden aldaar nog het woord. Gisteren heeft hel congres zijne eerste zitting gehouden, welke door een groot aantal leden en belangstellenden is bijgewoond De heer dr Jonck bloet opende de zitting met eene rede, waarin voornamelijk vvijlen de heeren dr. te VN'inkel en mr, J. van Lennep werden herdacht. Vervolgens is het bureau geconstitueerd en zamengesleld uit de heeren Jonckbloet, voorzitter, en Frans de Corl, Jan van Beers, S. J. van den Bergh en Th van VVcst- rlieene, secretarissen. Eene motie van orde van jhr. 11. Salvador om, zonder het beginsel van toelating der vrouwen te beslissen, de dames, die van vroegere congressen leden zijn geweest, ook op dit congres toe te laten, is door den voorzitter, den heer Jonckbloet, bestreden, op grond, dat eene motie van orde zich alleen kan uitstrekken tot regeling van werkzaamheden, maar nooit een diep ingrijpend voorstel mag zijn. Voorts is ingetrokken het politieke voorstel om het congres eene maatschappelijke strekking te geven. Daarna is lang gesproken over het voorstel van liet vorige jaarom de benaming taal- en letterkundig congres te veranderen in taai-congres. Vier voorstellen werden gedaanaangenomen is hel voorstel van dr. Beets om de zaken te laten, zoo als zij zijn. Na de pauze trad als spreker op prof. II. E. Moltzer, die door verschillende voorbeelden betoogde, dat de woorden der taal in den loop der tijden verandering van beteekenis onder gaan. Ds. J. J. L. ten Kate droeg twee dichtstukken voor. Dr. de Jager sprak over de quaestie van het al of niet behoud van de verbuiging der naamvallen, terwijl prof. Ileremans, uit Gent, sprak over de letter kundige betrekking tusschen Noord en Zuid iu de zestiende eeuw. H. M. «ie koningin en Z. K. 11. prins Frederik hebben een gedeelte van de zitting bijgewoond. Des avonds had in den schouwburg hel nationale concert plaats, waarop o. a met veel bijval weid uitgevoerd de cantate lleiligerlremuziek van R. Hol, op woorden van mr. .1. E. Banck. Dit concert werd vereerd met de tegenwoordigheid van II. M. de koningin en van HH KK. HH. prins Frederik en p ins Alexander. Na den afloop van het concert werd aan den lieer Banck eene serenade met fakkellicht gebragt. In de zitting van heden deelde de voorzitter mede dat II. M. de koningin hem uilgenoodigd had haren dank aan het congres te betuigen voor de wijze waarop zij gisteren was ontvangen. Vervolgens bragt de heer Vuylsteke rapport uit namens de commissie belast met een onderzoek van de middelen ter verbetering van het onderwijs der Ned taal iu de Vlaamsche provinciën en daarna de heer Max Rnoses, namens de commissie benoemd om onder- j zoek te doen naar de middelen, toen aangeduid, ter opbeuring van het looneel in Noord- en Zuidholland. Daarna heeft de heer van Violen in eene snijdende redevoering de vraag beantwoord: «wat moet er worden van het Ned. woordenboek?" Die spreker werd herhaaldelijk tot de orde geroepen. De heer van Vloten be weerde dat eerst over 64 jaren het woordenboek zritt voltooid zijn terwijl beloofd was dat het over 24 jaren zou zijn voltooid. De voorzitter heeft de opmerking gemaakt dat twee jaren geleden op fiej congres te Rotterdam het woordenboek van het congres is losgemaakt. Prof. Vrecde heeft den heer van Vloten wederlegd en zijne medewerkint aan het woordenboek belangeloos toegezegd, terwijl hij hoopte dal dit voor beeld navolging mogi vinden. Ds. Beets heeft in eene geestige improvisatie betoogd dal op de'vraag; »wat er van het woordenboek kan worden" alleen kan geantwoord woe den neen woordenboek." Prof. de Vries heeft de spoedige verschijning der zevende aflevering aan gekondigd en de spoedige voortzetting van hel woordenboek verzekerd. BUITEiVLAVDSCHE ISKRIGTEN. ENGKLAA LONDEN, 30 Augustus. Toen de zoon van koning Theodorus hier te lande werd gebragt kwam de vraag op, wat men met hem zou aanvangen. Hij kon niet aai zijn lot worden overgelaten en het was tevens onredelijk van het Er.gelsclit volk te eischen, dal hij op 's lands kosten gedurende zijn geheele leven zoj worden onderhouden, nadat men 5.000 000 besteed had voor de onder werping van zijn vader. Men heeft thans dienaangaande een plan gemaakt, Men zal hem eene zorgvuldige opvoeding geven, cu hem opleiden tot In' disch ambtenaar. In Westminster is een stuk grond aangekocht, waarop eene r. k. ka thedraal voor de diocees van Westminster zal worden gebouwd en die teveiu een gedenkteeken zal zijn aan de nagedachtenis van den kardinaal Wise man gewijd. Een belangrijke diefstal heeft aan het station te Manchester plaats ge- had. Vier kisten met goud- en zilverwerk waren in een der goederenwa gens geplaatst en totdat zij te Liverpool aankwamen onaangeroerd gelaten, doch bij de aankomst waren er slechts drie. De verdwenen kist bevalt! voor 2000 aan horologies Vijf personen zijn reeds te Manchester