dekte, terwijl later ttog op eenigen afstand tan daar aan den weg een ledig talies werd gevonden, welke beide «oorwerpen bleken, aan den vermisten predikant te hebben toebehoord. Men moet dus tot het vermoeden geraken, dat hier eene verschrikkelijke misdaad is gepleegd. Daarvan onderrigt, hebben zich reeds de officier van justitie en de regter-commissaris met den griffier van hier naar gemelde plaats begeven en een naauwkeurig onderzoek in hel werk gesteld, welk onderzoek nog wordt voortgezel. Behalve hel «alies droeg de vermiste mede een gouden horologie eu eene zilveren tabaks doos bij zich 'sGRAVENHAGE, 6 Augustus. L 41. heeft vergunning verleend aan den heer W. Gruyter Jr.kunst schilder te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder lsle kl. met goud en kroon van de Buis- en Verdienste-orde van hertog Peter Fried- rich Ludwig, hem door den groothertog van Oldenburg geschonken; en aan A. van der Horst, Q. I. van Zon, A. H. Preun en A. J. Vollebregt, allen te Delft, tot het dragen van hel hun als zouaven in dienst van den Paus toegekende kruis van Mentana met medaille. Aan den heer mr. A. F. X. Luybenafgetreden minister voor de za ken der r. k. eerediens!is een pensioen verleend ten bedrage van ƒ257 's jaars. Door Z. M. is de heer dr. G. J. Mulder, op zijn verzoek, eervol ont slagen als hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hooge- school Ie Utrecht; aan den heer dr. G. A. Oskamp, te Leyden, opgedragen de tijdelijke waarneming der betrekking van leeraar in de wis- en natuur kunde bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord; en benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond de heer dr. M. A. Boosten, te Maastricht. Tol surnumerair bjj het vak der posterijen z(jn, na afgelegd examen, benoemd de bh. W. H. van Rijssen, te Wormerveer; jhr. A. H. J.Bowier, te 's UeriogenboschG. Koppen, te Leerdam; K. P. Rogier, te Bergcn-op- Zoom; P. Keg Czn.te Zaandam; G. Merens, Ie Haarlem; P. F. Freuden- bergte Elburg; A. N. Vellinga, te Enkhuizen; M.J.Cnmbier, teVianeu; H. van der Poel, te Arnhem; H. A. II. Canter Cremers, te Elburg; C. F. Romeyn, te Arnhem, en J. D. A. Quintus, te Groningen. De Oost-Indische ambtenaar W. van Ommen, gewezen eerste commies op het bureau van den adsistent-restdent van Padang, laatstelijk met verlof hier te lande, is uit 's lands dienst omslagen. Z. M. heeft goedgevonden: den majoor plaatse), commandant 3de kl. te Helder W. F. G. L. Driessen op non-activiteit te stellen; ie benoemen: bjj den plaatse!, staf, tot majoor plaatse), commandant 3de kl. te Helder, den kapitein lste kl. A. E. J. Charher, van bet 5de reg. infanterie; by het wapen der infanterie, tot kapitein 3de kl. den lslen luit. J. A. de GraalT, van het wapen, thans gedetacheerd bij het leger in Oost-lndie; bij het 5de reg., tot kapitein 3de kl. den lslen luit.-adjudant .1. L. Mulder, van het 2de reg.; bjj het 4dc reg., tot kapitein 3de kl. den lsteD luit. A. M. van der Heide, van hel reg. grenadiers en jagers; en in zjjnen rang over te plaat sen bij het reg. grenadiers en jagers, den kapitein H. F. C. Uardenberg, van het 4de reg. iufanterie. Gisteren is de 40ste verjaardag van H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, dochter van Z. K. H. prins Frederik, op de gewone wjjze ge vierd. Op den middag had er eene parade van de bezetting in de Malie baan plaats. Door de drukkende hiite werd daarbjj een jager door bedwel ming overvallen. BUlTEiVLANDSCHE BERIfiTENi. t:n D. LONDEN. 