VOORHANDEN Per Telegraaf. per' en dc stuurman zijn, na een bangen nachtden volgenden morgen ge- red door Wierumer visscherlieden. 'sGRAVENUAGE, 29 Augustus. Aan den heer mr. R. J. graaf Scbimmelpenninckgewezen minister van financiën, is een pensioen verleend ten bedrage van ƒ2005. Men verneemt dat Z. M. de koning aan het centraal comité der weerbaarheid heeft doen berigten, dat 11. D. den wedstrijd van scherpschut ters, in September alhier te houden, met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. KIV GEL A E». LONDEN 27 Augustus. Bij de order in council van 11. M. dc koningin op den aanvoer van vreemde schapen is nog bepaald dat de huiden, de wol, horens en poolen van dc ingevolge deze verordening geslagte schapen eene zuivering moeten ondergaan voor dat zij verkocht kunnen worden. Dingsdag morgen zijn ter aarde besteld de stoffelijke overblijfselen van de slagtoffers van het spoorweg ongeluk bij Abergele. Die begrafenis leverde een hoogst ircflend schouwspel op. De bevolking gaf de opregtste blijken van hare droefenis en sympathie. Al de winkels waren gesloten. Mei de treinen uit Chester en Rhyll waren een groot aantal bloedverwanten van de ongelukkigen aangekomen, sommige uit ver verwijderde plaatsen. Allen waren in diepen rouw. Nadat de kerkelijke plegtigheden volbragt waren, werden de doodkisten in opiogt naar hei kerkhof gedragen. Er waren 32 kisten voor 33 dooden. De overblijfselen van een der slagtoffers waren zóó gering dat men die in een blad papier bad kunnen overbrengen. Men heeft ze in eene der kisten, naast een ander lijk, nedergelegd. Op één na zijn de namen van de overledenen bekend geworden. De laatste gebeden van de geestelijken werden door het luide snikken en het hartverscheurende gejammer v3n de talrijke bloedverwanten en van de onafzienbare menigte afgebroken. Nooit welligt heeft een kerkhof zulk een tooueel van diepen en algeuiecnen rouw opgeleverd. Na atloop der begrafenis werd door den direcieur van de Noordwestelijke spoorwegmaatschappij aan de bloedver wanten der overledenen medegedeelddat de maatschappij voornemens was het terrein, waarop de lijken begraven waren, aan te knopen en af te sluiten. De bloedverwanten hebben daarop besloten een gedenkteeken op die plaats op te rigien. Zalurdag en Zondag heeft op de zuid- en oostkusten des lands een zware storm gewoed, die zeer onverwachts kwam opzeilen en veel schade op zee beeft veroorzaakt. Nabij de monden van de Mersey zijn 12 schepen verongelukt, waarbij een 100-tal personen is omgekomen. De Tama, naar Quebec bestemd, is tegenover de haven van Liverpool, op een zandbank siootende, uit elkander geslagen, waarbij 24 personen zijn verdronken. Het strand is op vele plaatsen bezaaid met overblijfselen van schepen. Eene grootc hoeveelheid Amerikaansch hooi, in het Westen en lot in het afgelegen Nebraska gewonnen, is te Liverpool in openbare veiling ver kocht voor a 5 I per ton. Engelsch hooi van maar weinig betere qualiteit wordt thans voor nagenoeg het dubbele van dien prijs verkocht. Berigien nil New-York melden dat in Georgia eene monster-meeting der republikeinen, in Carolina eene dergelijke der democraten heeft plaats gehad; aan beiden hebben vele negers deelgenomen. Volgens geruchten zon de nieuwe gezant der Vereenigde Staten in Mexico in last hebben po gingen te doen om Juarez voor een plan van annexatie te winnen. Up Haïti wint de omwenteling veld. Salnave maakte voorbereidselen om ie vlngteri; zijne familie was door de Caco's gevangen genomen. Hij had den Piuissischen consul in hechtenis doen nemen en den Brilschen consul bedreigd. Het Engelscbe oorlogschip Favorite maakte toerustingen om Port au Prince te bouidarderen. In de maand Julij zijn 30000 landverhuizers, meerendeel Duitschers, te New-York aangekomen Volgens berigten uil Jokohama van 26 Julij bleef de staalkundige toestand van Japan zeer verward. De troepen van den Mikado hadden hunne tegenstanders noordwaarts teruggedreven. Jokohama werd weder door buitenlandsclie troepen bewaakt. FRANKRIJK. PAKIJS. 