LEYDSCIE COIIRAN 1868. -Jk -JU ^êjsJF" WOENSDAG 2 SEPTEMBER. N". 106. '€■1 STA DS-BER1G TEN. PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING 1868. De Courant wordt MaandagWoensdag en yrij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.'per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bij deze hen die zich in den loop der negen eerste maanden van het jaar iu de gemeente zjjn komen vestigen of uit anderen hoofde belastingschuldig zijn geworden en verzuimden de, bij artikel 3 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, gevorderde aangifte ter ge meentesecretarie (financiële afdeeling) te doenaan deze bepaling in den loop dezer maand gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Letden1 September 1868. v. PUTTRAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgeregtigdendat ingevolge art. 8 der wel van 29 Jutiij 1851 (Staatsblad n°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad opengevallen plaats door het overlijden van den Heer J. B. DE SOEN, die in 1871 moest aftreden, zal geschieden op Dingsdag den 15dcc September aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 1 September 1868. v. PUTTRAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat de kennisgeving van den 16dco Mei dezes jaars, houdende bepaling dal, tot nadere bekendmaking, geene honden, anders dan behoorlijk voorzien van een ijzeren of koperen muilband, op straat mogen gelaten worden, tan heden af wordt ingetrokken en buiten gevolg gesteld. En zal deze door plaatsing in de Leijdsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 1 September 1868. v. PUTTRAMMER, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 3d«> September 1868's namiddags te twee uren. Onderwerpen Benoeming van een Regent voor het Gereformeerd Minnehuis. Benoeming van een lid in het Bestuur van hel Werkhuis, uit den Gemeenteraad. 3». Benoeming van 2 leden in de Commissie van Fabricage. 4»! Benoeming van een Voorzitter en 2 leden in de Commissie van Financiën. 5°! Benoeming van 2 leden in de Commissie belast met het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen legen wier overtreding straf is bedreigd 6°. Benoeming van een Voorzitter en 2 leden in de Commissie tot het ont werpen van en herzien der plaatselijke verordeningen betredende de huishouding der gemeente. 7». Loting voor de zamenstelling van den Raad bij afdeelingen. 8»! Verzoek van F. Meijer, om ontslag als hulponderwijzer van de le klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lc klasse, voor jongens. 9°. Wijziging van het kohier der plaatselijke directe belasting, 1868. 10»! Voorstel lot intrekking der Verordening van 5 October 1867, op den aanvoer van rundvee voor de beeslertmarkt. 11°. Voorstel tot onderhandsche verhuring van een locaal aan de Hoogland- sclie kerk, ten behoeve van 's rijks ambtenaren. 1'. 2». BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN. 1 September. Het Genootschap voor Muntkunde te Hannover heeft tot builenlandsch lid benoemd den heer d'. L. J. F. Janssen, conservator bij liet museum van oudheden alhier. De heer P. Los Gz., te Dórdreclitbeeft voor het beroep tot leeraar tirj de geref. gemeente onder 't kruis alhier bedankt. liet overnemen van water door en ten behoeve van Rijnland uil Delf land is gestaakt. De behoefte heeft opgehouden en de boezemstand is vol doende. Ook de molens der polders, die zooveel water hadden ingelaten, malen reeds het overtollige uit. Met het oog op het laatstelijk omtrent de Ratwijksche zeevisscherij medegedeelde, schrijft men ons uit Ratwijk aan Zee, dat de versch-vis- sclierij dit jaar door schrale vangst zoo ongunstig is'geweest als in jaren niet liet geval was enofschoon voor den visch wel zeer hooge prijzen zijn besteed, nogtans door de reedcrs over het algemeen groot nadeel is geleden en de visscherlieden geringe verdiensten hebben gehad. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de commissie, aan welke is opgedragen hel examineren van hendie eene acte van bevoegd- beid als arts wenschen te verkrijgen of die hunne vroeger verkregene be voegdheid verder wenschen uit te breidenovereenkomstig artl. 27 en 28 dier wet, voor de tweede maal in het loopende jaar zitting zal houden op Maandag den 21steD Sept. e. k. en volgende dagen te Rotterdam; en dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineren van lien, die eene acte van bevoegdheid als hulpapotheker wenschen te verkrijgenvoor de tweede maal in het loopende jaar zitting zal houden op Maandag den 7dcn Sept. e. k. en volgende dagen te Leyden. De miuister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat tot opleiding voor telegrafist bij de dienst van den rijkstele graaf, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twintig