LEÏDSC1IE COURANT. '\v 1808. De Courant wordt Maandag IP oensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ■uit Zalurdag avond. MAANDAG 10 AUGUSTUS. JN°. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afwonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STADS-BER1GTEN. Oproeping in activiteit van Miliciens-Verlofgangers der ligting van 18ü4 en van 1S65. Pe BURGEMEESTER van LEYDEN, Gezien de circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie £uid Hollandvan den 29sten Julijll., A, n°. 6627/1 (2dt afd.), Provinciaal- blad n". 78 Brengt ter kennis van de belanghebbende miliciens-verlofgangers, uit deze gemeente, dat het Zijne Majesteit heeft behaagd den Minister van Oorlog te magtiaen om, zoo voor liet honden yan wapenoefeningen in de leerplaats bij Milligen, als voor andere najaarsoefeningentegen den 15de° Augustus aanst. het vereischl getal miliciens van de liglingen van 1864 en 2865 van onbepaald verlof onder de wapenen ie roepen, onder bepaling dat de opgekomen manschappen róór of op den 22steD September daaraanvol gende weder otet onbepaald verlof zullen worden gezonden dat dientengevolge door genoemden Minister de vereisclite bevelen zijn uitge vaardigd om bij het regeinenl grenadiers en jagers en bij de overige regeoienten infanterie, tegen opgemeld tijdstip in werkelijke dienst op te roepen al de miliciens-verlofgangers van de ligiing van 1864, en verder, alleen voor zoo veel de bnlaillons betreft, welke aan het kamp moeten deel nemen, zoo neodig, nog zooveel manschappen »an de ligiing van 1865, als vereischl worden om die baiaillons op de bepaalde sterkte te brengen, waartoe in de eerste plaats worden opgeroepen de verlofgangers dier ligting, welke inder- tjjd niet tot zamenstelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt; en wtjdersj dat tegen denzelfden dalura bij de drie regementen vesting-artillerie en liet corps pontonniers tot hunne oefening zullen worden opgeroepen al de miliciens (evenals bij de infanterie, zoowel de gehuwden als de onge- huwden) der liglingen van 1864 en 1865, mede voor zooverre zij van beide liglingen, indertijd niet lol zamenstelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt dat miisdien de bedoelde miliciens zich op den bepaalden tijd bjj hnnnc corpsen moeten bevindenvoorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomenalsmede van hunne verlofpassen en zakboekjes; dat zij, die bestemd zijn voor de garnizoenen 's GravenhageDelft, Legden en Gouda, verpllgl zijn zicli regtstreeks naar hunne corpsen Ie be geven en belmoren le zorgen dat zij aldaar op den 15deD Augustus e k des namiddags vóór vier uren, zijn aangekomen; terwijl de overige mili ciens in deiaclieqienl moeien worden vereenigd en te dien einde gebonden zijn, tnede op den 15den Augustus (alleen zij die bestemd zijn voor de garnizoenen MiddelburgPlissingen, Kamp bij Zeist, Nijmegen en Gro ningen. op den 14deD Augustus, en die, bestemd voor het garnizoen ie Neuzenop den 13deD Augustus) aanstaande, tegen des voormiddags te elf uren. zich te bevinden op de afleveringsplaats, in den Koekamp te 'sGravenhage en eindelijk dat bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mogten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan ter plaatselijke Secretarie, op Woensdag den I2den Augustus bevorens, lusschen 10 en 12 uren, moeten kennis geven, in hel eerste geval onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Eu. ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwen den, zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeesler voornoemd, Leyden, 4 Augustus 1868. v. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Junjj 1851 Staats blad li». 