27 Augustus. De keizer zal zich waarschijnlijk den 2e° September naar het kamp van Chalons begeven. De Pays, welk blad zoo al niet onder invloed der regering, toch door eenlge barer warmste vrienden wordt geschreven, betoogt bij herhaling dat een oorlog tusschen Frankrijk en Pruisseu onvermijdelijk is en dal Frankrijk geen gunstiger tijdstip dan het tegenwoordige tot hel voeren van dien strijd kan verwachten. Nu reeds sedert twee jaren, zegt dit blad o. a.begroet men elkander hier te lande overal, ten platten lande zoowel als in de steden met de vraag: wanneer koml de oorlog? Welnu, de regering dient wel ie bedenken dat het nationale gevoel zou kunnen moede worden en ver stompen, zoodal het de noodige veerkrachtjuist wanneer die vereischt wordt, zou missen. De zaken zoo staande oiogen wij vragen: waarop wacht gij? Uw leger is gereed; uw wapentuig is volledig, dc kapitalen werpt mentl, gretig en vol vertrouwen bij duizendtallen millioenen toe. Wilt gij wachten tot dat uwe vijanden nog beter toegerust zijn dan gij? Zoo gij nog langer wacht, zal er, in plaats van één of twee veldtogten, een honderdjarige oorlog moeien worden gevoerd En wie weet wat er dan zon kunnen gebeuren? God beschermt Frankrijk; dat heeft de Keizer te Troyes naar waarheid gezegd; maar men behoort God te helpen. Pruissen is van nu af de erfvijand van Frankrijk gelijk van Duitschland. Uit eene leregtwijzingwelke de lUoniteur thans aan zekere dagbladen geeft blijkt dat de gemeenteraad van Parijs werkelijk besloten heef: een klein standbeeld in brons van den keizerlijken prins in eene zaal van het stadhuis te plaatsenzullende dit beeld daartoe naar een reeds bestaand model worden vervaardigd. De minister van openbaar onderwijs, de heer Duruy, heeft eene ver- ordening uitgevaardigdkrachlens welke de jonge Cavaignac en diens vriend Genet weder tot het lyceum Charlemagne zullen worden toegelaten Het is echter nog onbekend, of Cavaignac naar liet lyceum zal terugkeeren. Naar hel schijnt, is hij voornemens zijue studiën in eene bijzondere inrigting van onderwijs voort te zetten. Uit Madrid wordt gemeld dat onder "de galeiboeven te Cartbagena een oproer is uitgebarsten. De gewapende magt beeft moeten aanrukken om de orde te herstellen. Negen galeiboeven zijn gedood en een aaniai gekwetst. PRUISSEN. BERLIJN, 27 Augustus, j De koning is weder te Potsdam teruggekeerd. Naar men verneemt zal de opening van den landdag niet voor de helft van November plaats hebben. Men verneemt dat de minister van justitie aan een regterljjk ambte naar de taak heeft opgedragen een voorstel te ontwerpen tot afschaffing van de doodsiraf, daar de regering een dergelijk ontwerp spoedig na de aan staande opening der kamers denkt in te dienen. De pastoor van het dorpje Ober-Ursel, in Nassau, is door de regt- s bank te Wiesbaden veroordeeld tot eene geldboete van 30 tb., omdat hij onlangs in een Uolïljhttïs graaf von Bismarck een «spitsboef' had genoemd. De bekende schrijfster Charlotte Birch-PfeifFer is Maandag, tengevolge van eene zenuwberoerte, overleden. Zij bad den ouderdom van 68 jaren bereikt. De grooie jaarmarkt van Niscltnei-Nowgorod is aangevangen; er zijn koopwaren in aanzienlijke hoeveelheid, meer dan in het vorige jaar, aan gevoerd; maar de handel is er nog niet zeer levendig. PA 11 IJS, 28 Augustus. Bij het tweede proces tegen de Lanterne heeft de regtbank den heer Rochefort veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 13 maanden en eene boete van 10000 fr. GUMBINNEN, 28 Augustus. Sedert twee dagen woedt een verschrikke lijke brand te Mariampolin Rusland, vijf mijlen van de grenzen. Reeds ztjn 250 huizen vernield. LISSABON, 28 