4 Augustus. In Surrey hebben de boerenarbeiders hij het oogsien veel last van mus kieten. Deze dieren kunnen in dat gedeelte van Engeland niet uit Woolwich van de West-Indische schepen afkomstig zijn. Men vermoedt, dat hunne eitjes, welligt in guano, zijn overgebragt, eu met dien mest op de velden zijn neergelegd en thans door de groote zonnehitte zijn uitgebroeid. Te Gateshead is eene groote fabriek van chemicaliën afgebrand. Bij de blussching zijn, door het vallen van eene zware ijzeren pijp, drie per- souen ernstig gekwest, een hunner doodelijk. Volgens de Calc. Englishm. is de onlangs overleden koningin van Madagascar op zonderlinge wijze ter aarde besteld. Het lijk werd gewik keld in nagenoeg 500 zijden doekenen in de ploojjen daarvan werden verborgen 20 gouden horlogies, 100 gouden kettingen, ringen, broches, hraceieiten en andere kleinoodiën, benevens 500 goudstukken. Al de van koningin Victoria en keizer Napoleon ontvangen geschenken werden insge lijks met hel lijk begraven. De dagbladen van Pondichery deelen bijzonderheden mede omtrent een zoogenaamd weduwen-offer, dat iii Bengalen heeft plaats gehad, en te laat ter kennis der regering kwam om het te verhinderen. De weduwe beklom moedig de houtmijt, maar de pijn, die zij leed, deed haar de vlammen out- vlugten. Daar het volk van een zoodanig mislukt offer de grootste onhei len ducht, stelde men alle pogingen in hel werk om haar weder den brand stapel te duen beklimmen, heigeen zij dan ook deed. Zij hield toen stand, maar te midden van den doodstrijd rolde hel hall verbrande ligchaam van de mijt af, en niet een der tegenwoordig zjjnde lliudoes waagde het de vrouw aan te raken en in de vlammen te werpen. Berigten uit New-Vork van 25 Juljj bevatten het volgende: In de door het congres der unie aangenomen bill lot verzekering der regten van genaturaliseerde Amerikanen buiten 's lands, werd de president gemagtigd om, als represaille, de persoonlijke vrijheid te ontnemen aan eenen of ande ren hier te lande aanwezigen ondeidaan van eenen staat, die genaturali seerde Amerikanen op grond van vroegere onderdanigheid in hechtenis mogt stellen. In plaats van die bepaling heeft de senaat eene andere gesteld, waardoor de president gemagtigd wordt ooi het diplomatieke verkeer niet zoodanigen staat te schorsen. Te Baltimore heeft eene overstrooming met zware regens plaats gehad, De daardoor veroorzaakte schade aan eigendommen wordt begroot op 3 millioen dollars. Een groot aantal menschen zijn daarbjj omgekomen. FRANKRIJK. PARIJS. 4 Augustus De departementsprefecten zjjn door den minister van binnenl. ^zaken aangeschreven om zich met de kerkelijke en de militaire overheden te vet. staan tot luisterrijke viering van 's keizers verjaardag op den lö"1™ dezer. De berigten, welke men uil Algerië ontvangt, luiden bjj voortduring hoogst bedroevend voor den staat van zaken in die kolonie. In de haven van Duinkerken is een schip met petroleum geladen door bet aansteken van een lucifer, in brand geraakt eu vermeld. Bij dit ongeval is een tweejarig kind omgekomen; de moeder van dat kind en nog een 7-jarig meisje verkeeren in hopeloozen toestand. Beriglen uit Spanje maken gewag van verstoring der orde in de pro- vincie Cadix, naar de zrjde van Malaga. Volgens gerucht zouden ook ia Arragon onlusten zijn uitgebarsten. De geldverlegenheid der Spaatische schatkist moet zoo groot zijn dal zij zich voorschotten te Parjjs en elders verschaft tegen 12 pCt. renten. De koningin van Griekenland is op 2 Augustus Ie Athene van een prins bevallen, wien de naam van Constautjjn is gegeven. