zegd. Daarentegen zijn 3 nieuwe departementen opgerigt. Hel getal depar tementen is dus omeranderd gebleven, namelijk 297. De rekening van hel afgeloopen jaar sloot met een baiig saldo van ƒ51849 Bij de begrooling van 1868 is het quotum door de departementen bij te dragen voor ieder lid vastgesteld op ƒ1.80 of 20 ets minder dan in het vorig jaar. Een legaat van ƒ1000, door den heer »aD Ingen aan de maatschappij vermaakt, is ont vangen. De altredende leden van hel hoofdbestuur, de hh. Loman enBeeloo, zijn vervangen door de hh. Berkhout en Matthes. Aan hel besluit der ver gadering tot opleiding van jeugdige tooneelkunstenaren was gevolg gegeven. De commissie had een plan ontworpen en daaraan is een begin van uitvoe ring gegeven; vijf elèveste Amsterdam woonachtig, hebben zich aange meld en genieten reeds hel onderwijs; elders wonenden worden niet uitge sloten, mits zij in de kosten van hun onderhoud voorzien. Eene geschiedenis van het cultuurstelsel, tot welks uitgaaf besloten was, werd door twee bevoegde mannen geschreven. Van den almanak zijn 16000 exemplaren ge drukt. Aan een 4-tal departementen is voor schoolwezen 3700 als subsidie verleend. Door de vergadering is besloten ten fine van onderzoek in han den van commission te stellen de vragenHoe behoort het voorbereidend onderwijs in Nederland te zijn ingerigt? Wat beeft men onder schoolbi bliotheken te verstaan en wat kan er van de zijde der maatschappij gedaan worden om de oprigting en instandhouding daarvan in de hand te werken? Welke middelen zouden moeten worden aangewend, ten einde ons volk tot de overtuiging te brengen, dat het karakter van het kermisvermaak hier te lande strijdig is met den goeden smaak schadelijk voor de gezondheid en verderfelijk voor wehaarl en zedelijkheid? B(j de voortzetting der vergadering op Woensdag is een voorstelstrek kende tot een commissoriaal onderzoek naar de vraag: of en door welke middelen de maatschappij zal kunnen werkzaam zijn tot bevordering van den algemeenen vrede, verworpen. Vervolgens kwamen in behandeling eenige voorstellen van hel dep. Eeydeno. a. strekkende om voor het uilgeven van geschriften niet meer dan ƒ10000 jaarlijks uit te trekken, en om het drukwerk der maatschappij te doen aanbesteden. Na uitvoerige beraadsla gingen werden deze voorstellen met meerderheid van stemmen verworpen. Ook werd verworpen het voorstel van het dep. Rotterdam om de jaarlijk- sehe vergadering in 1869 daar ter slede te houdenen ter bestrijding der kosten een crediet van ƒ1300 te openen. Het honorarium van den heer mr. van Hees, secretaris der maatschappij, werd, op voorstel van een aantal departementen, van ƒ2000 'sjaars op ƒ3000 gebragt. Eenige nog aan de orde zjjnde voorstellen werden lot de volgende algemeene vergadering verdaagd. Te Zegveld, bij Woerden, ontstond Maandag II. brand bjj den land bouwer Blokten gevolge van het broejjen van het hooi, Het woonhuis en de schuur zijn geheel vernield; slechts weinig werd er gered. Te St. Anthony-polder is Dingsdag II. door het broeijen van hooi brand ontstaan in een schuur van den bouwman L. Steenhoek. In korten tijd was die schuur met al wat zich daarin bevond, drie huizen, bewoond door vijf gezinnen, geheel in de asch gelegd. Die gezinnen zijn daardoor1 van alles beroofd. Cil verschillende plaatsen in den Alblasserwaard maakt men melding van eene ziekte onder de varkens, waardoor er velen van die dieren sterven. In de buurtschap Netterden, onder Gendringen, zijn Maandag II. zeven huizen, vier schuren en het schoolgebouw een prooi der vlammen geworden. Maandag avond en nacht heeft over een groot deel van Friesland en Groningen een hevig onweder gewoed; gelijktijdig viel er eene ontzettende massa regen. Op onderscheidene plaatsen is er brand ontstaan. Te Middelburg zat Zondag morgen een 12-jarig meisje, behoorende tot eene met een draaimolen reizende familie, met haar zusje, 3 maanden oud, op den schoot, in de nabijheid van den molen. Door de vermoeijenis van den laatsten kermisnacht overmand, viel hel meisje in slaap en bemerkte niet, dat het kind van hare knieën en achterover met hel hoofdje in een nabij staanden emmer water viel. De ontdekking volgde te laat, want het kind had toen reeds opgehouden te leven. 