Augustus. Berigten uit Rio-Janeiro van den 8,ien dezer maand melden: de vesting Humana is den 27sten Julij door de Paraguayanen verlaten gewordendaar zij gebrek aan voedingsmiddelen hadden. Dadelijk werd zij door de geallieerden bezet. De Paragiiayaansche bezetting, 4000 man sterk, is onder bet vuur van het Braziliaansclie eskader de rivier over getrokken en heeft een wauhopigen weêrstand geboden. De geallieerden hebben zich meester gemaakt van 250 stukkeu geschut en een zeer aanzien lijke hoeveelheid ammunitie, en drie kettingen, die de rivier afgesloteu hieldenverbroken. LONDEN, 29 Augustus. De Mom. Post meldt dat de verkiezingen een aanvang zullen nemen den IS1""1 November in de boroughs en den 16den No vember in de graafschappen. Het nieuw lagerhuis zal tegen de helft van December bijeenkomen. ADYERTENTIEI. Heden overleed ten mijnen huize, tijdig voorzien van de HH. Sacramenten der Stervenden, Mejufvrouw CORNELIA VAN DUSSELDORP, in den ouderdom van 58 jaren, waarvan zij mij 26 jaren met trouw en vlijt ge diend heeft. Leiden, 27 Augustus 1868. Wed. B. SCHMIER. yjlgemeene kennisgeving. Tot onze biltere smart werd heden ook onze geliefde D1EDER1K.A, de tweede onzer Tweeling-Dochters, ons door den dood ontnomen. M. P. MEERBURG HCz. Leyden, 27 Augustus 1868. C. MEERBURG, van Beer. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van hunnen dierbaren Vader en Behuwdvader den VVel-Edelen Heer JOH ANNES HENR1CUS SCHMIER, beluigen Kinderen en Behuwd-kinderen hunnen harteltjken dank. Levdes 29 Augustus 1868. Gevoelig voor de menigvuldige blijken van deelneming, ondervonden ge durende de ziekte en bij het overlijden mijner'Echtgenootebetuig ik, ook namens mjjne kinderen en bchuwdkinderenmijnen hartelijkcn dank. Leioen, 30 Augustus 1868. H. J. HERTOG. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ons beloond bij het overlijden van onzen dierbaren Vader en Behuwd-vader JOHANNES PETRUS TA VERNE, betuigen wjj onzen opregten dank. Uit aller naam, Leyden, 31 Augustus 1868. V. M. F. TAVERNE. Voor de ontvangen blijken van deelneming ter gelegenheid van mijne veertig jaren vervulde Evangeliedienst betuig ik mijnen dank. Leyden, 29 Augustus 1868. J. F. KUYPER. De Crediteuren des insolventen boedels van PI ETER ONOS, te Hou- brugge, worden opgeroepen om Zatnrdag 5 September e. k., 's morgens lOj uur, te verschijnen in het Geregtsgebouw op hel Rapenburg te Leyden, om aan te boorcit de rekening en verantwoording van den Curator A. VAN GRIETHUIZEN. bij A. W. WILLKBR AH OS. Breedstraat, W. IV, N°. 227, te Leiden, Zwarte Thee van af 0.80 tol 3.— per 5 Ons. Groene 1.ƒ1.75 en 2.per 5 Ons. Gedeponeerd door A G. VAN S1TTERT, te Rotterdamdie dezelve om hare uitmuntende kwaliteit aan ieder verbruiker ten sterkste aanbeveelt. Sedert eenigen tijd worden aan het ministerie van oorlog onder voor zitterschap van den generaal-majoor J. II. W. Le Clercqctief van den generalen staf, vergaderingen gehouden door eene commissie, bestaande uit de ingenieurs: kolonel D. G. Andreae; majoor E. A. del Campo, genaamd Camp; de kapitein A. Baud en 3 officieren der artillerie, ten einde te be raadslagen en advies uit le brengen over de plannen, die reeds beslaan of nog moeten ontworpen worden van aan te bouwen forten en versterkingen, welke ter voltooijing van de defensie van het rijk noodig zijn. In hel Diligentia-gebouw is gisteren avond eene vergadering gehouden van vrienden, vriendinnen en geestverwanten van dr. J. C. Zaalbergwaarin besloten is een adres aan de volle synode te listen, met dringend verzoek dc uitspraak van de synodus contracts te bevestigen. Dit adres, dat in de vergadering werd voorgelezen werd door de meeste toehoorders en loe- hoorderessendie men veilig op een paar duizend kon schatten oiiderteekend. BUITEN LA V DSC 11E BERIGTEN.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2