LEYDSCHE CftERAÏIT. iet 1868. WOENSDAG 19 AUGUSTUS. STADS-BERIGTEN. iden, om De Courant wordt MaandagkFoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. N". 100. lts- 1 De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. gste 5Ü 3 50 0.- 8 51) 7- 8.- 6. 4 75 10- 9 5# 14- 16.- 15.- 18.- >8- 11.- 14.- 15.51 14.- 12.- 32.- 37.- 1.5) 1.4! 0.18 pen. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 209ten Augustus 1868, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen p. Verzoek van II. C. C. Kramers, om ontslag als hulponderwijzers aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2e klasse, voor meisjes. 2». De rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over 1867. 3«. Suppletoire staat van begrooting dienst 1868. 4«' Yoordragt tot belooning van schatters en beschrijvers voor de plaatse- lijke directe belasting, met suppletoiren staat van begrooting. 5». bezwaarschriften bij Gedeputeerde Staten van Zuidbolland ingekomen tegen bet kohier der plaatselijke directe belasting, 1868. 6«. Adressen van P. J. van Sonderen, H. Huntelman, B. Kok en VV. illon- tagneom pensioen. 7», Stukken in zake den afstand van gemeentegrond aan H. Veefkind Zoon. 8» Adres van W. C. en J. B. Zuurdeeg, tot bekoming van gemeentegrond. BIMEXLANÜSCHE BERIGTEN. [31 38; 138' 184! Ui 756 99 78* 66' LEYDEN, 18 Augustus. De faculteit van wijsbegeerte en letteren aan de hoogcschool alhier heeft bekend gemaakt dat hel admissie-examen zal plaats hebben op Don- derdag en Vrijdag den 24™ en 25cn September a. s. De belanghebbenden moeten zich voor 14 September aanmelden bij den pedel K. Baremaker. Tot herder en leeraar bij de geref. gemeente onder 't kruis alhier is beroepen de heer P. Los Gz.van Dordrecht. Gisteren namiddag, in weerwil van het bestaande verbod, begaven ïiclt een viertal militairen te water in een dwarstogt aan de Baarlemmer- taart nabij deze stad. Twee hunner, goed kunnende zwemmen, verwij derden zich, terwijl na eeltige oogenblikken van de beide anderen er een is gezonken, zonder dat zijn makker in staat was hem te helpen. De on gelukkige, een milicien uil Edam, eerst onlangs in dienst gekomen, is in den modder gestikt. Door mottsgv. den bisschop van Haarlem is gisteren de nieuwe kerk ie Voorschoten ingewijd. De hoogmis werd, coram episcopo, opgedragen door den hoogw. heer G. G. Bongaerts, deken van Rotterdam, pastoor te Kralingenbroeder van den pastoor te Voorschotengeassisteerd door twee neven als diaken en subdiaken. Na de hoogmis hield de bisschop eene toe spraak lot de schare naar aanleiding van Luc. XIX, 9: Quia hodie salus domui huic facta est (heden is dezen huize zaligheid geworden). De in den Gothischen stijl gebouwde kerk doet zich, vooral met haren fraaijen toren, gunstig voor aan deu weg naar hel dorp. Inwendig is zij eenvoudig ingerigt, terwjjl bet altaar, dat door den beeldhouwer Strackée in steen van Rochefort bewerkt wordt, belooft, wanneer bet met het bijna levensgroote beeld van den H. Laurentius, den patroon der gemeente, als hoofdfiguurbenevens een paar cherubs, zal prijkeneen den kunstenaar waardig schoon geheel te zullen vormeu. Door eene eerewacht le paard van 45 jongeliedenvoerende de banier van Voorscholen en die met het bisschoppelijk wapenwerd Zondag namiddag de bisschop van het station van den spoorweg afgehaald en hem gisteren avond op gelijke wijze uitgeleide gedaan. Hen meldt ons uit Noordwtjk aan Zee dd. 17 Aug.: Onder de vele bcrigten van branden, die men leest, kan men van bier ook melden, dat heden middag in een water- en vuurhuis, in een zeer korten lijdeen lievige brand uitbrak. Brj de ontdekking daarvan werd dadelijk de klok geluid en al wat op weg was om uit het veld huiswaarts te keerenkwam met den grootsten spoed ter hulp aanloopen en zelfs verscheidene vrouwen brag- ten gedurig emmers met water tot blusschen aan; waarna de dorpsbrand- spuitdie door de zorg van onzen geaebten burgemeester goed was gerepa reerd, den brand spoedig bluschte. Alles Uwatn in de weer, niet tegenstaande «r een gedeelte der haringvloot zeewaarts zeilde; de vele badgasten toonden door hunne tegenwoordigheid ook hunne deelneming in dit ongeval en roem den zeer zoowel de vlugheid van bel personeel der brandweer als de onver moeide hulp der vrouwen, liet gebouw is tegen brandschade verzekerd, de inboedel niet. Op Dingsdag den 24sten September a. s. zal door de plaatselijke of garnizoenscommandanten te Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Breda, 'sHage, Haarlem, 's BoschDeventer, Leyden, Roermond, Utrecht, Venlo on Zutphen worden aanbesteedde levering van de fourrages benoodigd voor de troepen te paard, die van 1 November a. s. tot en met 31 October 1869 in vermelde plaatsen garnizoen zullen houden. B(j kon. besluit van 29 Julij jl. zijn goedgekeurd de statuten van de vereeniging van onderwijzers in het leekenen in Nederland, en is die ver eniging mitsdien als regtspersoou erkend. Bij kon. besluit