85), in zijne vergadering van lieden, het kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1868 heeft vastgesteld en dal kohier alsnog Ier secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ler leziug is nedergelegdterwijl binnen dien tijd elke op hel kohier aangesla gene, krachtens de 5' zinsnede van bovengenoemd wets-artikelzijne be zwaren tegen den aanslaghij verzoekschrift op ongezegeld papier bij Ge deputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, v. n. BRAN DELER. Burgemeester. Leyden, 8 Augustus 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BliMNENLANDSCIlE bkiugtkn. LEYDEN. 8 Augustus. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd de heer P. L. Tichlerna hel afleggen der gevorderde eedenals lid van den raad geïn stalleerd. Tot lid van de commissie van financiën werd benoemd de heer J. Schellema; bij de derde stemming door de 19 aanwezige leden werden op de hh J. Scheltema en H. C. Hartevelt ieder 9 stemmen uitgebragt en één briefje blanco gelatenten gevolge waarvan de keuze door iiet lol werd beslist. Tot voorzitter der genoemde commissie werd benoemd de heer B- F. Krantz. Vervolgens werden in behandeling gebragt de bezwaarschrif ten tegen het kohier der plaatselijke directe belasting. Die van VV.T. Werst, de wed Meerburg, A. W. Sijtliofl en A. J. Binnendijk werden voor gcene gunstige beschikking vatbaar geacht; terwijl op die van T. J. Paddenburg, KiewitG. van Deventer en d. J. Voermans gunstig werd beschikt. Een viertal adressente laat ingekomenkonden niet iti aanmerking komen. Het kohier der plaatselijke directe belasting werd daarop goedgekeurd tot een bedrag van f 87124.04. Ten opzigle van een voorstel omtrent eene verbetering van den waterweg lusschen de Maas en 'sGravenhage. was het besluitovereenkomstig het rapport van burg. en wetli.datzoo als het plan daar laghet belang van Leyden daarin niet was betrokken. Einde lijk werd nog goedgekeurd een voorstel tot den verkoop van eenige oude onbruikbare schooltafels en rommeling. Bij de eergisteren op het raadhuis gehouden aanbesteding van het ver nieuwen van de sluisdeuren enz. bij de singelbrug aan de Naakteslnisis aannemer van dat werk geworden de heer P. van der Kamp, voor ƒ1290. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 116 lot 123 volwassen personen en 57 tot 63 kinderen. Men meldt ons uit Voorschoten: Den 12deD Augustus aanst. zal door jhr. Steengracht van Duivenvoorde alhier een volksfeest aan de jongelieden gegeven worden, beslaande in ringrijden en mastklimmenwaarvoor zich een groot aantal deelnemers hebben aangemeld. Den geheelen dag zal zich het muziekcorps van het 4d" reg. infanterie op het dorp doen hoorenen des avonds wordt er eene illuminatie ontstoken. Terwijl liet vee uit hooggelegen stukken weiland reeds lang gestald js of hooi in de weiden wordt gebragt, daar die slokken niets dan ééne dorre vlakte verioonen, tracht men de laag gelegen weiden langs den Rjjn enden Vliet nog zoo goed mogelijk, door het voortdurend inlaten van water in de polders, tegen verdorring te vrijwaren. Ten gevolge daarvan staat het wa ter dan ook meestal met de greppels in de weiden gelijk en graast het vee er nog genoeg om in hel leven le blijven. De opbrengst der melk komt echter gemiddeld op 40 tegen 100 pinten in gewonen lijd te staan. Door gebrek aan geschikt varkensvoeder zijn de biggen goedkoop geworden. Om trent sommige veldvruchten luiden de bcrlgten ongunstig. De le veld staande bloemkool levert een volslagen misgewas op, ten gevolge waarvan o. a. le Rijnshiirg de tuinders duizenden gulden schade hebben. Ook andere kool soorten en uteer groenten voor den winter zullen met le verkrijgen zijn, daar de eerste geen kool zetten en de laatste