LEÏDSCIIE C0lltA\T. V:t 1868. WOENSDAG 26 AUGUSTUS. STADS-BERIGTEN. -P»" De Courant wordt Maandagff oensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. N". 105. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 15 blad 22) der Hande lingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Policieverordening, vastgesteld den 24slen October 1867; Doen te weten, dat door hen, ingevolge art. 6 dier verordening, is be noemd tot Raad der gebuurte n°. 12, van wijk IV, de heer CORNELLS CORSTIAAN VAN RIJSBERGEN. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de ieydsche Courant. Leyden, 24 Augustus 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd STOFFELS, Weth. loco Burg. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 25 Augustus. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat de exa mens voor hel verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van schoof- en van huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag den 7den October (voor Zeeland den 28!ltn October, voor Drenthe den 6dcn October) aanst. en volgende dagen; dat zjj, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk op den 238"n Sept. (voor Zeeland den 14den October, voor Drenthe den 22steD Sept.) eersik. behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte, die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen bun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Ter verbetering van een in ons vorig nommer voorkomend berigt meldt men ons uit Waddinxveen het volgende: De uitgebroken ziekte onder het vee van den landbouwer Rutle werd dooi den vee-arts Overbosch uit Gouda terstond als runderpest erkend. Eene commissie uit gedep. staten herwaarts gekomen heeft op advies vau den voormaligen districts-coromissaris Snellen de afmaking der aangetaste en ver dachte runderen gelast, waaraan gevolg is gegeven. De hter in den aan vang geloonde weifeling en besluiteloosheid had over dit gewest, ja over gansch Nederland de schromeltjkste gevolgen kunnen brengen, zoo niet de flinke, krachtige houding van den waarnemenden commissaris des konings, baron Rengers, daarin had voorzien. De hoeve is door militairen afgezet en alle toegang verboden. Op last van den minister van binnenl. zaken zijn de veehouders onder- rigt geworden van de dezer dagen binnen de gemeente Noord-Waddinxveen voorgekomen twee gevallen van runderpest, en zijn zij tevens opmerkzaam gemaakt op de gevolgen, bijaldien nu door hen geen waakzaamheid betracht wordt. De Staatscourant bevat de verslagen der commissie, in 1868 belast met het afneoten der examens van vroedvrouw. Door de commissie, die te Venlo zitting heeft gehouden, werd ée'ne candidaat geëxamineerd, en afgewezen. Door de commissie te Arnhem werden 15 candidateu geëxamineerd; toege laten 12. Door de commissie te Amsterdam werd e'éne candidaat geëxami neerd eu afgewezen. Door de commissie te Leeuwarden werden 11 candida- ien geëxamineerd7 toegelaten. In sommige Duilsche dagbladen komen in den laatsten tijd herhaalde lijk beriglen voor omtrent het staken der onderhandelingen, die te Mann heim tusschcn de betrokken Rijnoever-Stalen zijn gevoerd over de herziening van het reglement op de Rijnscheepvaart van 1831. Volgens de voorstelling der bedoelde bladen zouden die onderhandelingen zijn afgebroken, omdat Nederland zich weder op zijne oude uitlegging der bekende woorden jus- qu'a la mer zou hebben beroepen en op grond daarvan beweerd zou hebben dat de bepalingen der Weener slotacte omtrent de vrije Rijnvaart niet toe passelijk zouden zijn op de waterwegen lusschen de Lek er. de Waal en de open zee. Men verzekert dal deze voorstelling geheel onjuist is. Wel verre van den lang vergeten strijd over de bewuste woorden weêr op te rakelen, zou Nederland integendeel zich bereid hebben verklaard, het regt der overige oeverstaten op eene geheel vrije, onbelaste doorvaart langs alle beslaande waterwegen uit den Rijn in de open zee zonder eenig voorbehoud te erkennen. Maar de onderhandelingen zouden zijn afgestuit op de vorde ring van Pruissen en de overige Duilsche oeverstatenout in de nieuwe ■conventie eene bepaling op te nemen, waardoor dc regeringen dier stalen het regt zouden erlangen, om alle nieuwe kunstwerken op de Merwede, de nieuwe Maas, enz. uit het oogpunt der scheepvaart te beoordeelen en daarop gegronde of ongegronde aanmerkingen te maken. Dergelijke bepaling bestaat thans niet en zou Nederland gedurig in moeijelijkheden met zijne Duilsche buren kunnen