van 12 Aug. is art. 2 van het kon. besluit van 27 April 1844 in dier voege gewijzigd dat voortaan eene toelage van ƒ600, in plaats van ƒ400, zal worden verstrekt aan de jongelingen, die als kweeke- lingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen worden ge plaatst, om opgeleid te worden lot officieren van gezondheid bij de zeemagt. De commissie voor den nationalen wedstrjjd van den Nederlandschen Weerbaarbeidsbondbelast met de lokale regeling, heeft eene circulaire aan hare landgenooten gezondenwaarin te kennen gegeven wordtdat in de maand September aanst. te 'sGravenhage door al de scherpschutters-ver- eenigingen in den lande een groote wedstrijd zal worden gehouden. De schutterijen, de verschillende wapens van leger en marine, in één woord allen die zich de verdediging van onzen dierbaren geboortegrond ten taak stellen zullen ter deelneming uitgenoodigd worden. Naar men verneemt zullen de met Zweden en Zwitserland geslotene postverdragen met den lslc° September aanst. in werking treden en zal het postverdrag tusschen Nederland en den Noord-Duilschen bond, hetwelk op bet punt staat in Berlijn gesloten te worden, waarschijnlijk ook nog in den loop van dit jaar in werking komen. De Haagsche correspondent van de Gron. C. wil welen dat de minister van financiën met het plan omgaat om een laag uniform zegel voor alle dag- en weekbladen voor te stellen. Bjj de Ned. herv. gemeente te Bergen-op-Zoom is lot predikant beroe pen d». Heyting, pred. te nettkelum; bij die te Ouddorp d!. Boer, pred. te Ouderkerk a. d. l.lssel; bij die te Roog-Blokland ds. Hulsman, pred. te Wesimaas. Door bet prov. kerkbestuur van Zuidholland is eervol emeri taat verleend aan ds. C. L. Jnngius, pred. te Rijswijk. De predikbeurten in het kamp van Milligett zullen worden waargeno men: den 30steD Augustus door ds. ten Kale, pred. le Amsterdam; den 6d™ September door d». Pantekoek, pred. te Amsterdam, en den 13d™ September ■loor ds. de Klerck, pred. te Garderen. Blijkens een verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zuidhollandmogen die verwachtingen in meer dan een opzigt gunstig worden genoemd. Tarwe stond algemeen zeer goed te velde; men verwacht dan ook een uitmuntend beschot van best graan. Omtrent de rogge luiden de berigten bijna algemeen gunstig, en kan men daarvan eene ruime opbrengst van wigtig graan te gemoet zien. Alhoewel de gerst niet zoo voortreffelijk als de beide voorgaande gewassen zal uitvallen, geeft bet toch uitzigt op een redelijk beschot. Raver bad veel le lijden door de aan houdende droogte; de uitkomsten zullen slechts middelmatig kunnen wor den genoemd. Vlas kan vrij algemeen als mislukt worden beschouwd. Slechts uit een enkele streek gewaagde men van een redelijk gewas. Kool zaad belooft eene middelmatige opbrengst. Wat betreft de aardappelen, uit geen enkele streek werd tot dusver iets vernomen van de gewone ziekte, zoodat men goeden dunk beeft zoowel van opbrengst als van qualiieit. De vrees bestaal echter dat zij ten gevolge der langdurige droogte klein van stuk zullen blijven. Omtrent de erwten luiden de berigten vrij algemeen gunstig. Van de bootten heeft men geen groote verwachting. De droogte was oorzaak dat de bootten kort van slroo bleven en weinig gepeuld zijn. Vrij algemeen zijn de boomgaarden ruim van appelen voorzien. Peren zul len schaarsch zijn. lit het voorjaar liet bet grasgewas niets te wenscheu over. De langdurige d;oogtc in den zomer beeft echter toen zeer nadeelig gewerkt, zoodat de weilanden in de meeste streken een dor aanzien heb ben. De hooilanden gaven een ruimen oogst. Daar in sommige gemeenten van Groningen de besmettelijke pokziekte bij de schapen is onidekt, zijn daartegen maatregelen ter beteugeling ge nomen en wordt de meeste voorzigtigheid door ged. staten dier provincie aanbevolen, ten einde niet slechts verdere verspreieing der ziekte, maar ook stremming van deu handel in vee op Engeland te voorkomen, die zulke ver uitziende gevolgen voor eenen belangrijken tak van dien handel zoude na zich slepen. Te Rotterdam is overleden de lieer 11. T. I.öltnis, lid der provinciale staten van Zuidholland en lid van den gemeenteraad aldaar. De berigten omtrent de haringvangst luiden ongunstig. Gisteren is te Viaardingen een Scheveningsche logger aangekomen met 170 ton haring, die ten gevolge van algemeene behoefle van 37 tot 43 de volle en 33 lol 45 de maatjes is verkocht. Te Heinenoord beeft in den nacht van den 14™ op den 15™ een zware brand plaats gehad, liet buis van D. Ouweleer, met schuur en timmer manswinkel, het huis en schuur van den verwer en wagenmaker A. Loopik de zwingel- en de nieuwe braakmachinc met gebouw van I). Troost diens woning en koepel aan de overzijdebenevens een aan bet buis vast staande schuur met vlas zijn een prooi der vlammen geworden. Men meldt dat Vrjjdag II. een 19-jarig meisje, uil de gemeente Rhoon

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1