te vergeefs zjjn gezaaid ge worden. De tuinboonen brengen daarentegen een ruim, de snijbooneti, doch bijna uitsluitend in de Veeneneen buitengewoon gewas op. Van daar worden, behalve de gewone verzendingen van een uitmuntend gewas augur ken diep geladen schiiitenvrachten met groote augurken tegen spotprijzen verkocht, die, bij de sehaarschte van komkommers, gretig koopers vinden. De appel- en pereiihoomen laten gaandeweg eene menigte half volwassen vruchten vallen en hel vooruitzigl bestaat niet dat de oogst gaaf en groot zal zijn. In het VVestland worden schoone druiven uil de kassen gesneden, terwijl die van den konden grond een niet minder goed beladen en voor treffelijk gewas doen verwachten, De Staatscourant bevat hel verslag der commissie, bjj besluit van den gouverneur-generaal van Ned. Indie van 21 Nov. 1867 benoemd tot het afnemen van het examen, bedoeld hij art. 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1864, voor het jaar 1867. Van de 13 candidalen, die voor examen A werden geëxamineerdzijn 8 toegelaten en 5 afgewezen, en van de 10 candidaten voor het examen B zijn 8 toegelaten en 2 afgewezen. Examen A heeft over het algemeen dit jaar minder gunstige uitkomsten opgeleverd dan dat ten vorigen jare gehouden. Examen 8, het moge niet schitterend zijn geweest, kon niet als ongunstig worden aangemerkt. Vooral was in 'de kennis der Maleische en Javaansche talen groote vooruilgang waar te nemen. Voldoend examen hebben afgelegd; examen A G. A. Scherer, A. de Bruin, B. M. H. Heuveidop, U E. Prins, G .1. illume, VV. J. M. Michielsen, O. C. Eschauzier, S. P. de Bruin; examen B, E. Donwes Dekker, jh". L. Th. Hora Siccanja, J. J. Deeleman, G. K. Pik, W. J. Geertsema, W. J. M. Michielsen, mr. J D. Peereboom Voiler, H. J. Mound de Froideville; examen A en II, VV. j. M. Michielsen. Van de 30 candidalen, die van 20 ,Mjj lol 5 Augustus het eind examen der hoogere burgerscholen in Zutdholland hebben afgelegd, hebben 22 aan de gestelde eischen voldaan. Men leest in het IPeekbl. voor hooger onderwijs: Naar wij van wel onderrigte zijde vernemenwordt aan het ministerie van binnenl. zaken ijverig gewerkt aan eene nieuw ontwerp van wet op liet hooger onderwijs. Men verzekert ons dal in het ontwerp-Fock de verouderde faculteitsindeeliiig zal vervallen en dat de godsdienstwetenschap met andere wetenschappen zal worden gelijk gesteld. Volgens hel U. D. zou er plan beslaan om de kweekschool voor mili taire geneeskundigen van Dtrecht naar Amsterdam over te brengen. Tot predikant bij de her», gemeente le Bergeyk is beroepen de candi- daat J. A F. Sperua VVeilat.d en lot pred by de her», gemeente te Paesens d». Kooy, pred. te Lisse. Volgens eenen bjjzonderen brief van Nietiw-Guineadoor de Kamper C. medegedeeld hadden aldaar tusscheti de vijandige partijen onderhandelingen plaats gehad, die lot hel vaststellen van voorloopigc vredcsbepalinaen hadden geleid. Den 6den Jtinij zou op de grensscheiding de vrede geteekend worden. Te Bleiswijk is Woensdag namiddag een hevige brand uitgebarsten in de bouwmanswoning van den heer S. Bruigom, die zoo spoedig toenam, dat daarbij 3 hooibergen en het huis in korten tijd eene prooi der vlammen waren. De brand is ontstaan door hel broeijen van het hooi. Op de kermis te Grootebroek, die dezer dagen plaats had. werd een bakkersgezel beschonken en viel onder het billard in een diepen slaap. Twee baldadige gasten smeerden zijn hoofdhaar in met terpentijn en sta ken dit met een lucifer in den brand. Hoezeer den man spoedig hulp loe- gebragt werd, kreeg hij toch brandwonden, die hem welligt langen tijd in een gevaarlijken toestand zullen doen verkeeren.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1