leerlingen zullen wor den toegelaten om te Amsterdam onderrigt te ontvangen. Voor het verge lijkend onderzoek, om als leerling le worden toegelaten, moet men zich uiterlijk den 12den November aanst. bij het dep. van binnenl. zaken hebben aangemeld met een op zegel geschreven adres, bevattende naauwkeurige opgaaf van naamvoornamen en woonplaats. De adspiranten moeten ge boren zijn in een der jaren 1838 tot 1850 ingesloten. Het vergelijkend examen zal gehouden worden te 's Hage en aanvangen op 30 November a. s. Ook heeft de minister bekend gemaakt dat bjj den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, omstreeks twintig klerken zullen worden in dienst gesteld. Voor het vergelijkend onderzoek om als klerk te worden benoemd moet men zich uiterlijk den 26slc° Sept. a s. bij het dep. van binnenl. za ken hebben aangemeld, met een op zegel geschreven adres, bevattende naauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. De adspiranten moeten geboren zijn in een der jaren 1838 tot 1852 ingesloten. Het verge lijkend examen zal gehouden worden te 's Hage en aanvangen op 14 Oct. a. s. Door de commissie voor den nationalen wedstrjjd van den Ncderland- schen weerbaarheidsbond is eene circulaire verspreid, waarin wij het vol gende lezenIn de maand September aanst. zal te 's Gravenhage door al de scherpschulters-vereenigingen in den lande een groote wedstrijd wor den gehouden. De schutterijen, de verschillende wapens van leger en marine, in één woord, allen die zich de verdediging van onzen dierbaren geboortegrond lot taak stellenzullen ter deelneming uitgenoodigd worden. Die deelneming, zal de wedstrijd aan zijn nationaal doel beantwoorden, moet algemeen en dus kosteloos zijn. Maar daartoe is uwe medewerking ons onontbeerlijk. Dag aan dag hebben wjjsedert twee jaren, menig uur aan arbeid of uitspanning ontwoekerd, menigen geldelijken last ons getroost, om het vaderland eene krachtige, strijdvaardige reserve te schenken. Nu wij het oogenblik gekomen achten om den broederband, dien eendragtige vrijheidszin lusschen ons legde, naaitwer aan le halen door wederzjjdsche mannelijke waardering, roepen wij onbeschroomd uwe hulp in. Gjj kunt die verkenen door geldelijke bijdragen of door prijzen beschikbaar te stellen voor den wedstrijd. Mogen dan de lijsten, die u weldra ter teekening zul len worden aangebodeniu ruime mate het bewijs leverendat ons beroep op uwe vaderlandsliefde en ons vertrouwen op uwe hulpvaardigheid niet jjdel is geweest! Door den minister van oorlog is aan de verschillende autoriteiten mede- deeling gedaan van liet kon. besluit van 22 Aug., houdende verhooging der soldijen van de adjudanten-onderofficier en sergeants-majoor. Voor den duur der legeroefeningen is een rijkstelegraafkantoor met beperkte dagdienst in het kamp van Milligen geopend. Vr(jdag aanst. zullen, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, in het kamp bij Milligen feestelijkheden plaats heb ben. Z. M. de koning wordt na zijne terugkomst uit het buitenland spoe dig in het kamp verwacht. De groote olifant in de Rotterdamsche diergaarde is dezer dagen, na een langdurig en smartelijk'lijdenoverleden. Het kolossale dier, dat de vreugde was van alle jeugdige bezoekers van de diergaarde om de velerlei kunstjes, die het kon verrigten leed aan bederf van het ruggemerg. Meu is bezig het dier te ontleden; het schelet zal worden opgezet en in de dier gaarde tentoongesteld blijven. Te Utrecht heeft vóór eenige dagen eene stoute opligterjj plaatsgehad. Een welgekleed persoon vervoegde zich bij mej. de wed. M.winkelierster iu goud en zilver, en verzocht eenige ringen te mogen uitzoeken, die als geschenk moesten dienen voor een der huisgenooten van den banketbak ker D. Hij zelf zocht er 12 uit, en de niets kwaads vermoedende jufvrouw voegde er nog drie bij, te zamen ter waarde van 70 a ƒ80. Op zijne aanvraag werd hem de dienstbode medegegevendoch bij het huis gekomen verzocht hij deze de hoofddeur iu te gaan, terwjjl hjjdaar het eene ver rassing gold, met de ringen de achterdeur zou ingaan. De dienstmaagd wachtte echter le vergeefs, daar het huis niet eens eene achterdeur heeft. Op den staatsspoorweg tusschen Glanerbeek en Enschedé had dezer dagen een vreeseljjk ongelijk plaats. De beambte, die op den van eerst genoemd station komenden trein tot het bedienen van den remtoeste! op den daarvoor bestemden waggon gezeten was, schijnt onder weg een staande houding aangenomen en daardoor met het hoofd tegen een der viaducten, waar onder de trein passeert, gestooten te hebben; want.bij de aankomst aan het station te Enschedé vond men zijn bloedend lijk op den wagen liggen. De ongelukkige was gehuwd en te Almelo woonachtig.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1