wikkelen. Zij kan ook geheel overbodig geacht worden, wanneer men Iet op het groole belang, dat Nederland zelf heeft, om de bedoelde waterwegen voor de grootste zeeschepen steeds open en in goeden staat te houden. (IV. R. C.) De troepen, voor het kamp van Milligen bestemd, zullen den 27slenen 28sten dezer aldaar aankomen. Ingevolge aanschrijving van hel ministerie van oorlog zal er, uithoofde van het geringe aantal voorhanden scherpe patronen, gedurende den tijd dat de legerplaats bij Milligen betrokkeu wordt niet, en gedurende het wintersaizoen in de plaats van eenmaal 's weeks slechts eenmaal per maand naar de schfjf gescholen worden. Naar men verneemt hebben de bisschoppen van Nederland een geza menlijk schrijven tot hunne onderhoorigen gerigl, waarin gehandeld wordt over het onderwijs en de opvoeding van de katholieke jeugd en jongeling schap. Hetgeen de kerkvoogden daarover zeggen, is de vrucht van rijpe beraadslagingen in eene daartoe opzetteljjk belegde vergadering. Men leest in N°. 32 van het weekblad de Wekstem«Vijf honderd gnlden wordt toegezegd aan hem of haar, die bewijzen kan dat d9. P. Woudsma, van Ulrnm, zich met een meisje naar elders heeft begeven, en dus de eerste bewijzen, als zou Z. Eerw. waarschijnlijk gewelddadig om 't leven zijn gebragt, onwaar zijn. Brieven franco aan den uitgever der Wek stem, Zalsman, te Kampen." Naar men verneemt, is de heer J. Verwaaijen, te Arnhem, voor de som van f 824,000 aannemer geworden van den aanleg der spoorweglijn Scheveningcn-Gouda. Door burgemeester en wethouders van Rotterdam is aan den gemeente raad aldaar een verslag ingediend van de onderhandelingen, met het vorige en hel tegenwoordige ministerie gevoerd, lot hel verkrijgen van eene wijzi ging van de rigtiug van den spoorweg Rotterdam—Dordrechtin verband met het plan van uitbreiding der gemeente op Fijenoord. De slotsom daar van is, dat de rigting over IJsselmonde verlaten is, en men overeengekomen is het vroeger plan, waarbij de rigting door de stad Rotterdam was bepaald, weder te volgen, behoudens eenige wijzigingen en met opofferingen van wege de gemeente Rotterdam, die berekend worden op ƒ900,000, behalve het gratis afstaan van gronden aan de gemeente belioorende, die voor den spoorweg gevorderd worden. Nadat de wet tot wjjziging van eenige artikelen der concessie voor den aanleg van een kanaal tot verbinding der Noord- en Zuiderzeeën door de staten-generaal aangenomen eu door Z. M. den koning bekrachtigd was, is men weder met meerdere kracht gaan werken aan de doorgraving van Holland op zijn Smalst en daarmede in verband staande werken. Naar men uit Hoorn meldt is de uitvoer van peren en appelen, die dit jaar wel eene maand vroeger is dan in gewone jarengrooter dan men ge dacht heeft. Honderden manden ziet men dagelijks aldaar aanbrengen en verschepen. De prijzen zijn, in aanmerking van de hoeveelheid, die er is, nog al hoog. Op Terschelling kwamen in de vorige iveek de hit. officier van justitie, regter van instructie en snbst.-griffier uit Alkmaar, ten einde onderzoek te doen naar een vermoedeljjken moord. Het slagtoffer was des morgeus ten 5 ure, toen zijne vrouw van hel land terugkwam, 3lwaar zij de koeijen had gemolken, door deze op den dorschviocr liggende gevonden. De op verzoek van de familie ontbodene geueesheeren onderzochten het Ijjk en vonden naar men zegtdat de man tengevolge van verwurging moet zijn gestorvenhoewel uien geen strop of iets van dien aard bij hem heeft ge vonden. 11e vrouw, op wie zwaar vermoeden rust, heeft tot dusver alles hardnekkig ontkend. Zij staat echter hoogst ongunstig bekend. Vrijdag middag II. barstte een hevig onweder boven Enschede' los. Eensklaps sloeg de bliksem in een boomstaande voor het zoogenaamde «Apostelenhof", en ontdeed dien in een oogenbltk van de schors, nam ver volgens zijn loop door het huis, waarvan al de glasruiten verbrijzeld wer den, en ging door een ijzeren pot, die eene vrouw in de hand hield. Uit Roermond meldt men dat in de laatste dagen de kwade droes, die reeds zoo vele verwoestingen ouder de paarden van het 5de reg. dragonders heeft aangerigtop nieuw in de stallen der cavalerie aldaar is uitgebroken. Een aantal paarden is reeds aan die ziekte gestorven of afgemaakt, en vele anderen zullen hetzelfde lot ondergaan. Naar tnen uit Brnssel meldt heeft er een consult van 7 doctors over den toestand van den kroonprins plaats gehad. Volgens htm advies was de

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1