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat op het in September te houden consis torie zes prelaten tot de waardigheid van kardinaal zullen worden verheven, Al de openslaande plaatsen in hel kardiuaals-collegie zullen voor de openin; van het oekumenisch concilie weder bezet worden. Het aantal Fransctiel soldalen, die te Civita-Vecchia aankomen, is grooter dan het aantal ver trokkenen die zij komen vervangen. In een schrijven uil Rome van 29 Julij meldt men het volgende; Pius IX maakt aanstalten tot eenen stap, die bewijst hoe vrij en onaf ban-1 kelijk hij zijne apostolische roeping vervult. Ik meen te weten dat hij plegiig zijne afkeuring zal uitspreken over het beginsel van godsdienstige onverschilligheid bij het ouderwijs, zoo als het in Frankrijk door den mi. nisier van ouderwijs wordt voorgestaan en te Konstautiuopel wordt toege past in de inrigting voor middelbaar onderwijs die er onlangs onder de leiding van het Fransche gouvernement is opgerigt. FRUISIEN. BERLIJN, 4 Augustus. Bij gelegenheid van de pleglige viering van het 50-jarig bestaan der hoogeschool te Bonn is de kroonprins, die aldaar gestudeerd heeft, honor'u causa tot doctor in de regten bevorderd. De prins heeft, namens zijne schoonmoeder koningin Victoria, aan de hoogeschool hel portret geschonken van wijlen prins Albert, die insgelijks ie Bonn gesludeerd heeft. Door deii bankier A. Paderstein is Ier gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest alhier eene inrigting van weldadigheid in het leven geroepen, Hij heeft de renten van een kapitaal van 10000 th aangewezen, om aao arme familiën alhier naaimachines of andere handwerks-gereedschappen te verschaffen waardoor zij in haar onderhond kunnen voorzien. Eene veree- niging van dames, waarbij de proiestantschekatholieke en Joodsche gods diensten elk door minstens e'e'ne dame moeten vertegenwoordigd zijn.ii met het beheer belast. Zij die tjjdelijk gereedschappen in gebruik krijgen, kunnen door buitengewone vliji daarvan eigenaars worden. De renten van eene gelijke som zijn bestemd om de kennis der natuurwetenschappen Ie bevorderen. Jonge geleerden namelijk, die niet over genoegzame geldmid delen kunnen beschikken, doch van wien men mag verwachieu, dat zij ge schikt zijn, om deze wetenschap te kunnen bevorderen, kunnen zich, mits inwoners van Berlijn zijnde, daartoe aanmelden om geldelijke ondersteuning. Uit Cöslin meldt men, dal er brand is ontstaan in de Kleisteveenen en dat die zich reeds over eene oppervlakte van 4 a 500 morgen heeft uitgestrekt. In onderscheidene streken van Rusland hebben veen- en boschbranden plaats gehad, die op enkele punten eene groote uitbreiding verkregen en niet dan met grooie inspanning kouden bedwongen worden. In het zuiden des lands is veel regen gevallen waardoor de staat der gewassen veel is verbeterd en de oogst overvloedig belooft te zijn. Te Warschau is op 30 Julij een keiz. besluit afgekondigd, bepalende dal lusschen 12 October en 14 November eersik. in de gouvernementen van het koningrijk Polen eene gewone ligting van recruien voor de land en de zeemagt zal plaats hebben, en wel naar de rede van elf recruten op elk 2000-tal inwoners van het mannelijke geslacht. OOSTENRIJK. De kosten vau het schuttersfeest bedroegen op 30 .1 ulgj reeds meer dan 300.000 gulden. Er wordt uitmuntend geschoten. Bijzonder boezemt bet snelsclueien belangstelling in. Een Noorweger, de beroemde schutter Lar- sen, heeft met een door hem uitgevonden achterlader in 3 minuien 53 scho ten gedaan, terwijl een Oostenrijker met het Wanzl geweer in gelijk tijds verloop 43 maal vuurde. Van den eerste troffen 21, van den laatste 29 kogels het doel. Hel wels-ontwerp tot regeling van het Hongaarsch krijgswezen is door het lagerhuis met 235 tegen 43 stemmen in beginsel aangenomen. Te Blansko, in Moravië, had dezer dagen in de ijzersmelterijen van prins Salm een vrecsseljjk ongeluk plaats gehad. Op het oogenblik dat men gereed was om het gesmolten ijzer te laien weglonpen, ging eensklaps een klep open en eene massa van ongeveer 60 kwintalen gesmolten ijzer ontsnapte en verspreidde zich over den grond als een lavastroom. Deze uiassa, die over den natten grond weggleed, deed een dikken rook omhoof

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2