aange houden en een gedeelte van den buit is bij hen gevonden. Blijkens berigten uit de Vereenigde Stalen baarde er de veeziekte ia het Westen en het Noordoosten veel zorg. In New-Vork had de gouver neur van den slaat bepaald dat geen rundvee uit het Westen ingevoerd zon worden alvorens aan de grenzen van den staat door deskundigen onder zocht en gezond bevonden te zijn. In New-Jersey was de invoer van vet uit liet Westen en uit Texas door den gouverneur volstrekt verboden. Dt zuidwestelijke grenzen van den staat Missouri verkeerden als in staat va» burgeroorlog; aldaar waren groote kudden rundvee uit Texas en uit het Inriiaansche land door veedrijvers vereenigd; maar de bevolking van Missouri belette hen in haar land te komen, dewijl de kiem der ziekte bepaaldelijk door vee uit Texas aangebragt schijnt te worden, de veedrijvers dreigden geweld te gebruiken; de grensbewoners verklaarden hen die binnendron gen te zullen dooden de gouverneur van den slaat had bij eene proclmatit de beide partijen tegen storing van den openbaren vrede gewaarschuwd, Omtrent den aard der veeziekte liep het oordeel der deskundigen nog uiteen, De heer Gamgeeeen Engelsch veeartsenijknndige van naam, hield haar voor eene uiet-besmettelijke kwaal, onderscheiden van de runderpest of vee- typhus, dien hij in Engeland had waarsenomen. Naar hel gevoelen van den heer Harris, eenen deskundige te New-York, is hel eene besmettelijke ziekte van typhensen aard. Onlangs is te New-York eene vergadering van de internationale klee- dermakers-vereeniging gehouden. Zij besloot den president Johnson door eene deputatiehare hulde te brengen. De president heeft willen tooneu dat hij zich zonder schaamte herinnerde vroeger kleermaker geweest te zijn; hij ontving de deputatie zeer heuschbetuigde haar dat hij de gelukkigste dagen zijns levens in zijnen kleermakerswinkel had gesleten en gaf haar verder goedeu raad voor handwerkslieden. FRANKRIJK. PARIJS, 30 Augustus. De graaf van Girgenli, een prins van den Napelschen tak der Bour bons-familie, is met zijne jeugdige gemalin, eene dochter van de koningin van Spanje, alhier gekomen en er van wege het hof met meer dan gewone onderscheiding ontvangen. Hierin wordt door de dagbladen eene politieke bedoeling gezocht Katholijke dagbladen meenen dat die bijzonder heusclie ontvangst leed aan de lialiaansche regering zal doen, en willen doen geloo ven dat zij juist dit ten doel heeft. De maarschalk Niel heeft als voorzitter van den algemcenen raad van hel dep. der Opper-Garonne eene redevoering gehouden, waarin hij in hoofd zaak zeide, dat het Fransche leger met den besten geest is bezield; dat de arsenalen vol zijn; dat de wapening uitmuntend is; dat de flnauciële hulp bronnen nagenoeg onuitputtelijk zijn, en dat het in den tegenwoordige» stand van zaken, wanneer men Frankrijk vergelijkt met de andere mogend heden van Europa, vergund is met wettigen trots te zeggen, dat Frankrijk alleen op dit oogenblik naar zijn welgevallen vrede kan maken of oorlog. Onder de verder bekend geworden toespraken bij de opening der ziltig- gen van de algemeene raden gehouden, trekt nog de aandacht die van de» prefect van het dep. du Nord die, nadat hij had verklaard dat de keizer al zijne beloften jegens Frankrijk was nagekomen, zich o. a. aldus uitliet: Heden kroont de keizer het gebouw, door aan Frankrijk de vrijheid te verleenen. De keizerin is eene heilige, en de keizerlijke prins is een edel kind, dat zich zjjtte voorvaderen en Frankrijk waardig zal betoonen. Laten wij ons buigen, mijne heeren, laten wij ons met toegenegenheid buigen voor deze driëëenheid van genie, hoop en weldadigheid. Men verneemt dat door het ministerie van oorlog twee duizend zooge naamde mitrailleuses zijn bestelddaarvan zijn reeds eenige honderden ge reed en zullen de andere denkelijk vóór hel eind dezes jaars geleverd worden. Het voornemen zou zijn één zoodanig wapentuig aan elke com pagnie van de infanterie te geven. Te Nimes heerseht eene groote opgewondenheid. Bij gelegenheid dal onlangs eene aldaar gehouden kiezersvergadering door de policie werd uit elkander gedreven, is de heer Sanier gekwetst geraakt en deze bevindt zich in zorgelljken toestand. De vader van den heer Sanier is ten gevolge van den [schrik ongesteld geworden en overleden. Bij de teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot werden verscheidene redevoeringen gebonden. De heer Demians, vroeger lid van hel wetgevend ligchaam drong aan op een- dragtige zamenwerking van alle partijenten einde de vrijheid le herwinnen. In de dezer dagen gehouden jaarlijksche openbare vergadering der Fransche akademie is de prijs in de welsprekendheid loegrkend geworden aan den heer Gidel, professor in de rhetorica aan het Lyceum Bonaparte nt

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2