's GRAVENHAGE 13 Augustus. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend: aan M. Engelen, te Worms, de zilveren medaille en een loffelijk getuig schrift, en aan G. Roks, te Kerkrade, eene gratificatie van 15 en een loffelijk getuigschrift, wesens het met levensgevaar blusschen van denbrand in de spits van den kerktoren aldaar, op 11 Julij jl.voorts de bronzen medaille en getuigschrift aan U. van Zanten2den machinist aan boord van hei stoomschip Bronbeekwegens hel redden van den over boord ge vallen lsleD stuurman, ter reede van Riouw op 30 April jl.en aan J. de Vries, schipper iu hel vaste corps dek- en onderofficieren op de schroef- stoomkorvct Prinses Almeliawegens het redden van een over boord ge vallen matroos ter reede van Amboina op 12 April jl. Door Z. M. is vergunning verleend aan den beer L. Ptncoffs te Rot terdam tot het dragen der versierselen van ridder 4de kl. der orde van de Kroon, hem door den koning van Pruissen geschonken, en aan F. van Dec, te 's Hertogenboschtot het dragen van de hem als zouaaf in dienst van d n I'atis toegekende medaille fidei el virtuti. Tot procureur bij de arrond.-reglbank te Rotterdam is benoemd de neer mr. II. A. Nieuwkamp, advocaat aldaar, en tot ontvanger der directe belastingen te Sloten de heer B. C. G. van Eelde, thans adjunct-commies aan hel dep. van financiën. Aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned. Indië S. J. Boers H ans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De Ned. minister-resident bij het ltaliaansche hof, jhr, mr. M. J. L. J. II. Ilildewier, is dezer dagen alhier aangekomen. In Ie petit Courrier leest men: Als een merkwaardig bewjjs van den heilzamen invloed, dicu het zeewater op eenige ziekten uitoefent, strekt het ons tot genoegen te kunnen tnededeelen dal dezer dageu eene dame,! stom geworden was, en de zeebaden te Scheveningen gebruikte, zoo lukkig geweest is, dat, toen zij het bad verliet, zij hare stem had I kregen. een i vlamo een g men i BUITENLANÜSCliE BERIGTEN. SËLGIE Hel Joum. de Brux. meent tegen het voorstel van een tolverbond tus schen Frankrijk en België, voor hel geval dat het werkelijk ware of vvieti gedaan, met allen nadruk Ie moeten opkomen. Zoodanig verbond, dat blad, zou gevaarlijk voor ons land zijn; geen Belgisch staatsman, diej naam waardig, zou de hand willen leeneu lol de verwezenlijking van et) plan, hetwelk in zijne gevolgen verderfelijk voor onze nationale onaf bankt, lijkheid zijn zou. Voor de vaderlandsliefde der Belgen zou eene vermond! cjjnsbaarheid even zeer ondragelijk zijn als eene volslagene inlijving. ENG KL, AN I». LONDEN, 11 Augustus. Van de zijde der voorstanders van het behoud van den kerkelijke) toestand in Ierland worden alle mogelijke pogingen gedaan om het publiel aan te sporen tot bijwoning eener groote demonstratie, die op 17 dezer hel kristallen paleis zal plaats hebben. Zondag II. werden daartoe bij hei uilgaan der kerken aan de kerkgangers briefjes ter hand gesteld, waarii ieder op het hart werd gedrukt toch vooral deze vergadering bij te wonen, De heer Pigolt, redacteur van den Irishman, het hoofdorgaan da misnoegde leren, heeft gratie erlangd van het overige der gevangenisstraf, die hij wegens oproerige en opruijende geschriften onderging. Op nieuw is eene lading runderen en schapen van Tonningen aan landingsplaats door den veearts aangehoudenomdat de schapen bevonden werden de pokken te hebben. In de vorige week is alhier de wetsbepaling tegen het te koop biedt) van onzedelijke boeken en platen weder op groote schaal toegepast. Eeni verzameling van duizenden vellen druks met afbeeldingen alsmede lithogra- phische steenen en koperen platen, gezamenlijk eene waarde van 800i 1000 nitmakende, is door de policie in eenen beruchter, boekwinkel» beslag genomen, door den regter ten ture gedoemd, en daarop dadelijk ver. nietigd, een werk hetwelk een aantal policie-agenten vele uren achteren heeft bezig gehouden. Gisteren morgen heeft een geweldige brand eene gcheele wijk dezer hoofdstad met ondergang bedreigd. Nadat 2 pakhuizen en 20 huizen iet- brand waren, mogt het echter gelukken den brand te blusschen. Volgens berigten uit de Kaapstad van 5 Julij gaf de volksraad t! nationale vertegenwoordiging van den Oranje-Vrijstaat meer en meer ken van verbittering legen den gouverneur der Kaapkolonie, den heer VVods house, die door den president van den Vrijstaat, den heer Brand, gehou den werd voor de oorzaak van al de moeijelijkheden, waarin het gemeen»- best geraakt was door de noodzakelijkheid om zijne regten en zijne grenzen tegen de Kaffers te verdedigen. De heer Brand zou waarschijnlijk eenstem mig als president herkozen worden; hij had verklaard zich eene herkieiin; te zullen laten welgevallen, mits zijne jaarwedde met 3600 verhoogd wierf. Blijkens berigten uit de Vereenigde Staten zijn er slechts twee candi dalen voor de aanstaande presidents-keuzenamelijk Grant en Seymour, Van den generaal Harscock of den heer Chase is geen sprake meer. Het Chinesche gezantschap zal den 19den Augustus te New-York scheep gaai naar Engeland. lie New-York Herald meldt, dat er tnsschen de troepen onder bevel van generaal Monagas en generaal Bruzual een verschrikkelijk gevecht beeft plaats gehad bij Chacao, een klein dorp bij Caracas in Venezuela. Er vielen 2500 gedoodeu en gewonden. De eersten hebben de zegepraal behaald. In de politieke gesteldheid van het Japausche rijk is, volgens dt jongste berigten, geene verandering gekomen. Volgens de Japan Gas., een Engelsch blad, zou de gewezen Taïkoen waarschijnlijk weder aan het bewind komen. De strijd lusschen de noordelijke en de zuidelijke daïmios duurde voort; de zuidelijken hadden thans den Mikado in hunne magt noordelijken waren niet in opstand tegen den Mikado, maar wilden hem aan de handen hunner tegenpartij ontrukken. FRANKRIJK. I'ARIJS, 11 Augustus. De keizer wordt Woensdag of Donderdag alhier verwacht; Z. M. zal er tot den afloop der feesten van 15 Augustus blijven. Tegen Vrjjdag dea l4deD wordt eene groote wapenschouwing aangekondigd; zij zon, zegt men in de Champs F.lyse'es worden gehouden. Men denkt dat de keizer zich den 22sle" naar het legerkamp van Chdlons zal begeven. Alhier en in de voornaamste sleden van Europa is de inschrijving opengesteld in eene geldleening van 30 millioen fr.bestemd voor het aan leggen eener telegraaf-communicaiie van Brest over het Fransche eiland Sl. Pierre met New-York. Gisteren namiddag heeft in het Quartier Latin eene opschudding plaats gehad. Bij gelegenheid der prijsuitdeeling aan de leerlingen der gymnasia heeft de jonge Cavaignac, die een prijs had bekomen, dien niet uit de han den van den keiz. prins willen ontvangen. Deze weigering werd door de overige leerlingen levendig toegejuicht. Men deed nog eene poging om hem naar de tribune te brengen, doch hij bood wederstand, en toen begreep men de zaak niet verder te moeten drjjven. Buiten bet gebouw werd de beweging door studenten voortgezet. Men verzekert dat de policie een twintigtal studenten heeft in hech tenis genomen, en ook eene bierbrouwerij heeft gesloten, waar men den kroonprins, toen hij voorbij reed, heeft uitgejouwd. In den nacht van Zaturdag op Zondag is in den faubourg St. Antoine tentst en °l liet h

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2